Golfprofessional en multitalent Jascha de Goede HEILOO - Als amateurgolfer stond hij onbevangen op de golfbaan en presteerde daardoor veelbelovend, lascha de Goede begon pas op twin tigjarige leeftijd serieus met de golfsport, nadat hij in andere sporten, zoals voetbal, hockey en tennis, zijn geluk had beproefd. Hij komt uit een echt sportnest; zijn ouders waren tennisdocenten en eigenaren van tennisbal 't Goede Veld. Ook Jascha sloeg een aardig balletje en niets stond hem in de weg om hetzelf de pad te volgen. Van jongs af aan stond hij op de tennisbaan en kreeg volop de mogelijkheid om zijn talent te ontwikkelen. „Op Noord-Hollands tenni- sniveau kon ik prima meekomen. Maar nationaal gezien kwam ik tekort. Voor buitenstaanders leek het misschien logisch, dat ik met tennis door zou gaan. Mijn hart lag echter toch niet bij de sport. Ik speel nog steeds met veel plezier een partijtje tennis, maar wilde me hier niet verder op toeleggen. Wel heb ik de opleiding voor tennisleraar-A met succes gevolgd." Na de Havo volg de hij de MEAO aan het Horizon College in de Drechterwaard, gevaarlijk dicht bij Golfbaan Sluispolder. „Ik zat in die tijd meer op de golfbaan dan op school. Ik besloot met mijn opleiding te stoppen en me geheel op de golfsport te concentreren. Mijn ouders waren niet blij, maar dit was wat ik wilde. Daarnaast heb ik tennislessen gegeven om in mijn levensonderhoud te voor zien." Na een glansrijke start wist De Goede zich te plaatsen voor de golfopleiding op het Van Swinderen Golf College. In 1998 slaagde hij voor zijn golfprofessio- nal-B opleiding. Hij werkte vervolgens een tweetal jaren als freelancer en gaf diverse golfclinics. Bovendien nam hij deel aan PGA Holland wedstrijden, maar de mooie scores uit zijn onbevan gen beginperiode kon hij niet meer evenaren. Vanaf 2003 is De Goede als vaste golfleraar werkzaam op zijn thuis basis Golfbaan Sluispolder. Ook in 2004 deed De Goede mee in het Nederlandse profcircuit, met helaas slechts middelmatige resultaten. In de winterperiode van 2005 na een zeer teleurstellende score van honderd sla gen op een van zijn favoriete banen in Portugal kwam er een ommekeer. „Dit deed mij besluiten om de sport op nummer één te zetten en geen les of clinics meer te geven, maar me zuiver op het spelen gaan concentreren. Met als doelstelling kennis en ervaring te vergroten, mijn spel te verbeteren en de scores in wedstrijden te verlagen. Ik wilde kijken hoever ik kon komen. Daar komt nog veel bij kijken. Zo heb je sponsors nodig, want profgolfer zijn kost meer geld, dan dat het aanvanke lijk opbrengt. Via mijn website deed ik aan sponsorwerving. Om mijn swing en spel te verbeteren nam ik een techni sche coach in de arm; de bondscoach van Oranje, Erik van der Kinderen. Daarbij sloot ik me in 2006 voor de duur van zes maanden aan bij het golfteam van oud-golfspeler en coach Carl Watts. Hij begeleidde ons op toernooien. Wat Watts ver langde van zijn spelers, ging soms te snel voor mijn pres taties, maar hier heb ik wel veel geleerd! Halverwege 2007 heb ik mijn gestelde doelstellingen wel gehaald, maar mijn scores bleven te hoog. Mijn onbevangenheid, een tover woord in de golf sport, was ik kwijt! v En ik wilde niet, zoals vele golfers, te lang op hetzelfde niveau blijven hangen. Binnen mijn mogelijkheden had ik er alles aan gedaan. Voor mij was dit het moment, definitief met de professionele wedstrijdgolfsport te stoppen. Gedurende deze periode heb ik wel veel ervaring, kennis en contacten opgedaan." Eén van die nieuwe contacten was Inder van Weerelt. De Goede ontmoette hem in 2005 tijdens een EPD Tour wedstrijd. Al in hetzelfde seizoen is De Goede cad die voor Van Weerelt tijdens het KLM Open op Hilversum, het Challenge Tour toernooi in Rotterdam en de Europese Qualifying School (tot en met de finale). „Je maakt als caddie een toernooi op een bijzondere manier mee; je vormt samen een team. Als caddie draagt je niet alleen de tas; afhankelijk van wat er van me verlangd wordt, geef ik, omdat ik als enige tijdens het toernooi zeer dicht bij de speler sta, ook advies. De speler gaat op zijn gevoel af; de caddie op zijn verstand. Op het hoogste niveau kan één slag zo'n suizend euro schelen. Als caddie van een top- speler mag je dus niet verzaken!" Daar De Goede weet hoe het er op topniveau gólf toe gaat, werd hij ook door andere spelers van Golf Team Holland gevraagd voor belangrijke nationale- en internationale toernooi en. Hij is inmiddels één van de meest ervaren caddies van Nederland. Omdat hij echter meer thuis wil zijn, zet hij deze activiteit op een lager pitje. Hij heeft, in samenwerking met drukkerij Uitkijkpost, voor Golfclub Heiloo en Golfbaan Sluispolder een professioneel baanboekje gemaakt. Hierin staan up-to- date tekeningen van de banen en wor den exacte afstanden vanaf een bepaald markeringspunt naar de holes vermeld. „Dit is voor spelers en caddies tijdens een toernooi belangrijke informatie. Inmiddels maak ik voor de PGA Holland al zeven seizoenen deze toernooiboek- jes en voor de NGF sinds dit jaar." Naast het lesgeven op Golfbaan Sluispolder houdt De Goede zich bezig met het organiseren van golfevenemen- ten, zoals de Bergerac Pro Am, een golf- veiling en heeft hij in het verleden diver se golfmarathons georganiseerd en gelo pen. Een zeer opmerkelijke prestatie zette de Goede neer in 2004 op zijn thuisbaan Sluispolder door in vijftig uur 25,5 rondes van 18 holes te spelen ach terelkaar. "Dat is allemaal mooi, maar nog mooier te vermelden is, dat we met al deze activiteiten altijd één of meerde re goede doelen steunen." In 2009 komen de golfactiviteiten van De Goede op een laag pitje te staan; hij heeft een nieuwe job gevonden en zal zich als hobby serieus gaan bezig houden met de triathlonsport. Maar met de tennissport en de golf sport zal Jascha de Goede altijd ver weven zijn.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 30