HEILOO CDA GROEN LINKS NCPN 17 GEMEENTE Heiloo UITKIJKPOST 5 NOVEMBER 200 Afgelopen maandag heeft de gemeenteraad de begrotingsplannen voor 2009 van de gemeente behandeld. Tijdens deze algemene beschouwingen geven alle politieke fracties aan wat ze van de plannen vinden. Ook kunnen ze in een motie of amendement wijzigingen of nieuwe plannen aandragen. Op donderdag 6 november (20.00-22.30 uur) besluit de gemeenteraad over de begroting. U bent welkom op het gemeentehuis om de vergaderingen bij te wonen. Onderstaand leest u de (verkorte) reacties van de partijen. ment op het gemeentehuis bleken onvolledig en soms onvoldoende. Wij zullen de komende tijd kritisch in de gaten houden dat het beloofde verbeter traject echt wordt aangepakt. Cultuurhistorische waarden Hierbij bedoelen wij niet alleen het finan cieel management. Ook belangrijk is de kwaliteit van de woonomgeving en die is weer afhankelijk van de omgang met cultuurhistorische waarden. De WD wil daarom dat het college meer aandacht heeft voor de landschappelijke en cul tuurhistorische waarden. De begroting Op het eerste gezicht ziet het er goed uit: er is een meerjarenperspectief met een positief saldo, de reserves zijn in orde en de OZB wordt niet te veel ver hoogd. Wij pleiten ervoor dat we een deel van de overschotten teruggeven aan de inwoners. De laatste tijd is ook nog gebleken dat het beter is als een gemeente geen bank speelt, want ook daar staat je geld niet altijd veilig. Geef het maar terug, dan kan iedereen zelf bepalen of men het in ijsbergen stopt of op een andere manier beheert. Verder: Gezien het belang dat de VVD Heiloo hecht aan het goed passen op het belastinggeld van de Heiloose burger wil de WD dat er alleen nog gebruik wordt gemaakt van banken met een AAA-rating. We dragen het onderwijs een warm hart toe. We hebben de nieuwbouw- plannen van Springschans Centrum en Benedictusschool gesteund. Wij spreken ook onze steun uit voor de verbouwing van de Springschans Oost. Wij zijn blij, dat het de WD-wethouder van verkeer gelukt is om het voortbe staan van de,buurtbus te waarborgen. Vorig jaar hebben wij de toekomst van de welstandscommissie ter discussie gesteld. Nu wordt het tijd voor actie: een aparte commissie is niet nodig; dit kan geregeld worden door een stedebouw- kundige, waarbij de kaders worden vastgelegd in het bestemmingsplan. Eindelijk heeft Heiloo, mede door het terughoudende financiële beleid van de afgelopen jaren, weer een sluitende begroting. Heiloo 2000 vindt dat een sluitende begroting ook voor de toekomst de norm is. Voor de komende jaren gaan B&W uit van een begroting met een beperkt nadelig saldo. Wij vinden dat net als een gewoon huishouden we de tering naar de nering moeten zetten en dat de uitgaven beperkt moeten worden om ook voor de toekomst met een sluitende begroting te kunnen komen. Het ziet er naar uit dat in 2009 eindelijk met woningbouw in Zuiderloo kan wor den begonnen. In de plannen voor de sociale woningbouw wordt er vanuit gegaan dat in de goedkope categorie alleen huurwoningen gebouwd gaan worden. Hoewel Heiloo 2000 het belang rijk vindt dat in de huursector wordt gebouwd, vinden wij dat jonge woning zoekenden de kans moeten krijgen een goedkope koopwoning (max 158,000) te kunnen kopen en stellen voor in cate gorie 1 25% van de daarin te bouwen woningen als koopwoning te realiseren. Ook vinden wij dat via het Fonds Sociale Woningbouw er een stimuleringsregeling moet komen om jongeren een financiële stimulans te geven zo'n koopwoning makkelijker te kunnen kopen. Heiloo 2000 wil dat burgers makkelijker een zaak, die bij hen leeft, aan de orde kunnen stellen voor bespreking in een raadscommissie. Wij vinden dat we de drempel laag moeten.maken om als gemeente met onze burgers in gesprek te komen. De gemeenteraad heeft er echter voor gekozen dat een burgerinitia tief daartoe het geschikte middel is, maar de voorwaarden zijn zo streng dat deze poging om burgers bij het bestuur te betrekken o.i. gedoemd is te mislukken. De WD Heiloo is blij te constateren dat het meerjarenperspectief een positief saldo laat zien. Toch heeft de WD nog wel wat opmerkingen over de plannen voor 2009. Het onderzoek naar de tekor ten bij de stationsomgeving heeft twijfels doen ontstaan of men op het gemeente huis wel toegerust is voor de belangrijke taken. De bedrijfsvoering en het manage- doen wat we beloofd hebben! Wel willen wij meer voortgang in het terugdringen van onnodige regelgeving en in de reali satie van Zuiderloo. CDA-Heiloo vindt het tijd om aanvullend op het collegeprogramma een aantal nieuwe initiatieven in gang te zetten. De gemeenteraad is daarbij aan zet. CDA-Heiloo doet daarvoor een aantal concrete voorstellen en roept de andere fracties op zich daarbij aan te sluiten. In de eerste plaats willen wij onderzoek naar de vraag welke beeldkwaliteit onze burgers willen. Welke bouwstijlen sluiten het meest aan bij het karakter van Heiloo? De kritiek op hetgeen de afgelo pen jaren is gerealiseerd, heeft bij CDA- Heiloo een snaar geraakt. Wij vinden dat we die signalen serieus moeten nemen. Een onderzoek naar de wensen van de burgers is meer dan gewenst. Op basis daarvan kunnen we de komende bouw projecten vormgeven. In de tweede plaats willen wij dat de gemeente tijdig anticipeert op de per 2011 verplichte maatschappelijke stage voor scholieren. Bij motie vragen wij het college om in regionaal verband een onlinestagebank te realiseren. Daarmee kunnen de scholieren, maar ook de vrij willigersorganisaties, verder op weg wor den geholpen. Dit initiatief sluit aan op de zeer goed bezochte thema-avond over vrijwilligerswerk, die CDA-Heiloo onlangs heeft gehouden. Wij erkennen de grote rol van vrijwilligers in de samenleving. Als de vrijwilligers staken, staat Nederland letterlijk, stil! CDA-Heiloo zal zich er voor inzetten om vrijwilligers zoveel mogelijk te ondersteunen en wil daarin ook investeren. In de derde plaats doet CDA-Heiloo een aantal concrete voorstellen om als gemeenteraad beter te kunnen bijsturen, in het bijzonder bij grote projecten zoals Zandzoom. De lessen uit het project Stationsomgeving moeten vanaf nu in praktijk worden gebracht en dat vraagt dat de raad er meer bovenop zit en een meer actieve houding aanneemt. Samenvattend: CDA-Heiloo laat het niet bij datgene wat zij tijdens de vorige ver kiezingen hebben beloofd. Wij willen onze betrokkenheid omzetten in daden en nu verder doorpakken! De CDA-fractie is van mening dat het college op gedegen wijze uitvoering geeft aan het collegeprogramma. Heiloo staat er financieel goed voor, de gemeentelijke lasten zijn relatief laag, zeker in verhou ding tot de goede voorzieningen. Verder is het collegeprogramma op stoom: we De PvdA heeft in zijn algemene beschou wingen de volgende beleidsvoornemens uitgesproken: Gezien het verlies op het project Stationscentrum dienen er stringentere regels te komen ten aanzien van ruim telijke ontwikkelingen; Ontwikkeling van de campingterreinen, waarbij de ontwikkeling zich richt op vervangende nieuwbouw voor de loca ties De Loet en Overkerck. De locatie Overkerck dient omgebouwd te wor den voor jongerenhuisvesting; Het proces van het schrappen van overbodige regelgeving verscherpen en kijken of er nog meer regels kun nen worden geschrapt; Het creëren van extra financiële ruimte voor nieuwe subsidieaanvragen; Akkoord met een tweede kunststofveld voor sportvereniging De Foresters"; De eenmalige uitkering van 50,00 die het Rijk gaat uitkeren aan alle mensen tot 120% van het sociaal minimum dient door de gemeente verdubbeld te worden tot 100,00; Het Stationscentrum dient autovrij te worden; De bevoorrading van supermarkten zoals bij het Stationscentrum en bij de eventuele komst van een Aldi aan de Kennemerstraatweg levert problemen op. De PvdA wil de mogelijkheden van bevoorrading met kleinere vrachtauto's dan wel het instellen van venstertijden waarop bevoorraad mag worden onderzoeken. De volledige tekst van de algemene beschouwingen kunt u lezen op de web site van de PvdA: www.heiloo.pvda.nl Heiloo moet vooral duurzame keuzes maken Als er iets van de financiële crisis geleerd kan worden, dan is het wel het belang van regelgeving en controle om maatschappelijke belangen te bescher men tegen persoonlijk gewin. Immers, de vrije markt heeft geen moraal, het kent enkel het streven naar winstoptima lisatie, bij voorkeur op korte termijn. Het is schrijnend duidelijk dat dit wereldwijd steeds meer ten koste gaat van de kwaliteit van de natuur en ons leefmilieu. Bovendien zorgt het voor steeds grotere welvaartsverschillen en daarmee tot steeds meer conflicten. Gaan voor de meest duurzame keuzes lijkt ons in de huidige crisis relevanter dan ooit. Bij duurzame keuzes wordt vooral rekening gehouden met de belan gen van toekomstige generaties en worden problemen dus niet naar elders doorgeschoven. De centrale vraag in ons betoog is dit jaar dan ook: hoe toekomstgericht is de programmabegroting voor 2009? De uitvoering van de WMO raakt in ieder geval duidelijke op stoom. Ook de plan nen voor de ontwikkeling van woonser- vicecentra zien er veelbelovend uit. GroenLinks is voorstander van de inte grale aanpak en hecht veel belang aan een constructieve samenwerking met de verschillende zorgverleners. De realisatie van voorliggende plannen vragen echter wel meer voortvarendheid in de actualisatie van bestemmingsplan nen. Ook het opstellen en uitvoeren van bouwplannen vraagt meer daadkracht. Het bouwtempo van nieuwe projecten onder directe regie van de gemeente ligt al jaren achter op de planning. Hoewel aanvankelijk reeds het voornemen was in 2005 de eerste woningen in Zuiderloo te realiseren, zal waarschijnlijk pas in 2009 de eerste steen worden gelegd. Wel zijn wij verheugd, dat er binnen de gemeente recent duidelijke afspraken over duurzaam bouwen zijn gemaakt. GroenLinks heeft hier flink achteraan gezeten. Net als achter een helder bomenbeleid. Bij de uitvoering van het nieuwe ver keersplan zal op korte termijn een oplos sing moeten komen voor de overvolle fietsenstallingen in het stationsgebied. De wethouder lijkt iedere keer weer ver rast door de positieve resultaten van een fietsstimulerend beleid. Het maken van duurzame beleidskeuzes en een duurzame bedrijfsvoering zijn voor beelden van hoe een gemeente gevolg kan geven aan internationale afspraken. GroenLinks is benieuwd wat Heiloo verder gaat doen als Millenniumgemeente. Kijkt u met ons mee? Het vertrouwen van de NCPN in het college van b&w is het 0-punt genaderd. Enkele voorbeelden: - In maart 2008 werden op bevel van wethouder Veger heel snel acht oude kostbare gezonde populieren vernie tigd. De meerderheid van de raad was ook voorstander. Ruim duizend inwo ners protesteerden met hun handteke ning. Het college luisterde niet. Nu, na 8 maanden, is het op die open plek één grote troep! Verkeerde planning en doordrammen van de macht. - De schande van het tekort op de bouw van het lelijke en de sfeerloze Stationscentrum van 2,5 miljoen. Behalve de NCPN zijn de andere poli tieke partijen niet bereid om de begane blunders van college en ambtenaren tot op de bodem uit te zoeken. De schuldi gen blijven zitten of hebben al de benen genomen. De geplande hoogbouw aan de westkant van het spoor zal het tekort nog meer opvoeren. DAAR GAAN UW BELASTINGCENTEN. - De gevaarlijke schuine oversteekplaats voor fietsers bij het station richting Holleweg v.v., door de NCPN in okto ber 2007 aangekaart, is nog steeds open. Wethouder Opdam had beloofd de situatie in december 2007 te verbe teren. Nee dus! - Het nieuwbouwplan Zuiderloo zal wel licht nog wel lukken, maar de Zandzoom wordt gegarandeerd een nog groter financieel debacle dan het Stationscentrum. - Het college laat nog steeds nieuwe UMTSmasten en zenders toe. Daar krijgt ze geld voor van de providers. Geen woord hierover in de begroting 2009. Onomstotelijk is het verband aangetoond tussen kanker en GSM en UMTS straling. De wereldgezond heidsorganisatie waarschuwt ook! Het college stelt dus geld boven de gezondheid van burgers. - De investeringen in de Boekelermeer Zuid 3 voor het bedrijventerrein, vorig jaar al 13 miljoen euro, zijn nog lang niet in de beoogde winst omgezet. Weer verkeerde planning. - Het college is niet bereid om een een malige uitkering aan de minima te ver strekken gezien de gestegen kosten van levensonderhoud. WAAR MET GELD SMIJTEN! - De NCPN is tegen verhoging in 20Qg van gemeentelijke heffingen, belastin gen en tarieven, zoals o.m. de riool heffing en hondenbelasting. Door onkunde met miljoenen smijten en dan zeker de burgers, die toch al het slachtoffer zijn van de kapitalistische geldcrisis, weer extra belasten, daar doet de NCPN niet aan mee.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 17