Herstelplan voor landgoed Nijenburg door Natuurmonumenten O HEILOO - Naar verwachting wordt in december van dit jaar een begin gemaakt met de eerste fase van de herstelwerkzaamheden van de parkaanieg rondom het hoofdhuis van landgoed Nijenburg door Natuurmonumenten. Deze parkaanieg, bestaande uit tuinen en bosjes, heeft grote cultuurhistorische waarde en is daarmee zeldzaam te noemen in de regio. Belangrijke elementen van de oude parkaanieg uit de achttiende en negentiende eeuw verkeren momenteel echter in een verwaarloosde staat. Het herstelplan bestaat uit vier delen. 1: Het Zondagskrocht, gele gen aan de noordkant van het land goed. 2: Het Terrein binnen de gracht, dat direct rondom het hoofdhuis ligt (dit deel bestaat uit het Dennenplein en het Beuken plein). 3: Het Engelse Werk, een wandelbos ten zuiden van het hoofdhuis. En tot slot 4: De Katten- berg en omgeving, aan de overzijde van de Kennemerstraatweg. De werkzaamheden zullen in een aan tal fases worden uitgevoerd om de belasting van de natuur zo gering mogelijk te houden. V Zo wordt rekening gehouden met het broedseizoen. Om te beginnen zullen in de eerste fase het Zondagskrocht en het Terrein bin nen de gracht onder handen wor den genomen. Het Engelse Werk en de Kattenberg worden in fase twee medio 2008 uitgevoerd. Het Zondagskrocht, het deel van de parkaanieg met de meest natuurlijke uitstraling, zal voor namelijk worden gedund. Dit is het weghalen van bomen, zodat omlig gende bomen de ruimte krijgen om door te groeien tot volwaardige bomen. Oorspronkelijke ontwerpen Hiervoor zullen de meer onwenselij ke soorten als esdoorns (te domi nant), iepen (iepziekte) en de Amerikaanse vogelkers (exoot) wor den verwijderd en afgevoerd. Verder worden overhangende bomen boven de open plek (voor malige tennisbaan) weggehaald om ervoor te zorgen, dat de plek ook open blijft. Er zal met klein mate rieel worden gewerkt om de paden en de aanwezige heester- laag te sparen. Op het Terrein binnen de gracht zal stevig worden gedund. Dit om de oorspronkelijke ontwerpen, die een grote cultuurhistorische waarde ver tegenwoordigen, terug te laten komen in het Beukenplein en het Dennenplein. Er zullen nieuwe bomen (370), coniferen (40) en heesters (1480) worden terugge- plant in het bos. De meest vergaan de ingrepen zullen op het Beukenplein plaatsvinden. Ongewenste ontwikkelingen Ongeveer zeventig bomen zullen worden gekapt om plaats te maken voor een nieuwe inrichting van slin gerende paden met daaromheen nieuw geplante heesters en bomen. Bij niet ingrijpen zouden er onge wenste ontwikkelingen en gevaar lijke situaties kunnen ontstaan. Bomen met een natuurlijke waarde, omdat er nesten of vleermuizen in zitten, worden ontzien. Op het Dennenplein zullen ongeveer vijftig bomen worden gekapt. Ook hier worden heesters (700) terug geplant, zodat er meer structuur ontstaat in het bos. De paden wor den opgeknapt en de vijverranden gespaard. De oude linden bij het koetshuis en de goede monumenta le bomen langs de vijverrand blijven staan. De vereiste monumentenvergun ning voor deze werkzaamheden is door de gemeente Heiloo verleend. De kosten van dit werk zijn gedekt door bijdragen van de gemeente Heiloo, sponsoring van Lionsdub Heiloo en Ondernemersvereniging Heiloo met haar leden. Medio 2008 staan de Kattenberg en het Engelse Werk op de lijst. Herinrichting Oosterzijpolder Los van de renovatie loopt parallel het project 'herinrichting van de Oosterzijpolder'. Het ligt in de plan ning om ook dit project medio 2008 uit te voeren. André Timmer, projectleider 'Herstel Nijenburg' van Natuurmonumen ten: ,,Bij herstelwerkzaamheden denken veel mensen, dat iets er meteen tiptop uitziet, maar zo werkt het niet. Als mens grijp je in, kap je bomen en plant je aan. Vervolgens zal de natuur haar werk moeten doen om deze ingrepen te voltooien en er echt iets moois van te maken. Iets moois, waar de cul tuurhistorische waarde in besloten ligt. Mensen kunnen in eerste instantie verbaasd reageren op de kap van al die bomen en dat is logisch. Waarom immers een goede oude boom weghalen? Maar om de •oude glorie van het landgoed terug te laten keren, zal dit nodig zijn. Het Clusiuscollege heeft aangebo den om in het kader van een leer project alvast een voorraad planten en heesters te kweken. Vrijwilligers zullen, onder regie van de boswach ter, de tuinen na de herstelwerk zaamheden onderhouden." De Uitkijkpost zal in een aantal repor tages verslag doen van de werk zaamheden en de voortgang van de eerste fase van de renovatie van landgoed Nijenburg.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 55