Opnieuw Slib energieleverancier... maar welke? r www.mra.nu Milieudienst Regio Alkmaar Een andere Besparen in eigen hand houden? Stap OVer op spaarlampen! 26 Een voor u 25 JUNI 200 UITKIJKPOST MR A zonne-ener De gemeente stelt samen met de provincie Noord-Holland ditjaar weer subsidie ter beschikking om toepassen van duurzame energie te stimuleren. Vanwege de beperktheid van de gemeentelijke budgetten is beslo ten de subsidie alleen te gebruiken voor zonneboilers en zonnecellen in de bestaande woningbouw. Op 23 augustus 2008 zal bij installatiebe drijf Besseling, Havingastraat 22, in Alk maar op het industrieterrein 'De Viaanse molen' weer een energiemarkt worden gehouden om de volgorde van inschrij ving eenduidig te kunnen vaststellen. Dat betekent niet, dat de firma Besseling het alleenrecht op verkoop heeft. U ben vrij in de keuze van uw installatiebedrijf. Subsidiebedragen voor aanschaf van installaties Bij de bepaling van de hoogte van de sub sidie sluiten de MRA-gemeenten aan bij de bedragen van de Duurzame energie- De tijd dat u vastzat aan uw regionale energiemaatschappij ligt alweer lang achter ons. In Nederland kiest u zelf uw stroomleverancier én kunt u precies kie zen welke stroom u wilt. Stroom uitfossiele brandstoffen, groene stroom uit biomassa of wilt u juist van de wind (molens) leven? Overstappen naar een andere leverancier is eenvoudig maar de winst is niet altijd duidelijk. Waar moet u op letten? Wat is het all-in tarief? Uw energierekening is opgebouwd uit een aantal kostenposten; energietransport (18%), belastingen (33%) en leveringskos ten (49%). Energieleveranciers bieden u alleen korting over het leveringskosten. U blijft dezelfde belasting en transportkos ten betalen. Daarom is het van belang dat u het all-in tarief kent van de aanbieder. Contractvoorwaarden In het contract staan belangrijke voor waarden voor u als consument. Als het gaat om een contract voor een bepaalde tijd dan kunt u te maken krijgen met een opzegboete. Is het huidige contract een contract voor onbepaalde tijd, dan geldt er meestal een opzegtermijn van 30 dagen. Vergelijkingssites Welke energieleverancier past het beste bij u? Op Internet kunt u op gespeciali seerde websites een vergelijking tussen leveranciers maken. Toezichthouder op de energiemarkt (Dte) deed eind vorig jaar onderzoek naar de vier belangrijk ste vergelijkingssites. De websites www. energieleveranciers.nl haalde de hoogste score. Andere sites die goed scoorden waren www.energieprijzen.nl en www.gaslicht.com. Of winst in eigen hand houden? De Nederlandse huishoudens zijn goed voor ongeveer 24% van het totale ener gieverbruik. Wist u bijvoorbeeld dat in elk huis tussen de 400 en 500 kWh per jaar verloren gaat aan stand-by gebruik van computers, televisie e.d.? U kunt vaak met eenvoudige maatregelen zelf uw energie rekening verlagen. Zo spaart u energie en het milieu en betaalt u ook minder belasting. Surf voor tips naar de digitale balie van de Milieudienst Regio Alkmaar, www.mra.nu. regeling van de provincie: per zonne boilerinstallatie is 575,- subsidie ter beschikking en voor zonnecellen 1,- per Wattpiek voor een installatie van minimaal 601 Wattpiek. In augustus zal in deze krant worden vermeld hoe groot de beschikbare budgetten per gemeente zijn. Aanvragen tweede subsidie De rijksoverheid heeft een subsidierege ling geopend voor een terugleververgoe ding van duurzaam opgewekte elektrici teit: de Subsidieregeling Duurzame Ener gieproductie (SDE-regeling). U kunt de aanvraag elektronisch indie nen m.b.v. een online-aanvraagformulier via www.senternovem.nl. Alleen aanvra gen op deze officiële formulieren worden in behandeling genomen. Aanvragen voor de SDE-regeling moeten worden inge diend bij Senternovem voor 1 augustus 2008. Voor alle subsidieregelingen geldt dat pas mag worden aangekocht nadat de subsidie is toegekend. Snelle beslissers kunnen dus van beide regelingen profiteren mits met de aanschaf wordt gewacht tot de subsidie is toegekend. Voor vragen over de SDE- subsidie dient u contact op te némen met Senternovem. De SDE helpdesk is op werkdagen geopend van 8.30 tot 12.00 uur. en bereikbaar via 038- 455 34 50. Het energielabel: een 'groen' visitekaartje U heeft het vast al vaker gezien, de kleurige sticker op de wasmachine of koelkast in de winkel. Veel energiever- bruikende apparaten zijn voorzien van dit energielabel. Het energieverbruik staat op de sticker in klassen aange geven, van A tot en met G, waarbij A het zuinigst is en G ronduit verspillend. We hebben er even op moeten wachten maar sinds 1 januari 2008 kennen we nu ook het energielabel voor woningen. En dat werd tijd aangezien de grootste ener gieverbruiker onze woning is. Met het label krijgen we de kans veel energie te besparen maar hebben we ook een belangrijke verkooptroef in handen gekregen. De huizen zoeker koopt tenslotte liever een energiezuinige woning. Hoe hoog scoort uw woning? Hoeveel energie u verbruikt bepaalt hoe hoog uw woning 'scoort'. Heeft u veel besparingsmaatregelingen aan uw huis getroffen, dan komt u misschien wel in aanmerking voor eeh hogere klasse energielabel. Het energielabel is relatief waarbij het A-label wordt toegekend aan de zui nigste woning van een bepaalde grootte. Een grote wo ning kan een A-label hebben, maar een klein flatje ook. Hoe goed is uw woning geïsoleerd? Is de vloer geïso leerd? Kijkt u thuis door enkel of hoog rendement glas? Maakt u gebruik van centrale verwarming of vloerverwar ming? Wat is het rendement van uw ketel? Hét energiela bel is gebaseerd op dit soort kenmerken van uw huis. Uw eigen energielabel Gecertificeerde adviseurs bepalen welke klasse energie label u ontvangt. Zij bezitten de noodzakelijke bouwkun dige kennis om dit voor u uitte rekenen. Alle toegekende labels staan in een landelijke database geregistreerd. De kosten voor een label liggen rond de 150 euro. Op www.energielabels.nl treft u een lijst met gecertifi ceerde labelingbedrijven aan. Waarom zijn de energieprijzen toch zo hoog? U staat aan de benzinepomp en constateert tot uw schrik dat de ben zine weer duurder is geworden. Thuis valt de jaarlijkse energierekening op de mat. Het vetgedrukte bedrag onderaan de pagina is bijgesteld; omhoog helaas. De toenemende vraag naar brand stoffen op de wereldmarkt is vooral verantwoordelijk voor de hoge ener gieprijzen. Landen als China en India verheugen zich in een bloeiende eco nomie. Dit heeft een keerzijde; meer productie betekent meer vraag naar energie. De raffinaderijen blijven als paddestoelen uit de grond schieten. Maar toch is dit niet voldoende om genoeg brandstof te leveren. Dit alles leidt tot schaarste op de energiemarkt en drijft de prijzen voor bedrijven en de consument op. V; V,i DE PRIJS DIE HET MILIEU BETAALT Een autorit betekent tegenwoordig duur betaalde kilometers afleggen. De verwarming hoger zetten of het licht laten branden in de keuken is een luxe die niet iedereen zich nog kan veroorloven. Er is echter nog een andere partij die een nog hogere reke ning hiervoor betaalt. Ons milieu heeft de afgelopen decennia sterk moeten inleveren. Door het gebruik van fossiele brand stoffen zoals olie, gas en steenkool is de hoeveelheid broeikasgassen in de lucht toegenomen. Deze broeikasgas sen, waarvan C02 de belangrijkste is, versterken het broeikaseffect. Mede hierdoor stijgt de gemiddelde tem peratuur op aarde. Ons klimaat ver andert, en dat is een bedreiging voor mens en natuur. Er zijn drie manieren waarop u een bijdrage kunt leveren om het klimaat te sparen én uw dagelijkse energie kosten te verminderen: door energie te besparen door duurzame energie te gebruiken door uitstoot van broeikas gassen te compenseren (klimaatcompensatie). Voor de nodige tips kunt u terecht op de website van www.milieu- centraal.nl. Hier staan de mogelijk heden voor u op een rijtje. Van het gebruik van spaarlampen, zuinig(-er) autorijden en slim stoken tot zonne panelen en klimaatcompensatie in de vorm van bosaanplant.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 26