- Leesclub voor kinderen bij bibliotheek Heiloo uniek in Nederland >TIPST I 08 Groene hagen Hagen zorgen voor beschutting, privacy, breken de wind, zijn schuilplaats voor vogels, vormen een ideale levende achtergrond en verdelen de ruimte. Zowel in het landschap als in en om tui nen. Vroeger mochten hagen in veel gebieden maar zo hoog Zijn dat de landheer erop z'n paard gezeten, overheen kon „kijken. in grote delen van het platteland omgeven lage hagen op raam- hoogte de percelen om vee bui ten, maar het uitzicht vrij te hou den. Bij onze oosterburen staan soms hoge, zogenaamde 'sneeuwhagent rond de boerde rijen. Buxushaagjes werden oor spronkelijk door monniken als rand rond hun kruidenperken gezet om konijnen te weren (die lusten geen Buxus). Hagen vormen de mooiste afscheiding die denkbaar is. Hagen vormen groene wanden, vlakken en lijnen waartegen en waarbinnen alles kan. Een strak geschoren, groene haag is altijd mooi, in iedere tuinstiji en over al. Goed gesnoeid hoeft een haag niet breder te zijn dan der tig centimeter. Gelukkig wordt liguster (Ligustrum) weer her ontdekt. Deze perfecte haag- planten hebben fijn wintergroen blad, laten zich makkelijk snoei en, lopen altijd weer uit en kun nen schitterend wit bloeien. Een van de mooiste langzaam groei ende hagen (dus koop planten in een behoorlijke maat) krijgt u met Taxus. De donkere kleur van Taxus baccata vormt dé ideale achtergrond voor andere, bloei ende heesters en vaste planten. Taxus laat zich ook uitstekend in vorm snoeien. Er zijn ook prach tige hulstsoorten die met groen of blauwgroen gestekeld blad een ondoordringbare haag vor men,- als u wilt tot wel zes meter hoog. Een heel fijne sfeer geeft de Portugese laurierkers met glanzend blad aan iets rode steeltjes. Het blad is sierlijker dan van de 'gewone''laurierkers. Ten slotte zijn diverse soorten wintergroene struikkamperfoe lies ook geschikt als lage haag. Tuintips voor maart Er valt weer wat te doen in dé tuin! Haal afgestorven, materiaal weg bij de vaste planten, snoei dode ranken van de klimplanten af. Deze maand de struikrozen snoeien! Ook heesters die in de nazomer bloeien, nu snoeien als dat nodig Jijkt. Misschien rqoet het gras voor het eerst "worden gemaaid. Het is tijd om te plan ten, planten te verzetten (naar een betere plek verpoten), de tuinmeubels uit de opslag te halen, compost te strooien. Haal ook het eerste onkruid even wég. HEILOO - Een kritisch panel van zeven leesgrage kinderen, dat iedere drie weken bij elkaar komt om een boek tot in details te bespreken. Sinds oktober vorig jaar vormen Jacqueline, Joey, Lyke, Rosa, Beau, Eline en Lara, allen variërend in de leeftijd van negen tot elf jaar, de kinderleesclub 'Ozoheppie Beppies' Marieke Hagen is initiatiefneemster van de kinderleesclub. Ze is bijna tien jaar-werkzaam bij biblio theek Heiloo en liep al jaren met dit idee in haar gedachten. „Het idee is ontstaan vanuit de 'Kinderjury', een ini tiatief dat landelijk al zo'n twintig jaar bestaat. Hierbij lezen kinderen ieder vijf boeken, die in het afgelopen jaar zijn uitgekomen. Zij geven naderhand hun oordeel en mogen stemmen op het beste boek. De 'Kinderjury' is echter vrij individueel. Hierdoor is er geen gele genheid om uitgebreid met elkaar over boeken te praten. Er zijn al veel lees- clubs voor volwassenen, dus waarom ook niet één voor kinderen?" 'Tom Piekepol en de schat van Kartoni' door Tosca Menten. Haar boeken wor den in de bibliotheek van Heiloo nog niet zoveel gelezen, maar ze schrijft met veel humor en actie. 'Weg uit de Peel' door Jacques Vriens, dat in de cate gorie geschiedenis valt. 'Overleven op Drakeneiland' door Lydia Rood. Zij is één van mijn favoriete schrijfsters. En tot slot 'Een kleine kans' door Marjolijn Hof. Dit boek is tot winnaar van de 'Gouden Griffel' gekozen door een offi ciële jury en ik wilde weten of kinderen dit ook zo'n geweldig boek vinden." Leeslogboek De kinderen hadden ieder een leeslog boek gekregen, waarin ze bijhielden wat ze van een boek vonden en gaven vervolgens een cijfer. Tijdens de bijeenkomsten werd het door ieder gelezen boek vervolgens besproken. De meningen over een gelezen boek liepen behoorlijk uiteen, maar het boek van Sharon Creech kon geen van de jeugdige lezers echt beko ren. „Het is een boek met allemaal gedichten. Ik houd hier niet zo van," aldus Jacqueline, ook namens de gehele kinderleesclub. Eline: „Het leuke van onze lees club is, dat we soms alle maal een verschillende mening hebben over een boek. De fantasie en vele plaatjes in 'Overleven op Drakeneiland' vind ik 'te veel', terwijl anderen het juist heel leuk vinden." Het boek van Tosca Menten viel bij iedereen goed in de smaak. Joey: „Het is een spannend, grappig en raar boek; er gebeu ren allemaal onverwachte din gen." In april volgende bijeenkomst Dat er een vervolg komt op de kinderleesclub, daar zijn zowel Marieke als de kinderen het over eens. Eind april is de eerst volgende bijeenkomst, waarbij het eerste boek zal worden uitge deeld. Begin mei volgt de eerste bespreking. Met dezelfde zeven mei den, want de beppies zijn o zo heppie met elkaar! Unieke kinderleesclub Zo gezegd, zo gedaan. Alleen had Marieke weinig voorbeelden om zich aan vast te houden. „Ik ben gaan zoe ken naar het bestaan van andere kin- derleesclubs in Nederland, maar ik heb die niet gevonden. Uiteindelijk zijn we maar gewoon begonnen en dan maar zien hoe het gaat. De start was tijdens de Kinderboekenweek van 2007. Via een oproep in de Uitkijkpost konden kinderen zich aanmelden. Hierin kon den ze aangeven, waarom ze graag mee wilden doen en wat hun lie velingsboeken waren. De bedoeling was om aan de hand van vijf door mij geko zen boeken zes maal bij elkaar te komen. Ik heb boe ken uitgekozen, waarvan ik het idee had, dat de kinde ren deze niet snel zelf uit zouden kiezen om te lezen. Daarbij wilde ik een gevarieerde lijst samenstellen. Mijn keuze is gevallen op de volgende boeken: 'Hou van die hond' door Sharon Creech. Dit boek is in dichtvorm geschre ven en winnaar van een 'Zilveren Griffel'. (vlnr: Marieke Hagen, Lyke, Rosa, Jacqueline, Lara, Beau, Eline en Joey)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 46