Een dag uit het leven van sportjournalist Sieb Oostindie - pers is onderling vriendelijk, de voorzitter toegankelijk. Op de vraag of de trainer dat ook is, ant woordt Sieb: Ik heb bijna nooi| proble men met Louis van Gaal. Dat geldt voor de meeste vaste volgers van AZ. Zolang je je professioneel opstelt, probeert in de materie te verdiepen en hem goed citeert, is hij altijd tot commentaar bereid. Ik hoef helemaal geen vriend van hem te zijn, en andersom geldt dat natuurlijk ook. Na de wedstrijd is hij vaak wat emotioneel, maar dat weten we nu wel. Van Gaal is niet gelukkig met jour nalisten die anders nooit komen, tamelijk onwetend denken de wijsheid in pacht te hebben. En hem vervolgens soms uit; spraken ontlokken en die bovendien in zijn ogen verdraaien in hun verslag. Dat is 'de media' die hij dan generaliseert, en waar hij moeite mee heeft." Ook met de meeste spelers heeft Sieb goed contact. „Vroeger had je bij Ajax Edgar Davids, dat was een enorme zak. Voor de rest kun je bij de meeste prof •voetballers prima aankloppen. Ook bjj AZ begrijpen de meeste spelers wel dat het bij hun vak hoort." De zaterdag ervoor stond er nog een leuk inter view mét Mounir el Hamdaoui in de krant. „Maar je wilt nief weten hoe dat tot stand is geko men. El Hamdaoui heeft helemaal geen zin in interviews, ziet er het nut niet van in. Hij wei gerde mijn interviewaan- vraag tot tweemaal toe. Maar tóen ben ik met hem in discussie gegaan en stemde hij na een - minuut of tien toch toe. Gelukkig maar, want het is me werkelijk nog nooit over komen dat een reportage niet lukte. Dat is ook mijn eer te Als om 14.30 uur de wedstrijd begint, zitten we inmiddels op de perstribune, met goed uitzicht op het veld. Sieb bab belt wat met Keje Molenaar, oud-speler van Volendam, Ajax en Feyenoord die vandaag dë spelers beoordeelt voor het klassement van Voetballer van het Jaar. Als het fluitsignaal klinkt, is Sieb gecon centreerd met de wedstrijd bezig. Na twee gemiste kansen van AZ-spits Pellè is de perstribune collectief verbaasd over het feit dat hij toch weer staat opgesteld in plaats van andere spits Ari. Sieb vertelt dat dit feit voer is voor een bijna weke lijkse discussie met van Gaal, die zijn keuze voor de Italiaanse spits die niet scoort, weigert te verantwoorden. „Van Gaal blijft hem consequent verdedigen. Op een plausibele verklaring voor zijn beslissing zitten we nog steeds te wach ten. Maar het is toch van de zotte dat een spits van AZ niet of nauwelijks scoort. Het is knap per om als spits van een bit ste- Ü6l 6 Sieb besloot 25 jaar geleden te kiezen voor de sportjournalistiek toen hij na zijn opleiding aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Amsterdam (ALO) geen zin meer had om gymleraar te worden. „Misschien is het daarbij wel leuk om te vermelden, dat Louis van Gaal dezelfde opleiding heeft gedaan, aan dezelfde academie. Alleen is zijn diploma bijna antiek vergeleken bij het mijne," zegt de verslaggever, die dit sei zoen AZ volgt. Hjj rolde toevallig binnen bij de sportredactie van het Nieuws van de Dag en kon een jaar tater beginnen bij de Telegraaf. Sindsdien volgt hij voor de grootste krant van Nederland het (internationale voetbal en alle winter sporten, behalve het schaatsen. „Ik heb alle clubs die Europees voetbal speelden, wel zo'n beetje gevolgd. De Telesportredactie zet namelijk vaste mensen op Nederlandse clubs, die in de Champions League en UEFA Cup uitkomen. Van Ajax tot Feyenoord, van PSV tot Roda JC en van Groningen en Heerenveen tot NEC, ik heb ze allemaal gedaan. Veel gereis, maar dat is niet erg zolang je.het leuk vindt. Nu zit ik een keer dicht bij het vuur. Dat is voor de verandering best lek ker, gezien het feit dat er steeds meer files op de weg verschijnen. En het is ook heel praktisch, want als er ook maar iets gebeurt, zit ik binnen vijf minuten bij het stadion." Het is zondag 9 november, een uur voor aanvang van de wedstrijd AZ - FC Twente. De persruimte stroomt vol met journalisten van diverse media, van de Voetbal International tot de Polder Express, en met de televisieploeg van Eredivisie Live tot aan de cameraman van RTV Noord Holland. Er wordt onder ling een wedje gelegd op de eindstand en vooruitgekeken op de wedstrijd. AZ preses Scheringa betreedt de ruimte en doet mee aan het journalistenpoultje met voor spellingen. De Spanbroeker gokt op 2-1, Sieb samen met koffiejuffrouw Jeanet Elsinga, ook uit Heiloo, op 3-0. „Nou, nou," zegt Dirk, opkijkend van zo'n optimistische prog nostiek tegen een ploeg, waar Van Gaal nog nooit gewonnen heeft met de Alkmaarders. Het typeert de sfeer bij AZ, de HEILOO - Bij topsport hoort sportjournalistiek. De uitmuntende of juist teleurstellende prestaties van de sporters vragen om een verslag in krant, tijdschrift, op televisie of radio. Voetbal, en dan in onze regio spe ciaal dat van AZ uit Alkmaar, kent vele liefhebbers. De verslagen van AZ, door sportjournalist Sieb Oostindie uit Heiloo, worden dan ook gretig gelezen. De Uitkijkpost loopt een dagje mee tijdens zijn werk voor De Telegraaf, tijdens de wedstrijd AZ - FC Twente van 9 november.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 42