Passieconcert in Abdijkerk Egmond Nieuw jaarprogramma galerie De Kapberg Vredeburg te Limmen Vucas-lezing Bulgarije en Roemenië Boekenweek: Elsbeth Etty in Castricum Joods leven van alledag Voordracht over Amsterdam in de REGIO 25 Schilderijen, aquarellen, tekeningen en beelden 1800 -1900 - 2000: Drie eeuwwisselingen in Amsterdam U ITKIJ KPOST 5 MAART 2008 EGMOND - Op Palmzondag 16 maart geeft het Utrechts Kamerkoor Saudade een passie concert in de kapel van de BenedictijnerAbdij te Egmond Binnen. Het koor zal werken uitvoeren uit verschillende tra dities en de bezoeker verrassen met zowel uitbundig als uiterst ingetogen gezang, rond het lij den van Christus. Op het programma staan onder meer werken van Harvey, Miklós, Martinu en Lotti. Uit verschillende Bach-cantates zingt Saudade enkele koralen, alsook het bekende O haupt voll Blut und Wunden uit de Mattheus Passie. Het passieconcert begint om 15.00 uur. Toegang is gratis, evenwel met deurcollecte na afloop. Saudade is een koor uit Utrecht van ongeveer 25 mensen met een repertoire dat voornamelijk bestaat uit a-cappella muziek van Renaissance en Barok tot heden daagse muziek. Saudade is Portugees voor het weemoedig ver langen naar mensen en ervaringen, die nog slechts als mooie herinne ringen bestaan. Dit poëtische woord raakt de kern van wat het koor, onder leiding van dirigent Vincent Doek, in zijn muziek wil overbren gen: Een gevoel van schoonheid - heimwee en vergankelijkheid. LIMMEN - Senioren uit Limmen en omgeving worden uitgeno digd voor het bijwonen van een voordracht over Amsterdam op donderdag 13 maart, aanvang 14.00 uur, in de Vredeburg. Spreker is de heer Dick Keijzer uit Landsmeer, een goede bekende in Limmen. In het seizoen 2004 - 2005 heeft hij een zeer interessante lezing verzorgd over het Noord Hollands kanaal, eveneens georga niseerd door de KBO activiteiten commissie Limmen. Met de heer Keijzer, maakt men een denkbeeldi ge wandeling door de binnenstad van Amsterdam met de eeuwwisse lingen van 1800, 1900 en 2000 als leidraad. Voor de pauze wordt een bezoek gebracht aan de Nieuwe Zijde en na een fictieve koffiestop in Het Tolhuis aan het IJ, zal het tweede deel van de lezing naar de Oude Zijde van de stad voeren. Wat is nog herkenbaar als we het huidige straatbeeld vergelijken met dat van 1900 en 1800? Er wordt niet alleen gekeken naar het stedenschoon, maar ook aandacht besteedt aan geschiedenis, kunst, architectuur en de bewoners van Amsterdam van toen en nu. Dick Keijzer begeleidt u ook op een rondwandeling door Oud Amsterdam, eventueel op don derdag 22 mei. De definitieve datum zal worden vastgesteld op 13 maart. AKERSLOOT - Het Oecumenisch Beraad Akersloot-Uitgeest organiseert op woensdag 19 maart om 20.00 uur een gespreksavond in de Dorpskerk aan het Dielofslaantje in Akersloot. Thema zal zijn 'het joodse leven van alledag met zijn tradities'. Mevrouw Eefje Droomer uit Alkmaar zal ons iets komen vertellen en laten zien van het joodse leven van alledag met haar tradities en feestdagen. In deze Goede/Stille Week zal zij in het bijzonder nader ingaan op het Joodse Pascha-feest. Mevrouw Droomer is geen joodse van geboorte, maar groeide op in Amsterdam en kwam als kind veel vuldig in aanraking met joodse vriendjes en vriendinnetjes. Zo maakte ze kennis met de joodse (huiselijke) tradities en die zijn haar altijd blijven boeien. Ze is getrouwd met een joodse man. Mevrouw Droomer is een enthousiast en boei end vertelster. Ze geeft u ook gele genheid om vragen te stellen. Maat let op: Het gaat deze avond niét om 'een politieke discussie rond de situa tie in het Midden-Oosten. Het eeuw enoude jodendom heeft voor christenen,een speciale betekenis, omdat Jezus van Nazareth jood van geboorte was; het christendom komt voort uit het jodendom. De toegang tot deze avond is gratis. Alle belang stellenden zijn welkom. De avond duurt tot ongeveer 22.00 uur. De Alexander Nevski Kathedraal in Sofia is een van de beroemdste monumenten in Sofia. Eigen foto CASTRICUM - De Volksuniversiteit Castricum houdt in samenwerking met de Openbare Bibliotheek op don derdag 6 maart de lezing 'Bulgarije en Roemenië - onbe kende maar boeiende nieuwe EU-leden'. Spreker is drs Hellen Kooijman, auteur van het boek In Bulgarije, een vertwijfelde natie op weg naar Europa. Hoewel Bulgarije en Roemenië hemelsbreed niet verder liggen dan Spanje, zijn deze voor malige Oostbloklanden bij de meeste Nederlanders onbekend. In haar lezing over deze Balkanlanden vertelt Kooijman over de geschiede nis, de Osmaanse overheersing, de communistische tijd en wat deze betekenen voor het Bulgarije en Roemenië van nu. Ook komen de politieke en sociaal-economische ontwikkelingen van deze landen na de val van het communisme aan de orde en schenkt zij aandacht aan de verschillende minderheden in deze landen: de Roma, de Hongaren in Roemenië en de Turken in Bulgarije. Verder zal ze aangeven wat de verschillen zijn tussen Bulgarije en Roemenië. Hellen Kooijman, die al 15 jaar in Bulgarije komt en de taal spreekt, is afgestudeerd aan het Oost-Europa Instituut in Amsterdam met dit land als speciali satie. Als journalist schreef ze artikelen en maakte radiodocumentaires over Bulgarije. Verder was ze jarenlang redacteur bij 'Prospekt' en Ablak', uitgaven van de Universiteit van Amsterdam over de voormalige lan den van de Sovjet-Unie en Centraal en Oost-Europa. De Vucas-lezing, die op donderdag 6 maart wordt gehouden in de Bibliotheek, Geesterduinweg 2, Castricum, begint om 20.00 uur. Toegangskaarten zijn 6,- inclusief koffie en thee en zijn verkrijgbaar aan de zaal en in de voorverkoop bij de CAL-Bibliotheken en Boekhandel Laan. Ook is het mogeüjk kaarten te reserveren via info@vucas.nl. Deze dienen een half uur van te voren te worden opgehaald bij de ingang van de zaal. Boekhandel Laan zal aan wezig zijn met een boekentafel over dit onderwerp. EGMOND - Galerie De Kapberg in Egmond aan de Hoef gaat van start met het nieuwe jaar programma van 2008, De eerste tentoonstelling is direct al veel belovend: Jan de Hamer met schilderijen, aquarellen, teke ningen en Adri van Rooijen met bronzen beelden. Adri van Rooijen studeerde aan vankelijk bouwkunde en koos daar na voor het beeldhouwen. In de galerie treft u een prachtige collec tie kleine plastieken. Uitgangspunt is steeds de menselijke gestalte. 'Een onuitputtelijk thema', zegt hij hier zelf over. De figuren worden emotioneel bewogen en lijken zich vrij te willen maken. Daarnaast zijn er ook grotere plastieken zoals 'Moeder Aarde'. Jan de Hamer gebruikt het landschap om uitdruk king te geven aan een levensgevoel. Hij tekent en schildert geen direkte weergave van het landschap maar een expressie van de ontroering die het landschap bij hem opwekt. Galerie De Kapberg, Slotweg 17, Egmond aan de Hoef. Datum: Van 1 maart tot 6 april. Openingstijden: Zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Opening: zondag 2 maart 15.00 uur. CASTRICUM - Toonbeeld Literair en de Bibliotheek Castricum ontvangen op 12 maart in het kader van de boe kenweek de schrijfster en columniste Elsbeth Etty. Wie haar columns in NRC Handelsblad kent weet dat ze geen blad voor de mond neemt. Etty: ,,Ik vind wat in de wereld gebeurt belangrijker dan mijn eigen besognes. Ik ben bang dat ik niet meer serieus genomen word als ik veel schrijf over privézaken." Dit wordt een interessante avond en we hopen dat ook het element litera tuur veel aandacht krijgt zoals past bij een boekenweek. U bent om acht uur van harte welkom in de bibliotheek, Geesterduinweg 1. Kaarten voor deze literaire lezing kunt u nu al kopen bij de Bibliotheek Castricum, boekhandel Laan en The Readshop. Toegang: 8,-. CJP/65 7, -. Elsbeth Etty begon haar carrière in 1973 als journalist bij De Waarheid, het par tijblad van de CPN, en werd daar adjunct-hoofdredacteur. Sinds 1990 is Etty redacteur literatuur bij NRC- Handelsblad. Als columniste van deze krant is ze strijdbaar en vaak controversieel. Haar columns wer den gebundeld in Het gras, Een koe op zolder, Tijdgenoten en Het onge loof. Ze schrijft ook recensies. Sinds 2004 is ze hoogleraar Literaire Kritiek aan de VU. De titel van haar inaugurale rede luidde Galopperend op jacht naar een idee: literaire kri tiek als journalistiek genre. De ethisch-journalistieke aspecten van de kunstkritiek hebben haar aan dacht. Ze promoveerde in 1996 cum laude aan de Universiteit Utrecht op een proefschrift over het leven van Henriette Roland Holst. Dat verscheen ook in boekvorm: Liefde is heel het leven niet. Dit boek werd met verschillende prijzen bekroond. Etty maakte deel uit van verschillende jury's voor literaire prijzen, waaronder de PC. Hooftprijs, de Gouden Uil en de AKO- en Librisprijzen. Kan een recensent ook boeken schrijven? Toen Harry Mulisch vorig jaar 80 jaar werd maakten verschillende "auteurs een novelle. Maak jezelf maar klaar heet de novelle van Elsbeth Etty. Het gaat over de dag boeken' die Ada bijhield in de Ontdekking van de Hemel.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 25