JEUGDPAGINA HEILOO I Hiphop Tips of ideeën? Mail: jeugdredactie@uitkijkpost.nl ii Z r ■~Y-/ mm-., io OKTOBER 2007 UITKIJKPOST Door Coen Bakker Adres: Redactie Uitkijkpost, jeugdpagina, De Hoefsmid 5, 1851 PZ in Heiloo, tel.: 072-5330175 Door Lotte Mars Lotte wil later graag kok worden dus heeft ze Hans Kok, de kok van restau rant De Loocatie, een paar vragen gesteld over zijn beroep. -Hoe ben je op het idee geko men om kok te worden? „Ik was als kind al in de ban van de pan! Zondagochtend vroeg koekjes bakken en iedereen laten genieten van de heerlijkste appeltaart die ze ooit hadden gegeten. Door steeds meer te proeven én te experimente ren verschoof mijn aandacht van het patisseriegedeelte naar het hartige, en daar ligt ook op dit moment mijn hart wel." -Wat heb je nodig om een goede kok te zijn? „Koken is een vak datje met lief de moet doen, gevoel voor de sma ken, de seizoenen, de natuur en zijn producten, de leveranciers, de wij nen èn het servies. Er komt zo veel bij kijken, koks staan soms al uren in de keuken voordat er nog maar een gast is geweest. Elk weekeinde is er veel werk aan de winkel. Samen met een team van enthousiaste gastvrou wen, in mijn geval, en collega koks." -Welke opleiding heb je gedaan? „De beleving is bij koken een sleutelwoord, dit leer je door een goede opleiding in gerenommeerde restaurants en scholen. Ik ben begonnen in Amsterdam op de hore- cavakschool Sint-Hubertus, tegen woordig onderdeel van het ROC van Amsterdam. Hier leer je de basis en de rest in de praktijk. Verder ontwik kel je een enorme warenkennis, zodat en ermee kan combineren, kwaliteit kan herkennenf en gebruiken in gerechten.fjMp^ -Hoe lang duurt het voordat je een goede kok bent? V ,,Ik denk dat het ongeveer tien jaar duurt tot je een all-round zelf standig werkend kok bent. Met de juiste ervaring en inzet kun je jezelf dan meten met de besten in je ambacht. Maar in het begin zul je echt heel veel doorzettingsvermo gen moeten hebben om het vuur te laten branden." Door Anna Ranzijn Wat willen kinderen uit Heiloo eigenlijk wor den? Anna is op zoek gegaan naar kinderen van verschillende leeftijden, die vertelden wat ze wilden worden en waarom. Sanne (9) zegt na eventjes te hebben getwijfeld dat ze tennisjuf wil worden. ,,Ik ben er goed in en ik yind het leuk om te doen", is haar reden. Maylu (14) wil zo snel mogelijk iets in het toerisme gaan doen. „Reizen en met mensen omgaan zijn mijn favoriete tijdbestedingen." Joël (15) zegt vol overtuiging dat hij later acteur wil worden. ,,Ik hou ervan mensen te vermaken." Rik (10) vertelt dat hij later professioneel honkbalspeler wil worden Ik ben er volgens mij best wel goed in en ik doe het al heel erg lang. paardrijden niet wat ze gaan worden, maar paarden zolang I 4 liefheb- L bers ken- nen het duo Willem de Bruin als Willy en de Polderneger en Twan van Steenhoven als Big2. Samen vormen zij The Opposites. Zij begonnen met rappen toen Willem op de middelbare school voor straf een rap moest schrijven. Twan speelde toen nog alleen de gitaar tij dens de voordracht in de klas. Het eerste album dat de twee samen maakten heette Youngsters, een Engelstalige plaat. Uiteindelijk kozen ze er voor om in hun moerstaal te rappen en dat werd een succes. -Hoe oud waren jullie toen jul lie begonnen met rappen? ,,Ik denk dat we 14 of 15 waren." -Hoe hebben jullie elkaar ontmoet? ,,We kennen elkaar al van jongsaf- aan." -Zijn er ook nadelen aan het beroemd zijn? „Kijk, beroemd zijn is wel leuk, maar soms zijn er mensen die heb ben een neefje die volgens hun veel beter is en dan gaan ze vet zeiken, weetje wel." -Waarom heet jullie nieuwe album 'Begin Twintig'? „We zijn allebei bijna 22 en we krij gen nu een gevoel van volwassen heid, dus we vonden we dat een goede naam." -Hebben jullie wel eens in de gevangenis gezeten? „Nee nog nooit." j-hT, - ">v"' -■ Door Elisabeth Bertels Silke Lange is een archeologe uit Heiloo. Karlijn Koops en Merel de Koning heb ben haar geïnterviewd om wat meer te weten te komen over haar bij zondere beroep. -Wat doet u precies? „Ik geef les in archeologie bij de Universiteit van Amsterdam. Er worden bijvoorbeeld opgravingen gedaan als er ergens een gebouw gaat komen. Het kan zo zijn dat er nog voorwerpen van vroeger in de grond zitten. Door graafmachi nes zou het kapot gemaakt kun nen worden en dat zou zonde zijn." -Heeft u al een paar vondsten gedaan die belangrijk zijn voor de wetenschap? „Ja, bijvoorbeeld toen ik bij Het Maalwater een heiligdom uit de Prehistorie vond. Het kwam uit 800 v. Chr. Het was van hout en heette een 'Woodhenge'. Ook hebben we een keer in Utrecht twee houten, Romeinse wachtto rens gevonden. Daar was vroeger een grens en ze bewaakten het Romeinse Rijk. Nog nooit was dat van hout gevonden, alleen van steen. Dat was echt wereldnieuws. Het kwam op het journaal en zelfs in kranten van andere landen." -Hoe kunt u precies zien hoe oud iets is? „Dat kun je zien aan hoe diep iets zit: hoe dieper, hoe ouder. Ook kun je kijken naar hoe het is gemaakt en van welk materiaal het is. Is het van ijzer en helemaal broos, dan kun je ervan uitgaan dat het heel oud is en van voor de jaartelling. Heel soms, als je geluk hebt, staat aan de onderkant van welke maker het komt." -Wat is het bijzonderste dat u ooit heeft gevonden? „Toen ik nog een kind was, ging ik met mijn Deense oma vuurste nen zoeken op het strand. Ik had toen een vuurstenen mesje gevon den waar een schelp op zat. Dat was echt heel mooi." -Hoelang doet u uw werk al? ,,A1 twintig jaar ben ik echt archeo loog. Maar toen ik zeven was begon ik al met dingen zoeken." -Waarom bent u dit gaan doen? „Omdat ik heel erg geïnteresseerd was in geschiedenis. Het is vooral heel spannend werk omdat je nooit weet wat je zult vinden. Het is leuk om te weten wat mensen hebben achtergelaten en hoe het leven eruit zag. Het is echt super!" -Wat heb je nodig om archeo loog te worden? „Heel veel geduld. Soms zit je ergens al weken te graven en vind je pas iets interessants aan het eind. Je moet ook de verschillende lagen van de grond kennen; klei, zand, steen en aarde. Ook moet je weten of het bot dat je hebt gevonden van een dier of een mens is. Natuurlijk moet je er ook veel plezier in hebben." -Wat heeft u van dit werk geleerd? „Dat als er iets mis gaat in je leven dat niet zo ontzettend belangrijk is, het leven gaat toch gewoon door. Vroeger hadden de mensen het ook niet zo supergoed, maar zij konden ook gewoon weer vrolijk zijn." -Heeft u tips voor kinderen die dit ook willen gaan doen? „In Heiloo is een archeologische groep. Dat heet 'Baduhenna' en is ook voor kinderen. Dan kun je mee graven en misschien scherven vin den. Er is ook een museumpje met dingen die in Heiloo gevonden zijn. Kijk ook op www.members.lycos.nl/baduhenna." Omdat ik zelf graag dierenarts wil worden heb ik dierenarts Frank Schaap geïnterviewd. Ik mocht langskomen op zijn praktijk aan de Commandeur slaan in Heiloo. -Wat doet u? „Ik ben dierenarts en probeer zieken dieren beter te maken." -Wat vindt u er zo leuk aan? „Het is zeer afwisselend werk, iedere dag is spannend omdat er altijd wat anders gebeurt." -Waarom wilde u dat worden? „Omdat ik van medisch werk houd en als dierenarts mag je alles zelf doen: onderzoeken, opereren, botten rechtzetten en zelfs kiezen vullen. En natuurlijk houd ik van dieren." -Toen u 10 jaar was, wilde u toen ook dierenarts worden? „Nee. Toen wilde ik piloot wor den." -Wat is het minst leuke van uw werk? „Dat ik dieren soms moet laten doodgaan." -Wat is het leukste van uw werk? „Als een dier heel erg ziek is en het je dan toch lukt om hem beter te maken. Het is soms net een speurtocht, want geen enkel dier kan zeggen: 'ik heb pijn in mijn buik'. Er komen op de prak tijk allerlei dieren: honden, kat ten, konijnen, ratten maar ook slangen en een slang zegt hele maal niet zo veel!" -Bent u vegetariër? „Nee" -Hoe word je dierenarts? „Eigenlijk had ik gehoopt dat dit niet zo moeilijk zou zijn maar dat is het dus wel. In ieder geval moet je heel goede cijfers halen zodat je naar de universiteit kan. En dan nog mogen er per jaar maar 200 mensen voor dieren arts studeren. Dus moetje super goede cijfers halen! En je moet niet bang zijn om vieze handen te krijgen. Als je eenmaal dierarts geworden bent, dan is het top!'

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 18