De wijde wereld in voor de sport PAG18 LIMMEN/HEILOO - Je bent jong, sportief en je wilt iets doen voor mensen in landen, waar sport geen vanzelfsprekendheid is. Marjolein Winder (19 jaar) uit Limmen en Sacha Schermer (18 jaar) uit Heiloo studeren aan het CIOS in Haarlem. Ze zijn vastbesloten om deze zomer ruim een maand naar zuidelijk Afrika te gaan. Daar willen ze mensen helpen, die door oorlog en geweld of door armoede allerlei trauma's of lichamelijke beperkingen hebben opgelopen. Hulp in de vorm van sport ontwikkeling. De organisatie, die hen daarin begeleidt is SCORE. We zullen worden ondergebracht in betrouwbare gastgezinnen." van deze ziekte voor de samenleving in zuidelijk Afrika. Het zien van een ver toonde documentaire op hun eigen school overtuigde de meiden in hun opvatting, dat sport opbouwend kan werken. In deze film voetbalden twee teams van jongens en mannen, allen verminkt door etnisch geweld en burgeroorlog, tegen elkaar. Sport verbroe dert en werkt helend bij een opgelopen trau ma. De eerste les ISO van dit schooljaar werd gegeven door een docen te, die zelf een aantal jaren werkte in Ghana en Namibië. Sacha: „Wij waren meteen enthousiast over haar en haar werk in die landen. Dit wilden wij ook gaan doen. Om het plan uit te voeren zochten we contact met SCORE, een stichting die in drie landen in zuidelijk Afrika werkzaam is. En waar vrijwilligers een belangrijke rol vervullen. Een belangrijk argument voor onze keuze voor deze organisatie is, dat SCORE doelen heeft waar wij ons in kunnen vinden. En dat ze veiligheid voorop hebben staan. We gaan deze zomer een maand naar één van de drie landen, waar SCORE actief is. De tickets voor de heen- en terugreis beta len we zelf. Onze voorkeur heeft Zuid- Afrika, maar het kan ook Namibië of Zambia worden. We zullen daar, onder begeleiding van mensen van SCORE en inwoners van het desbetreffende dorp je, deel uitmaken van een sportontwik- kelingsproject op een school. Blootvoets voetballen op een zandveldje met stenen en glas Marjolein: „SCORE doet veel op het gebied van sportontwikkeling in dit deel van Afrika. Sportaccommodaties en attributen ontbreken hier, zodat kinde ren bijvoorbeeld blootvoets voetballen op een zandveldje met stenen en glas. Deze organisatie zorgt dan op eenvou dige wijze voor een egaal veldje of andere voorzieningen op het gebied van sport. Zodanig, dat de bewoners het in de toekomst zelf kunnen voort zetten. Dat wij in Afrika kunnen helpen is mooi, maar SCORE vraagt van ons beiden een minimale bijdrage van 500 euro. Dit is nodig om het project, dat wij zullen gaan uitvoeren, te financie ren. Het bedrag moeten we zelf inza melen. Sacha heeft al een deel van sponsoring kunnen regelen via hockey club de Terriërs, door middel van een toernooi: Verder zijn we van plan om voor onze vrienden een benefiet 'Afrikafeest' te organiseren. Ook onze familie steunt ons. Maar iedereen, die iets ziet in het goede werk van SCORE, kan ons en daarmee de orga nisatie steunen!" Meer informatie is te vinden op www.scorefoundation.nl. Voor sponsoring of dona ties kan men contact opnemen via e-mail: marjoleinwinder@ hotmail.com. Marjolein en Sacha zitten in het tweede jaar van de sportopleiding en hebben beide als keuzevak Internationale Sport Ontwikkeling. Marjolein: „ISO, zoals wij dit vak noemen, bestaat uit vier the ma's: ontwikkelingswerk, waarin de economie en cultuur van ontwikkelings landen wordt besproken; tropische ziek ten en de gevolgen daarvan; sport en trauma, bijvoorbeeld kinderen die mis bruikt zijn of een trauma hebben opge lopen vanwege een geweldssituatie of oorlog; tot slot, mensen met een licha melijke beperking. Het is een zeer inte ressant vak en eigenlijk begon er al iets bij ons te kriebelen tijdens de lessen. Het draait er om, hoe je sportactivitei ten organiseert voor mensen met een trauma of beperking. In landen waar weinig op het gebied van sport beschikbaar is, moet je roeien met de riemen die je hebt. Je zorgt voor sportattributen, waar weinig materi aal voor nodig is en die je vaak zelf kunt maken. Zo kun je van een stevige prop kran tenpapier, omwikkeld met touw, een prima voetbal maken!" Ondernemende meiden De ondernemende meiden hebben in januari samen voorlichting gegeven over HIV en Aids op basis school de Elckerlyc. Om praktijkervaring, op te doen, bezoch ten Marjolein en Sacha groep zes, zeven en acht. Ze gaven, aan de hand van een gefilmd reisverslag door Afrika van Ali B, uitleg en toelichting over wat Aids en HIV is en wat de ontwrich tende gevolgen zijn

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 56