1 Minimin Annie Timmer met pensioen II HIS HEILOO - De Openbare Bibliotheek van Heiloo neemt na 34 jaar afscheid van een gewaardeerde directeur: onder de hoede van Annie Timmer beleefde de bibliotheek een enorme ontwikkeling en groei. Niet het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is het moment gekomen dat ze de bibliotheek gaat verlaten. He// lilll Voor zowel bestuur, medewerkers en vrijwilligers geldt dat ze Annie Timmer met spijt in het hart laten gaan. Lukas'bosterveld heeft de afgelopen 15 jaar j,p zijn functie als voorzitter van het bestuur van de ^bibliotheek, bijzonder plezierig met haar samengewerkt: „We hebben het als bestuur altijd uitstekend met mevrouw Timmer kunnen vinden. Doordat we in alle opzichten op één lijn zaten en doordat er sprake was Ivan 'open verkeer' tussen ons, heb- jfjben we een goede band gekregen met elkaar. Onder haar leiding was er samenhang en ook in de relatie met de gemeente heeft ze veel betekend. We vinden het enorm jammer dat ze weggaat" Doel: leesbevordering Na haar opleiding tot bibliothecaris aan de Frederik Muller Academie ir Amsterdam, startte Annie Timmei aan het begin van de zestiger jaren haar carrière als bibliothecaris in Beverwijk. Een aantal jaar later stapte zé" over naar de bibliotheek van Alkmaar waar ze onder meer een filiaal in de wijk Hoefplan opzette. Intussen volgde zij de vroe gere directeursopleiding. Toen er in 1973 bij de bibliotheek in Heiloo - die toentertijd nog deel uitmaakte van de Bibliotheekcentrale - een functie vrij kwam, werd ze daar locatiemanager. In 1989 konden bibliotheken-in plaatsen met min der dan 30.000 inwoners, zelfstan dig worden en op dat moment werd Annie Timmer er directeur. Veel is er veranderd in de loop van de 34 jaren dat ze aan het hoofd stond van de organisatie: „Allereerst de collectievorming. Vroeger kregen we van de boek handel alle boeken die uitkwamen. De bibliothecarissen lazen die boe ken en tijdens de wekelijkse boek bespreking bekeken we dan voor welke doelgroep het boek geschikt was en of we het in onze collectie wilden opnemen. Dat was dus een aanbodgericht proces, in tegenstel ling tot de vraaggerichte manier waarop het tegenwoordig gebeurt. Nu levert de landelijke bibliotheek dienst de recensies en op basis van de vragen, wensen en behoeften van onze leden besluiten we tot aanschaf." Belangrijk verschil met vroeger is ook dat er toen uitslui tend boeken en tijdschriften wer den uitgeleend: „Wij hebben naast boeken ook dvd's, cd's, bladmuziek, luisterhoeken en de zogeheten daisy-roms, een technisch heel een voudig luisterboeksysteem. De bibli otheek neemt tegenwoordig een heel andere plaats in de maatschap pij in. Leesbevordering is nog steeds onze belangrijkste doelstelling, maar daarnaast hebben we nog een enorm aanbod van activiteiten", vertelt Timmer enthousiastf Ze doelt daarbij op.de lezingen in het kader van de actie 'Nederland leest' en de jaarlijkse boekenweek, maar ook bijvoorbeeld op dl cursussen inter net en 'luisteren naar klassieke muziek'. Belangrijke rol vrijwilligers Annie Timmer heeft kwaliteit hoog in haar vaandel staan. Ze heeft altijd hoge eisen gesteld aan de kwaliteit van de collectie, presenta tie en deskundigheid van de mede werkers. Met name dat laatste ligt haar na aan het hart: „We hebben 18 medewerkers, waarvan zes zeer deskundige bibliothecarissen, zes medewerkers bij de klantenservice, die de meest uiteenlopende onder steunende taken verrichten en vijf scholieren als opruimkrachten. Anders dan de meeste bibliotheken hebben wij daarnaast nog een heel betrokken en actieve groep van veertig vrijwilligers. Die laatste groep heeft niet alleen een belang rijke rol in de controle van de kasten en de reparatie van kapotte mate rialen, maar zij zijn ook degenen die de uitleenposten in De Loet en Overkerck draaiende houden en ons ondersteunen bij activiteiten zoals de Uitmarkt en allerlei projecten. We zijn heel trots op die groep en blij met hun inzet, want zij maken een groot verschil!" Aparte expositieruimte Een belangrijk moment in de loop baan van Annie Timmer is wel de bouw van de nieuwe huisvesting geweest: „Door de bescheiden om vang van onze organisatie heb ik me daar enorm in kunnen uitleven. Samen met de medewerkers heb ben we nagedacht over onze wen sen. We wilden bijvoorbeeld graag een aparte expositieruimte die ook geschikt was voor lezingen en cur sussen. Ook vonden" we belangrijk dat bezoekers bij binnenkomst goed overzicht hadden over de hele ruimte. Vandaar dat het midden deel be wiïst laag is gehouden. We zijn bijzonder blij met de leestafel, eénpezellige plek waar bezoekers hun kranten en tijdschriften kunnen lezen onder het genot van een kopje koffie." Krenten in de pap Annie Timmer kijkt met enorm veel plezier terug op haar tijd bij de bibliotheek: „ik heb genoten van het opzetten van allerlei activitei ten. De Uitmarkt is bijvoorbeeld een initiatief van ons, dat is uitgegroeid tot een lokale activiteit! Het organi seren van lezingen en tentoonstel lingen, samen met de mensen om me heen, dat waren de krenten in de pap." Wat zal ze het meeste missen? „De contacten met medewerkers, de vrijwilligers en de mensen die lezin gen en cursussen geven. Ik zal het allemaal los moeten laten. Plannen voor de komende tijd heb ik nog niet concreet, maar ik ben niet van plan om me te gaan vervelen!" besluit ze met een lach. Consciëntieus en gestructureerd Ook de medewerkers en vrijwilligers van de bibliotheek betreuren haar vertrek: „Mevrouw Timmer is van grote waarde geweest voor onze bibliotheek. Door haar consciënti euze en gestructureerde manier van werken heeft ze heel veel bereikt, met name ten aanzien van de zelf standigheid van onze bibliotheek. Ze wordt heel erg gewaardeerd door medewerkers en vrijwilligers en we vinden het dan ook heel spij tig dat ze gaat stoppen", aldus Robert de Graaf, hoofd facilitaire dienstverlening. ledereen die Annie Timmer wil uit zwaaien, is van harte welkom op donderdag 22 november van 15.00 tot 16.30 uur in de Openbare Bibliotheek aan de Westerweg. Directeur bibliotheek

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 54