ORATORIUMKOOR HEILOO Oratoriumkoor Heiloo presenteert: Het Weihnachtsoratorium van Johann Sebastian Bach WEIHNACHTS ORATORIUM Cappella Maria Barbara, Het kinderkoor UITNODIGING STUDIEDAG ORATORIUM KOOR HEILOO ORATORIUMKOOR HEILOO 19 NOVEMBER 200 UITKIJKPOST Iet kinderkoor werd in de laat- ste maanden van 2007 opge richt, om met de volwassenen van Oratoriumkoor Heiloo de Matthaus Passion uit te voeren in maart 2008. Het idee daar achter was niet alleen het feit dat voor dit oratorium een kin derkoor noodzakelijk is. Het bestuur is zich zeer bewust van het feit dat wij een publieke taak kunnen hebben in het vervullen van het behoud van een stukje cultureel erfgoed. Aandacht besteden aan muziekcul tuur in een vroeg stadium is belangrijk en dat begint al bij de jeugd op het basisonderwijs. Leerlingen van HAVO-VWO met muziek in hun CKV-pakket hebben een behoorlijk theoretisch niveau en moeten in staat zijn delen uit een oratoriumwerk uit te voeren. Zij krijgen daar ook punten voor. Wellicht kunnen wij daar als Oratoriumkoor een rol in spelen via kleine, overzichtelijke projecten met scholen uit ons dorp. Vandaar dat wij, met dit doel in ons achterhoofd, een kinderkoor heb ben opgericht van kinderen uit Heiloo. Op die manier willen wij kinderen in aanraking brengen met klassieke muziek en zo proberen een basis te leggen voor de toe komst van bestaande koren. De kinderen zijn na auditie geselec teerd en opgeleid door onze dirgent Paul Waerts en de bijdrage van ons kinderkoor was een groot succes tijdens de uitvoering van de Matthaus Passion dit voorjaar. Dat hebben zij toen prachtig gedaan. Nu doen wij weer een beroep op de kinderen om een rol te spelen in de uitvoering van dit Weihnachtsoratorium. Aangevuld met enkele nieuwe kinderen, heeft het kinderkoor hard gewerkt ter voorbereiding van dit concert. Dit werk is een van de grote stukken die Johann Sebastian Bach heeft geschreven en dat gelukkig voor het nageslacht bewaard is gebleven. Hier-onder iets meer over Bach en over zijn indrukwekkende Kerstmuziek: het Weihnachts-oratorium. Bach is in 1685 in Eisenach (Duitsland) geboren. Bijna zijn hele familie was muzikant. Als jongen kreeg hij muziekles: hij-leerde kla vecimbel spelen, viool en orgel. Hij begon al snel zelf muziek te com poneren. Over het leven van Bach is niet eens zo heel veel bekend. - We kennen de feiten wel, waar hij werd geboren, op school zat, waar hij heeft gewerktmaar over de mens Bach weten we niet veel. Als je die feiten leest, denk je wel: hij moet het niet gemakkelijk gehad hebben. Toen hij nog maar 10 jaar was, overleden zijn beide ouders. Hij kwam toen bij zijn oudste broer in huis. Deze broer was al getrouwd en had een aanstelling als organist in de kerk van Ohrdruf. Het betekende wel dat de kleine Johann daar veel orgel mocht spe len; hij zong ook met zijn sopraan- stem in het kerkkoor mee. Een grote slag trof hem een aantal jaren later toen zijn eerste vrouw, Maria Barbara, overleed op 35-jarige leef tijd. Bach bleef met een aantal jonge kinderen achter. Hij huwde daarna Anna Magdalena, bij wie hij ook weer een aantal kinderen kreeg. Van de 20 kinderen die er totaal in deze beide huwlijken geboren werden, zijn er echter 10 al vroeg gestorven. Bach moet veel intens verdriet hebben gekend. Toch is zijn muziek niet zwaar of somber. Natuurlijk zijn er trieste momenten, maar over het alge meen ademt Bachs muziek juist blijmoedigheid, humor en levens vreugde. Bach componeerde zijn muziek in opdracht van zijn werk gevers; en dat was heel vaak de kerk. Veel van zijn muziek is bedoeld om tijdens de kerkdienst gespeeld en gezongen te worden. En met zijn Weihnachtsoratorium schreef hij één van de meest feeste lijke, optimistische werken uit de muziekliteratuur. Het Weihnachtsoratorium De moderne mens ervaart Kerstmis als een feest van gezelligheid, waarbij het kerstverhaal uit de bij bel in meerdere of mindere mate een rol speelt. Zo'n 300 jaar gele den stond met Kerstmis de geboor te van Christus nog helemaal cen traal. Kerst duurde geen 2, maar 12 dagen; en op 6 van die dagen waren er feestelijke kerkdiensten. Dat was op de eerste, tweede en derde kerstdag; op nieuwjaarsdag, op de eerste zondag na Nieuwjaar en op het feest van Driekoningen, 6 januari. Zo'n feestelijke kerk dienst was, behalve dat er gezon gen werd door de gemeente en dat er gepreekt werd, een muzikaal evenement doordat er een cantate uitgevoerd werd met orkest, koor en solozangers. In 1734, toen Bach het Weihnachtsoratorium schreef, was hij cantor van de Thomaskirche in Leipzig. Hij componeerde in dat jaar 'in één adem' zes cantates, voor ieder van de zes kerkdiensten Bij de uitvoering van het Weihnachtsoratorium door Oratoriumkoor Heiloo, wordt het koor begeleid door Cappella Maria Barbara, een barokensemble dat speelt op de authentieke instrumenten uit de tijd van Bach. De stem ming van deze instrumenten is anders, namelijk wat lager, dan die van moderne muziekinstru menten, waardoor ook de klankkleur verandert in het op de kerstfeestdagen één. Elk van die cantates bevat een stuk van het kerstverhaal; en samen vormen ze een oratorium over de eerste dagen van het leven van Jezus. Wij voeren in onze tijd het Weihnachtsoratorium uit als één geheel; als je echter in Bachs tijd leefde, en je wilde het hele oratorium horen, dan moest je dus zes keer naar de kerk. Doordat er steeds een ander stukje van het verhaal wordt verteld, heeft iedere cantate van het Weihnachtsoratorium zijn eigen karakter. De tweede cantate bij voorbeeld gaat over de herders. Terwijl ze de wacht houden over hun schapen, verschijnt er een engel die hun vertelt dat Jezus geboren is. De cantate begint met een instrumenteel deel dat een lan delijke sfeer oproept: je ziet als het ware de herders rond hun vuurtje zitten. In de zesde cantate, als de wijzen uit het oosten de stal bezoe ken, is de muziek veel plechtiger. Niet alle muziek in het Weihnachtsoratorium was nieuw. Bach gebruikte soms oude koralen, die hij op zijn manier toonzette; of hij gebruikte stukken die hij al eer der had gecomponeerd. Dit laatste was in Bachs tijd niet ongebruike lijk. Allerlei elektronica waar wij over beschikken, bestond gewoon nog niet. Dus een muziekstuk kon niet onbeperkt beluisterd worden. Sterker nog vaak werd een com positie maar één keer uitgevoerd. Geen wonder dat een componist, vooral als hij ergens bijzonder tevreden over was, zijn werk nog eens wilde laten klinken! koor en in de aria's van de solisten. Op deze wijze wordt de originele uitvoeringsprak tijk zo goed mogelijk benaderd. Cappella Maria Barbara is een barokorkest dat door Henk van Zonneveld werd opgericht ter gele genheid van het Bachjaar 2000. Sindsdien werden Bach's solocan tates, de meeste soloconcerten, de Johannespassie, de Mattheüspassie, het Weihnachts- Kennis maken met het Weihnachtsoratorium van Bach Zaterdag 29 november 2008 van 10.00- 14.00 uur Ter Coulsterkerk, Holleweg 111 Heiloo Oratoriumkoor Heiloo houdt op 29 november 2008 een studie dag, die ook voor belangstellen den vrij toegankelijk is. De dag wordt gehouden in de Ter Coulsterkerk, Holleweg 111, Heiloo. Aanvang: 10.00 uur. Het koor studeert in deze weken het Weihnachtsoratorium in van Johann Sebastian Bach, om dat uit te kunnen voeren op 12 december a.s. in de Ter Coulsterkerk, samen met orkest en solisten. Tijdens de studiedag zal onze dirigent, Paul Waerts, veel achtergrondinformatie geven over dit Oratorium. De dag zal door dirigent en koor besteed worden aan het doorzin gen van alle koren en koralen, om zodoende nog de laatste nuances en kleuren in onze muzikale presentatie aan te brengen. U kunt ook na 10.00 uur binnenstappen: dat kan om 11.00 uur en om 13.00 uur. Tussentijds is niet mogelijk: voor het koor is het een studie dag, dus er wordt geconcen treerd gewerkt! U bent van harte welkom: wilt u meer horen over Bach, over zijn muziek, zijn Weihnachtsoratorium en over Oratoriumkoor Heiloo: kom dan op 29 november naar de Ter Coulsterkerk. dirigent Paul Waerts oratorium en verder werken van o.a. Buxtehude, Mozart, Vivaldi, Handel, Rameau en Charpentier uitgevoerd. De bezetting wordt voor elk project aangepast aan de te spelen werken. Concertmeester is de Oostenrijkse violiste Barbara Erdner. De musici van het ensem ble zijn allen zeer vertrouwd met de barokke uitvoeringspraktijk en spe len ook regelmatig met andere barokorkesten in Nederland en daarbuiten. Het ensemble is genoemd naar Bachs eerste vrouw, Maria Barbara, waarmee hij in 1707 in het huwe lijk trad. Veel werken die hij in de daarop volgende jaren componeer de zullen ongetwijfeld ook door haar zijn beluisterd en gewaardeerd. In 1720 overleed zij, slechts 35 jaar oud, terwijl Johann Sebastian op reis was. Toen hij thuiskwam was zij inmiddels begra ven, en trof Bach zijn kinderen aan onder de hoede van hun buur vrouw. Niet veel later, eind 1721, is Johann Sebastian hertrouwd met de jonge, begaafde zangeres Anna Magdalena. Voor zijn tweede vrouw schreef Bach zijn 'Clavier-Büchlein von Anna Magdalena Bachin, Anno 1722', waaruit nu nog wordt gestu deerd door veel pianoleerlingen. JOHANN SEBASTIAN BACH BWV248 met medewerking van kinderen uit Heiloo Barokorkest CAPPELLA MARIA BARBARA Elise Keep - sopraan; Irmgard von Asmuth ult/merzo; Sebastian Brouwer - tenor/evangelist; Kees de Bruijn - bas; Henk van Zonneveld - orgel. Algehele artistieke leiding: PAUL WAERTS Vrijdag 12 december 2008, 20.15 uur Ter Coulsterkerk Holleweg 111 Heiloo Kaartverkoop: Telefonisch 0226-426751 or 072-5335683 vla leden via email: secretariaat of via de website: l>c Schrijverij, lleerenwcg 199, Heiloo Boekhandel ïïeutckom winkelcentrum t Loo Toegangsprijs 23.00 Inclusief programmaboekje

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 20