Topsport bij G(ehandicapten)-team HSV De Basis JU 5 ■BB&» a m lifliiliilii mMi 14 HEILOO - Jan Stoop en Lars Evertse, gezworen vrienden voor het leven, hebben het Down syndroom en wonen beiden in De Stolp. Ze wilden, toen ze 11 jaar oud waren, heel graag op voetbal. Maar meetrainen in een normaal elftal zou volgens hun moeders op een grote teleurstelling kunnen uitlopen. In 1995 richtten Trees Evertse en Nel Stoop daarom het G-voetbalteam op bij HSV. Nel Stoop: „De normale teams trai nen 's avonds, dat was voor onze jon gens sowieso geen optie. Het zou daarbij een enorme teleurstelling teweeg heb ben gebracht, als ze het team zouden moeten verlaten omdat ze niet zo goed mee kunnen komen en het spelletje niet zo door hebben als gewone kinderen. HSV had al wel de mogelijkheid om mensen met een verstandelijke beper king te laten trainen, maar nog niet de mankracht om het project uit te voeren." Nel stapte naar toenmalig voorzitter Piet Leek met haar plan een apart team op te richten voor kinderen met een verstande lijke beperking in de leeftijd van 8 tot 20 jaar.'Hij vond het een prima idee, mits Nel tien kinderen bij elkaar kon brengen, die graag wilden voetballen. Woensdagmiddag was er volgens Piet nog wel ruimte genoeg op het trainings veld. Nel en Trees gingen aan de slag en vonden via De Alk (speciaal onderwijs voor moeilijk lerende kinderen) al snel tien enthousiaste kinderen. „De zondag daarop stapte ik naar Piet met mijn lijstje deelnemers. Met het ver zoek of we de volgende woensdag al mochten beginnen. Bonnie Bult werd uit eindelijk hun trainer. Maar ja, wij hadden er nog niet over nagedacht, hoe wij de kinderen naar het HSV-complex zouden vervoeren. In het begin hebben Trees en ik de kinderen met onze auto's opge haald van school. Naderhand huurden we de Samsonbus, bestuurd door één van de zes vrijwillige chauffeurs, die de kinderen van school haalde. Tegenwoordig is het vervoer naar HSV met taxi Zwart geregeld. De ouders halen hun kinderen op na de training. Eén trai ner was niet genoeg om de jongens te begeleiden, dus hielpen Trees en ik waar we konden, zowel met het omkleden als tijdens de training. Later kwam Piet Apeldoorn ons vrijwillige begeleidings team versterken. Hij is één keer vooraf wezen kijken en vervolgens gebleven. De animo voor het G-voetbal groeide en de begeleiding werd uitgebreid met Cor Keeman, Sjors Voerman en Wim Harkman. Allen HSV'ers in hart en nie ren." Anno 2008 telt het G-team zo'n dertig spelers, die uit de wijde omgeving van daan komen. Er is zelfs een wachtlijst. De jongens worden wegwijs gemaakt in het voetbalspel door enthousiaste en ervaren trainers: Hans Ursem, Hans Michels, Cees Heijnes, Jan Zoon en Piet Lammers. Piet verzorgt ook de eerste hulp bij ongeluk jes. Ook Nel is nog iedere woensdagmid dag bij de training aanwezig en regelt alles eromheen. Nel vervolgt: De training duurt ongeveer een uur. De kinderen zijn verdeeld in twee leeftijdsgroepen: van 8 tot 12 jaar en van 12 tot 20 jaar. Maar daar wordt soepel mee omgegaan, als blijkt dat een spelertje niet mee kan met de rest van de groep. Aspirant leden komen eerst een paar keer op proef, om te kijken of het klikt. We kunnen echter geen 'weglo pers' in het team hebben, daarvoor is niet voldoende begeleiding en is de ver antwoording te groot. In het team zitten niet alleen kinderen met het Downsyndroom, maar ook met autisme. Willem de ruiter, psycholoog bij Reigersdaal, heeft ons op een simpele manier uitleg gegeven, hoe we met autis tische kinderen om kunnen gaan." Sinds drie jaar spelen ze in competitieverband Sinds drie jaar spelen de jongens en meisjes om de week op zaterdagochtend in competitieverband tegen een ander G- team uit de omgeving. Nel lacht: „We zijn eens met z'n allen naar een open dag in de Arena geweest. Dit ging van de Johan Cruijff Foundation uit. Wij hadden die dag onze jongens een HSV shirt aangetrokken, zodat wij ze in de menigte goed konden herkennen. Maar helaas kregen ze daar allemaal een rood shirtje aan en dat mochten ze niet uitdoen... Piet Lammers liep vervolgens de hele dag kinderen te tellen en was bij thuiskomst bekaf. Het is hartverwarmend hoe wij van alle kanten geholpen en gesteund worden. Zo wilde iemand de voetbaltenues wel sponsoren. Alleen hebben wij geen elf, maar dertig spelers in ons team! Dit was geen punt voor de sponsor. En stichting Dolfinn heeft deel name aan een toernooi op Texel mogelijk gemaakt." Trees is inmiddels gestopt Trees is inmiddels gestopt met haar acti viteiten voor het G-team, omdat haar zoon voor het team te oud werd. Maar Nel broedt op een plan om ook voor vol wassenen een soortgelijk team bij HSV op te richten. „Onze jongens stromen, als ze te oud worden, door naar Koedijk waar wel een team voor volwassenen is. Maar dan komen ze bij de 'rivaal' en hun voormalig tegenstander te spelen. Ook voor hen geldt, dat ze een HSV hart hebben gekre gen en graag bij de club willen blijven. Mede omdat ze bij HSV geïntegreerd meedoen aan normale toernooien, zoals het Pannenkoektoernooi rond de Kerst of de Penaltybokaal, waar Alex uit ons G- team een keer gewonnen heeft van alle F'jes van de club. Het is een prachtig gezicht hoe alle G'tjes fanatiek bezig zijn met hun sport en er lol in hebben, want daar draait het allemaal om!" 4' &SB ,"V DDj -

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 40