Klimaatcompensatie: hoe het werkt Familie Verboom rijdt klimaatneutraal lïï c Uw auto en het klimaat milieu centraal Meer informatie Bent u al een Nieuwe Rijder? 36 Voorkómen is beter Premie voor zuinige auto's Meer mogelijkheden Handige hulpjes Compenseren Plant een boom, plaats een zonnepaneel Betrouwbaar 2 Bereken zelf uw C02-uitstoot ^enwe 1 OKTOBER 200 UITKIJKPOST Rij slim, rij klimaatneutraal Het broeikaseffect en klimaatverandering staan volop in de belangstelling, vooral sinds Nobelprijswinnaar Al Gore er wereldwijde aandacht voor wekte. De overheid zit intussen niet stil om iets tegen het versterkte broeikasef fect te doen. Zo komen er steeds meer maatregelen om de aanschaf van vervuilende auto's te ontmoedigen. Wat kunt u zelf doen om de uitstoot van broeikasgassen en de kosten van het autorijden in de hand te houden? Feit is dat personenauto's voor meer dan 10 procent van de Nederlandse uitstoot van broeikasgassen zorgen. Ook üw auto doet daar aan mee. Maar u kunt uw aandeel gemakkelijk beperken. Dat kan op verschillende manieren. Natuurlijk kunt u de auto wat vaker laten staan en voor bepaalde trajec ten de fiets of het openbaar vervoer kiezen. Of samen met een collega carpoolen naar het werk. Als u minder dan 12.000 kilometer per jaar rijdt, is het voordeliger om gebruik te maken van een autodeelsysteem dan een eigen auto aan te houden. De vaste kosten, zoals afschrijving en verzeke ring, tikken namelijk flink aan. Een nieuwe auto die zuinig is in zijn klasse krijgt een energielabel A of B. Wanner u zo'n nieuwe A- of B- labelauto koopt, ontvangt u een flinke korting. Deze auto's stoten verhoudingsgewijs minder broeikas gassen uit dan auto's met energiela bel C t/m G. U rijdt dan niet alleen milieuvriendelijker, maar spaart ook nog eens geld uit. Naast de eenma lige premie merkt u dat elke keer aan de pomp: u rijdt meer kilometers op een liter brandstof. Koop dus liever een zuinig model wanneer u aan een andere auto toe bent. Ook als u geen nieuwe auto aanschaft kunt u heel wat doen. Denk aan de volgende preventieve maatregelen: Laat uw auto op tijd onderhouden. Check de bandenspanning regelmatig. Pas de regels van Het Nieuwe Rijden toe. (Zie kader). Overweeg over te stappen op een 'groene' autoverzekering. Deze maakt bij reparaties gebruik van tweedehands, grondig gereviseerde kwaliteitsonderdelen. Dat scheelt een berg afval. Sommige snufjes helpen u zuiniger te rijden, zoals cruisecontrol of een rou tenavigatiesysteem. Door de cruise control te gebruiken rijdt u gelijkmati ger, en het navigatiesysteem voorkomt dat u extra kilometers (om)rijdt. Hoe bewust u ook autorijdt, u kunt lang niet alle C02-uitstoot voorko men. U kunt ervoor kiezen om die resterende uitstoot te laten compen seren via een aanbieder van klimaat compensatie.. Klimaatcompensatie is vooral bekend van vliegreizen. Maar u kunt ook uw autokilometers compenseren. Dit kan door te tanken met een speciale 'kli- maat'-creditcard of door achteraf uw autogebruik te laten compenseren. Klimaatcompensatie wil zeggen dat de uitstoot van een bepaalde hoe veelheid C02 wordt gecompenseerd. Dit kan bijvoorbeeld door bomen aan te planten die C02 opnemen en zuur stof afgeven. Of door te investeren in duurzame energie, zoals zonne- en windenergie. U hoeft die bossen en windparken niet zelf aan te leggen: dat doen anderen voor u. Zij bereke nen hoeveel C02 u uitstoot en kunnen de compensatie voor u regelen. In Nederland werkt een aantal aan bieders van klimaatcompensatie sa men. U vindt ze op: www.klimaat compensatie.nl. Ze hebben 'onderling afspraken gemaakt over de controle, zodat u zeker weet dat de beloofde C02-compensatie ^*SAT% ook echt wordt c? gerealiseerd. 5 Deze aanbieders herkent u aan het vignet van de samenwerkende aanbieders. Benieuwd naar uw C02-uitstoot? Op de website www.milieucentraal.nl (trefwoord: 'klimaatcompensatie') rekent u het zelf snel uit. U kunt meteen aflezen hoeveel bomen er een jaar moeten groeien om die uitstoot van uw huishouden te compenseren of hoeveel zonnepa nelen een jaar lang energie moeten opwekken. U kunt de module ook gebruiken om de uitstoot van uw auto te berekenen. Auto's worden steeds beter, schoner en zuiniger. Maar past uw rijstijl hier wel bij? U kunt tot wel 10 procent besparen op uw brandstofkosten en meteen ook 10 procent minder C02 uit stoten. Hoe? Heel eenvoudig: Schakel door naar een hogere versnelling tussen de 2000 en 2500 toeren. Laat bij rood licht het gas los en laat de auto uitrollen in de versnelling. Rij 80 in de vijfde versnelling. Let op de juiste bandenspanning. Meer tips zijn te vinden op de website van Het Nieuwe Rijden, www.hetnieuwerijden.nl Hoeveel C02-uitstoot veroorzaakt één auto nu eigenlijk? Dat ver schilt per auto. Maar gemiddeld zorgt elke 1000 gereden kilo meter met een personenauto op benzine voor 220 kilo C02. Om dit uit de lucht te halen moeten 11 bomen een jaar groeien of moeten 3 zonnepanelen een jaar energie opwekken in Nederland. Rijdt u 30.000 kilometer, dan stijgt uw uitstoot maar liefst naar 6600 kilo C02. Ter vergelij king: een huishouden in Neder land zorgt gemiddeld voor de uitstoot van zo'n 9000 kilo C02 per jaar. Dit is inclusief het ver warmen van het huis, warm wa ter, verlichting, het gebruik van apparaten en het vervoer. C02 (kooldioxide) is een broeikas gas: het draagt bij aan het ver sterkte broeikaseffect. Broeikas gassen vormen als het ware een deken om de aarde, waardoor de warmte wordt vastgehouden. Hoe dikker die deken, hoe sneller de aarde opwarmt. Al met al veran dert het klimaat op aarde en dat kan voor veel problemen zorgen, zoals overstromingen. Daarnaast stoten auto's natuurlijk nog an dere schadelijke stoffen uit. Rob, Marieke en de kinderen Sofie (7) en Sanne (3) Verboom uit Middel burg rijden sinds kort klimaatneutraal. Ze laten hun brandstofverbruik eens per jaar compenseren. "Ik was eigenlijk helemaal niet zo met het klimaat bezig" vertelt Rob Verboom. "Maar mijn dochter begon erover, die had er op school wat over gehoord. Daarna zag ik op de Auto- Rai dat veel automerken een klimaat- vriendelijk model'lanceren. Er was ook informatie te krijgen over het com penseren van je brandstofverbruik. De kosten vallen me mee". Marieke: "We willen de kinderen erbij betrekken. Zij zullen in de toekomst te maken krijgen met klimaatverande ring en we laten ze nu alvast zien dat je er wat aan kunt doen. Bij de aan schaf van onze volgende auto willen we daarom ook rekening houden met het milieu en kopen we een auto met A- of B label. Zo'n zuinig modelis niet alleen goed voor het klimaat, maar ook voor onze portemonnee". Rob en Marieke rijden jaarlijks zo'n 30.000 kilometer. Om de C02-uitstoot te compenseren moeten 330 bomen een jaar groeien of moeten 94 zon nepanelen een jaar energie opwekken. Dat kost het gezin zo'n 70 euro. Klimaatcompensatie: Tips voor energiebesparing en www.klimaatcompensatfe.nl zuinig auto rijden: www.milieucentraal.nl Het Nieuwe Rijden: of bel de informatielijn: www.hetnieuwerijden.nl 0900-1719 (15 cpm).

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 36