Een prettige vakantie voor u en uw huisdier Junimaand.chipmaand! Autorit? Hond in de gordels! H E 1 L O O Wist u dat... Week van het Huisdier 2008 Eek...een teek! Dierenpension De dierenspeciaalzaak.., het woord zegt het al 'Niet vergeten'-lijstje voor vakantie Waarom chippen? Voordelen van chippen 19 MAART 2008 U ITKI J KPOST Hoe maakt u één van de leukste periodes van het jaar, de vakantie, ook leuk voor uw huisdier? Een goede voorbereiding kan ervoor zorgen dat niet alleen u, maar ook uw dier straks met warme gevoelens kan terug denken aan de zomer van 2008. Een goede voorbereiding betekent vooral: op tijd beginnen. De zoek tocht naar een goed logeeradres voor uw huisdieren begint niet weken, maar liever enkele maanden voordat u op vakantie gaat. U kunt ervoor kiezen huisdieren bij vrienden of familie onder te brengen, of wellicht heeft u iemand zover ge kregen enige tijd in uw- huis door te brengen. Voordeel daarvan is dat uw dieren in hun eigen vertrouwde om geving kunnen blijven, nadeel is dat het wel enige moeite kan kosten om mensen te vinden die voldoende ken nis hebben van uw dieren, maar die u bovenal voldoende vertrouwt om uw hele hebben en houden aan toe te vertrouwen. Als u ervoor kiest uw dieren in een pension onder te brengen, ga dan het liefst op zoek naar een pension dat de Dibevo-consumentenvoorwaardén hanteert, of beter nog: dat erkend is U ook een konijn of een knaagdier kunt onderbrengen in een dierenpension? Iedere hond die binnen de EU eeji grens overgaat, een Euro pees paspoort moet hebben en door middel van een chip of tatoeage geïdentificeerd moet kunnen worden? Als uw hond voor de eerste keer tegen rabiës (hondsdol heid) wordt ingeënt, of als de oude enting verlopen is, u pas 21 dagen na de nieuwe enting de grens over mag? U een teek, voordat u hem met een tekenpincet verwij dert, nooit moet verdoven met alcohol, maar dat u juist beter na het verwijderen de prikplaats kunt ontsmetten? U, als u uw huisdier mee neemt op vakantie, het beste zijn eigen vertrouwde voer mee kunt nemen? Frankrijk ten aanzien van be paalde hondenrassen strenge regels hanteert? Zo moet een Rottweiler in openbare gelegenheden een muilkorf dragen en mag een hond die lijkt op een American Staf fordshire terrier of mastiff zonder officiële stamboom de Franse grens niet over. Ook mensen door een teek gebeten kunnen worden? Tekst en foto's: Janine Verhoef door de Stichting Dierbaar. Bij deze pensions werken betrouwbare en professionele mensen waaraan u uw dieren met een gerust gevoel kunt toevertrouwen. Wist u trouwens dat hét niet nodig is om all£ pensions af te bellen als u op vakan tie gaat? Via de Dibevo dierenpension- informatielijn (0900-1020400) weet u in no-time waar bij u in de buurt plaats vrij is in een goed dierenpen sion. Wel blijft het verstandig om voordat u boekt, een kijkje te gaan nemen in het pension van uw keuze. Zo kunt u zich een goed beeld vormen van de huisvesting, het personeel en de ver zorging en vertrekt u met een gerust hart naar uw vakantieadres. Of u uw huisdier nu meeneemt op va kantie of een pension voor hem zoekt: het is sowieso een must ervoor te zor gen dat hij of zij de benodigde inentin- gen heeft gehad. Als u een hond of kat meeneemt naar het buitenland, ver schillen de eisen per land. Zorg ervoor dat u zich ruim van tevoren verdiept in de eisen die uw vakantieland stelt aan blaffende of miauwende vakan tiegangers. Zo voorkomt u dat u aan de grens voor vervelende verrassingen komt te staan. Om vervelende verras singen op de plaats van bestemming te voorkomen, is het raadzaam voor uw dier een 'niet vergeten'-lijstje te ma ken voor de vakantie en vóór vertrek een bezoek te brengen aan de dieren speciaalzaak. Daar kunt u terecht voor riemen, halsbanden en middelen waar mee u uw dier op de camping veilig aan een lijntje kunt laten lopen. Maar ook voor benches, vervoersmanden, anti-vlooien- en tekenmiddelen en ontwormmiddelen. Handig voor thuis;, onmisbaar op vakantie. Wist u dat er in ons land elk jaar meer dan 30.000 huisdieren hun baasje kwijtraken? Veel katten en honden komen op die manier in een asiel terecht. Zeker als u uw huisdier meeneemt op vakantie is het van groot belang ervoor te zorgen dat hij te allen tijde geïdentificeerd kan worden; De simpelste manier om dat te doen is door middel van een chip. Vanaf 2011 moeten alle honden in Nederland verplicht een onderhuidse chip hebben, zo stelt minister Verburg van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit. Dat is een goede zaak, en daarom is 'Junimaand... chipmaand' een goede reden om alvast op de re gelgeving vooruit te lopen. De 'chipmaand' wordt georganiseerd door het Landelijk Informatie Cen trum Gezelschapsdieren (LICG). In de chipmaand kunt u uw hond of kat bij veel dierenartsen tegen een geredu ceerd tarief laten chippen. Een microchip is éen piepkleine trans ponder die met een injectienaald wordt ingebracht. De chip bevat een uniek nummer, dat kan worden afge lezen met een speciale, chipreader. Hierdoor kan een dier altijd worden geïdentificeerd. Als uw huisdier is ge- chipt, is het zaak dat u de gegevens van uw dier, en natuurlijk uw eigen gegevens, laat registreren. Dat kan bij de onafhankelijke stichting Neder landse Databank voor Gezelschaps dieren (NDG). Mocht uw dier de be nen nemen, kan door een dierenarts, in het asiel of door medewerkers van de dierenambulance zijn chip worden afgelezen. Zo belandt uw dier niet via het asiel bij een andere eigenaar maar veilig terug bij u thuis! Aan de buitenkant is niet te zien dat een dier gechipt is. Aan de ene kant is dat een voordeel: er is niets ontsie- rends aan uw dier. Aan de andere kant kan het gemakkelijk zijn als vinders direct zien dat uw huisdier een chip heeft. Bij de NDG zijn halsbandpen ningen verkrijgbaar met daarop het telefoonnummer en internetadres van dé NDG (www.ndg.nl). Dat brengt de vinder nog gemakkelijker op het spoor van u als eigenaar. - het huisdier kan altijd geïdentifi ceerd worden - diervriendelijk en gemakkelijk af te lezen - gaat een dierenleven lang mee - fraudebestendig - kan al op jonge leeftijd worden ingebracht Net als sommige mensen, hebben ook veel honden last van wagenziekte. Vaak is autorijden een kwestie van wennen. Begin met korte ritten om uw hond aan het autorijden te laten wennen, en zorg ervoor dat het einddoel leuker is dan een prik bij de dierenarts! Als uw hond eenmaal leert dat een ritje met de auto net zo goed kan leiden tot een fijne boswandeling, leert hij de auto wel waarderen en wordt hij niet ziek. verkrijgbaar die ervoor zorgen dat uw hond, net als de overige passagiers, ook bij een botsing netjes op zijn plaats blijft zitten. Van zaterdag 17 tot en met zondag 25 mei barst voor de zevende keer de Week van het Huisdier los. Dit jaar is het the ma Dier Vakantie. Een goede voorbereiding is belangrijk voor een geslaagde vakantie, voor u én voor uw huisdier. De Week van het Huisdier is een initiatief van de diverse organisaties uit de dierenbran- che. Het doel is om gezamenlijk voorlichting te geven over het verantwoord houden van dieren. Tijdens de Week van het Huis dier worden allerlei activiteiten georganiseerd, voor huisdieren en hun baasjes. Wilt u meer weten over de Week van het Huisdier? Ga dan naar: www.weekvanhethuisdier.nl. Haast elke dierenliefhebber werd er wel eens mee geconfronteerd: zo'n grijsbruin 'spinnetje' dat vastzit in de huid van uw huisdier. Teken zitten in gras of struiken, te wachten tot er een nietsvermoedende gastheer langsloopt. Dan laten ze zich vallen en bijten ze zich vast in de huid van hun slachtoffer. In ongeveer een week tijd zuigen ze zich vol bloed, waarna ze zich weer van hun bloedleverancier laten vallen. In veel gevallen heeft een tekenbeet geen ernstige gevolgen, maar als een teek niet goed verwijderd wordt, kunnen achterblijvende deeltjes een ontsteking veroorzaken. Ook de ziekte van Lyme, ofwel borreliose kan door tekenbeten veroorzaakt worden. Niet alleen mensen, maar ook dieren kunnen deze ziekte krijgen. Wellicht nog alarmerender zijn de berichten over teken die vanuit het buitenland naar Nederland zijn gereisd en zich hier permanent lijken te hebben gevestigd. Zo draagt de Dermacentor reticulatus teek, die door honden vanuit de warme gebieden naar ons land werd gebracht, de dodelijke hondenziekte babesiose over. Om te voorkomen dat een teek uw huisdier als restaurant gebruikt, kunt u bij de dierenspeciaalzaak verschillend antï-viomiddelen kopen die ook werkzaam zijn tegen teken. Gebruik om een teek te verwijderen altijd een speciaal tekenpincet. Dit om te voorkomen dat er deeltjes onder de huid van uw dier achterblijven. Om te voorkomen^ dat een hond ziek wordt in de auto, is het raadzaam hem zo'n twee uur voordat de reis begint, geen voer meer te geven. Mocht dit niet helpen, dan zijn er bij de dieren speciaalzaak druppeltjes verkrijgbaar tegen wagenziekte. Veel mensen nemen hun hond los mee in de auto. Houd er echter rekening mee dat een hond kan veranderen in een 'levende kanonskogel' als u on verhoopt een aanrijding krijgt! Een hond die door de auto vliegt loopt niet alleen het risico zelf levensge vaarlijk gewond te raken, maar kan ook menselijke passagiers ernstige schade toebrengen. Om dit te voorko men is het raadzaam de hond in een speciale vervoersbench van A naar B te transporteren. Ook zijn bij de dierenspeciaalzaak speciale autogordels voor honden

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 36