Adempralctijk Alkmaar Heilooër Ton Steenaert in documentairereeks 'Een 2e Carrière' Hond voor de klas op De Springschans Basisschool De Duif viert kinderboekenweek met poëzieproject H E I L O O BEDRIJF BELICHT 5 Hij wilde na zijn pensionering niet achter de geraniums gaan zitten UITKIJKPOST i OKTOBER 200 In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het versprei dingsgebied van de Uitkijkpost belicht De kosten voor Bedrijf Belicht zijn 150 euro ex. BTW. Voor aanmelding: De Hoefsmid 5,1851PZ Postbus 68,1850 AB Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. Susan van der Wel, Aidastraat 53, 1827 RA Alkmaar, tel: 06-20350035, www.adempraktijkalkmaar.nl, e-mail: info@adempraktijkalkmaar.nl. ALKMAAR - Ademhalen doen we automatisch; we denken er niet bij na. Of men moet al last van ademhalingsstoornissen hebben zoals astma, snurken of slaap-apneu. Maar het vaak last hebben van een voorhoofds holteontsteking of een verstopte neus, slecht en onderbroken slapen of constante vermoeidheid kan óók het gevolg zijn van een verstoord adem halingspatroon. Susan van der Wel heeft de impact van luchtwegproble men zelf aan den lijve ondervonden. ,,De voorgeschreven medicijnen leken steeds minder te helpen. Ér moest iets gebeuren. Ik ging via inter net op zoek naar alternatieve oplossingen. Zo kwam ik in aanraking met de Buteyko-methode: door oefeningen wordt het normale ademhalingspa troon hersteld. Ik was verbaasd over het resultaat. Binnen afzienbare tijd was ik van mijn klachten en dus ook van mijn medicijnen af." Susan heeft jarenlang als (wijk)verpleegkundige gewerkt en is sinds 2000 werkzaam bij het Steunpunt Mantelzorg in Alkmaar. Omdat zij Zelf zoveel baat heeft gehad bij de Buteyko oefeningen, is ze de opleiding voor Buteyko-docente van Jennifer Stark in Engeland gaan volgen. Grondlegger van de methode, Konstantin Buteyko, was een Russische arts die halverwege de vorige eeuw onderzoek deed naar ademhaling. Hij ontdekte dat veel mensen meer ademhalen dan nodig is. Vaak met bijkomende verschijnselen zoals een slecht slaappatroon of constante vermoeidheid, maar ook hartkloppingen, hoge bloeddruk of een rusteloos gevoel. Ze lijden in feite aan verborgen ofwel chronische hyperventilatie. Hij ontwikkelde een methode om het overmatig ademha len te verminderen door middel van oefeningen. In Rusland is de Buteyko- methode als therapievorm in de gezondheidszorg erkend en opgenomen. In Australië, Nieuw-Zeeland en Schotland is de methode algemeen bekend en verwijzen ook veel artsen door naar Buteyko therapeuten. Mensen met astma hebben veel baat bij de ademhalingsoefeningen; hun symptomen verminderen snel, zodat ze het gebruik van medicatie (uiteraard in over leg met hun arts) kunnen afbouwen. Adempraktijk Alkmaar is één van de zes praktijken in Nederland voor deze ademhalingslessen. De korte cursussen, ook voor kinderen bestemd, bestaan uit vyf lessen met maximaal vijf personen. Susan: ,,Via mijn web site kan men door middel van een test nagaan hoe het met de eigen adem haling gesteld is. Tijdens de lessen leert men oefeningen om bijvoorbeeld een hyperventilatieaanval te onderbreken of een verstopte neus te voor komen, maar vooral om de ademhaling als zodanig rustiger té maken. Men wordt ondersteund bij het zelf verder gaan met de oefeningen en hoe men die in zijn leven kan inpassen. Na zes weken, tijdens de evaluatiebij eenkomst maakt men de test nogmaals om te zien hoeveel vooruitgang er is geboekt. Vaak kunnen mensen na een paar maanden intensief oefenen de hoeveelheid oefeningen terugschroeven of helemaal afbouwen. Voor de oktobercursussen zijn nog enkele plaatsen vrij. U kunt mij vrijblijvend bellen voor meer informatie." HEILOO - Heilooër Ton Steenaert is te zien in de eerste aflevering van de twaalfdelige documentairereeks 'Een 2e Carrière', die zaterdagmiddag 4 oktober om 15.00 uur wordt uitgezonden op SBS 6 (maan dagmiddag om 13.00 uur wordt de aflevering herhaald). Hierin worden twintig 55-plussers gevolgd door filmmaker Bob Entrop. Het programma laat zien hoe zij hun kennis, levenservaring en tijd beschikbaar stellen voor anderen in de samenleving. Entrop volgde Ton Steenaert (bijna 70 jaar) een dag lang in De Kloof, een inloopcentrum voor dak- en thuislo ze mensen in Amsterdam. Dit cen trum wordt dagelijks door zo'n 120 mensen bezocht, komende vanuit de hele wereld. Zij zijn vaak ongewild aan de onderkant van de samenle ving geraakt. Bezoekers kunnen hier terecht voor schone of soms nieuwe kleding, geschonken door particulie ren en/of kledingzaken. Men kan zich hier douchen, scheren, een spelletje doen of bijvoorbeeld een boek lezen. Op de maandagen wordt een warme maaltijd aangeboden en op alle doordeweekse dagen is er brood, koffie, thee, limonade èn eten, dat overblijft van één van de Amsterdamse voedselbanken, beschikbaar. Ook biedt het centrum advies over allerlei zaken en, niet onbelangrijk, een luisterend oor. Ton Steenaert heeft al een carriè re achter de rug. Zo-was hij hoofdre dacteur van de Nederlandse editie van het maandblad van de Lions. Daarvoor was hij twintig jaar lang coördinator van het provinciale gehandicaptenbeleid in Noord- Holland. Hij wilde na zijn pensione ring niet achter de geraniums gaan zitten en was al vrij snel actief als voorzitter van Stichting Vrijwillige Palliatieve Terminale Thuiszorg en als vrijwilliger bij het eerder genoemde inloopcentrum voor dak en thuislozen in Amsterdam. Het centrum wordt gerund door circa 35 vrijwilligers, samen met een vijftal beroepskrachten. Voor de vrijwilli gers is het met recht een tweede car rière. In de documentaire wordt in beeld gebracht, hoe en waarom de ouderen zich actief zijn gaan inzet ten, wat de resultaten zijn en welke hobbels zij zoal moesten overwin nen. Met de bedoeling andere 55- plussers te motiveren om vrijwilli gerswerk te gaan doen. De serie wil geïnteresseerde 'ouderen' die zich nuttig willen maken een idee geven, hoe zij dat zouden kunnen doen. Voor meer informatie: www.sbs6.nl, www.zilverenkracht.nl of www.solfilmproducties.nl. HEILOO - Speciaal voor Werelddierendag 2008 worden op basisschool De Springschans drie heuse SnuffelColleges gegeven. Op 30 september, 6 en 12 okto ber staat SnuffelVrijwilliger Ingmar Stam en haar herder Dex voor de klas om de kinderen van groep 3/4 spelenderwijs te leren hoe ze het gedrag van honden moeten inter preteren. Op die manier wordt de basis gelegd voor een veilige en res pectvolle omgang met dieren en kunnen hondenbeten voorkomen worden. De komende weken bezoe ken Ingmar en Dex groep 3/4 van de basisschool op de Sluijsweidt. In drie lessen leren de kinderen hoe ze moeten omgaan met honden. Bij de eerste les wordt uitleg gegeven met behulp van een handpop. In de vol gende lessen komt de hond mee de klas in. De kinderen leren wanneer ze een hond mogen benaderen, wat de reactie van de hond betekent en hoe ze op hondentaal moeten reage ren. Zo mogen de kinderen de hond aan hun hand laten ruiken, mits het baasje toestemming geeft. Wanneer het dier zijn kop wegdraait of weg loopt, is het zaak hem met rust te laten. Als de hond goed reageert, dan mag hij zachtjes geaaid worden onder de kin of achter de oren, maar nooit op de kop! Het doel van het Sophia SnuffelCollege is om kinderen te leren veilig en respectvol met die ren om te gaan en bijtincidenten te voorkomen. De honden die deelne men aan het project hebben alle maal glansrijk de Sophia SnuffelCollege Hondengedragstest doorstaan die speciaal gericht is op kindvriendelijkheid en stressbesten digheid. Tekst en foto: Carolien Breed HEILOO - Vorige week vond bij basisschool De Duif de aftrap plaats van het project 'Laat zien dat je kan dichten'. Dit poëzieproject vindt plaats in het kader van de landelijke Kinderboekenweek die vandaag, 1 oktober, start. Bij De Duif kwam een koele taaltovenaar op het podi um die niet alleen met woorden een mooi gedicht maakte, maar ook alle teamleden tevoorschijn toverde die hun lievelingsgedicht voordroegen. Daarna zongen alle kinderen een lied over gedichten maken en werd het bekende 'Hendrik Haan (uit Koog aan de Zaan)' van Annie M. G. Schmidt uitgebeeld. De kinderen genoten zichtbaar van deze flitsen de start van het project waar ze zelf nu mee aan de slag gaan. Het thema van de Boekenweek is poëzie, met als motto 'Zinnenverzinzin'. Tijdens het hele project wordt er door leerlingen van de Duif druk gewerkt aan het verzinnen van gedichten die straks overal in Heiloo te zien zullen zijn. Ze hangen voor ramen en in etalages en er wordt een dichtbundel per klas gemaakt.' Tijdens de Boekenweek komt er een dichter op school en op vrijdag 17 oktober wordt het thema afgesloten met een tentoonstelling en presentatie per klas: 'Laat zien watje kan - laat zien datje kan dich ten'. Wilt u zelf zien wat kinderen leren op De Duif? Dat kan op vrij dag 17 oktober van 10.30 tot 12.00 uur. Tijdens deze ochtend, die speci aal bedoeld is voor peuters en hun ouders, wordt het poëzieproject afgesloten met een peutervoorstel ling en zijn presentaties van de leer lingen te bewonderen. Voor meer informatie kunt u bellen met direc teur Nel de Vries, tel. 072-5320874. Bij de opening kwam een koele taaltovenaar op het podium die een mooi gedicht maakte, en alle teamleden tevoorschijn toverde die hun lievelingsgedicht voordroegen. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 5