1 m IfmmmPi lir" B 'A m Wk mm mm* "AVv'li - v 1$ Een eendenkooi bestaat uit open plassen, die als lokplaats voor eenden dienden. De eenden wer den in vroeger tijden door de kooiker met zijn hond in één van de 'vangarmen' gedreven en gevangen voor consumptie. Eendenkooien bestaan al vanaf de middeleeuwen, dus deze plek is relatief jong. De plassen wor den direct omringd door een lage begroeiing in de vorm van riet kragen, waarin eenden makkelijk kunnen landen. Daaromheen staan over het algemeen bomen en struiken, die goed tegen natte voeten kunnen, zoals populieren, elzen en de wilgen. Af en toe 'sluipt' een eik of esdoorn het gebied binnen, maar deze soor ten zijn in de minderheid. Vogels bekijken en vangen De wat hogere begroeiing ver derop gaf de boer gelegenheid om de eenden ongezien te bena deren en in de eendenkooi vogels te bekijken in plaats van te van gen. Verder voorzag het bosje hem van brandhout. In het testa ment van de boer werd de een denkooi geschonken aan de gemeente, onder de voorwaarde dat het .natuur zou blijven. Sinds eind 1990 is eendenkooi Albertshoeve in beheer van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, een bond voor jonge mensen die grote affiniteit hebben met de natuur. De gemeente wilde de eendenkooi eerst in een park met veel paden veranderen. Dit in verband met de nieuwe wijk, die er tegenaan gebouwd is. De NJN wil het ruige stukje natuur daarentegen graag behouden en het in zijn waarde laten. Het biedt een rustplaats voor allerlei dieren. Ook schuwe diersoorten zoals de ijsvogel voe len zich thuis in dit gebied, hoe wel het dicht tegen de bebou wing aanligt. Toch vereist zo'n warrig stuk natuur ieder jaar het nodige onderhoud. Om de begroeiing aan de kant van het weiland laag te houden, moet er gesnoeid worden. De wilgen moeten eens in de drie a vier jaar geknot worden, want knotwil gen kunnen niet zo goed tegen te zware takken. De vangarmen en de plassen moeten sporadisch vrij worden gemaakt van het riet, anders ver- landen ze. Op zaterdag 3 november was de Landelijke Natuurwerkdag, een dag waarop overal in Nederland gewerkt werd aan onderhoud van natuur en landschap door vrijwilligers. Deze dag wordt jaar lijks georganiseerd door verschil lende natuurverenigingen, waar onder NJN, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer, Landschap Noord-Holland en vele andere. Grote opkomst vrijwilligers Eendenkooi Albertshoeve was één van de 44 locaties in Noord- Holland, waar vrijwilligers de handen uit de mouwen staken om het nodige onderhoud te ver richten. Zo'n vijftien mensen, jong en wat ouder, hadden zich aangemeld. Milan van Hulst, locatieleider van het NJN voor de eendenkooi Albertshoeve was verheugd over de grote opkomst. Een aantal jeugdige deelnemers was samen met hun ouders geko men. Bij aankomst kreeg men uit leg over de eendenkooi en de te verrichten werkzaamheden: het knotten van de wilgen, het snoei en van het wilgerrscherm en wat er met de gesnoeide takken moest gebeuren. Heerlijke schuilplek Gereedschap stond in veelvoud klaar, zoals ladders, zagen, snoei- scharen, werkhandschoenen en niet te vergeten thermoskannen met koffie en thee. Vol goede moed gingen de jeugdige vrijwil ligers en hun ouders aan de slag. Een aantal wilgen waren overdui delijk langer dan vijfjaar geleden geknot. Dit jaar kwamen ze wel aan de beurt. Het takkenafval werd op een grote hoop gegooid, zodat een 'takkenril' ontstaat. Dit is een heerlijke schuil- en overwinteringplek voor dieren. Tevens maakt de takkenril het gebied ontoegankelijk, zodat de rust in het gebied nog beter gewaarborgd blijft!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 47