Klezmermuziek in de Witte Kerk Els Stroet exposeert bij Silhouet Verrassende première Drebbel van Karavaan met Heilooër sopraan Corso Narnia: Prince Caspian Het openluchttheater is een vernuftig kunstwerk op zich Zowel voor als na de pauze volgde traditioneel Joodse volksmuziek Met minstens honderd snaren heeft Di Fidl-Kapelye, bestaande uit Madelien Schelp-Verheij en Jiska ter Bals op viool, Pit Hermans op cim baal en Jet Stevens op contrabas, een kenmerkend en uniek geluid binnen de hedendaagse klezmer. Hun repertoire, met uiteraard de kenmerkende eeuwenoude, traditio nele Joods-Oosteuropese klank bevat afwisselend traditionele stuk ken en moderne composities van de vooraanstaande klezmorim die heb inspireren. Het jonge uit Amsterdam afkomstige viertal dat in augustus zal optreden in Toronto (C) op het aansprekende Ashenaz Tweede deel van de boekenreeks over het magische land Narnia waarin de Pevensies, prins Caspian helpen om zijn plaats op de troon in te nemen. De Pevensie kinderen Peter, Susan, Edmund en Lucy, komen op magische wijze in Narnia terecht. Daar wacht hen een gevaarlijk avontuur, dat hun hoop en moed meer op de proef stelt dan ooit tevoren. Eén jaar na de fan tastische avonturen uit de De Leeuw, de Heks en de Kleerkast, keren zij terug naar het wonderlijke koninkrijk, waar ze tot de ontdek king komen dat er meer dan 1300 Narnia jaren zijn verstreken. Narnia is veroverd door de Telmarines en bezet door Koning Miraz, die het land regeert zonder genade. De vier kinderen ontmoeten intrige rend personage: Narnia's erfge naam, prins Caspian. Hij wordt gedwongen zich schuil te houden voor Miraz, die hem wil vermoor den om zo zijn eigen zoon op de troon te plaatsen. Met hulp van de vriendelijke rode dwerg, van de muis Reepicheep, das Trufflehunter en dwerg Nikabrik vangen de Narniërs een ongelooflijke tocht aan om Asian te vinden en Narnia te redden. Di Fidl-Kapelye bestaat uit Madelien Schelp-Verheij en Jiska ter Bals op viool, Pit Hermans op cimbaal en Jet Stevens. Eigen foto HEILOO - Op vrijdag 18 juli vond in de Witte Kerk van Heiloo het tweede concert uit de serie Zomeravondconcerten 2008 plaats, een feestelijk klez- merconcert. Vier jonge, virtuo ze vrouwen brachten met hun snarenspel het publiek in ver voering. 'Drebbel' is nog tot en met 27 juli te bewonderen in Alkmaar Overstad. Foto. CaroUen i HEILOO - De opera 'Drebbel, het Volmaakte Rood' is dit jaar het grootste project van het rei zende theaterfestival de Karavaan. De opera is speciaal geschreven in het kader van het 375ste sterfjaar van de 17de eeuwse Alkmaarse uit vinder Cornelis Drebbel. De rol van Drebbel is rockzanger Thé Lau op het lijf is geschreven. Hij heeft een grote geldschuld bij een rijke weduwe, vertolkt door de Heiloose sopraan Karin ten Cate. Karin was goed bij stem; zo was het publiek even stil van bewondering en vergat daardoor te klappen, toen zij een lange hoge noot ten gehore bracht. De weduwe wil Drebbel zijn schuld wel kwijtschelden, maar alleen als ze van hem de formule voor het 'perfecte rood' krijgt. Ze hoopt met deze volmaakte kleurstof veel geld te verdienen. Ondanks dat het 'heden' en het verleden door elkaar heen liepen, was het verhaal zeer goed te volgen. Mede door het slim bedachte decor. De voorstel ling ging vrijdag 18 juli in première voor een goed gevulde 'zaal'. Het openluchttheater is een ver nuftig kunstwerk op zich; het publiek, comfortabel zittend op een opgehoogde zandheuvel met hooi balen als stoelen, heeft prima zicht op het indrukwekkende toneel. Een heuse gracht met water omringt de bühne, waarin een echte boot met Maria Tesselschade (mezzosopraan Lotte Bovi) af en aan vaart. Zelfs de onderzeeboot van de uitvinder duikt op. De bewegende enorme decorpa nelen tonen in een handomdraai het laboratorium van de geleerde; met draaiende reuzentandwielen, steek vlammen en een weerstation van waaruit het echt regent en sneeuwt. De muziek, geschreven door Kees Wieringa, is geïnspireerd op barok muziek en wordt onderbroken door hedendaagse klanken uit de elektri sche gitaar van Thé Lau. Ook de combinatie van klassiek opgeleide operazangers en -zangeressen en het eigen, karakteristieke stemge luid van Thé Lau zorgt voor een ver rassend effect. 'Drebbel' is nog tot en met 27 juli'te bewonderen op het bedrijventerrein Alkmaar Overstad, aan de Pettemerstraat. Meer informatie is te vinden op: www.karavaan.nl. Festival of Yiddish and Jewish cultu re, speelde vrijdag in de tót de laat ste plaats uitverkochte Witte kerk de Jiddische sterren van de hemel. Slepende melodieën, vrolijke dan sen, in tempo opbouwende werken, luistermuziek, kortofn een grote variatie van stukken werd ten geho re gebracht. Gestart werd met een hora, een van oorsprong Roemeense dans, gevolgd door het traditionele Sha Sha en een speciaal voor het ensem ble geschreven Kolodobre. Zowel voor als na de pauze volgde een keur van arrangementen van traditi oneel Joodse volksmuziek, waarbij grote variaties in klankkleur en stemming werden gerealiseerd. De rol van de relatief onbekende cim baal, een instrument met tachtig snaren dat wordt bespeeld door er op te slaan met hamertjes, veran derde gedurende de avond. Dit instrument had in een groot deel van het programma een voorname lijk ondersteunende en ritmische betekenis, terwijl in een aantal wer ken, zoals in het Had a Yid, de cim baal tot grote melodische hoog standjes in staat bleek. Ook de andere musici betoonden zich ware snaarvirtuozen op gezette tijden. Bladmuziek hadden de vier muzi kanten deze avond niet nodig. Nagenoeg alle muziek werd uit het hoofd gespeeld, zowel de vastlig gende gedeelten als de bewonde renswaardig naadloos ingelaste improvisaties. Het laatste deel van het programma, met als finale de Budget Bulgar had een dermate opzwepend karakter dat het pubhek echt niet langer meer stil kon blij ven zitten, maar tenslotte wel rit misch mee móest klappen. Het derde concert in de serie Zomeravondconcerten 2008 vindt plaats op vrijdag 1 augustus. Dan speelt de Cubaanse pianiste en voormalig wonderkind Rosario Andino composities van Beethoven, Chopin en daarnaast Zuid- Amerikaanse composities. Aanvang om 20.30 uur, toegangsprijs 9,- (CJP/kinderen tot 13 jaar 8,-). Kaartverkoop aan de kerk of vooraf via 072-5334804/5335852. HEILOO - Vanaf heden tot en met eind augustus exposeert kunstenares Els Stroet haar werken bij Silhouet aan de Kennemerstraatweg 99. Els Stroet richtte zich aanvanke lijk op het maken van aquarellen, maar begon in de jaren negentig met schilderen in olieverf. Haar basisopleiding heeft ze gekregen bij Ineke Watzema, waarna ze haar opleiding vervolgde bij Ed Dekker en Jan Gieling. Haar ontwerpen zijn bloemen, natuurlandschappen en abstracten. Zij gebruikt daarbij harmonieuze, vrolijke kleuren.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 9