jaren hun weg naar het Oostblok PAG21 0SB8ANK is inmiddels een bekènd fenomeen in Heiloo en omstreken geworden. „Vanaf 1992 hebben we een grote loods op de Berenkoog in Alkmaar. Dennis draagt al jaren zijn steentje bij aan onze activiteiten. We rijden vier ochtenden in de week om de spullen overal op te halen. Op donderdag zitten we in omgeving Heiloo en Castricum. Teruggekomen op de Berenkoog wor den de spullen geselecteerd; wat is voor het weeshuis, wat voor de oudere mensen, enzovoorts. Er zijn inmiddels veel vrijwilligers, die ons daarbij helpen. Het vervoer naar de plaats van bestem ming is soms een beetje goochelen. Als er een transport vanuit Hongarije of Roemenië naar Nederland komt, vra gen wij het desbetreffend bedrijf om op de terugreis spullen van ons mee te nemen. We moeten werken met kleine budgetten en soms rijden we zelf heen en weer met een volgeladen bus. Belangrijk is, dat de spullen direct naar de plaats van bestemming gaan! De aankomst en verdeling van grote trans porten regelen we via de kerk van deze plaatsen." Geen geld voor eerste levensbehoeften Veel mensen in Hongarije en Roemenië leven onder zeer moeilijke omstandigheden en hebben geen geld om de eerste levensbehoeften, zoals voedsel en kleding, te kopen. Weeskinderen, vondelingen en gehan dicapte kinderen worden aan hun lot overgelaten in kindertehuizen, waar vaak nog middeleeuwse condities heer sen. Reden genoeg voor de familie Burgering om ook hier iets te willen betekenen. Ze sponsoren twee wees huizen, in Sighet en in Guyla, met kle ding en andere nog bruikbare spullen uit Nederland. In de loop der jaren zijn er door toedoen van de familie Burgering veel kleinschalige en toch heel effectieve projecten ontstaan. Bijvoorbeeld mensen leren omgaan met ingezameld, bruikbaar gereedschap, zodat ze er in een later stadium hun brood mee verdienen. Doordat Roemenië tegenwoordig deel uitmaakt van de Europese Unie, wordt het steeds ingewikkelder om bepaalde spullen te leveren. Behalve kleding gaan inmiddels rolstoelen en andere hulp middelen die richting op. Ans: „De rege ring ontkent vanuit een soort trots, dat het land eigenlijk nog veel hulp nodig heeft. Voor Roemenië werken we nu samen met stichting 'Vrienden van Sighet', anders kom je met de transpor ten de grens niet over. Dennis regelt de opslag, het selecteren en verpakken van de spullen voor Roemenië in de samenwerking met de stichting." Het is zeer bijzonder, wat de familie Burgering doet voor mensen in een aantal voormalige Oostbloklanden, waar onder ook Georgië en de Oekraïne. Toch zien ze het zelf heel anders. Ans besluit: „We doen dit nu al zoveel jaren, we zien dit als een liefhebberij. In de begintijd was het wel heel druk. Ik had mijn werk en Joop had eigenlijk alleen in de winterperiode tijd beschikbaar. Daarbij was toen alles nieuw voor ons, zoals het verzenden en de verspreiding van alle goederen. Tegenwoordig doen we het rustiger aan. We zijn vaak in de loods bezig, maar nemen er de tijd voor. En drinken regelmatig een bakkie koffie. Het is tenslotte geen baan. We doen dit, omdat we ons hier goed bij voelen!" Kledinginzameling voor Roemenië en Hongarije, tel. 072-5612178 en tel. 072-5626189. Meer informatie over stichting 'Vrienden van Sighet' op www.sighet.nl. voor Roemenië en Hongarije

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 59