Aangifte volgen via internet Verrassende gerechten met de blender Voedingscentrum wijst op verwerkte groente Zwoele zomerbloemen op de tuintafel H E I L O O 13 m De politie in Noord-Holland Noord gaat burgers beter informeren Groente uit diepvries, pot en blik netzo goed Lelies, caila's, dahlia's, gladiolen UITKIJKPOST 18 JULI 2007 REGIO - De politie in Noord- Holland Noord gaat burgers beter informeren over de afhan deling van hun aangifte. Sinds kort is het mogelijk om via internet de aangifte zelf te kun nen volgen. De aangever kan precies zien wat er met de aangifte gebeurt: wordt er een onderzoek ingesteld? Wordt het proces-verbaal naar het Openbaar Ministerie gestuurd? Het aangifte volgsysteem geeft aangevers een snel en duidelijk antwoord. Het systeem is nieuw en uniek in Nederland. Naar verwachting zullen andere Nederlandse politiekorpsen deze mogelijkheid voor aangevers snel overnemen. De politie biedt inmiddels verschillende manieren van aangifte doen, zoals aangifte via internet, zodat burgers de voor hen makkelijkste manier zelf kunnen uit kiezen. Aangifte doen is belangrijk. Want op basis van informatie uit aangiftes kan de politie haar werk nog beter doen. Wanneer uit die informatie bij voorbeeld blijkt dat er op een bepaalde locatie in de gemeente veel vernielingen worden gepleegd, dan kunnen hier gericht agenten op wor den ingezet. En als er een dief wordt aangehouden, dan onderzoekt de recherche of deze verdachte ook andere delicten op zijn geweten heeft zodat meer zaken kunnen wor den opgelost. Zonder aangiftes ont breekt die belangrijke informatie. De politie biedt verschillende manie ren om aangifte te doen: aangifte via internet, telefonische aangifte, op afspraak voor het doen van aangifte op het politiebureau en het opne men van een aangifte by een burger thuis. Soms hebben aangevers het idee dat er niets met hun aangifte gebeurt omdat de politie hen niet over het vervolg informeert. Om de aangever beter te kunnen informe ren over de aangifte is het sinds kort mogelyk om de aangifte zelf te vol gen via het internet. Alle 'internetwaardige' aangiftes kunnen via de politiewebsite worden gevolgd. Dit zijp aangiftes van dief stal en vernieling. Het gaat hierbij om ongeveer 80 van alle aangiftes die bij de politie binnen komen. Bij de andere typen aangiftes speelt het probleem van de terugkoppeling een stuk minder. Het gaat hierbij bij voorbeeld om aangiftes wegens mis handeling, inbraak in een woning of zedenzaken. In die gevallen vindt er altijd direct en regelmatig contact plaats tussen politiemensen en aan gevers en is de terugkoppeling daar mee georganiseerd. Het korps Noord-Holland Noord loopt met deze service voorop in politie Nederland. Andere korpsen hebben inmiddels hun belangstelling getoond en zullen naar verwachting deze mogelijkheid voor aangevers snel overnemen. Aangevers krijgen nadat ze via internet, telefonisch of op het bureau aangifte hebben gedaan van bijvoorbeeld een vernieling een e- mail bericht. Hiermee worden aan gevers erop gewezen dat zy de afwikkeling van hun aangifte zelf kunnen volgen. De aangever krygt de beschikking over een unieke inlogcode waarmee kan worden ingelogd op www.pohtie.nl/ noord-holland_noord via de but ton 'Mijn aangifte' of via www.mijn- pohtieaangifte.nl. Vervolgens ziet de aangever exact wat er met de aangif te gebeurt. Zo kan de aangever zien of de aangifte in behandeling is genomen, of er een onderzoek is gestart en ook wanneer er een onderzoek is afgerond en de zaak wordt overgedragen aan het Openbaar Ministerie. Daarna zal de aangever van het OM bericht ont vangen over het vervolgproces. Het systeem is uitvoerig getest en abso luut veilig gebleken, zowel voor de politie als voor de aangever. Behalve de nieuwe mogelykheid om de aangifte te volgen via het internet, heeft de politie andere initi atieven ontwikkeld om de bewoners van Noord-Holland Noord goed te informeren. Zo worden burgers die iets by de politie melden (bijvoor beeld een verdachte situatie) nadien geïnformeerd over de afdoening van hun melding. In de hele regio wor den daarnaast klantenpanels geor ganiseerd. Dit zijn bijeenkomsten die de wijkagent organiseert voor buurtbewoners. Tydens deze bijeen komsten kunnen bewoners hun aan dachtspunten voor de politie aange ven en worden er concrete afspraken gemaakt. Ook publiceert de pohtie dagelijks persberichten op haar website, is er een maandelijkse digitale nieuwsbrief Pohtiepost waar burgers gratis hd van kunnen wor den en wordt er twee keer per jaar een pohtiekrant op alle huisadressen bezorgd. Meer groenten en fruit eten wordt eenvoudiger wanneer je een blender gebruikt. Daarmee kun je namelyk heel snel verrassende smoothies, soepen en sauzen maken. Denk maar eens aan een tropische man- gosmoothie, een groene opkikker of een heerlijke spinazie-avocadosoep. Deze en andere snelle manieren om groenten en fruit te bereiden wor den gedemonstreerd in de FreshFhctory. Een rondreizend 'kooktheater' waarin een kok laat zien hoe gemakkelijk het is om dagelijks binnen korte tyd een sma kelijke gezonde maaltijd op tafel te zetten. Benieuwd naar de FreshFhctory of de recepten? Ga naar www.freshday.nl en klik op FreshFhctory. Spinaziesoep met avocado Voorgerecht, voor 2 personen, bereiding 20 minuten. Nodig: 300 gram spinazie, 1 rijpe avocado, 1 hardgekookt ei 4 takjes verse munt zout 7,5 dl groente- of kruidenbouillon (van 1,5 tablet) Breng een half kopje water met een snufje zout in een kookpan aan de kook. Voeg de spinazie toe. Doe het deksel op de pan. Schep de spi nazie regelmatig om totdat het slinkt. Laat dan nog 3 minuten koken. Pureer de spinazie met het kookvocht in de blender. Halveer de avocado. Verwijder de pit. Schil de avocado en snyd deze in stukken. Voeg avocado toe aan de blender met een klein scheutje bouillon en pureer tot een gladde massa. Doe de bouillon met de spinazie-avocad- opuree in de kookpan. Warm goed door. Snijd intussen het ei in kleine stukjes en de muntblaadjes in dunne reepjes. Doe de soep over in 2 mooie borden of kommen. Schep de eistukjes in het midden van de soep en strooi er de muntreepjes over. Groene opkikker Ontbijt, voor 2 personen, berei ding circa. 4 minuten. Nodig: komkommer, 1 limoen, 4 druppels tabasco, 10 takjes koriander, 1,5 eetlepel olijfolie extra vierge, zout, peper. Schil de komkommer en sny het vruchtvlees in grote stukken. Halveer de limoen. Pers één helft uit. Sny uit de andere helft 2 dunne schijfjes. Mix in een blender kom kommer met limoensap, tabasco en koriander tot een romige drank. Voeg al mixend druppelsgewijs de olijfolie toe en breng de drank op smaak met zout en peper. Verdeel de drank over 2 mooie glazen, gar neer met de schijfjes limoen en ser veer met een rietje. Tip: Voeg meer limoensap toé en de drank wordt frisser. Voeg meer olijfolie toe en de drank wordt romiger en voller. Door de extreme weersomstan digheden valt de oogst van groente en fruit tegen en lopen de prijzen op. Het Voedingscentrum wijst erop dat groente uit diepvries, pot of blik een goedkoop én gezond alternatief is. Qua vitamines en mineralen doet verwerkte groente niet of nauwelijks onder voor vers. Diepvriesgroente en groente uit pot of blik worden het hele jaar door geproduceerd. Daardoor zyn ze zijn minder prijsgevoelig dan verse groente en kunnen ze voorde lig uitpakken op het moment dat verse groente duur is. Daar komt bij dat verwerkte groente al is schoon gemaakt en bereid. Er hoeft dus niets te worden weggegooid. Veel mensen denken dat groente uit diepvries, pot en blik minder gezond is dan vers. Dat is een mis verstand. Diepvriesgroente bevat evenveel vitamines als verse groen te. Dat komt doordat de groente direct van het veld naar de fabriek gaat. Daar worden ze heel snel ver hit en daarna heel snel afgekoeld. De smaak, kleur en voedingsstoffen- blyven op deze manier goed bewaard. Pot- en blikgroente bevat ten iets minder vitamines, maar zyn nog steeds een prima alternatief. Om voldoende vitamines en mineralen binnen te krijgen, is het vooral belangrijk genoeg groente te eten. Dat wil zeggen: zo'n 200 gram per dag. Veel groente eten helpt bovendien het risico op ziekten te verlagen. Dit geldt met name voor hart- en vaatziekten en een aantal vormen van kanker. Ook heeft een ruime consumptie van groente en fruit een positief effect op de bloed druk. Verder helpt het eten van vol doende groente en fruit verstopping (obstipatie) te voorkomen. Lange, warme zomeravonden. Lekker buiten zitten met een glas wijn óf een boek. 'Binnen' loopt op deze dagen moeiteloos over in 'bui ten'. En juist omdat we veel buitens huis zijn, is het prettig om het ook hier gezellig te maken. Bloemen op de tuintafel horen daarby. Kies daar bij voor echte zomerbloemen. Bolbloemen zoals lelies, Caila's, Dahlia's en gladiolen, met lange, sterke stelen en opvallend grote, exo tische bloemen. Blikvangers in een hoge vaas binnen of buiten op tafel. Of enkele Dahliabloemen drijvend in een schaal met een laagje water. Lelies, Caila's, Dahlia's en gladiolen hebben drie dingen gemeen. Ze zyn allemaal even adembenemend mooi, hebben lange stelen en ze groeien uit een bloembol en dus niet uit zaad of stek. Daarom worden ze ook wel 'bolbloemen' genoemd. Zeker Dahlia's zyn op dit moment weer helemaal 'hot'. In de (na)zomer is het helemaal het seizoen van zomer- bolbloemen en je zult ze regelmatig in alle kleuren zien staan. Combineer verschillende kleuren en soorten Dahlia's eens met elkaar. Of maak een boeket van witte lelies, gladiolen en Caila's. Niet voor niets luidt het spreekwoord 'uit je bol gaan'! Bloementips: Snij de bloemstelen schuin af met een scherp (aardappel- schil)mesje. Zet bolbloemen in een schone vaas of emmer met hand warm water (niet ijskoud of warm) én ververs regelmatig. Gebruik sny- bloemenvoedsel. Zet bloemen in een ruime vaas. Bloemen en stelen hou den ervan om wat ruimte te hebben.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 13