Internetbankieren bij Stichting Ouderenwerk H E I L O O VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD 13 S gelezen worden Paling roken in het Vennewater groot succes UITKIJKPOST 3 OKTOBER 2007 Hierbij doet Roelof Bos verslag van de vergadering van de gemeenteraad van maandagavond 1 oktober. De schrijver heeft een bureau voor redactionele en journalistieke producties en is oud-wethouder van Heiloo. WMO brengt thuiszorginstellin gen in de problemen De gemeenteraad van Heiloo ging maandagavond met algemene stemmen akkoord met het beleids plan voor uitvoe ring van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) in de jaren 2008-2011. Diverse politieke partijen hadden com-plimenten voor wethouder Jacob Ouder- kerken(PvdA) en zijn ambte naren. De WMO is in Heiloo goed van start gegaan, was de algeme- n e opvat ting in de raad. Toch die nen zich problemen aan, echter niet direct bij gemeen ten, maar bij de t h uis- zorginstel- lingen, die de zorg moeten leve ren. Wat is er aan de hand? Op 1 januari 2007 zijn gemeenten opdrachtgevers geworden voor de huishoudelijke verzorging, de meest eenvoudige thuis- zorgtaak, die vooral bestaat uit schoonmaken. Daarvóór waren zorgkantoren, zoals in onze regio Univé, opdrachtgever. De rijksoverheid besloot tot de overheveling onder meer omdat zij van de gemeente lijke overheid meer financiële discipline verwachtte. In komende jaren zullen meer thuiszorgtaken op het bord van de gemeenten worden gelegd. Bij zorgaanbieders, zoals in onze regio de Regionale Thuiszorg en Aktiezorg, heeft de overheveling tot onrust geleid. In het hele land hebben zorgaanbie ders in afgelopen jaren personeel aangenomen met ruimere kwalifica ties, gekwalificeerd om zowel de meer uitgebreide Huishoudelijke verzorging 2 (HV 2) te leveren als de eenvoudige Huishoudelijke ver zorging 1 (HV 1). Welke hulp een cliënt nodig heeft wordt bepaald door het indicatieorgaan (CIZ), en dit orgaan indiceerde door de bank genomen bij 80% van de hulpvra gen HV 1 en bij 20% HV 2. Maar bij verreweg de meeste cliënten zetten de zorgaanbieders HV 2-personeel in. Daarbij behorende uurbedragen werden aan de zorgkantoren gede clareerd, en deze betaalden uit AWBZ-gelden. Door de overheveling van het opdrachtgeverschap naar de gemeenten is alles anders gewor den. Gemeenten hebben nieuwe aanbestedingen gehouden en zijn tot de conclusie gekomen dat een voudige huishoudelijke verzorging, HV 1 dus, verricht moet worden door medewerkers van HV 1- niveau, zogenaamde alfahulpen. Als thuiszorgorganisaties toch HV 2- krachten inzetten, krijgen ze hier voor niet meer betaald. Dit leidt bij verscheidene thuiszorgorganisaties tot grote financiële problemen. In de raadsvergadering wees Caj Oosters van de WD op een onder zoek dat de staatssecretaris onlangs heeft laten uitvoeren. Daaruit blijkt dat er met de invoering van de WMO niets is veranderd in de indi caties die gesteld worden door CIZ- indicatieorganen. Gré Ris van Heiloo-2000 toonde zich ongeluk kig met de inzet van alfahulpen. 'Ze zijn onverzekerd en zijn onvoldoen de ingesteld op bijkomende hulp vragen van cliënten', betoogde zij. Cees Rootjes van de PvdA signa leerde dat in diverse regio's in het land thuiszorgorganisaties failliet dreigen te gaan. Van de wethouder wilde hij horen of zoiets ook in onze regio dreigt. Als thuiszorgorganisa ties omvallen, komt door slecht management van Den Haag de doel groep alsnog in de kou te staan', stelde hij. In zijn reactie zei wethouder Jacob Ouderkerken: 'Wij zien zorg aanbieders in de problemen komen. Zij moeten meer alfahulpen inzet ten. Maar dat is hun verantwoorde lijkheid.' In onze regio waren er nog geen acute situaties, zei hij, maar 'wij hebben wel zorg dat de organi saties financieel verder onder druk kunnen komen te staan'. Cees Rootjes sprak al van een eventuele 'vangnetregeling voor het geval er hier organisaties omvallen'. Gré Ris wilde getuigen van haar persoonlijke situatie en zei er gelijk bij dat ze hierby niet onderbroken wilde worden. Maar dat deed voor zitter Hans Romeyn toch met de woorden dat mevrouw Ris zich in de raad niet met persoonlijk belang, maar met het algemeen belJng moet bezighouden. Ris kreeg nog wel over het voetlicht dat zij zelf al jarenlang goede (thuis)zorg krijgt en dat ze bezorgd is dat dit voor taan minder gaat worden. Stal je fiets bij het station Vreemd aan de vooraf opgestelde agenda was er maandagavond een motie van GroenLinks en het CDA over het stallingprobleem voor fiet sen bij het station. Bovendien werd in deze motie aangedrongen op spoedige invoering van de OV-fiets in Heiloo. In de motie werd gecon stateerd dat de nieuwbouw aan de oostkant van het station veel hinder oplevert, dat fietsen gestald worden voor winkels, zowel aan de oostzijde als aan de westzijde, ook bij de Rabobank en bij de bibüotheek. In haar uitvoerige toelichting merkte Martha Klein (GL) op dat het ter plekke ontbreekt aan open bare informatie: hoe lang duren de werkzaamheden nog en hoe ziet de toekomstige situatie voor fietsers er uit? 'Er staan wel grote borden van projectontwikkelaars over de nieu we appartementen en winkelruim tes, maar wat er voor fietsers gaat komen, wordt nergens aangegeven', aldus Klein. Verder werd in de motie gepleit voor de OV-fiets. Klein: 'Al op 133 plekken in Nederland bestaat deze voorziening. Hoe ver is het groene Heiloo hiermee?' In zijn reactie gaf wethouder Rob Opdam (VVD) aan dat het einde van de overlast in zicht is. 'Aan het eind van het jaar gaan de bouwketen weg. Dan kan tot aan het voorjaar in vlot tempo aan de oostzijde een mooie, nieuwe fietsenstalling wor den aangelegd.' Wat betreft de informatieborden, gaf hij Klein gelijk en zegde hij toe dat de gemeente over een en ander zal publiceren in de Uitkijkpost. Wat betreft de OV-fiets, gaf hij aan dat de gemeente hierover in gesprek is met de NS. Het gaat dan wel om de zogenaamde volautomatische OV- fiets, er zal geen-sprake zijn van verhuur met bemensing. Vervolgens gaven de poütieke partijen hun reactie. Willem Gomes van de NCPN was met de motie akkoord. Frits Calf gaf namens de VVD aan de motie niet te steunen. Hij vond deze getuigen van een negatieve insteek en miste kosten- besef. De PvdA vond bij monde van Cees Rootjes dat er eerst maar eens een door de raad vastgesteld fiets- stimuleringsbeleid zou moeten komen. John Daas van Heiloo-2000 reageerde in dezelfde strekking. Houd de motie aan en spreek over dit onderwerp eerst in de raads commissie Openbare ruimte, werd aan de indieners gevraagd. En zo geschiedt het. Tenslotte vermeld ik nog: - dat Sjoerd de Jager van het CDA om gezondheidsredenen zijn raads lidmaatschap heeft moeten beëindi gen - dat hij is opgevolgd door Hessel Hiemstra. Hiemstra is bij de Koninklijke Marine werkzaam als hoofd van de afdeling bedrijfsvoe ring van het Commando Zeestrijdkrachten. Hij is een 40-jari- ge jurist van de VU, die in Alkmaar het Jan Arentsz College heeft bezocht (zie verder de website hei- loo.cda.nl) - dat bij de ingekomen stukken melding werd gemaakt van nieuwe nevenfuncties van burgemeester Hans Romeyn. Romeyn meldde zijn voornemen om toe te treden tot de Raad van Commissarissen van voet balclub Telstar en zijn voornemen om voorzitter te worden van het Zeekadetkorps IJmond. Dit laatste korps, een soort scouting, heeft als doel jonge mensen enthousiast te maken voor varen en koopvaardij en heeft daarvoor een oud visser schip liggen in de haven van IJmuiden; en - dat als griffier voor raadscom missies drs Eva van der Voorde uit Langedijk is aangesteld; zij was tot nu toe commissiegriffier in de gemeente Edam-Volendam. HEILOO - Veel ouderen hebben hun bedenkingen bij het gebruik van de computer wan neer het om hun financiële zaken gaat. Dat kan te maken hebben met bijvoorbeeld onbe kendheid of wantrouwen ten aanzien van het betalings systeem. In het voorjaar 2007 heeft Stichting Ouderenwerk Heiloo in samenwerking met de Rabobank, Postbank en de ABN Amrobank, succesvolle voorlichtingsbijeen komsten over internetbankieren gegeven. ïn navolging daarop zal de ING bank samen met Stichting Ouderenwerk Heiloo twee afzon derlijke voorlichtingsavonden in het Trefpunt houden. U kunt kie zen tussen de woensdagen 24 of 31 oktober, van 19.00 uur tot 21.00 uur (maximaal 18 deelnemers per avond). De bank zorgt voor koffie of thee tijdens een korte pauze. De ING bank laat zien dat het regelen van financiële zaken met de com puter niet alleen veilig maar ook erg eenvoudig is. Er wordt gebruik gemaakt 'van onder andere een groot projectiescherm waarop stap voor stap te zien is hoe internet bankieren werkt. Daarnaast is er een constructie bedacht om u vei lig, zonder aantasting van uw pri vacy, individuele begeleiding na de bijeenkomst te bieden. Tijdens de voorlichtingsavonden zullen de medewerkers voor deze service zich aan u voorstellen. De voorlich ting is bedoeld voor diegenen die de intentie hebben met internet bankieren te gaan werken. Voor informatie en opgave belt*u Stich ting Ouderenwerk Heiloo, tel. 072- 5331297. U kunt ook mailen naar stichting ouderen werkheiloonl Geef aan op welke datum u aanwe zig zult zijn. co e HEILOO - Onder slechte weersomstandigheden gingen afgelopen zaterdag elf palingrokers aan de slag. Het was een mengeling van deelnemers, vooral Heilooërs maar ook uit Limmen en Nieuw Vennep waren ze van de partij, waaronder de winnaar van 2006 Frank Schoonhoven. De jury, onder deskundige leiding van Gerard Pranger (uit de slagersfamilie) wist er toch uit te komen, maar wat hadden ze het moeilijk. De eerste prijs ging naar Jos Buys, tweede werd Ruud Nanne gevolgd door in Volendammer kostuum geklede Limmer Bertus Kersens en de vierde prijs ging naar Chiel Oudejans. Ondanks het slechte weer was het in Sportcafé Het Vennewater een oergezellige dag, die zeker in 2008 wordt voortgezet. Foto: Mari° Sacksioni

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 13