Nieuwe cursussen bij Alliance Fran^aise Voorzitter Stichting WOL wint belangrijke prijs Commercieel 'kasteel' in Egmond aan den Hoef van de baan i Tentoonstelling in Abdij van Egmond geopend REGIO 19 INGEZONDEN MEDEDELING De meest onbegrensde gemeentemens' Geen bebouwing in Slotpark, Slotvijveren op de Hofweides Abdijgebied en akker worden aangewezen als monument Handen ineen slaan om Slotkwartier nieuw leven in te blazen POLITIEBERICHTEN Aanrijding met letsel Belangrijkste deel collectie is toegankelijk UITKIJKPOST 6 FEBRUARI 2008 HEILOO - Voor iedereen die houdt van een korte opfriscursus Frans met een thematisch insteek, is er de mogelijkheid om te starten met de cursus Frangais en Chansons', Frans door middel van Chansons én Frans voor in de Vakantie. Alle cursussen vinden plaats op een woensdag. De eerstge noemde (FCH) cursus start op 20 februari in Heüoo in Het Open Huis, Winkelhof 't Loo en bestaat uit zes ochtendlessen van anderhalf uur. Redelijke kennis van het frans is gewenst. Frans voor in de Vakantie begint op 2 april en wordt aangeboden in Heiloo als ochtendcursus van 09.30 - 11.30 uur en in de avond in Alkmaar van 19.30 - 21.30 in 't Trefpunt aan de Frederik Hendriklaan. Deze cursus is een module van tien lessen van elk twee uur. Voor meer informatie over beide cursussen kunt u kijken op de website van de Alliance Frangaise Regio Alkmaar, www.alhance-francaise.nl daarna doorklikken op Alkmaar. Op de slotfimdamenten in Egmond aan den Hoef stond ooit het grootste en machtigste kasteel van Nederland. Foto: Mart«n Mulder LIMMEN - Sinds 1988 is Yvonne Zomerdijk actief voor stichting Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Limmen, waar ze nu voorzitter en projectcoördinator voor is. Op 25 januari werd ze uitgeroe pen tot 'De meest onbegrensde gemeentemens' door Vereniging van Nederlandse Gemeenten International van de millenniumpro- jecten. Daarvoor ontving ze een prijs van 1250,-. Voorgedragen door de gemeente Castricum, werd ze gekpzen uit zeventig andere genomineerden uit Nederlandse gemeenten. De VNG wil door middel van deze prijs meer landelijke aandacht geven aan de MiUenniumdoelstellingen voor 2015: de armoede in de wereld hal veren door middel van goed gecon troleerde, duurzame projecten. Op 5 januari was Yvonne al gedeco reerd met een gemeentelijke onder scheiding voor haar grote maat schappelijke inzet op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Stichting WOL ondersteunt al jaren onderwijsprojecten in Burkina Faso. De stichting werkt nauw samen met de uitvoerende organisatie Développement Sans Frontière uit Burkina Fhso. Yvonne: „Salif Sodré, een onderwijzer uit het land, nam in 1995 contact op met ons. Ik ben daar met een delegatie van WOL heengegaan en we hebben samen DSF opgericht. Bij de verschillende projecten geeft WOL aan DSF alleen maar ondersteuning in het vergaren van fondsen. Verder geven we adviezen om de duurzaamheid te bewaken. DSF is verantwoordelijk voor de uiteindelijke uitvoering! Zo ging in 2000 het 'Schapenproject' van start in dertien dorpen. Veel ouders van kinderen, die naar school gaan, hebben geen geld voor schoolspullen. Het Schapenproject voorziet de ouders van een 'leen- schaap'. Deze wordt vetgemest en verkocht. Met de opbrengst wordt schoolmateriaal voor de kinderen en een lam gekocht. Verder advi seerden wij om niet alleen maar rammen (statussymbool), maar ook ooien te kopen, zodat er gefokt zou kunnen worden. Het leerproces en vertrouwen in elkaar zijn heel belangrijk om de duurzaamheid van zo'n project te garanderen." In 2006 is WOL samen met DSF een enorm project gestart. „Na ruim tien jaar van investeren in basisonderwijs wordt nu een kenniscentrum opzet, met het doel vervolgonderwijs te bie den. De eerste fase van het giganti sche onderwijscomplex, met onder andere een schoolgebouw voor basis onderwijs, is klaar en is in oktober in gebruik genomen." Meer informatie is te vinden op www.stichtingwol.com. Bankrek.: 96.97.79267, ten name van Stichting WOL in Limmen. REGIO - De gemeenteraad van Bergen heeft de planvisie voor het Slot kwartier in Egmond aan den Hoef sterk ingekaderd en alleen ingestemd met een kleinschalige aanpak. Commerciële bebouwing op de plek van de slotfundamenten wordt uitgesloten. Woningen in het Slotpark, de Slotvijver en het over grote deel van deLamoraal (Hofweides) worden niet toege staan. Wethouder Plomp deed nog een poging om de planvisie van vastgoedontwikkelaar 'de Hollandsche' te redden, maar slaag de hief niet in en toonde zich zeer teleurgesteld. Hij sprak de hoop uit dat er op die plek wel iets gaat gebeuren en daarin werd hij wel gesteund. De raad toonde veel inzet en interesse om het historische gebied meer tot leven te brengen. Want hier stond •Vervolg van pagina 17 Het belangrijkste deel van de archeologische collectie is vanaf 1 februari voor iedereen toegankelijk in het, voor dat doel gestichtte, museum in de Kaarsenmakerij. Aan de hand van teksten, foto's, tekeningen en een film wordt de rijke geschiedenis van de Abdij van Egmond verteld. Vanaf Graaf van Holland Dirk I, die in het begin van de tiende eeuw de Egmondse abdij ooit het grootste en machtigste kasteel van Nederland. 'De Hollandsche' die veel erva ring heeft met monumenten, kan aan de slag om onder andere een plan uit te werken voor de monu menten aan de Slotweg en voor restauratie van de fundamenten. Kleinschalige niet-commerciële opbouw waarbij de fundamenten toegankelijk blijven, mag nog wel worden onderzocht. Via de website KwadeWouter.org en bij de gemeente waren tientallen protestreacties binnen gekomen, onder andere van professor Cordfunke die van de Egmondse stichtte en daar de gebeenten van Adelbertus onderbracht, tot aan de verwoesting door de Geuzen in 1573. De abdij werd in de eerste helft van de twintigste eeuw weer opgebouwd. „Het Abdijgebied en de Adelbertusakker zullen als monu ment worden aangewezen om zo de nog resterende archeologische waarden in de bodem te behou den," aldus gedeputeerde Baggerman. De permanente -tentoonstelling 'Bodemschatten van de Abdij van Egmond' is te bezichtigen naast de abdijwinkel van de Abdij van Egmond, Vennewatersweg 27, Egmond Binnen. Bezoektijden zijn, behalve op zondagen, van 10.30 tot 16.30 uur. geschiedenis zijn levenswerk heeft gemaakt. Hij is gekant tegen elke vorm van bebouwing op de slotfun damenten. Ook de belangencom- missie Slotkwartier en omstreken had zich opnieuw met bezwaren tot de gemeente gewend. De actievoerders zijn bijzonder tevreden met de afloop en krijgen veel bedankjes. Wel moet er nog veel gebeuren om de nieuwe aanpak tot een succes te maken. In Egmond leeft de wens om nu de handen ineen te slaan om meer leven in het Slotkwartier te blazen, om te beginnen door meer exposi ties te houden in het Historisch Centrum in het oude schooltje. Onmisbaar daarbij is medewer king van nieuwe vrijwilligers en een beheerder. Wie daaraan een steentje wil bijdragen, wordt uitge nodigd te bellen met Rob Leijen, tel. 072-5067856. Meer informatie zie www.historischegmond.nl. AKERSLOOT - Op maandag rond 12.00 uur raakte een 79-jarige man uit Limmen gewond bij een eenzijdig ongeval op de Martin Luther Kingstraat in Akersloot. De man reed in een personenauto waarachter een aanhangwagen gekoppeld was. In een bocht naar rechts bleef het gas van zijn auto hangen. Hierdoor raakte hij naast de rij baan, reed over gras en een par keerhaven en kwam tegen een boom tot stilstand. De man liep nek- en rugletsel op. Hij moest voor behandeling wor den overgebracht naar het Medisch Centrum in Alkmaar. De auto zal op de rijtechnische staat van onderhoud worden onderzocht. Yvonne Zomerdijk van Stichting WOL werd gekozen uit zeventig andere genomineerden. Foto: Carotien Breed

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 19