Kennemer Wonen De Wonerij fuseren Een andere aanpak van ademhalingsklachten Een boek over de vervlogen tijd van Egmond-Binnen Gespreksavond over het Joodse leven REGIO 23 INGEZONDEN MEDEDELING Jan Sentveld tekent herkenbare herinneringen van klasgenoten op Sentveld zelf komt uit een gezin van 19 kinderen Expo werken 38 werken op papier en kleinplastiek Pasen in het Dierenduintje UITKIJKPOST 19 MAART 2008 REGIO - Kennemer Wonen en De Wonerij gaan fuseren. Per 1 januari 2009 ontstaat er een grote woningstichting met ruim 10.000 woningen. Daarvoor tekenden de directeuren, Dick Tromp, Ton Boots en Martin van Hooff een intentieverklaring. De nieuwe woningcorporatie heeft met ruim 10.000 woningen een breed scala aan woonmogelijkheden te bieden aan haar huurders van Groet tot en met Uitgeest. Slechts een kwart van het bezit van de nieuwe organisatie staat in Alkmaar, driekwart in de dorpen daar omheen. Voor een goed contact met de klanten is het belangrijk om lokaal actief en aanwezig te zijn. Daarom blijven de vestigingen in Bergen, Heiloo en Castricum gehandhaafd. Behalve voor het bestaande bezit is er aandacht voor nieuwbouw. Zowel Kennemer Wonen als De Wonerij heeft grote ambities als het gaat om nieuwbouwprojecten. Naar het zich laat aanzien worden er tot 2020 maar liefst 2000 woningen bijgebouwd. Zowel Kennemer Wonen als De Wonerij hecht niet alleen aan bouwen, maar vinden een prettige woonomgeving minstens zo belangrijk. Dat betekent een veilige en schone buurt maar ook aandacht voor maatschappelijke voorzieningen,, zoals een buurthuis, brede school, gezondheidscentrum. Met deze fusie wordt het dienstenaanbod ver der verbreed. Een goed voorbeeld is KoopGarant, een aantrekkelijk product voor starters, waarbij mensen tot een bepaalde inkomensgrens een woning kunnen kopen voor een gereduceerd bedrag. Eigenlijk is het even eenvoudig als uitdagend waar het nieuwe bedrijf voor staat: zorgen voor betaalbare woningen in een prettige omgeving. Naast de reeds genoemde lokale steunpunten wordt er een nieuw hoofdkan toor betreden aan de Hertog Aalbregtweg te Alkmaar. REGIO - Mensen die astma of andere ademhalingsklachten hebben kun nen terecht bij Susan van der Wel. Zij heeft in Alkmaar een adempraktijk geopend en helpt mensen met astma, slaapapneu, COPD, voorhoofdsholte ontsteking, hooikoorts, snurken en paniekaanvallen. Veel astmapatiënten hebben te horen gekregen dat ze er maar mee moeten leren leven. Maar met deze methode kunt u er zelf iets aan doen. Ademhalingstraining volgens Buteyko maakt een gezonder leven mogelijk met (veel) minder medicijnen. De Russische arts Konstantin Buteyko ontdekte dat astmapatiënten veel meer ademhalen dan nodig is. Het belang van ademhalen wordt gemakkelijk onderschat. Dat is niet terecht want ademhaling heeft effect op iedere cel in het lichaam. Langdurig teveel ademen is schadelijk, het lichaam werkt minder effectief. Allerlei pro blemen in het lichaam ontstaan door deze verborgen hyperventilatie. Een greep uit de symptomep: kortademigheid, strak gevoel in de borststreek, productie van slijm, licht in het hoofd, problemen met concentratie, span ning, depressie, angst, droge mond, gauw moe, slecht slapen. In een cursus van vijf bijeenkomsten met maximaal vijf mensen leren pati ënten oefeningen aan waarmee ze hun ademhaling op orde kunnen krijgen. Wanneer mensen dat doen, verdwijnen bovenstaande symptomen. De benauwdheid verdwijnt, de slijmproductie neemt af, de concentratie neemt toe, men voelt zich rustiger en fitter en kan meer doen zonder kortademig te worden. Uit onderzoek blijkt dat astmapatiënten na zes weken Buteyko oefeningen 96% minder luchtwegverwijders nodig hebben. Belt u vrijblij vend Susan van der Wel op tel. 06-20350035 of kijk voor meer informatie op www.adempraktijkalkmaar.nl. HILLEGOM - Jan Sentveld, geboren 24 juli 1944 als oudste uit een gezin van 19 kinderen en opgegroeid in Egmond- Binnen, ontmoette tijdens een avondwake van een overleden familielid drie oud-klasgenoten van de St Adelbertusschool. Zij zaten samen met hem in 1956 in de zesde klas. Het idee ontstond om een reünie van dat schooljaar te organiseren en de daad werd bij het woord gevoegd. In 2008 bereiken de meeste van de klasgenoten de leeftijd van 65 jaar, des te meer aanleiding voor het plan. „We hebben een groepje van vijf mensen bij elkaar gezocht en samen zijn we aan de slag gegaan. Om nu niet de gehele reünie elkaar dezelfde vragen te hoeven stellen, vatte ik het idee op om verhalen van iedereen over de periode van na de lagere school te verzamelen en dit in boekvorm te gieten," aldus Jan Sentveld, schrijver en initiatiefne mer van het boek '56 - 65'." „Het boek is twee weken voor de reünie verschenen, zodat iedereen het voor die tijd gelezen kon heb ben. Het eerste deel van het boek vertelt over het dagelijks leven van Egmond-Binnen in die tijd. Over de kerkgemeenschap, het verenigings leven, het schoolleven en de middenstand van het dorp. Het zal bij veel lezers een gevoel van her kenning en nostalgie oproepen. Het tweede gedeelte gaat over de klas die uitvliegt. Hierin staan de levens beschrijvingen van de meeste klas genoten." Het is alweer 35 jaar geleden, dat Sentveld voor zijn werk van Egmond-Binnen verhuisde naar W Geboren Egmonder dook samen met zijn oud-klasgenoten in de de herinnering van hun jeugdjaren. Foto: Caroiien Breed Lisse. Tegenwoordig zit hij in de vut en is hij woonachtig in Hillegom. Wel heeft hij nog altijd binding met zijn geboortedorp. Van al zijn 18 broers en zussen wonen er nog zeven in Egmond-Binnen. Ook veel van de oud-klasgenoten zijn in Egmond- Binnen of in ieder geval in Noord-Holland büjven wonen. „Het verbaast me toch enigszins, dat veel mensen uit het dorp zo honkvast zijn. Uit de klas van 1956 is er maar één, die in het buitenland woont. En maar een enkeling woont niet meer in Noord-Holland. Terwijl de wereld meer te bieden heeft dan het overigens mooie Egmond- Binnen. In die tijd, net na de oorlog, heerste veel armoede in de streek, al heb ik het als kind niet als zoda nig ervaren. Mensen hadden het zwaar en dit heeft bij velen heldere herinneringen achtergelaten. Jongens werden klaargestoomd om de kost te winnen en voor veel meis jes lag de enige mogelijkheid tot werk in de huishouding. Het ver schil tussen vroeger en nu staat af en toe in het boek beschreven." Sentveld krijgt van zijn klasgenoten veel leuke reacties over zijn onlangs verschenen boek. „De inhoud zit voor generatie- en dorpsgenoten vol herkenbare situa ties van vroeger." '56 - 65' is te koop bij Elektrotechnisch bedrijf Wim Apeldoorn in Egmond-Binnen. Verder via boekenwinkels te bestel len onder ISDN: 978-90 8834-325-4 en via internet: www.boekscout.nl. AKERSLOOT - Het oecume nisch beraad organiseert een gespreksavond met als thema 'het joodse leven van alledag met zijn tradities'. Deze gespreksavond vindt van avond (woensdag 19 maart) plaats om 20.00 uur, in de Dorpskerk aan het Dielofslaantje in Akersloot. Het jodendom heeft een speciale betekenis voor het christendom, omdat Jezus joods was en het christendom voortkomt uit het jodendom. Mevrouw Eefje Droomer zal komen spreken over en iets laten zien van het joodse leven van alledag met zijn tradities en feestda gen. Zij is geen jodin, maar groeide op in Amsterdam en kwam als kind bij joodse vriendjes en vriendinnet jes thuis. Zo maakte ze kennis met de joodse traditie en die is haar altijd blijven boeien. Ze is getrouwd met een joodse man. Mevrouw Droomer is een boeiend vertelster. Ze zal ook gelegenheid geven om vragen te stellen. Het gaat deze avond niét om een politieke discus sie over de situatie in het Midden Oosten. CASTRICUM - Als eerste activiteit in dit jaar kunnen er tijdens de paasdagen op zondag 23 maart en maandag 24 maart van 11.00 uur tot 16.00 uur door de kinderen paaseieren gezocht worden op het terrein van 't Dierenduintje. Van te voren aanmelden is niet nodig, dus maak er samen met de kinderen een leuke dag van. Met een beetje geluk komt u tussen alle dieren misschien ook wel de paashaas tegen. U vindt kinderboerderij 't Dierenduintje achter het NS-station van Castricum aan de Duinenboschweg. Deze informatie kunt u ook vinden op de website www.dierenduintje.nl EGMOND - De expositie Expo 38: Werken op papier en kleiplastiek wordt verlengd tot en met 20 april. Er is veel belangstelling voor deze expositie waar 34 internationaal bekende kunstenaars aan deelnemen. Er is prachtig werk op papier te zien en veel verschillende technieken. Ook de kleine plastieken zijn mooie krachtige werken. Abstract en minimaal, veel verschillende materialen zoals marmer, staal, brons, aluminium. Openingstijden: Vrijdag tot en met zondag van 14.00 tot 19.00 uur; op afspraak, tel. 072-5067151. Galerie Conny van Kasteel, Noorderstraat 4+5 te Egmond aan Zee. Eigen foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 23