H E I L O O VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD Senioren dansen in Buk Buk Hm Lezing Veiligheid in en om het huis Vrij klaverjassen op zondag Mantelzorg Cultuur in Amsterdam West-Friese voordrachten Stoepenpatrouille bestaat 10 jaar Lezing Mexico, Guatemala, Honduras Workshop Adventgebruiken UITKIJKPOST 5 NOVEMBER 2008 Roelof Bos doet verslag van de vergadering van de extra gemeen teraad van woensdagavond 29 oktober, toen het rapport van dé Commissie Vooronderzoek Stationscentrum van 6 oktober besproken werd. Door deze commissie, bestaande uit drie (jongere) raadsleden, zijn kostenover- schrij dingen bij de herontwikkeling van het Stationscentrum onderzocht en is de vraag beantwoord of hiernaar nog een uitgebreider raadsonder zoek (of enquête) gehouden moet worden. Genoeg onderzoek gedaan Conclusie van de Commissie Vooronderzoek, bestaande uit de raadsleden Theo van Beek (WD), Hessel Hiemstra (CDA) en Robert Bosman (GroenLinks), was dat een nader, uit gebreid raadsonder zoek niet nodig was 'omdat de oorzaken van het tekort al tij dens het vooronder zoek voldoende dui delijk zijn geworden en omdat al een aan tal verbetermaatre gelen is genomei).' Vijf van de zes poli tieke partijen ble ken op 29 oktober deze conclusie te delen; alleen de NCPN vond een nader onderzoek alsnog nodig. Wel waren alle partijen, ook de NCPN, van mening dat de commissie met- een gedegen werkstuk was gekomen. Als het nog niet hele maal duide lijk in het 39 A4's tel lende rap port stond, dan werd het door de discussie in de raad wel duide- lijk waardoor de kostenoverschrij- dingen precies ontstaan waren. Zoals commissievoorzitter Theo van Beek deze avond toelichtte, was de kostenoverschrijding aan gemeente zijde met 1 miljoen euro (bovenop het door de raad geaccepteerde tekort van 1,5 miljoen euro) primair ontstaan door vertraging in het pro ject. Er was in 2005 een kostenop zet gemaakt waarbij erop werd gerekend dat aangekochte gronden aan de westkant van het spoor in 2007 verkocht en overgedragen zouden worden. Deze overdracht bleek bij nader inzien met twee jaar te moeten worden uitge steld. Hierdoor leed de gemeente een renteverlies van 650.000 euro. Bovendien werden op het project meer personeelsuren geschreven dan geraamd, en dit leverde nog eens een nadeel van 400.000 euro op. Drie raadsleden waren deze avond afwezig: Caj Oosters van de WD (wegens zakeüjke werkzaam heden) en Martha Klein van GroenLinks, maar ook John Daas van Heiloo-2000, nu fractievoorzit ter, maar in de periode 2002-2006 eerstverantwoordelijke wethouder voor de herontwikkeling van het Stationscentrum. Daas' afwezigheid - 'om privé redenen', zoals voorzit ter Romeyn meedeelde - riep in de vergadering gemengde commenta ren op. René van Splunteren van de WD vond het 'zeer te respecteren' en 'een wijs besluit'. Robert Bosnian van GroenLinks zei 'de afwezigheid van de heer Daas te betreuren' en Willem Gomes van de NCPN was ronduit teleurgesteld: 'Ik heb vier vragen voor Daas. Hij is er niet. Ik denk dat hij zijn verantwoordelijkheid ont loopt.' Het begon al in 1998 De WD mocht het spits afbijten. Fractievoorzitter Van Splunteren prees opvallend de huidige verant woordelijke wethouder (Jacob Ouderkerken, PvdA) en hij stond stil bij bijlage F uit het rapport, waarin een overzicht per kwartaal wordt gegeven van de personele bezetting op het gemeentehuis in de jaren 2005 tot 2008: wie was porte feuillehouder (wethouder), wie sect ordirecteur, wie projectcoördinator, wie projectleider en wie planeco- Inoom. Van Splunteren meende uit dit overzicht op te kunnen maken dat slechts 'in twee van de dertien kwartalen de personele sterkte vol doende was'. Elly Beens, fractievoorzitter van het CDA, constateerde dat er 'in de jaren 2005 en 2006 een optelsom van gebeurtenissen was waardoor het fout ging'. Eind 2005 vertrok de projectcoördinator (de heer Geerlings), waarvoor lange tijd geen opvolger kwam. Er ontston den afwijkingen van de financiële ramingen, die niet werden gecon stateerd, waardoor de ramingen niet werden bijgesteld. Beens'ver moedde ook dat de gemeenteraad meer afstand van het gebeuren had genomen door de invoering van het dualisme in 2002. En zij stelde de kardinale vraag: is de gemeentelijke organisatie klaar voor het volgende grote project, de Zandzoom?! Voor Heiloo-2000 werd het woord gevoerd door Jan Valkering. Hij keek verder terug, naar de raadsperiode 1998-2002, 'want daar hgt de bron voor de ontwikke ling van het Stationscentrum, en dan blijkt dat doorbouwen op drijf zand vraagt om moeilijkheden.' Valkering signaleerde al een flink tekort in 1999 en wilde niet zwarte pieten, maar hield de vergadering toch graag het volgende vergelij kende sommetje van twee vijfjaren- periodes voor. In de eerste vijf jaar van de herontwikkeling, vanaf 1998, werd een tekort opgelopen dat in 2002 al 1,7 miljoen euro bedroeg. Vyf jaar later was dit 2,5 miljoen euro. Cees Rootjes van de PvdA hekel de vooral de gemeenteraad zelf. De raad accepteerde in 2003 een tekort van 1,5 miljoen euro: 'Als je dat besluit, dan zitje op een glijden de helling naar meer, zeker als je als gemeente het project zelf wil trek ken.' Voor Rootjes hoefde een nader raadsonderzoek niet, vooral omdat de Rekenkamer van Heiloo al bezig is met een soortgelijk onderzoek, namelijk naar grondbeleid en grondexploitaties, waarbij uiteraard ook gekeken wordt naar het aan kopen en verkopen van eigendom men. Rootjes zag dus graag dat de raad de hand in eigen boezem stak. 'En laat meer aan de markt over en doe als gemeente minder zelf.' Dit antisocialistische geluid hoor den wij zelfs van Willem Gomes van de NCPN, die zei: 'Het college had hier nooit aan moeten beginnen, en had het zeker niet zelf moeten trek ken.' 'Klaar voor de Zandzoom?' In zijn beantwoording namens het college onderstreepte wethouder Jacob Ouderkerken dat de planning and control voor dit soort projecten voortaan intensiever wordt opge pakt. Er komt elke vier maanden een financiële rapportage. Twee interrupties van het betoog van de wethouder wil ik niet onvermeld laten. Eerst een van Gré Ris van Heiloo-2000, die uitsprak dat 'wij als raadsleden allemaal verantwoor delijk zijn' voor hoe het in het Stationscentrum is gelopen. Waarop Willem Gomes en Robert Bosman aangaven dat zij en hun partijen zich hierdoor zeker niet aangesproken voelden. Toekomst gericht was de interruptie van Elly Beens: 'College, bent u nu wel klaar voor de Zandzoom?!' Hierop ant woordde wethouder Ouderkerken: 'Ja, als wij straks mensen hebben, die we nu nog moeten werven, in elk geval een projectmanager en een planeconoom.' Uit de tweede termijn, die niet lang meer duurde, nog enkele opmerkingen. Robert Bosman (GroenLinks) sprak de vrees uit dat het gemeentelijk tekort nog verder op zou kunnen lopen, zeker als onverhoopt zou blijken 'dat er niet gebouwd kan worden op het per ceel van het benzinestation'. En Cees Rootjes (PvdA) bleef met zijn fractie aan het geheel 'geen goed gevoel overhouden. We krij gen de indruk dat we maar rustig moeten gaan slapen, want het komt wel goed, maar wij hebben niet de indruk dat het hierna wel goed komt.' Willem Gomes sprak van 'falen van topambtenaren en colle ge', terwijl 'schuldigen hun straf ontlopen'. Enquêtes over beeldkwaliteit Waar het deze avond in de gemeenteraad niet over ging, was de beeldkwaliteit van het nieuwe Stationscentrum, zoals we die sinds enige tijd allemaal aan de oostkant van het spoor kunnen waarnemen. Sommige raadsleden - en ook 'n enkele inspreker deze avond - had den die graag in het vooronderzoek van de commissie-Van Beek betrok ken gezien. Maar Van Beek herin nerde eraan dat daar de eerdere dis cussie in de gemeenteraad niet over was gegaan en dat dit onderwerp wel beschouwd geen deel uitmaakte van de opdracht van de raad aan de commissie. Toch wordt ook dit onderwerp opgepakt, en wel vanuit het college, zoals wethouder Ouderkerken deze avond aangaf (en zoals vorige week op een gemeentepagina in deze Uitkijkpost te lezen was). Er komen drie enquêtes naar de beleving van het nieuwe stationsgebied. Bewoners en ondernemers in dit gebied zullen hiernaar gevraagd worden. Aan duizend andere inwo ners wordt ook gevraagd om een enquête in te vullen. Het college werkt hiervoor samen met onder zoeksbureau I&O Research uit Hoorn. Tenslotte vermeld ik nog: dat de gemeenteraad op maan dagavond 3 november is begonnen met de mondelinge behandeling van de begroting voor 2009. Deze behandeling wordt afgerond met besluitvorming: donderdagavond 6 november vanaf 20.00 uur. Van deze begrotingsbehandeling wil ik volgende week in de Uitkijkpost verslag doen. HEILOO - Heeft u de senioren leeftijd bereikt en wilt u dansen met leeftijdsgenoten? Kom dan naar de Buk Buk, waar de activiteitencom missie van Algemene Nederlandse Bond Ouderen (ANBO) en de Katholieke Bond Ouderen (KBO) elke 14 dagen eén dansmiddag houdt. Woensdag 12 november begint om 14.00 uur. Entree is 3,- per persoon, inbegrepen een kop koffie of thee. Donderdag 6 november, aanvang 14.00 uur, Trefpunt. Politie, brand weer en een beveiligingsbedrijf geven in een informatieve bijeen komst op duidelijke wijze weer hoe u zichzelf en uw bezittingen op doel treffende wijze kunt beschermen. Entree: 3,- inclusief consumptie. Zondag 9 november organiseert het Zondagmiddagcafé van 13.30 tot 16.30 uur een extra middag in het Trefpunt, die weer even gezellig belooft te worden als de voorgaan de. Bijvoorbeeld vrij klaverjassen en bridgen. Juist als u geen vaste klaverjas- of bridgepartner heeft, bent u van harte welkom, want er is zeker iemand anders die, net als u, dit of een ander spel ook leuk vindt. Zoals biljarten, rummicup, of scrab ble. Maar u mag ook gratis komen internetten, of gewoon een praatje maken en 'een koppie doen' Jaap en Patricia Langedijk, gastheer en gastvrouw van het café, verheugen zich op uw komst! Maandag 10 november is de Dag van de Mantelzorgen Een mantel- zorger is iedereen die zijn of haar naaste, familielid, partner verzorgt die langdurig ziek is, of die veel extra aandacht nodig heeft (door bijvoorbeeld geheugenverlies) of gehandicapt is. Donderdag 13 november, 09.20 vertrek per trein naar Amsterdam. De Culturele Commissie nodigt u uit mee te gaan naar Amsterdam. Eerst het Bimhuis aan het LJ bezoeken, daarna de nieuwe bibliotheek. Dan naar het Amsterdams Stadsarchief voor een rondleiding door het gebouw de Bazel met Art Deco schilderyen en plafonds, stijlkamers en schatkamer. Reserveren via tel. 072-5331297. Zondagmiddag 16 november 14.00 uur lezing in het Trefpunt door Ina Eilander uit Hoogwoud met als titel: D'r op of U hoort 'mooie roime en verhaie in oos mooie West- Friese dialect'. De verhalen en rijmen (ook in het Nederlands) zijn uit het leven gegrepen en vaak luchtige en komisch, maar met een serieuze noot. Entree 5,-. Woensdag 26 november bestaat de Stoepenpatrouille 10 jaar. Reden voor oprichting: zorgen dat ouderen in Heiloo zonder obstakels gebruik kunnen maken van de openbare weg en zodoende langer zelfstandig kunnen blijven wonen. Aanleiding om de Stoepenpatrouille op te rich ten was de eerste Internationale Dag van de Ouderen in 1998. Meer informatie: mevrouw Niessink tel. 072-5333332. Zondag, 30 november om 14.00 uur in het Trefpunt lezing en klank diashow door Evert en Cisca Abspoel van hun reis door Mexico, Guatemala en Honduras langs mysterieuze ruïnes en verborgen steden van de Maya's, afgelegen indianendorpen, Spaanse koloniale stadjes, stille bergmeren,mysterieus regenwoud en zonnende krokodil len. Zaal open om 13.30 uur. Entree €4,- Dinsdag 2 en 9 december van 19.30 tot 21.30 uur in het Trefpunt. Welke symboliek zit er achter Sinterklaas, de zak en de roe? Wie zijn de pieten eigenlijk? Waarom hebben we een kerstboom en waar om staat deze in onze huiskamer? Oud docent levensbeschouwing de heer Greijer vertelt in twee bijeen komsten over onze adventgebrui ken. Ook. leuk om daarna aan uw (klein)kinderen door te vertellen. U betaalt 10,50. Voor inschrijving belt u 072-5331297. Meer informatie: Stichting Ouderenwerk Heiloo, Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2 Heiloo, tel. 072-5331297, www.ouderenwerkheiloo.nl e-mail: stichting@ ouderenwerkheiloo.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 7