>TIPS T Jong geleerd, jong in business Zomer bol van kleur Een rijk bloeiende zomertuin is de wens van menig turnliefheb ber! Tuinierend Nederland gaat daarom vanaf nu aan de slag om komende lente en zomer volóp van de tuin te kunnen genieten. Snoeien, onkruid wfeden en bemesten is een kleine -greep aan tuinklusjes die op het lijstje staan. Zomerbollen planten kan daar gerust aan worden toege voegd. Het is een zeer eenvou dig klusje met een kleurrijk resul taat Zomerbollen als dahlia's, lelies en gladiolen plant u in april of mei en ze laten in augustus en september hun mooie bloe men zien. Zomerbollen zijn ideaal om de tuin helemaal volgens de laatste trends in te richten. Er zijn twee belangrijke trends: Hot White en Farm. 'Hot White' straalt rust en eenvoud uit. Wit voert hierbij de boventoon. De trend 'Farm' heeft een folkloristische 'boe- ren'-uitstraling: bont en kleurrijk, landelijk en vriendelijk. Oftewel: tuin zoekt kleur! Zomerbol van het jaar 2008 Er is één zomerbol die zich dit jaar mag verheugen in extra belangstelling: de Abessijnse gla diool. Zij is namelijk uitgeroepen tot dé Zomerbol van 2008. De Abessijnse gladiool is een echte zomertopper vanwege haar prachtige bloemen, lange bloei en heerlijke geur! Bovendien past déze zomerbol prima binnen de trends van 2008 en ze voelt zich zowel in de tuin als in potten op balkon of terras thuis. Wanneer de kans op nachtvorst verdwenen is kunnen zomerbol len worden geplant. De vuistregel is dat zomerbollen tweemaal zo diep geplant wor den als de bol hoog is. De Abessijnse gladiool moet dus ongeveer tien centimeter diep de grond in. U kunt de bollen bijvoorbeeld tien centimeter uit elkaar planten. HEILOO - Ie kunt gaan bollenpellen, auto's wassen of een baantje zoe ken bij een supermarkt Ie kunt ook een eigen bedrijf oprichten en hier van directeur worden om zo een 'zakcentje' bij te verdienen. Wie de website www.hostbusiness.nl bezoekt zal niet vermoeden dat de men sen achter dit bedrijf nog op school zitten. Hét bedrijf bestaat uit vier enthousiaste jonge computerspecialisten, die allen razend handig zijn met dit medium: Roy Duineveld uit Heiloo, 15 jaar oud en oprichter van Hostbusiness; Laurens Andriessen uit Castricum, bijna 18 jaar; lordi Poel uit Castricum, 16 jaar; Rudolf Bos uit Garrelsweer (Groningen), hij is met 20 jaar de oudste van het stel. Rudolf als grafisch ontwerper. Al gauw werd Laurens als versterking erbij gehaald, omdat een grote klant zich aandiende. Roy volgt het VMBO (tl) en zit in het derde jaar. Hij wil hierna zo snel moge lijk een opleiding gaan volgen in de ICT. Laurens zit in het vijfde jaar van het VWO. Hij gaat in de nabije toekomst infor matica studeren aan de VU. Rudolf volgt de HBO-opleiding 'Multimedia en Vormgeving' aan de Hanzehogeschool Groningen en Jordi wil na het VMBO ook een ICT opleiding aan het Horizoncollege gaan volgen. Dat de combinatie school en werk druk is, geven de jongens toe. Maar ze zijn enthousiast en gedreven om door te gaan. Veel uiteenlopende klanten Hostbusiness verleent internetdiensten, waaronder webhosting, domeinnamen en dedicated servers. Verder ontwerpen en bouwen ze websites en ontwikkelen ze computerprogramma's, zoals factura- tieprogramma's. Ook bieden ze compu terhulp aan huis, van netwerkproblemen tot hardware-installaties. Roy vervolgt: „We doen nu ook veel reclamewerk. Onder andere voor Boetiek Yes Yes in 't Loo en autorij school Gülay in Uitgeest, waarvoor we flyers verzorgen. Voor de Aalsmeerse Bloemenhal BV hebben we de website en een facturatieprogramma ontwikkeld. Sinds een aantal weken hebben we er een belangrijke klant bij. Dit is een soortgelijk bedrijf als het onze, maar dan veel groter. Zij hebben het zo druk, dat ze ons inhuren om werk over te nemen. Daarnaast doen we veel voor particulieren en bedrijven. Ze komen bij ons door mond tot mond reclame en via internet. We zijn ook bezig met reclame op het internet. Via onze websi- te www.startads.nl kunnen mensen reclame op hun website laten zetten en hier geld aan verdienen." Grootste hobby is hun werk „Gelukkig hebben de mannen ook nog andere hobby's. Laurens doet veel aan hardlopen en mag graag fotograferen. Roy brengt veel tijd met zijn vrienden door en houdt van een feestje op zijn tijd. Voor alle vier geldt, dat hun grootste hobby hun 'werk' is. Wat dé toekomst voor de jongens in petto heeft, staat nog open. Roy besluit: „Hostbusiness zal blijven bestaan, zolang er leuke klussen blijven komen!" Aan hen zal het niet liggen, want jong geleerd is oud gedaan. Toen Roy nog op de basisschool zat, was hij al uren bezig met knutselen aan computers. Hij haalde de apparaten helemaal uit elkaar en bouwde vervolgens een 'nieuw model' op. Op zijn (werk-) kamer staat een schitterende doorzichtige com puterkast, door hem gemaakt. Jordi en Roy kennen elkaar van het VMBO.. Ze zaten vorig jaar bij elkaar in de klas. Roy heeft Rudolf via internet leren ken nen. Laurens en Roy ontmoetten elkaar twee jaar geleden op de middelbare school, bij het organiseren van een LAN-party. Laurens organiseerde al eerder dit soort party's en kon wat extra hulp hierbij best een bedrijf naar buiten te tre den. Het komt pro fessioneler over. Samen met mijn moe der heb ik een bedrijfsnaam ver zonnen. In de zomer van 2007 ben ik naar de Kamer van Koophandel gegaan en heb mijn bedrijf laten registreren. Een vriend van me heeft het logo ontworpen. Vervolgens heb ik de website en de visitekaartjes gemaakt." Jordi werd aange trokken voor het ontwikkelen van websites (scripter) en gebruiken. Laurens": „In de mediatheek van school staan allemaal computers op een rij, die zijn aangesloten op één net werk. Hierop worden spellen geïnstal leerd, waarmee meerdere deelnemers tegelijk tegen elkaar kunnen spelen." Roy vindt het geweldig om aan LAN- party's deel te nemen. „De kick is om het zo lang mogelijk vol te houden en te winnen. Er zijn zelfs LAN-party's, waarbij je een aantal dagen achter elkaar doorspeelt, zonder slaap. Op school mocht dit uiteraard niet. Je leert elkaar op deze manier goed kennen. Ik heb met Laurens daarna via MSN con tact gehouden." Kennis omtrent de computer hebben de jongens voornamelijk door zelfstudie opgedaan. Roy: „Door veel uit te probe ren en erover te lezen in boeken en op internet. Alleen het programmeren van computers heb ik voor een groot deel, naast de boeken en internet, van een oom van me geleerd. Alle tijd die wij er hebben ingestoken om het onder de knie te krijgen, zien we als het uitoefe nen van onze" hobby." Op dertienjarige leeftijd verrichtte Roy al veel klusjes op de computer voor fami lie, buren en bekenden. Hij bouwde toen al websites, verrichtte reparaties en ontwikkelde compu terprogramma's. „Uiteindelijk vond ik het handiger om met (Roy en Laurens op de werkplek, Rudolf en Jordi konden niet bij het interview aanwezig zijn)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 50