Vaste planten in de winter Opvallende Alocasia voor warme herfstdagen ConsuWijzer: voor alles over ruilen en kopen op afstand 32 Groenrijk wonen met kleurrijke kerstster 21 NOVEM BER 2007 UITKIJKPOST £INP£ SINTERKLAAS INTERNET HEEFT ONTPEKT IS ER VOOR ONS SEEN LOL MEER AAN! groene, glanzende bladeren met lichtgekleurde nerven. De Alocasia 'Polly' is ook geschikt voor strakke interieurs en heeft het meeste effect in een witte omgeving. Het decora tieve blad maakt van de plant een echt kunstobject. Makkelijk Je hoeft geen groene vingers te hebben om planten in huis te halen en të houden. Er zijn maar heel wei nig planten die een speciale verzor ging vragen. Geef planten als de Alocasia gewoon af en toe een beetje water. De Alocasia is boven dien een plant die het overal in huis goed doet. Zelfs op minder lichte plekken in de kamer, dus wat verder verwijderd van zonlicht, blijft hij heel lang mooi. Een eyecatcher is: zet een grote Alocasia (van 1 meter hoog) in de woonkamer. De feestdagen vormen een stra lend lichtpunt in de donkere decembermaand. Zeker met kerst staat het huis bol van symboliek; met een sfeervolle kerstboom, een bonte kerststal en verfijnde bloemdecoraties. Ook de kerst ster is in december niet meer weg te denken. Met zijn stralende kleuren en sterachtige vorm brengt deze plant de extra kerst sfeer die niet mag ontbreken. Kleurrijke verschijning De kerstster (officiële naam: Poinsettia) is een aangename, jaarlijks terugkerende gast in de wintermaanden. Deze prachtige plant met gekleurde schutblade ren heeft geen sterallures en is eenvoudig te verzorgen. Bovendien past de plant in ieder interieur want de kerstster is ver krijgbaar in verrassende kleuren zoals crème, lemon, roze, zalmro ze en natuurlijk feesteüjk rood. Mini en maxi Naast de bekende grote kerstster is de plant ook in andere vormen verkrijgbaar. Neem voor de afwis seling eens mini's en zet er meer dere in een schaal. Of een kerst ster op stam: een prachtig bloeiend boompje met een over weldigende hoeveelheid gekleur de schutbladeren. Wanneer mag ik een kado ruilen? Kan ik een 'aankoop op afstand' probleemloos terugsturen? Hoe weet ik of kopen via internet veilig is? Met deze vragen worstelen veel consumenten. ConsuWijzer, het informatieloket voor consumenten, helpt met praktische aankooptips voor de decembermaand om teleurstellingen te voorkomen. Ruilen is een gunst Volgens de wet geldt: koop is koop. Toch kun je in veel winkels je aankoop - binnen een bepaalde termijn - terugbrengen. Je mag het dan ruilen of krijgt een tegoedbon. Soms krijg je zelfs je geld terug. Dit alles is een gunst, en niet iedere winkel biedt deze service. Vraag van tevoren of ruilen mogelijk is en onder welke voorwaar den. Bewaar de aankoopbon om te kunnen ruilen. Hierop staan ook vaak de belangrijkste voor waarden. Terugsturen bij kopen op afstand Wie iets koopt op afstand (via de telefoon of internet) mag dit vrijwel altijd binnen zeven werk dagen terugsturen zonder enige verplichting. Ook hoef je niet te vertellen waarom je het retourneert. Deze wettelijke regel geldt 'omdat je het product niet eerder kon beoordelen (zoals in een winkel). Vraag vooraf goed naar de exacte levertijd. Lees de algemene voor waarden vooraf door. Check site bij koop via internet Om veilig via internet te Alocasia 'Polly' met decoratief blad. Het is volop herfst. Het wordt kouder, de dagen worden steeds korter en als het even tegenzit, regent het vaak. In de aanloop naar de feestdagen is het belangrijk om het in huis gezel lig te maken met kaarsen, acces soires en natuurlijk kamerplan ten. Met een opvallende groene plant als de Alocasia vergeet je namelijk spontaan dat het herfst is. Laat de bladeren buiten dus maar vallen; het blad van de Alocasia zorgt binnen voor een gezellige sfeer! Eyecatcher De Alocasia is een plant die in Nederland in de afgelopen jaren sterk in populariteit is toegenomen. Dat is niet voor niets. Met name de Alocasia 'Polly' is een opvallende verschijning. De plant heeft donker kopen kun je letten op de betrouwbaarheid van de website. Verstrekt de verkoper alle contactgegevens, is de informatie begrijpelijk en de totaalprijs van het product duidelijk? Is de webwinkel aangesloten bij een brancheorganisatie die toegang biedt tot een geschillencommissie? Meer informatie Kijk op www.consuwijzer.nl voor praktisch advies over uw rechten, handige infobladen en voorbeeld brieven. Of bel: 088 - 0707070 (op werkdagen van 8.30- 17.30 uur, lokaal tarief). De meeste vaste planten zorgen zelf voor hun bescherming in de winter door hun doorlevende wortelkluit te overdekken met een massa afstervende stengels en bladeren. Maar er zijn ook groenblijvende vaste planten en zelfs vaste planten die 's winters bloeien. Ook met vaste planten valt er 's winters van alles te genieten. Helleborus niger is bekend als de wit bloeiende kerstroos. De bloeipe riode loopt van januari tot april. Andere soorten Helleborus, die dan nieskruid heten, bloeien wat later, vanaf februari, byv. het stinkend nieskruid (Helleborus foetidus) met groenwitte bloemen. Heel apart is de manier waarop Helleborus zijn bloemen tegen vorst beschermt. Tijdens vorst wordt tijdelijk het vocht uit de bloemen teruggetrok ken. Schoenlappersplanten (Bergenia) hebben wintergroen blad dat bij veel cultivars roodpaars of roze verkleurt, maar bij 'Silberlicht' blyft het frisgroen en bij 'Abendglut' wordt het warm bruin. De planten bloeien prachtig met trossen roze, witte of lichtrode bloemen (kan al vanaf januari). Veel wolfsmelksoor- ten (Euphorbia) zijn wintergroen en te herkennen aan het witte melksap dat uit afgesneden stengels vloeit. Een van de mooiste is de amandel- wolfsmelk (Euphorbia amygdaloides 'Pupurea'. Liriope muscari is vorst- gevoelig, maar wel groenblijvend. Als u het smalle, grasachtige blad tij dens vorstperiodes wat afdekt, is er geen enkel probleem. De planten bloeien in augustus-september prachtig met lilapaarse, opstaande bloemtrossen Een longkruidsoort, Pulmonaria rubra uit de Balkan, heeft hetzelfde zacht behaarde uiter lijk als andere soorten longkruid, maar het ongevlekte, lichtgroene blad blijft 's winters aan de planten. 'Redstart' bloeit helderrood in maart-april. Maagdenpalm (Vinca) is eigenlijk (net als de bekende Pachysandra) een groenblijvend, bodembedekkend struikje met klein (Vinca minor) of wat groter (Vinca Eigen foto major) blad. Bij V minor is het wat donkerder groen, maar er zijn ook bonte bladvormen ('Argenteo- variegata'). De planten bloeien, afhankelijk van de cultivar, blauw, lila, roze of wit in april-mei. Een hele reeks vaste planten kan al vanaf eind februari bloeien: Arabis, Asarum, Brunnera, Doronicum, Draba, Hepatica, Pulsatilla en ver schillende soorten Primula's bijvoor beeld. Wintergroene varens Bladhoudende varens verdragen over het algemeen droogte en scha duw beter dan andere soorten. Na de winter kan het oude blad het beste worden weggeknipt. Zeer goede soorten zijn o.a. schubvaren (Asplenium ceterach), steenbreek- varen (Asplenium trichomanes), Blechnum, Cyrtomium fortunei, veel Dryopteris- en Phyllitis-soor- ten, Polypodium en Polystichum in allerlei vormen. Verzorging Laat de vaste planten 's winters zoveel mogelijk met rust. Haal afge storven plantenmateriaal alleen weg waar het groenblijvende plan ten zou kunnen verstikken. Niet over de planten lopen. In het vroe ge voorjaar het afgestorven materi aal wegknippen (voorzichtig: geen jonge scheuten/neuzen beschadi gen). Plant groenblijvende vaste planten zo dat ze beschermd zijn tegen uitdrogende oostenwind. Tuintips voor december Berg uw tuingereedschap schoongemaakt en geolied op (ook houten stelen oliën, dan drogen ze niet uit). Vogels gaan voeren. Tuinmeubels nalopen en eventueel herstellen. Kerstgroen knippen.. U kunt bij goed weer uitstekend klus sen in de tuin, de planten zijn in rust. Planten en verplanten, een ter rasje maken, een schutting zetten, het kan allemaal. Helleborus Niger. Eigen foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 32