Sneeuwschoenen of ijsklompjes? Een kat met winterpootjes? Wist u dat... Als een vis in het winterwater 29 Doe de wintertest Kleren, jasjes en dekens Kattenbak UITKIJKPOST 21 NOVEMEBER 2007 Goed voorbereid de winter in Lang niet elke hond is van nature uitgerust met een winterjas die hem warm houdt. Honden en hondjes met een dunne vacht kunnen het tijdens een winterwandeling gemeen koud krijgen. Wat kunt u doen om te voor komen dat uw viervoeter de bibbers krijgt als het buiten hondenweer is? De dierenspeciaalzaak... het woord zegt het al De gemiddelde Sint Bernhard of Berner Sennenhond zal zich het hoofd niet breken de komende tijd. Beschermd door een warme wintervacht kan hij de winterkou zonder problemen het hoofd bieden. Toch zijn er ook veel hondenrassen die hele andere gevoe lens hebben bij de winterperiode. Wat dacht u bijvoorbeeld van honden die (praktisch) geen vacht hebben, zoals de Mexicaanse naakthond? Maar ook een ras dat op het eerste gezicht een weelderige vacht heeft, zoals de Mal tezer, blijkt bij nader inzien geen on dervacht te hebben, waardoor hij het wel degelijk koud krijgt. Ook honden die geschoren of getrimd zijn, oudere honden en natuurlijk pups, kunnen niet zonder bescher ming een lange tijd buiten doorbren gen. Om te voorkomen dat de hond het koud krijgt, moet u ervoor zorgen dat hij buiten in beweging blijft. Van rennen en spelen word een hond im mers aanzienlijk warmer dan van aan het riempje zitten wachten tot het baasje het praatje met de buurvrouw heeft afgerond. Veel mensen vinden het overdreven; hondendekentjes, kleertjes en jas jes worden al snel geassocieerd met verwende schoothondjes. Toch zijn deze attributen, die bij vrijwel elke Er tijdens het gourmetten met bepaalde (teflon) pannen, stoffen vrij kunnen komen die giftig zijn voor pape gaaien? Zet uw kromsnavels dus in een andere ruimte als u tijdens de feestdagen gaat kokkerellen. Vijvervissen kunnen sterven als u probeert een gat in het ijs te hakken? Hakken veroor zaakt namelijk een enorme drukverplaatsing in het water onder het ijs. Om te voorko men dat het water bevriest, kunt u vijververwarming aanschaffen. Er bij de dierenspeciaalzaak wintervoeders voor buiten vogels te koop zijn, die zijn toegespitst op verschillende vogelsoorten? Zo kunt u de vogels die bij u in de tuin overwinteren precies die voe ding geven waar ze behoefte aan hebben. Tussen 31 december 10.00 uur en 1 januari 02.00 uur vuur werk afgestoken mag worden? Houd uw hond of kat rond deze tijd dus binnen 1 dierenspeciaalzaak te kopen of te bestellen zijn, -ook voor stoere hon den een ware uitkomst. Veel kleine hondenrassen hebben moeite om hun lichaam op temperatuur te houden als het buiten beneden het vriespunt raakt. Voor kleine gezelschapshon den zoals bijvoorbeeld de Chihuahua heeft de dierenspeciaalzaak niet^voor niets een groot assortiment aan kle ding en jasjes. Als u namelijk met zo'n hondje een lange winterwandeling wilt gaan maken, is het eigenlijk zo goed als noodzakelijk dat u hem een extra jasje aantrekt, of een dekentje op doet. Maar ook voor een grote hond, of hij nu een lange of een korte vacht heeft, is het niet alleen uitermate onplezierig maar ook ongezond om compleet doorweekt te raken door koude winterregens. Een kortharige reus als de Duitse dog, Boxer of Dalmatische hond vindt het dus ook erg prettig om wat warms aan te krijgen als hij 's winters lange tijd de deur uit moet. Zelf trekt u een winterjas aan. En paarden die met een deken in het weiland staan, zijn een compleet ge accepteerd verschijnsel. Dus waarom moet uw hond het dan buiten met precies dezelfde vacht doen, als de gene waarmee hij voor de warme ka chel ligt? 's Winters worden onze wegen ijsvrij gehouden door het strooien van pekel. Bijzonder prettig voor de gemiddelde voetganger, maar voor veel honden vormen zoute wegen een ware crime. De pekel kan namelijk de tere voetzo len van uw viervoeter irriteren en zelfs beschadigen. Tijdens een lange wande ling kunnen er kloven in de voetzolen Vissen die buiten in de vijver leven, leiden 's zomers een heel ander leven dan in de winter. Waar zoogdieren en vogels een constante li chaamstemperatuur hebben, past het lichaam van een koudbloedig dier zich aan aan de omgevingstemperatuur. Als het vijverwater dus 's win ters koud wordt, daalt de temperatuur van de vis en komt zijn stofwis seling op een laag pitje te staan. Vissen in koud water zijn aanzienlijk minder actief, waardoor ze weinig energie verbruiken. Vijvervissen hoe ven in de winter daarom nauwelijks voedsel op te nemen en bijvoeren is niet nodig. Meet regelmatig de watertemperatuur. Zodra die beneden de tien graden zakt, kunt u het visvoer in een goed afgesloten verpakking bewaren tot het warmer wordt en de visseti weer gaan eten. Voor advies over visvoer en vijverwater kunt u terecht bij uw dierenspeciaalzaak. ontstaan, die - als ze niet behandeld worden - leiden tot lelijke ontstekin gen. Ook verse sneeuw is lastig voor blote hondenvoeten. Als een hond in de sneeuw loopt, wordt sneeuw tussen de tenen geperst, waar het verandert in keiharde ijsklompjes. Om pijnlijke voeten te voorkomen kunt u de voetzolen van uw hond voor de wandeling insmeren met vaseline. Dit vormt een beschermlaagje op de voet zolen waardoor pekel en sneeuw geen kans krijgen hun schadelijke werk te doen. Nadeel van vaseline is dat u - als u lang gaat wandelen - de voeten gere geld opnieuw moet insmeren. Sneeuwschoenen voor honden kunnen uzelf en uw hond veel leed te besparen. Deze hondenschoenen, die bij de die renspeciaalzaak in vele soorten en ma ten te kopen of te bestellen zijn, hou den de hondenvoeten niet alleen warm, maar beschermen ook tegen schadelijke invloeden. Want het spreekt voor zich dat ijsklompjes beduidend minder com fortabel lopen dan sneeuwschoenen! De meeste huiskatten zoeken 's winters liever de warme kachel op dan de noordenwind. Ze hebben het geluk dat ze zich noch voor het zoeken van voedsel, noch voor de grote of kleine boodschap buiten de deur hoeven te begeven. Met een lekkere maaltijd, een plekje bij de kachel en een schone kattenbak hebben ze alles wat hun hartje begeert. Toch zal de gemiddelde kat ook 's winters wel eens een frisse neus wil len halen en veel katten zijn daar qua vacht ook op ingesteld. Houd echter wel voor ogen dat niet elk kattenras van nature in staat is felle koude te weerstaan. Een Maine Coon of Noorse Boskat komt oorspronkelijk uit gebie den waar de winters bar zijn, en heeft geen enkel probleem met wat sneeuw. Maar het spreekt voor zich dat een haarloos ras, zoals de Sphynx daar an ders over denkt. Ook katten die oor spronkelijk uit warme streken komen zoals de Siamees uit het Verre Oosten, of de Abessijn uit Afrika kunnen niet onbeperkt naar buiten als het vriest dat het kraakt. Dit geldt ook voor die ren met een verminderde weerstand; denk hierbij aan oude dieren maar natuurlijk ook aan kittens. Even een frisse neus halen is iets heel anders dan een hele dag overgeleverd zijn aan winterse temperaturen en koude regenbuien. Pas dus goed op dat u de kat in de winter niet per ongeluk buitensluit als u bijvoorbeeld naar uw werk gaat. Katten die niet (graag) naar buiten gaan om hun behoefte te doen,' heb ben een kattenbak nodig. In de win ter geldt dus nóg meer dan 's zomers dat uw kat altijd een schone katten bak tot zijn beschikking moet hebben. Als u meerdere katten in huis heeft, zorg dan dat er voor elke kat minstens één kattenbak is en maak de bakken dagelijks schoon. Een vieze kattenbak kan onzindelijkheid in de hand werken. Nog beter is het om per kat twee bak ken aan te schaffen. Eén voor de grote en één voor de kleine boodschap. De ene kat is de ander niet. Sommige kat ten houden van grote korrels, terwijl anderen prijs stellen op heel fijn grit. Er zijn biologische kattenbakvullingen op basis van hout of papier, maar ook klontvormende en zelfs geparfumeerde producten. Bij de dierenspeciaalzaak vindt u altijd wel een soort die door uw kat op prijs wordt gesteld. Elk goed antwoord levert 2 pun ten op en alle punten tezamen vormen uw rapportcijfer. 1. Wanneer mag u buitenvogels bijvoederen? A. In het voorjaardan kunnen ze aansterken na de winter B. In het najaar (met calorie arm voer om vogels alvast te lokken) en in de winter, langzaam afbouwen als het kwik stijgt. C. Helemaal niet, als ze bijge voerd worden leren ze nooit hun eigen kostje bij elkaar te scharrelen. 2. Wat moet u doen als er 's winters een egel bij u in de buurt rondscharrelt? A. Lekker laten lopen; het is normaal dat egels 's winters op zoek gaan naar voedsel. B. Binnen bij de kachel zetten en een schaaltje warme melk geven. C. In een doos doen en een egelopvangcentrum, de dierenambulance of de Dierenbescherming bellen, want een rondscharrelde egel in de winter is in nood. 3. Hoe voorkomt u dat uw hond panisch wordt van vuurwerk? A. Door hem te straffen als hij gaat piepen. B. Door hem mee naar buiten te nemen als er vuurwerk wordt afgestokenzo kan hij eraan wennen. C. Door hem te negeren als hij bang is. Als u hem troost, beloont U hem als het ware voor zijn angst. 4. Wat moet u niet aan uw hond of kat geven, omdat het gif tig voor hem is? A. Rijst. B. Rauwe biefstuk. C. Chocolade 5. Kunt u een konijn 's winters buiten houden? A. Ja, als zijn hok maar niet tocht en hij lekker veel stro heeft. B. Nee, een konijn krijgt haast geen wintervacht. C. Ja, als hij voldoende calo rierijk voer krijgt, houdt hij zich wel warm. 'V :S 'D 1 :uapjooMTUV Tekst en foto's: Ja nine Verhoef

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 29