De JeugdSportPas van start met digitaal ysteem Museum van Egmond open in september en oktober Jongerenexcursies Vogelwerkgroep Midden-Kennemerland Café voor mantelzorgers Werken aan behoud bloemrijke duingraslanden REGIO Bezoeker zal zich verbazen over de bijzondere geschiedenis van de Eg monden Powerpointpresentatie ondersteunt presentatie De stuivende duinen door de mens vastgelegd Ais beheermaatregel past PWN al begrazing met grote grazers toe Bovenbouwgroepen kunnen vrijblijvend kennis maken met verschillende sporten UITKIJKPOST 2 7 AUGUSTUS 2008 Ook de expositie met beeldsnijwerk van Egmonder Cor Wijker is nog te zien. Aangeleverde foto EGMOND - Het mag dan niet zo'n strandzomer zijn, Egmond blijft aantrekkelijk voor een wandeling, een visje en een ijsje. Wie dan het museum van Egmond aan de Zuiderstraat 7 met een bezoekje vereert, zal zich verbazen over de bijzonde re geschiedenis van de drie Egmonden die hier tot leven komt. Ook de expositie met beeldsnij werk van Egmonder Cor Wijker is in de madnden september en okto ber nog te zien. Dan is het museum niet meer 's avonds open, maar wel elke middag (behalve normaliter op de maandag) v^tn 14.00 tot 16.00 uur. De entree bedraagt 2,- en voor kinderen tot 12 1,-. Voor hen is er een zoektocht door het museum waarmee een prijs valt te winnen. Informatie groepsbe zoek: mevrouw Bronner, tel. 072- 5064108 of www.museumvanegmond.nl. Op maandag, 1 september staan er weer enthousiaste vrijwilligers klaar die rondleidingen geven in het Museum van Egmond. Als extraatje krygen de deelnemers bezoekersin formatie over bijzondere plekken in de drie Egmonden. Dit nieuwe initiatief wordt ook door Egmond-liefhebbers uit de regio bijzonder op prijs gesteld, zo bleek de afgelopen maanden. Om 13.45 uur kunnen Duitse gasten zich aanmelden voor een Duitse rondleiding, Vervolgens kan men zich om 15.00 uur inschrijven voor de Nederlandse tour. Inclusief entree kost de rondleiding 5,- en voor kinderen de helft. REGIO - De Vogelwerkgroep Midden-Kennemerland wil graag jongeren laten kennisma ken met de natuur en speciaal met vogels. Daarom wordt elke maand een excursie voor jonge ren tussen 10 en 18 jaar georga niseerd. Elke excursie wordt begeleid door minimaal twee excursieleiders van de vögelwerkgroep. Datum en aanvangstijdstip van de excursies hangen onder meer af van de weers verwachting en van de soorten die er die maand zien zijn. De meeste excursies zijn op zon dagochtend en beginnen tussen 09.00 en 10.00 uur en eindigen rond circa 12.00 uur. Veel excursies beginnen en eindigen achter het NS- station van Castricum. Daar van daan fietst men het Noord-Hollands Duinreservaat of de polders in de omgeving van Castricum in om naar vogels te kijken en de excursielei ders vertellen iets over vogels. Al diverse malen zijn ongeveer dezelfde excursies gedaan. Sommige van die excursies zijn zo leuk dat deze gewoon hetzelfde blij ven, zoals de excursie naar het vogelringstation Castricum (de Vinkenbaan), de bosuilenexcursie en de roofvogelexcursie. In het nieuwe seizoen worden ook excursies naar nieuwe gebieden georganiseerd en andere activitei ten gedaan, zoals met de auto naar De Putten en naar Het Zwanenwater. In de winter worden nestkastjes getimmerd en die opge hangen in het bos, in het voorjaar wordt gecontroleerd of er vogels in broeden. Deelname aan de excursies is gra tis. Ben je tussen 10 en 18 jaar en wil je mee met een excursie, neem dan contact op met Henk van der Leest, tel. 0251-655800, e-mail: h.vanderleest@planet.nl. Informatie is te vinden op www.vwgmidden-kennemerland.nl. CASTRICUM - Het project JeugdSportPas in Castricum is weer gestart. Dit is een initia tief van Sportservice Kennemerland in samenwer king met de scholen, sportorga nisaties en sportverenigingen in de gemeente Castricum. Dit project is bedoeld voor de bovenbouwgroepen van de basis school. Het schooljaar is opgedeeld in vier periodes, kinderen kunnen zich tot en met 2 september inschrijven voor de eerste periode. De JeugdSportPasdeelnemers kun nen gedurende vier lessen, vrijblij vend kennis maken met verschillen de sporten, zonder direct üd te hoeven worden van een vereniging. Door middel van de JeugdSportPas wordt de jeugd bekend gemaakt met een uitgebreid sportaanbod in de eigen regio. De basisschooljeugd in Kennemerland is al aardig actief op het gebied van sport. Doel van de JeugdSportPas is echter de jeugd een basis mee te geven waar men levenslang profijt van heeft. Door een brede sportoriëntatie wordt de stap naar een sportvereni ging kleiner en weet je beter wat bij je past. Daarnaast bevordert sport- onderwijs (zowel op school als bij de vereniging) de motoriek van het kind en bevordert regelmatig bewe gen de gezondheid en gaat het toe nemende probleem van overgewicht tegen. In het schooljaar 2008/2009 kunnen de kinderen zich weer voor leuke sporten inschrijven zoals tafeltennis, dansen, judo en atletiek. De inschrijving voor de eerste peri ode is gestart op 13 augustus. Inschrijven kan via de website^ www.sportservicekennemerland.nl, locatie Castricum. Iedere periode worden er nieuwe sporten aangeboden, waarvoor de kinderen zich kunnen inschrijven. Kinderen die zich willen inschrijven maar niet over internet beschikken, kunnen contact opnemen met Sportservice Kennemerland, André van der Jagt, tel. 0251-661377 op woensdagen. Als sportvereniging of sportorga nisatie deelnemen aan de Jeugdsportpas? Neem ook hiervoor contact met Sportservice Kennemerland, André van der Jagt of e-mail: avanderjagt@ sportservicenoordholland.nl. CASTRICUM - De bijeenkomst vindt plaats op woensdag 3 sep tember in het Rode Kruisgebouw aan de van Speykade 61 te Castricum. Paulien Leger en Patricia Groothedde zullen door middel van een powerpoint presentatie hun werk als logopedisten bij de ViVA zorggroep toelichten. Het zal een interessante avond worden die begint om 19.30 uur. Iedere eerste woensdag van de maand organiseren de vrijwilligers van het Steunpunt Mantelzorg Ijmond, tegenwoordig Tandem en het Rode Kruis deze avond voor de mantelzorgers in het Rode Kruisgebouw aan de van Speykkade 61 te Castricum. Als uw partner, ouder of kind langdurig ziek blijft gaat uw leven veranderen. Het is prettig met lotgenoten en deskundi gen ervaringen uit te wisselen. Er is altijd een consulent van Tandem aanwezig. U bent welkom en wordt verwelkomt met koffie, thee of een drankje. De bijeenkomsten van het café zijn bedoeld voor deze regio, dus ook voor mensen uit Limmen, Akersloot, Uitgeest, et cetera. Er zijn geen kosten aan deze bijeen komsten verbonden. Wie deze avond wil bijwonen en daarvoor hulp nodig heeft voor een thuisblij ver, kan bellen naar Tandem, tel. 023-8910610. Ook voor vervoer kan gezorgd worden. Data en tijdstip van de excursies hangen af van weersverwach ting en van de soorten vogels die er te zien zijn. Aangeleverde foto REGIO - PWN start in septem ber met het op beperkte schaal verwijderen van struiken in de duinen om de unieke duingras landen meer lucht te geven. Deze graslanden zijn op Europese schaal zeer zeldzaam en PWN heeft als natuurbeheerder een extra grote verantwoordelijkheid voor het behoud en/of herstel hiervan. Dit project voert PWN uit samen met het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit om bedreigde plant- en diersoorten in Nederland een extra steun in de rug te geven. De van nature open dui nen groeien dicht met struiken. Dit komt doordat: De stuivende duinen van oudsher door de mens zijn vastgelegd, de lage konijnen stand (als gevolg van een virusziek te) het dichtgroeien niet kan tegen houden, luchtverontreiniging stikstof aanvoert die zorgt voor toe name van struiken. Het resultaat is dat de bijzondere, bloemrijke gras landen, die bij open duinen horen, verdwijnen onder een struikenlaag. Als beheermaatregel past PWN al begrazing met grote grazers toe om het konijn te helpen het gebied open te houden. Het merendeel van de struiken wordt echter niet gege ten door de grazers. Daarom worden er elk jaar op beperkte schaal strui ken verwijderd om de kleurige duin graslanden terug te laten keren. Zo valt er voor bezoekers ook weer meer te genieten. .yiyquaiav asno (icb y-'

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 19