(5 jaar). Patrick werkt in de belettering, Nancy werkt parttime, Steef en Charlotte gaan naar de Meanderschool. HEILOO - De familie Minnesma in Ypenstein is een gezin als veel andere. Vader Patrick, moeder Nancy en twee kinderen Stephan (8 jaar) en Charlotte in aj aarsb ij I age>2007= Gratis Bloedsuikertest in de apotheek Misschien moet je eens de gratis Bloedsuikertest laten doen De laatste tijd voel ik mij zo moe en ik drink zo veel... diabetes heb of je hebt het niet..ff Tot 7 december organiseren apothekers, in samenwerking met de. landelijke campagne 'Kijk op Diabetes' voor de tweede keer de Bloedsuikertest. Tijdens de Bloedsuikertest wordt de hoeveelheid glucose in het bloed geprikt. Is deze veel te hoog dan kan er sprake zijn van diabetes, wat nare complicaties kan opleve ren als hart- en vaatziekten en voetproblemen. Bij een aantal kenmerken zoals leeftijd 45 jaar) en bij een ongezonde leefstijl (overgewicht) is de kans hier op verhoogd. Erfelijkheid speelt ook een belangrijke rol. Mensen die vermoeden dat ze een verhoogd risico hebben op diabetes, kunnen de Diabetes risicotest invullen in de apotheek of via www.kijkopdiabetes.nl. Kijk op www.apotheek.nl voor een overzicht waar en wanneer geprikt wordt. Steef zit in groep vijf bij juffrouw Sandra. Zijn hobby's zijn tekenen, voetballen en spelen op zijn gameboy. Vol trots demonstreert Stephan zijn vaardigheden op de gameboy met het spel 'Big Brain'. „In het onderdeel 'visie' ben ik het beste. Aan de hand van cijfertjes, die je kunt verdienen, kun je zien hoe slim je bent." Diabetes vastgesteld Stephan is een echt buitenkind. Hij zit op voetbal bij 'De Foresters' in de F1 en traint hiervoor twee keer in de week. Zijn favoriete club is natuurlijk AZ. Zo aan de bui tenkant gezien is er niets opvallends aan Steef en de familie Minnesma. Toch wordt hun leven voor een groot deel beheerst door het feit, dat er vier jaar geleden onverwacht diabetes bij Stephan werd vastgesteld. Patrick; „Het was op een warme dag in juli in 2003. Steef was de hele dag al lusteloos en dronk veel, maar had geen trek in eten. Wij vertrouwden de situatie niet en zijn met hem naar de huisartsenpost gegaan. De aanwezige arts waarschuwde het ziekenhuis, waar we direct terecht konden. Daar werd de diagnose diabetes vastgesteld. Nancy is die nacht bij Steef in het ziekenhuis gebleven. De opvang en de verdere begeleiding vanuit het ziekenhuis was echt fantastisch!" Dat het veel indruk op de jonge Stephan heeft gemaakt (hij was toen nog maar vier jaar oud), is te merken aan het feit, dat hij zich die periode nog haarscherp weet te herinneren. Nancy: „Je bent er de hele dag mee bezig, je moet met veel dingen rekening houden. De tas met de insulinepennen wordt overal waar Stephan gaat mee naar toe genomen. Het was in het begin wel even wennen, maar als je een baby hebt, loop je óók de hele dag te slepen met tassen luiers. Het wordt al gauw gewoon. Het gaat ons goed af." Stephan laat zelf zien, hoe hij zijn bloedsuikerwaarde meet: „Ik heb zo'n klein apparaatje, waar een klein stripje in past. Ik prik een heel klein druppeltje bloed en doe dit op 't stripje. Dit steek ik dan in het meetapparaatje en de waarde komt tevoorschijn." Hij krijgt zo'n zes a zeven keer, verdeeld over de hele dag, een bepaalde dosis insuline toegediend door zijn vader of moe der. Patrick: „Als Steef gaat sporten, zorgen we vóór de lichamelijke inspanning, dat zijn bloedsuiker waarde wat aan de hoge kant is. We geven hem dan bijvoorbeeld een mueslireep. Tijdens het sporten zakt de waarde door verbranding. We hebben altijd wel iets energie rijks bij ons voor het geval dat de waarde te snel zakt door de inspan ning tijdens het sporten. Met school reisjes of verjaardagspartijtjes is het soms wel eens lastig voor hem. Maar door op tijd te eten en te spuiten gaat het goed met Steef. Hij kan van alles." Eens in dè drie maanden gaat Stephan naar het ziekenhuis voor controle. Daar wordt de hbalc (gemiddelde bloedsuikerwaarde over afgelopen drie maanden) gemeten. Hij wordt onderzocht door een kinderarts, bezoekt een diabe- tesverpleegkundige en een diëtiste. Diabetes te genezen? Door een groeiende kennis over diabetes en de ontwikkelingen in onderzoek durven Patrick en Nancy hoop te hebben, dat diabetes in de toekomst misschien wel te genezen is. De situatie is voor diabetespa tiënten al een stuk verbeterd ten opzichte van vroeger. Voor verder onderzoek is echter nog veel geld nodig! Meer informatie vindt u op www. d i a betesf o n d sn I Bloedsuikerwaarden en spuiten insuline In korte tijd werden Stephan, Nancy en Patrick 'deskundi gen' op het gebied van diabetes. Met begeleiding vanuit het ziekenhuis, leerden ze veel over voedsel en diëten, meten van bloedsuikerwaarden en inspuiten van de insuline.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 49