Overeenkomst Kennemer Wonen en Heiloo een feit HEILOO VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD Klassieke jazz en swing op Beat FM 'Na de zomer eerste bouwwerkzaamheden Zuiderloo' dal" zoeken we op WWW. UITKIJKPOST 6 FEBRUARI 2008 HEILOO HEILOO - Voor de echte liefheb ber heeft Beat FM weer eens een uitzending om van te genie ten. Voor de tweede keer wordt de legendarische Artie Shaw uit het archief gehaald door plaats genoot André Nieuwenhuis, die tevens op de zijn bekende wijze de nodige toelichting zal geven. Shaw - van studio muzikant tot bandleider - was niet alleen een firtuoos op de klarinet, ook op de altsax was hij goed thuis. Hij overleed in 2004 op 94-jarige leeftijd. U kunt de üve uitzen ding ontvangen op donderdag 7 februari van 20.00 tot 21.00 uur via de kabel op 96.5 of via de ether op 106.3 FM. Samenstelling André Nieuwenhuis Presentatie André Nieuwenhuis en Bob van Unnik. HEILOO - Afgelopen maandag werd in Bowling Heiloo de samenwerking tussen Kenne mer Wonen, gemeente Heiloo en projectontwikkelaar Bouwfonds bezegeld met een handtekening onder de overeen komsten van project Zuiderloo. Ook werden de eerste puzzelstuk jes op het bord gelegd door de betrokken partijen. Hiermee is het officiële startsein gegeven voor de bouw van 155 woningen in de fases een, twee en drie. In deze eerste drie fases worden woningen in de categorie goedkoop, middelduur en duur gebouwd. Deze woningen komen aan weerszijden van de Spanjaardslaan en direct ten zuiden van de Zevenhuizerlaan. „Na de zomer gaat de eerste paal de grond in", aldus wethouder Rob Obdam. Directeur van Kennemer Wonen Martin van Hooff benadrukte uiter mate tevreden te zijn met de samen werking. ,,Deze loopt voorspoedig en we hebben vertrouwen in de toe komst." De voorontwerp-uitwerkingsplan nen van het bestemmingsplan lig-' gen nog tot het einde van deze maand ter inzage. In het uitwer kingsplan wordt op kavelniveau aangegeven wat de bestemming van de grond is en wat er op gebouwd mag worden. Zo wordt bijvoorbeeld exact aangegeven waar er wonin gen, schuurtjes en andere gebou wen gebouwd mogen worden, hoe de ligging van de straten is en waar groen gerealiseerd wordt. De voorontwerpen kunnen wor den ingezien bij de pubheksbahe Bouwen en Wonen in het gemeente huis. Ook kunt u gedurende de ope ningstijden terecht in de Openbare Bibliotheek aan de Westerweg 250. In de inspraakperiode wordt ook een inloopavond georganiseerd in het gemeentehuis, oude ingang Raadhuisweg. Deze inloopavond vindt plaats op woensdag 20 febru ari van 19.00 tot 21.30 uur. Tijdens deze avond kunnen ook reacties worden ingediend op de plannen. Het project moet in 2020 zijn vol tooid. Wethouders Opdam en Ouderkerken leggen de eerste puzzelstuk jes van het plan Zuiderloo. Foto: Uitkijkpost Roelof Bos doet verslag van de -vergadering van de gemeente raad van maandagavond 4 februari. De schrijver heeft een bureau voor redactionele en journalistieke producties en is oud wethouder van Heiloo. Dit verslag is geheel gewijd aan de uitge breide discussie in de raad over de kwestie van de verkoop van vier gemeentelijke panden (en een stuk grond aan het Slimpad). In de vorige raadsperiode (2002- 2006) werd het besluit genomen om een aantal panden die eigendom waren van de gemeente, te ver kopen. Panden die geen strategi sche waarde (meer) hadden. Het verhuren daarvan viel buiten de kerntaken van de gemeente. Het ging om drie woningen in de buurt van het gemeentehuis, twee aan de Van Aostastraat en een aan de Raadhuisweg, en een pand aan het Slimpad, waar een fysiotherapeut is gevestigd (en vlak daarbij het Rode Kruis en de Speel-o theek). Medio 2006 wer den deze vier panden ver kocht aan de woningcorporatie Kennemer Wonen. So far so good. Tot er enkele weken geleden ingezon den brieven verschenen in de Uitkijkpost, en de Alkmaarsche Courant kopte dat de panden Voor dumpprijzen' ver kocht zouden zijn. Heftige beroering Er ontstond heftige beroering in politieke kringen in Heiloo en het college zag zich genoodzaakt een memo naar de raad sleden te sturen onder de titel 'Opbrengst ver kochte woningen is redelijk'. Dit memo was ook te lezen op de gemeentepagina in de Uitkijkpost van 23 januari. In dit schrijven gaf het college aan dat het eerst onderhandelingen had geo pend met de huurders van de pan den. 'De onderhandelingen vonden plaats op basis van taxaties die waren uitgevoerd door een make laar uit Heiloo. De taxaties gingen uit van een verkoopopbrengst van de panden op de vrije markt, vrij van huur.' Toen geen overeenstem ming met de huurders kon worden bereikt, trad de gemeente in contact met Kennemer Wonen: 'De gemeente had een belangrijke reden om met de woningcorpora tie in zee te gaan. Op die manier kon r d e n gewaarborgd dat de huurders - tegen de op dat moment geldende (vaak lage) huurbe dragen - van de panden gebruik kon den blijven maken.' En: 'In de onderhandelin gen met Kennemer Wonen heeft de gemeente ingezet op een betaling van 80 procent van de getaxeerde waarde. Dit is gebruikelijk wanneer panden in verhuurde staat verkeren. Voor de huurders gold dat niet. Wanneer de gemeente namelijk een pand aan de huurder zou verkopen, zou de huurder eigenaar zijn gewor den. In dat geval had hij het pand direct (vrij van huur) kunnen door verkopen'. Het college meldde in het memo ook dat de panden uitein delijk zijn verkocht voor een gemiddelde van 73 procent van de taxatiewaarde. Verontschuldiging van de wethouder Maandagavond 4 februari was er een (reguliere) raadsvergadering en deed zich de gelegenheid voor om deze kwestie in het openbaar te bespreken. Deze gelegenheid werd door alle politieke partijen aange grepen. Eerst was er een vragenhal- fuur, waarin Cees Rootjes van de PvdA een zestal vragen stelde, waarop de verantwoordelijke wet houder, Rob Opdam (WD), ant woordde. Op de vraag of het waar is dat niet alle woningen aan de zitten de huurders zijn aangeboden, moest de wethouder bevestigend antwoor den, en dat deed hij met grote spijt. Hij zei dat in het memo enkele zaken niet goed beschreven waren. Inderdaad wayen twee woningen, aan de Van Aostastraat, niet aan de huurders aangeboden. De verkla ring daarvoor was dat deze huur ders financieel gesproken niet in staat werden geacht de woningen te kunnen kopen. Opdam sprak zijn verontschuldiging uit. Ook stond er nog een andere fout in het memo. De wethouder beklemtoonde wel dat Kennemer Wonen een partij is zonder winstoogmerk en dat men daarom 'niet bang hoeft te zijn dat mensen hun woning uit gepest zou den kunnen worden'. Aantal vragen Aansluitend had John Daas van Heiloo2000 een aantal vragen. Waarom waren de panden niet voor de lagere prijzen (van 80 procent) aan de huurders aangeboden en waarom met hen geen winstdelings- regeling afgesproken voor het geval zij spoedig tot verkoop zouden overgaan? Het antwoord van Opdam was dat dit een ongeoor loofde subsidiëring van de zittende huurder met zich mee zou brengen. Daas had nog een andere vraag. Aan het Slimpad was aan Kennemer Wonen ook grond verkocht, gren zend aan het pand van de fysiothe rapeut, en bij de vestiging van Rode Kruis en Speel-o-theek. Waarom was die grond voor - slechts.-- 100 euro per vierkante meter verkocht? En zei artikel 11 van de koopover eenkomst terzake niet dat een 'mogelijke herontwikkeling van dit gebied' zou kunnen gaan plaatsvin den? Dit punt zou later op de avond terugkomen. Elly Beens van het CDA zei de indruk te hebben dat het r.k. parochiebestuur de kans ont houden was om het pand aan de Raadhuisweg te verwerven, waarop de wethouder zei dat de bieding van het parochiebestuur gewoon veel te ver beneden de vraagprijs lag. Europese regelgeving En dit vragenhalfuur (dat een kwartier duurde) was alleen nog maar het voorgerecht! In de hierna volgende raadsvergadering werd de discussie meer dan dunnetjes over gedaan en kwamen er twee moties *op tafel. Een motie van afkeuring van Heiloo2000 en een motie ter ondersteuning van het college van PvdA en WD. Eerst lichtte John Daas de motie van afkeuring van zijn partij toe. Hij constateerde een grote mate van onzorgvuldigheid van het college bij het informeren van de raad over deze kwestie: 'In plaats van de brand te blussen was het probleem vergroot.' Met name hét passeren - en 'benadelen' van huurders zat zijn partij hoog. Hij vond het helemaal fout dat sommi ge huurders 'in een verkeerde sfeer waren geplaatst'. Daas doelde met dit laatste op de huurders aan de Van Aostastraat. Cees Rootjes noemde de beroering in deze kwestie een 'hype' op plaatselijk niveau, vergelijkbaar met de beroe ring over de film van Geert Wilders. Dat twee zaken in het memo van het college niet goed waren beschre ven, noemde hij 'niet essentieel' en 'volstrekt onbelangrijk'. Hij stelde dat het belangrijk was dat de raad uit zou spreken dat bij de verkoop van de panden 'niets is fout gegaan'. Maar omdat het geheel 'geen schoonheidsprijs verdiende' en het 'toch transparanter' zou kun nen, vroeg hij om een beleidsnoti- 7 tie. René van Splunteren van de WD stelde eveneens dat het belangrijk was om vast te stellen 'dat er niets onwettelijks of raars is gebeurd'. Hierna was het de beurt aan de andere politieke partijen om op de moties te reageren. Robert Bosman van GroenLinks zei gesproken te hebben met een huurder van de Van Aostastraat, die aan hem had gezegd dat hij de woning wel had kunnen financieren. Bosman kwam bovendien met een opmerkelijke stelling. Hij zei dat er wél in strijd met Europese regelgeving was gehandeld en om dit te staven had hij een stuk van de Europese Commissie van drie A4's meegeno men. Hij vroeg om een schorsing voor een leespauze, zodat eenieder het stuk tot zich kon nemen. Elly Beens van het CDA maakte duide lijk dat haar partij de motie van afkeuring niet zou steunen en Willem Gomes van de NCPN sprak uit dat er wel fouten waren gemaakt, maar niet zo groot dat het college een motie van afkeuring verdiende. Gré Ris van Heiloo 2000 kwam nog terug op de verkoop van grond aan het Slimpad voor 100 euro per vierkante meter. Zou Kennemer Wonen hier niet kunnen gaan bouwen? In de discussie die daarop volgde zei wethouder Opdam dat het eerder aangehaalde artikel 11 uit de koopovereenkomst zo moest worden gelezen dat bij eventuele herontwikkeling partijen opnieuw met elkaar in overleg zou den moeten treden en de gemeente een tegemoetkoming van Kennemer Wonen zou kunnen claimen. Waarop Daas reageerde met de woorden: 'Dan moeten we maar hopen dat Kennemer Wonen het ook zo uitlegt.' Motie van afkeuring verworpen Tenslotte reageerde wethouder Opdam namens het college op de motie van afkeuring. Hij zei dat de omissies in het memo 'essentiële, kapitale fouten' waren, maar hij constateerde ook een verschuiving in de benadering van Heiloo2000: ging het eerst over de prijsvorming, nu ging het - alleen nog? - over de omissies in het memo. Ook zei Opdam dat het college zich voldoen de had laten informeren over de Europese regelgeving. Een beleids notitie, zoals gevraagd in de motie van PvdA en WD, zegde hij toe. Stemming Toén volgde de schorsing met leespauze. Een pittige tekst. In het Nederlands, maar toch. Van Splunteren (WD) zag in dit voer 'voor juristen' een 'ten onrechte opgelaten proefballon'. De discus sie hierover bleef vervolgens han gen. Hoog tijd, tenslotte, voor stem ming over de moties. De motie van afkeuring van Heiloo2000 kreeg alleen steun van GroenLinks en werd daardoor verworpen met 7 stemmen tegen 12. De motie ter ondersteuning van het college werd aangenomen met dezelfde verhou ding: WD, CDA, PvdA en NCPN vóór en Heiloo2000 en GroenLinks tegen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 7