Voorlichting Internetbanlaeren succes Van Sint Willibrord naar GGZ Noord-Holland-Noord H E I L O O INGEZONDEN BRIEF Arme zusterstad gezocht Tijdens een uurtje joggen raak ik dat getob helemaal kwijt raak' POLITIEBERICHTEN Snelheidscontroles Inbraak in personenauto Snelheidscontroles Inbraak in personenauto Kleurwedstrijd UITKIJKPOST 13 JUNI 2007 Fotoonderschrift Gedurende een jaar heeft Heilooër Anne Mantel in deze rubriek interessante onderwerpen beschreven, die betrek king hadden op Heiloo en omgeving. Helaas is dit zijn laat ste bijdrage voor de Uitkijkpost. Wy danken hem hartelijk voor zijn getoonde enthousiasme en zijn boeiende verhalen. In de Uitkijkpost van 6 juni lees ik dat Heiloo een zusterstad zoekt. Het blijkt dat de stedenband met Swietochlowice in Polen is mis lukt. Oorzaak: steden zijn te ver schillend, het welvaartspeil is ver gelijkbaar, en er is ook nog een taalbarrière. In Heiloo heeft men jaren lang getracht betrokkenen Pools te leren, maar deze taal bleek te moeilijk. De Polen willen geen Nederlands leren omdat Nederlands te moeilijk is. Maar met inzet van alle betrokken par tijen kan de taalbarrière worden opgelost en kan er gecommuni ceerd en gewerkt worden aan bovenstaande problemen. Maar de opmerking van Heiloo t.o.v. Swietochlowice 'dat de steden teveel verschillen', zou ik wel schrappen, daar het als kapstok kan worden gebruikt, als. het de gemeente niet past. Immers 'arme steden' zijn niet te vergelij ken met het mooie welvarende dorp Heiloo. A. Heijstra-Valkering Heiloo Wat is er de laatste 40 jaar ont zettend veel veranderd by de St.Wilhbrordusstichting. Mijn eer ste stukje over de Willibrord ein digde met het jaartal 1962, toen de eerste twee vrouwen in het linnen magazijn hier gingen werken. Zoals al verteld, werd door middel van een doorgeefluik het contact tussen de broeders en de vrouwen letterlijk op afstand gehouden. Hoe het later gegaan is met het aantal vrouwen en broe ders, heb ik geprobeerd te achter halen. Hierbij was ik uiteraard zeer geïnteresseerd in wat er van de oprichters van de stichting, de broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, geworden is. Al vanaf 1955 kwamen de eerste niet-reli- gieuzen, de zogenaamde leken-ver- plegers in de stichting, maar de broeders met honderd man waren toen nog Verre in de meerderheid. Daarna liep het aantal religieuzen terug en vanaf 1964 verschenen er ook vrouwelijke verpleegkundigen en een paar jaar later werd er zelfs een vrouw tot afdelingshoofd benoemd. Ook zat er in het begin van de zeventiger jaren in de toen nog katholieke stichting een gere formeerde predikant in het pasto rale team. Inmiddels was bij de broeders het kloosterkleed afge schaft. De vrouwen, die er bij kwa men, hebben nooit zoiets hoeven te dragen. Vrouwelijke patiënten troffen we toen nog niet aan. Vrouwen waren pas vanaf 1973/74 welkom. In het begin, zo staat in de jaar verslagen, waren er nog maar wei nig vrouwelijke patiënten in de stichting. Hoe is het nu met de broeders verder gegaan? Tot begin jaren zestig waren er nog steeds meer dan 100 broeders hier werk zaam, maar in 1990 waren het er nog maar 14. Al vanaf de zeventi ger jaren zitten de broeders niet meer in de directie. Zo langzamer hand trekken meer broeders zich terug en in 1992 gaat de laatste nog actieve broeder Johannes met pensioen. Zouden er nu nog broe ders ergens in Heiloo wonen, vraag ik me af. Niet alleen wat de broe ders betreft is er veel veranderd. Ook de behandeling van de patiën ten is heel anders geworden. Veel HEILOO - De voorlichtingsoch tend internetbankieren die Stichting Ouderenwerk Heiloo op 4 juni hield in samenwerking met de Rabobank te Heiloo, is een groot succes geweest! De zaal zat vol met mensen in de leeftijd van 40 tot 85 jaar. Kenmerkend voor deze ochtend was de goede interactie tussen de deel nemers en de Rabobank. In deze ongedwongen sfeer voelde het publiek zich vry allerlei vragen te stellen. Voor iedere vraag werd tijd genomen. De presentatie van inter netbankieren op een groot scherm was helder en duidelijk. Aan het einde van de ochtend meldden zich al een aantal mensen voor persoon lijke begeleiding bij de bank zelf of voor begeleiding aan huis. Er komen nog twee voorlichtingsochtenden in het Trefpunt, namelijk de Postbank te Heiloo op 20 juni vanaf 09.30 uur en de ABN/AMRO te Heiloo op 21 juni vanaf 09.30 uur. Voor opgave belt u de Stichting Ouderenwerk Heiloo, 072-5331297 of mail: stich- ting@ouderenwerkheiloo.nl veranderingen zijn al in de zestiger jaren tot stand gekomen onder lei ding van de geneesheer-directeur J.P de Smet, naar wie een pavil joen was vernoemd. Opvallend vind ik, dat door de stichting al voor de oorlog als eer ste in Nederland de elektroshock therapie is ingevoerd. Lange tijd was deze therapie taboe, maar sinds kort is hij weer in gebruik. Wel wordt dezè therapie nu onder narcose toegepast. Het museum (de eerste zaterdag van de maand van 14.00 tot 16.00 uur geopend!) biedt naast veel andere interessan te dingen ook duideüjke informatie over de werking van deze therapie. Opvallend is, dat ook creatieve- en bewegingstherapie een rol zijn gaan spelen in de psychotherapie. Dit laatste is in de stichting al weer een poos geleden door de heer Van Roozendaal ingevoerd. Hoewel ik mezelf niet als patiënt beschouw, merk ook ik, dat ik, als ik ergens over pieker, tijdens een uurtje jog gen dat getob helemaal kwijt raak. Dus terecht, dat er op het terrein een gymzaal en een voetbalveld aanwezig zijn. Jammer, dat de ten nisbanen verdwenen zijn. Goed is ook, dat al geruime tijd een groot aantal patiënten niet meer op het terrein zelf verblijft, maar onder andere aan de over kant van de Kennemerstraatweg in de gebouwen Egelenborgh en Buitenzorg beschermd of begeleid zelfstandig woont. Buiten de inrichting kunnen de patiënten weer onder begeleiding aan de maatschappij deelnemen en hope lijk integreren. Deze maatschappe lijke integratie is een speerpunt van het nieuwe beleid. Om deze integratie te bevorderen worden er op het terrein ook veel activiteiten georganiseerd. Zo zal bijvoorbeeld het reizend theaterfestival de Karavaan in juli weer optreden op deze locatie. Er valt nog veel over Sint Willibrord te vertellen. Zo moest er in de oorlog voor veel patiënten een plek elders gezocht worden. Laat ik eindigen met nog een keer het mooiste punt van het ter rein te noemen, namelijk de schit terende Mariakapel met de gebrandschilderde ramen met onder andere afbeeldingen uit het Oude en Nieuwe Testament en de 12 pilaren, die daar staan als sym bool voor de 12 apostelen. In de kapel ligt een uitgebreide informa tiefolder hierover. Ik kreeg een boekje 'De kapel: 60 jaar' en daar in las ik,dat een patiënt, die nu aan de overkant beschermd woont, het groene kruis boven op de kapel als 'teken van hoop' ziet en de kapel terecht beschouwt als 'een lekker warm jasje'. Hopelijk krijgen heel veel patiënten ditzelfde gevoel. Anne Mantel HEILOO - Op dinsdagmiddag 5 juni werd tussen 14.30 en 15.15 uur een snelheidscontrole gehou den op de Ypesteinerlaan. Er wer den in totaal 93 voertuigen gecon troleerd. Er werden geen overtredingen geconstateerd van het overschrijdèn van de maxi mumsnelheid van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 49 kilometer per uur. De controle werd mede gehouden in het kader van vragen door het wijkpanel. Op donderdagochtend 7 juni werd tussen 08.00 en 09.00 eveneens een snelheidscontrole gehouden op de Ypesteinerlaan. Deze controle werd gehouden tus sen het Het Rosendaal en de Hucht. Aantal gecontroleerde voertuigen 83. Ook nu werden geen overtredingen geconstateerd van het overschrijden van de maximumsnelheid van 50 kilome ter per uur. HEILOO - Dinsdagmiddag 5 juni werd ingebroken in een personen auto van het merk Mazda type Medio die op de Westerweg nabij de Kerkelaan stond geparkeerd. Nadat een van de portierruiten werd ingeslagen werd een tas met inhoud uit de auto ontvreemd. De tas met inhoud werd later terugge vonden achter een woning aan de Kerkelaan. Alleen een geldbedrag bleek ontvreemd te zyn. HEILOO - Op dinsdagmiddag 5 juni werd tussen 14.30 en 15.15 uur een snelheidscontrole gehou den op de Ypesteinerlaan. Er wer den in totaal 93 voertuigen gecon troleerd. Er werden geen overtredingen geconstateerd van het overschrijden van de maxi mumsnelheid van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 49 kilometer per uur. De controle werd mede gehouden in het kader van vragen door het wijkpanel. Op donderdagochtend 7 juni werd tussen 08.00 en 09.00 eveneens een snelheidscontrole gehouden op de Ypesteinerlaan. Deze controle werd gehouden tus sen het Het Rosendaal en de Hucht. Aantal gecontroleerde voertuigen 83. Ook nu werden geen overtredingen geconstateerd van het overschrijden van de maximumsnelheid van 50 kilome ter per uur. HEILOO - Dinsdagmiddag 5 juni werd ingebroken in een personen auto van het merk Mazda type Medio die op de Westerweg nabij de Kerkelaan stond geparkeerd. Nadat een van de portierruiten werd ingeslagen werd een tas met inhoud uit de auto ontvreemd. De tas met inhoud werd later terugge vonden achter een woning aan de Kerkelaan. Alleen een geldbedrag bleek ontvreemd te zijn. In de meeste Cl000 winkels zijn kleurplaten te verkrygen waarmee kinderen tot 12 jaar deel kunnen nemen aan de nationale kleurwed strijd van Handicap.nl. Er zijn leuke prijzen te winnen. De kleurplaat kan opgestuurd worden naar de Ango, Postbus 850, 3800 AW Amersfoort, onder vermelding van Kleurwed strijd C1000. Indien u of uw onder neming Handicap.nl een warm hart toedraagt, net als Cl000, kunt u u bijdrage overmaken op gironummer 625000 t.n.v. Handicap.nl.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 7