Het gaat bergje op met Laurens ten Dam HEILOO - Hij is geboren in Zuidwoide (Groningen) en opgegroeid in Heiloo. De laatste zeven jaar woont hij in Maastricht; dan heb je aiie windrichtingen bijna gehad.. Oud-Heilooër Laurens ten Dam (27 jaar), wielrenner in het Rabo ProTeam, heeft in juli tijdens zijn debuut in de Tour de France laten zien wat hij waard is. Hij eindigde als beste Nederlander op de 21ste plaats. Snoeien in het najaar Het tuinseizoen is in het najaar nog lang niet voorbij. De zon kan heerlijk schijnen en zelf bui ten actief bezig zijn, -is minstens zo gezond als een bezoekje aan een sportschool. Na een paar uurtjes klussen gaat de tuin als beloning zon der zorgen de winter in. Het najaar is eigenlijk een ideale periode om bomen, struiken en hagen te snoeien. Belangrijk bij snoeien is echter dat het juiste tuingereedschap gebruikt wordt. Dat maakt het werk licht en eenvoudig. Natuurlijk moet u wel weten wat je nu wel en niet kunt snoeien. Struiken Bij het snoeien van een sier- f struik is het belangrijk om te weten wanneer de bloeitijd is. Bloeit de struik in het voorjaar (voor 21 juni), dan kan ie in de herfst worden gesnoeid. Groene struiken kunnen zowel in het voorjaar, de zomer als in het najaar, worden geknipt Vergeet niet om op het model van de struik te letten. Gebruik een snoeischaar voor dunne takjes (tot 20 millimeter) of een speciale boom- en struik- schaar waarmee u 'diep' in de struik kunt snoeien. Bomen Vormbomen als leilinde (Tilia), dakplataan (Platanus) en l trompetboom (Cataipa) kun nen in het najaar, zodra ze hun blad kwijt zijn, gesnoeid wor den. Fruitbomen daarentegen kunt I u het beste in het (vroege) voorjaar snoeien. Handig is de speciale takkenschaar. Deze .lichtgewicht schaar maakt het f snoeien van de taaiste takken een licht en eenvoudig werkje omdat het gebruik maakt van een speciale techniek die kracht vertwintigvoudigd. Bovendien worden de gewrich ten ontzien door een 'aanslag demper'. Hoge takken kunt u ideaal snoeien met een telescopische boom-en struikschaar. Gebruik r voor dikke boomtakken een beugelzaag. Hagen Het najaar is een prima perio- I de om voor de laatste keer dit f jaar de haag nog even te knip- pen. De heg gaat dan mooi strak de winter in en de snoei- wondjesx hebben dan van nachtvorst nog niet te lijden. Snoei strak: gebruik een heg- genschaar of een speciale elek trische of accuheggenschaar. Aan de vooravond van de Tour bevestig de hij in de Ronde van Zwitserland zijn klimkwaliteiten en eindigde als tiende in het eindklassement. Rust heeft hij deze zomer amper gehad, want na de Tour reed hij vervolgens nog drie criteriums en vertrok in één adem door naar ,de Olympische Spelen in Beijing. „Ik ben misschien een laatbloeier/maar ik zie mezelf nog steeds sterker worden en harder fiet sen", glimlacht Laurens op de bank in zijn ouderlijk huis in Heiloo. „Maar op dit moment (begin oktober, red.) kan ik wel even rust gebruiken." Van jongs af aan was hij al gefascineerd door wielrennen. Als jochie keek hij vaak op tele visie naar zijn idolen op de racefiets en las erover in boe ken. „Mijn eerste racefietsje heb ik zelf bij elkaar gespaard. Ik ging al jong naar de trainingen kijken bij wielerclub Alcmaria Victrix. Ik mocht wel meedoen, maar dan moesten de versnellingen van mijn fiets af en dat vond ik maar niets! Ik ging op voetbal en heb tot de Cl bij Foresters gevoetbald. Op mijn 15de ben ik alsnog lid geworden van de wielerclub. Ik trainde in het begin eigenlijk alleen in het weekend en vond het maar raar dat een tocht door Noord-Holland van 70 kilometer zo zwaar kon zijn, terwijl de rest van mijn trainingsmaatjes hier totaal geen moeite mee had. Zij zaten echter ook doorde weeks op de fiets. De trainer, Siem Lust, vond mijn, inmiddels wat verouderde racefietsje, maar niets. Ik mocht kiezen van hem: of een andere racefiets of stoppen met wielrennen. Dat werd, na enige bedenktijd, uiteindelijk toch een nieuwe fiets." Het fietsen ging steeds beter en Laurens ging serieuzer met de sport om. Bij de Nederlandse Kampioenschappen voor junioren ein digde hij als derde en hij stond reserve voor de Wereld Kampioenschappen. Daarna heeft hij in verschillende ama- teurploegen gefietst; eerst voor Batavus/Bankgiroloterij en later bij de Rabobank. Hij was toen 19 jaar oud. Maar na een aantal jaren wilde Laurens graag prof worden en Bankgiroloterij bood hem de kans. Hij had zijn studie aan de Johan Cruyff University net afge rond, waar hij commerciële economie studeerde. „Als prof ben je zeven dagen per week met de sport bezig. Dat moet wel, want je moet je plaats in een prof team verdienen. De trainingen bestaan voor 95% uit fietsen." Na Bankgiroloterij volgden Shimano- Memory Corp en Unibet.com. „Begin 2008 kreeg ik een tweejarig contract bij Rabobank aangeboden; iets wat ik heel graag wilde! Ik zit nu bij grote renners als Freire, Menchov en Flecha in één ploeg en van hen kan ik veel opsteken. Met mijn fietsmaten Karsten Kroon, Bram Tankink en Mare de Maar trainen we meestal in de Ardennen. We stappen om ongeveer 09.30 uur op de fiets en gaan zo'n drie uur achter elkaar door. Vervolgens, na een pauze, pakken we 's middags nog twee uur mee. Het kan soms best hard gaan tijdens zo'n trai- ningsrit. Voor wedstrijden, die overal ter wereld gehouden worden, en trainingen in het buitenland zijn we zo'n 180 dagen per jaar van huis." De 21ste plaats in de Tour lag volgens Laurens zelf in de lijn der verwachting ver keer. Ik heb de wed strijd wel uit gereden, maar was kapot. Daarna kon ik eindelijk nog even genieten van het imposante gebeu ren. Vanaf augustus heb ik echter geen goede wedstrijd meer gereden...." Met nog een Amstel Curacao Race eind december en trainingsweken met de Rabo-ploeg in het warme Spanje (janua ri) in het verschiet wil Laurens weer uit gerust aan het nieuwe seizoen beginnen, dat begin februari voor de deur staat. Hij hoopt weer te mogen starten in de Tour de France. Maar ook de Ronde van California en de Ronde van Spanje, die dit jaar in Assen start, staan op zijn ver langlijstje. En hij zou graag de Wereld Kampioenschappen 2009 rijden. Maar eerst staat hem nog een andere belang rijke dag te wachten! Laurens en zijn vriendin Thessa (foto) hebben elkaar leren kennen op de middelbare school in Alkmaar. Ze vierden in de herfstvakan tie een welverdiend weekje vakantie in New York. „Het is eigenlijk onze huwe lijksreis, maar dan vooraf. Thessa werkt in het onderwijs en voor mij beginnen de trainingen half november, vandaar deze omgekeerde volgorde. Op 28 november is de grote dag en gaan we trouwen!" „Ik eindigde als tiende in de Ronde van Zwitserland in mei. Als klimmer heb ik mijn gewicht mee; ik weeg maar 67 kilo met een lengte van 1.84 meter. Daarnaast ben ik sterker geworden door meer te trainen in de bergen. En Thomas Dekker en Robert Gesink reden in de Tour niet mee. Wat overigens wel jam mer was, want Thomas is een echte gangmaker. Het was drie weken afzien, maar ik kon toch het ritme en mijn con centratie blijven vasthouden. Ik hield mezelf voor, dat het in principe een 'normale' wielerwedstrijd is, maar dan één met veel meer media-aandacht. Gelukkig heb ik me hierdoor niet laten afleiden en ging het waarschijn lijk zo goed. De Olympische Spelen heb ik heel anders ervaren dan de Tour de France. Ik reed maar één wedstrijd, en werd door het indrukwekkende geheel erom heen veel meerafge- leid. Ook was het in Beijing moeilijker om te trainen, van wege de hitte, de lucht kwaliteit en het drukke «MBBBWMHB fTlill MMMMi WÊÊ i H M Ml MM S Hl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 32