Wonderweb leskoffer Werkgroep Natuur- en Milieueducatie Activiteiten voor mensen vanaf 50 jaar Rianne van Tricht aan de slag in Suriname Wandelroutes in Heiloo Buurtbus Ontmoetingen H E I L O O 5 Ontmoeting met een bleekneusje UITKIJKPOST li JULI 2007 Mike Kitsten* HEILOO - Het nieuwe jaarpro gramma cursussen en activitei ten per september 2007 van Stichting Ouderenwerk Heiloo ligt voor u klaar. Uiteraard met behoud van alle suc cesvolle initiatieven uit voorgaande seizoenen. U kunt zich per heden inschrijven. Diegenen die afgelopen jaar een cursus by Stichting Ouderenwerk Heiloo gevolgd heb ben, krijgen automatisch een exem plaar thuisgestuurd. Daarnaast kan het cursusboek worden opgehaald in het Trefpunt te Heiloo (Abraham du Boishof 2), bij de Bibliotheek Heiloo of in het gemeentehuis te Heiloo. Wanneer u niet in staat bent een exemplaar op te halen, dan krijgt u er een toegestuurd. Belt u in dat geval 072-5331297. Cursussen die onder andere worden aangeboden zijn: verteltheater, badminton, fitness voor mannen of voor vrouwen, leer bewerken, filosofie, bewegen in het bos, mandala tekenen, Spaans, Frans, landschappen ontdekken, cre atief met dromen, sportinstuif, chi- kung, vrouwelijke essentie, molens! (2007 is het jaar van de molen), geschiedenis van Afrika, nordic wal king, diverse computerlessen, tennis, creatief schrijven, beeldhouwen, cre atief met klei, wandelen (gratis), watergymnastiek (lage entree- kosten!), acrylverf, tekenen en schil deren, country line dansen, wereld- dansen, macramé, mergelbeelden, houtdraaien, geschiedenis van de Sovjet Unie en Rusland, moderne spelling, generatiemix-activiteiten en meer. U kunt het programma ook bekij ken op www.ouderenwerkheiloo.nl. HEILOO - In juli gaan elf jonge ren voor drie weken naar Suriname om vrijwilligerswerk te doen bij de Westfriese stich ting Unu Pikin. De deelnemers zijn tussen de 18 en 24 jaar en komen uit verschillende plaat sen in Noord Holland. Het project 'Geef jezelf kleur!' van stichting Unu Pikin is in april gestart. De deelnemers krijgen informatie over Suriname en volgen trainingen in fotografie, filmen en interviewen. In Suriname gaan ze, samen met lokale jongeren, onder zoek doen naar de onderwijs- en arbeidskansen. Daarvan maken zij een foto- en filmverslag dat ze na terugkomst in Nederland gebruiken om anderen te vertellen op scholen, in jongerencentra en in jongeren- poppodium Manifesto in Hoorn. De 20-jarige Rianne van Tricht uit Heiloo doet ook mee aan dit pro ject. Zij gaat in Suriname aan de slag in de sociale werkplaats van Unu Pikin en een schoolbibliotheek in te richten. De school heeft zelf- geen geld voor een biblotheek en krijgt die van stichting Unu Pikin, Het lijkt haar een geweldige erva- 'ring om naar Suriname te gaan. Vooral om te ervaren hoe ze daar werken in het onderwijs, in verband met haar studie aan de Ipabo. Ze gaat dan ook op verschillende scho len kijken en onderzoek doen door middel van interviews. Het project is mogelijk dankzij Xplore, een sub sidieprogramma voor uitwisselin gen en .stages in ontwikkelingslan den. Wilt u het werk van stichting Unu Pikin steunen, en zo meehel pen de projecten mogelijk te maken? Maak dan een bijdrage over op bankrekening: 65.28.03.202. of kijk op www.stichtingunupikin.nl. HEILOO - Heiloo is niet alleen een goede plek om te wonen, maar ook om te wandelen. Zoals vaak het geval is, kennen veel inwoners hun eigen omgeving niet goed en dat zal in Heiloo niet veel anders zijn. Geïnspireerd door al het moois heeft Dick Slagter een drietal wandelroutes uitgezet. De historische route voert .langs veel monumentale gebouwen. De beel denroute gaat langs fraaie kunst werken in de vorm van beelden. De landgoed-,bos-, parkwandeling kan in korte of langere afstanden wor den gelopen. Alle routes starten bij het station van Heiloo. De wandelroutes zijn te vinden bijhttp ://heiloodickshomepagenl uur hebben de wethouder onderwijs Jacob Ouderkerken, projectleider IVN Gaby Flath en secretaris Werkgroep NME Astrid Busso- Besseling het Survivalparcours gelopen. De kinderen waren dol enthousiast bezig en met een kom pas voerde zij opdrachten uit. Het thema van de Wonderweb leskoffer is Biodiversiteit; een landelijk pro duct door IVN ontwikkeld voor groep 5 en 6. De Wonderweb les koffer bestaat uit drie opdrachten en een docentenhandleiding. De kinderen lezen eerst op school de informatie, dan gaan zij buiten opdrachten uitvoeren en tot slot werken zij op de pc de wonderweb game uit. De vijf categorieën zijn: vogels, bomen en struiken, planten, vliegende beestjes en kruipende beestjes. De kinderen moeten over dieren bijvoorbeeld vragen beant woorden als hoe zie ik eruit, wat eet ik, waar woon ik, wie zijn mijn vriendjes, waar slaap ik, wat vind ik fijn en voor wie moet ik oppassen? Bij bomen en struiken zijn de vra gen hoe zie ik eruit, waar sta ik voor wie ben ik belangrijk, wat heb ik nodig om te leven, wat vind ik fijn en voor wie moet ik oppassen? De kinderen vonden het geweldig om hiermee bezig te zijn en dat gewoon in hun eigen woon-/schoolomge- ving. Tevens dankzij de inzet van ouders is het allemaal prima ver lopen. Ook andere basisscholen uit Heiloo zijn heel enthousiast met de Wonderweb leskoffer gaan werken. Ieder op zijn/haar eigen werkwijze. Elke basisschool is in het bezit van deze WonderKoffer. Samen met tien andere jongeren gaat Rianne goed werk doen in Suriname. Eigen foto HEILOO - Op donderdag 28 juni 2007 zijn de groepen 6a en 6b van de Paulusschool actief bezig geweest met het lesmate riaal uit het Wonderweb leskof fer. Juf Karlijn en juf Kirsti hebben een survivaldag uitgezet rondom school en in het Oosterbos. Daar konden de kinderen aan de gang gaan met de opdrachten uit het Wonderweb leskoffer. Vanaf 11.15 Wethouder onderwijs Jacob Ouderkerken en secretaris Werkgroep NME Astrid Busso-Besseling het Survivalparcours nemen de Wonderweb leskoffer in ontvangst van Juf Karlijn en juf Kirsti. Eigen foto Rianne Rutaer Sanne Het is een rustige dag met slechts acht klanten en dat voor de eerste maandag in juli. Waarschijnlijk komt dat door het minder fraaie zomerweer. Maar dat heeft, hoe gek het opk klinkt, toch een voordeel, want nu heb ik weer eens voldoende tijd om uitgebreid met een van mijn vaste klanten te praten. Lien Snip woont pas twee jaar in Heiloo en sinds ze hoorde van de buurtbus reist ze graag met ons. Ze heeft daarvoor haar hele leven in Amsterdam gewoond; ook daar de oorlog meegemaakt en veel ontbe ringen gekend, vooral in de honger winter. Toen ze eens met een bak fiets de provincie introk om aan eten te komen, is ze zwaar gebom bardeerd tussen Limmen en Heiloo, maar gelukkig niet geraakt. Voor de oorlog, in 1939, is ze als 11-jarig meisje in koloniehuis 'Zwarte Dijk' geweest. „Bleekneusjes werden we daar genoemd, maar ik heb heel mooie herinneringen overgehouden aan die fijne tyd. Daarom ga ik nog altijd graag naar Egmond aan Zee. Mijn dochter woont sinds kort ook in Heiloo en dat is natuurlijk fijn, maar helaas is ze net als haar vader al heel lang zwaar reumapatiënt. Ze heeft net een nieuwe elleboog gekregen en daarom help ik haar zo vaak ik kan bij het huishouden. Mijn man heeft ook veel hulp nodig, maar drie dagen per week, zoals vandaag, kan ik gelukkig even aan mezelf denken en de zorg aan anderen overlaten, want dan gaat hij naar de dagopvang." Bij het busstation in Egmond komt een Aziatische man, ik denk een Chinees, naar me toe en hij vraagt in gebroken Engels: „Is zis a public bus? .And do you go to the lailway station?" Hij laat me een (Tekst en foto: Tim van der Lans, chauffeur van de Buurtbus) papier zien met een paar krabbels waaruit ik kan opmaken, dat hy in Alkmaar de bus moet hebben naar Middenmeer. „You must wait for the big bus to Alkmaar", zeg ik hem en hij begrijpt het gelukkig. Tijdens de laatste rit naar' Egmond pik ik een paar Vlamingen op die eigenlijk naar Castricum willen. Maar als ik ver tel, dat daar alleen 's morgens vroeg een bus heen gaat voor scho lieren, kan ik ze overhalen om een rondrit door Heiloo te maken. Ze genieten zichtbaar van de rit en de man wil als rechtgeaarde Belg 'een pintje pakken op een schoon ter- raske'. Daarom verwijs ik hem naar de andere kant van 't Loo bij het witte kerkje, want daar tappen ze heerüjk Belgisch witbier!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 5