Ml Een aantal keer heeft u in de Uitkijkpost kunnen lezen over het milieuproject 'Van rolemmer tot spreekbeurt'. Met dit project heb ben leerlingen van basisscholen in Heiloo hun kennis over verschil lende afvalthema's vergroot door mee te gaan met een excursie. De leerlingen kunnen alles wat ze daarmee horen en zien met een spreekbeurt of een werkstuk aan klasgenoten uitleg gen. Door het milieuproject zijn leer- lingen bewuster geworden van de I afvalproblematiek. Na de excursies over de verwerking van papier, glas, klein chemisch afval, grof afval, kleding en GFT-afval stond een aantal weken terug het laatste thema op het programma: Restafval. Woensdag 13 juni zijn vier leerlingen bij de Huis- vuilcentrale (HVC) in Alkmaar geweest. Dat het om een grote hoeveelheid restafval gaat, realiseren Leon Verschur, Martijn Brouwer (Benedic- tus], Lotte Abbas (St. Radboud) en Ivor Groot (Paulus) zich. Per jaar 250 kilo per gezin. Maar waar laten we al het afval uit de grijze rolemmer dan en wat kunnen we er verder mee doen? Lang geleden, in 1600, werden er in Heiloo kuilen gegraven voor het afval. Het was toen wel anders van samenstelling. Het bevatte bijvoorbeeld geen plastic. Afval werd soms ook gewoon op straat gegooid. Het werd vooral door boeren hergebruikt, onder andere als compost. Door steeds meer overlast, bijvoor beeld ratten en stank, werd het afval later naar een vuil nisbelt gebracht. Vuilnisbelten werden uiteindelijk verbrand. Maar verbranden veroorzaakt rook. Rook die tegenwoordig schoner dan schoon moet zijn. Zo startte HVC Alkmaar in 1995 uiteindelijk als afvalverwerking- centrale. Inmiddels wordt met vier ovens het restafval verwerkt van Noord Holland (het gebied boven het Noordzeekanaal) en van heel Flevoland. Leon, Lotte, Ivor en Martijn hebben samen met Rob as Reijners, hoofd van de afdeling Beheer Openbare Ruimte van de gemeente Heiloo, kunnen zien en horen wat er allemaal wordt gedaan met restafval. Na een film presentatie over de verwerkingscy clus krijgen de leerlingen een rondleiding door het grote complex dat eigendom is van inmiddels 55 gemeenten, waaronder Heiloo. De vier verbrandingsovens in Alkmaar verwerken zo'n 660.000 ton afval per jaar. Lotte, Lëon, Martijn en Ivor hebben gezien hoeveel afval er in de enorme afvalbunker van HVC gemengd wordt tot een homogene brandstof voor de ovens. De ovens zijn 24 uur per dag, 7 dagen per week en 52 weken per jaar in gebruik. Door het verbran den van afval, dat niet geschikt is voor hergebruik, wordt elektriciteit en warmte i opgewekt. De leerlingen zijn f het erover eens dat de HVC dus eigenlijk een fabriek is. I Inmiddels is de vijfde ver- brandingslijn in aanbouw. Deze bio-energiecentrale, waarin afvalhout als brand stof wordt gebruikt, kan op termijn elektriciteit produce ren voor 135.000 huishou dens. WEGENBOUW Na verbranding van het restafval blijft as over. Deze wordt opgevangen en 660.000 TON HVC Alkmaar is opgericht om afval in te zamelen en te verwerken. De verwerking gebeurt door middel van compostering, recycling en ver branding in combinatie met energie opwekking. Uit het afval moet zoveel mogelijk opbrengst worden gehaald, maar wel op milieuverantwoorde en op de meest innovatieve manieren. ^4 weer bewerkt voor allerlei toepas singen. Zo wordt het bijvoorbeeld gebruikt als funderingsmateriaal en als ophoogmateriaal in de wegen bouw. De metalen die vrijkomen wor- I den uit het as gehaald en verkocht aan de staalindustrie. De afgeschei den metalen die geen ijzer bevatten worden verkocht als halffabrikaten, bijvoorbeeld voor de productie van pannen. Het groepje leerlingen bekijkt op afstand de enorme berg as op het terrein van de HVC. De warmte die de HVC door verbran- i ding van restafval opwekt, wordt voor j een deel weer gebruikt voor de eigen bedrijfsvoering. De warmte wordt ook verkocht aan ondernemingen op het bedrijventerrein Boekelermeer. Zo wordt bijvoorbeeld het DSB Stadion van de voet balclub AZ verwarmd met de energie die de HVC levert. SCHOON De rook uit de schoorsteen van de HVC fabriek is schoner dan schoon. De uitstoot moet voldoen aan de strengste milieueisen. Met geavanceerde filter- en computersyste men worden alle processen constant bewaakt en gecontroleerd. De leerlingen hebben vol bewondering gekeken en geluisterd in de ruimte van waaruit dit alle maal wordt geregeld. Een heleboel compu ters en beeldschermen bewaken alle facetten die meespelen bij afvalverwerking. Bovendien wordt het effect van de uitstoot op de kwaliteit van landbouwgewassen en bijvoorbeeld de kwaliteit van koemelk rond de afvalcentrale ook gemeten. ZWAAR Leon, Lotte, Martijn en Ivor steken na de excursie nog de handen uit de mouwen. Ze mogen zelf rolemmers legen bij het gemeente lijke onderkomen van de afdelingBeheer Openbare Ruimte van gemeente Heiloo, op de g Rosendaal. Het viertal zit samen in een vuilnis- I wagen en ervaart het daadwerkelijke legen van rolemmers. Dat is best zwaar werk vinden de leerlingen. De afdeling Beheer Openbare Ruimte j is verantwoordelijk voor het dagelijkse onderhoud van de woonomgeving en voert de reiniging uit van j huisafval, grof huisafval, klein gevaarlijk afval, kantoor-, winkel- en dienstenafval. De scholieren bekijken ook nog de binnenkant van een vuilniswa gen. Ze zijn het erover eens dat afvalbeheer en afvalverwerking heel erg veel betekent. Meer dan ze hadden gedacht. Op de vraag of zij voortaan nadenken voordat zij iets in de grijze bak gooien, wordt volmon dig. 'ja' geantwoord. HVC en gemeente Heiloo vinden het belangrijk dat iedereen zich bewust wordt van de afvalproble matiek. Het beleid van de over heid is in de eerste plaats gericht op het voorkomen van afval. Daarnaast streeft zij ernaar zoveel mogelijk afval te herge bruiken of op een andere manier nuttig toe te passen. Pas als dit niet meer kan, mag afval worden verbrand. Tekst: AC&C Heiloo; foto's: AC&C Heilloo en Rob Reijners. ?n tussen 850 en 1.100 graden Celsius. 2 De vijfde verbindingslijn is iqjanbouw. 3 Een veiligheidshelm en een koptelefoon voor informatieont ing noodzakelijk. 4 Onder toeziend oog van een echte professional klaart Lotte de klus. 5 De rolemmer van Martijn wordt op de juiste manier Leon zitten in een echte vuilniswagen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 14