Bijzondere expositie in Hoeve Overslot Monastieke wandeling in de Egmonden Publieksdag in Abdij van Egmond CORSO B J OSCOOP Programma IS mei t/m 21 mei 2008 "The Bucket List" "Zomerhitte" "No Country for Old Men" "Winx Club" (NL) "Horton (NL)" www.corsobioscoop.nl Muziekmarkt bij Excelsior in Limmen regio 16 A DVE RTE N TIE RESERVEREN: 0251 -652291 donderdag 20.00 uur vrijdag zaterdag 19.00 21.30 uur zondag, maandag, dinsdag woensdag 20.00 uur donderdag 20.00 uur vrijdag zaterdag 19.00 uur zondag, maandag, dinsdag woensdag 20.00 uur 21.30 uur zaterdag 14.00 uur zondag 15.00 uur woensdag 14.00 uur 14.00 uur zondag 15.00 uur woensdag 14.00 uur Dorpsstraat 70 Castricum Tel 0251 - 65 22 91 EGMOND - In het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed werd op dinsdag 6 mei een publieksdag gehouden op het terrein van de Abdij van Egmond. De bewoners van de abdij hadden, in samenwerking met Provincie Noord-Holland, het terrein openge steld voor publiek en er waren tal van activiteiten gedurende de dag. Een belangrijke gebeurtenis was het toekennen van de monumentensta tus aan de terreinen rondom de abdij en de verder gelegen Adelbertusakker, officieel verklaard door gedeputeerde Baggerman. Bovendien werd het gedenkteken 'Kloostergang', ontworpen door Peter Koelemeijer, onthuld door bur gemeester Hafkamp van de gemeen te Bergen. In de Middeleeuwen was de abdij het intellectuele en spirituele cen trum van de regio. De eerste macht hebbers van West-Nederland hebben hier gewoond. Maar de geschiedenis gaat nog veel verder terug! De vondst van enkele zeer zeldzame Romeinse munten doet vermoeden, dat hier een Romeinse nederzetting (ergens tussen het jaar 200 en 400 na Christus) gevestigd is geweest. De bewoners van de abdij, archeo loog en historicus prof. Cordfunke en historisch archeoloog Roefstra zagen de kroon op hun werk na een jarenlange speurtocht en inzet voor een belangrijk deel verwezenlijkt worden. Hoogtepunt was de 'herbe grafenis' van de gebeenten van ver schillende leden van de Graven van Holland in de tombe in de Abdijkerk. Het idee om de nieuwe tombe te bouwen is op advies van prof. Maat, Cordfunke en Roefstra. Voor de ont hulling ervan is voor 6 mei geko zen, dit tevens was de sterfdag (988) van Graaf van Holland Dirk TL. Gedeputeerde Sascha Baggerman onthulde de nieuwe rustplaats. Roefstra: „De opgegraven beende ren uit de graven op het terrein ach ter de abdij verkeerden in vergaande staat van verval. Er was haast bij om ze te conserveren en ze te behouden voor de toekomst. Het was een hele klus om te bepalen, onder andere via de C14 methode en DNA-onder- zoek, welke beenderen aan wie toe behoorden. En er liggen nog meer beenderen in de graftombe..!" De toekenning van de monumentensta tus is voor archeoloog Roefstra tweeledig, maar hij kan zich erbij neerleggen: „We hebben er jaren voor gevochten om dit gebied te behouden voor de toekomst. Maar tegelijkertijd ligt er nog zoveel infor matie verborgen in de bodem rond om de abdij verborgen. En met de toekenning van de monumentensta tus is het bijna niet meer mogelijk om nog een spade in de grond te steken..." Binnen en loopt via de Adelbertusakker naar het Liobaklooster in Egmond-Binnen, om rond lunchtijd te arriveren bij retraitecentrum De Cynham in Egmond aan den Hoef. Na de lunch wordt de wandeling vervolgd en ein digt weer bij de Sint Adelbertabdij. Op de drie locaties die worden bezocht zal naast een presentatie van het werk dat men daar verricht, ook tijd zijn voor koffie/thee, de lunch en een hapje en drankje na afloop. Voor de lunch dient u zelf brood mee te nemen, voor soep en drinken wordt gezorgd. Opgave bij De Cynham, Herenweg 270, te Egmond aan den Hoef, tel. 072-5070760, e- mail: info@cynham.nl). Kosten: 10,- (kinderen 5,-). EGMOND - Op zaterdag 24 mei organiseren drie spirituele cen tra uit de omgeving van Egmond voor de negende keer een prachtige monastieke wan deling van circa elf kilometer door bos, weilanden en langs de duinrand. Het doel is om de deelnemers kennis te laten maken met de spiri tuele grond en de spirituele acti viteiten in de streek rondom Egmond. Het thema van deze wandeling is: 'Iedere stap heeft in zich, wat nodig is voor de volgende stap'. De monastieke wandeling start om 10.30 uur (verzamelen vanaf 09.45 uur) vanaf de kaarsmakerij van de Sint Adelbertabdij in Egmond- Tijdens de publieksdag waren ook leuke activiteiten georganiseerd voor de kinderen. Foto: Carolien Breed EGMOND - Momenteel siert moderne kunst de eeuwenoude wanden van het monumentale Hoeve Overslot. Deze eerste expositie van het nieuwe sei zoen is van Jan van Trigt, die onder de naam Ian zijn werk exposeert. den, de esthetiek van het lijnenspel, de kleur en de spanning komen hierbij duidelijker naar voren. Men zou het conceptionele kunst kunnen noemen, maar enig voorop gezet doel ontbreekt hier en ook theoretische betogen blijven achter wege. Het enige doel en nut is de pure schoonheid van het object. Naast de expositie van Ian is er nu ook een permanente expositie r van etnische kunst -en gebruiks voorwerpen uit de verzameling van Jan van Trigt, bovendien is er ook nog een boekantiquariaat. Hoeve Overslot is iedere zondag van 14.00 tot 17.00 te bezoeken en is gelegen aan de Slotweg 42 tegenover de restanten van het slot te Egmond aan den Hoef. De moderne kunst van Jan van Trigt siert de wanden van Hoeve Overslot. Eigen fóto Na een werkzaam leven als vei lingexpert en makelaar/taxateur van kunst en antiquiteiten is hij, na zijn pensionering zelf kunst gaan maken. Eigenlijk is zijn vorm van kunst die van recycling. Een ogenschijnlijk waardeloos object komt tot leven door een spe ciale inkadering, waardoor het voorwerp een eigen leven gaat lei- HHh

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 15