Judoka Maureen Groefsema wil nu eenmaal graag winnen HEILOO - Een dag voor haar vertrek naar het Wereldkampioenschap judo onder 20 jaar, gehouden in Bangkok, moet ze nog van alles regelen en doen; muziek voor op haar telefoon, films voor onderweg, haar koffer pakken en meer van dat soort dingen. Maureen Groefsema is dan nog één van de kanshebbers op eremetaal in de gewichtscategorie onder 52 kilo, maar extra druk of spanning is niet van haar gezicht af te lezen. Trends in de slaapkamer Multimedia slapen In veel huishoudens staat, in de slaapkamer een televisie met video- of dvd-speler. Ook heeft de laptop het good old boek voor het slapen gaan al in menig huishouden vervangen. Natuurlijk heeft dit consequen ties voor je inrichting; bij tv-kij- ken, lezen of computeren kun je een lekker zacht (maar stevig) steuntje in de rug goed gebrui ken. Ook zijn voldoende stroömpunten in de slaapka mer belangrijker geworden. Combineer je bad en slaapkamer Na het succes-van de open keuken zien we nu steeds meer interesse ontstaan voor een open bad-slaapkamer. Zéker als je badkamer maar een klei ne, afgesloten ruimte is, is openbreken het overwegen waard. Er ontstaat een zee van ruimte. Bovendien past het bij de verandering van leven, nu we steeds meer tijd doorbrengen in de slaapkamer en er meer ruim te is voor ontspanning. Zo hou je bijvoorbeeld toch contact met je partner die in bad ligt, terwijl jij in bed naar de tv ligt te kijken. Goede ventilatie is natuurlijk wel erg belangrijk. inioopkast Ook wel genoemd 'walk-in clo set'. De inioopkast is een prima oplossing voor een kleine ruim te waar je je niet echt raad mee weet In plaats van ver schillende kasten te plaatsen waardoor je je nauwelijks kunt bewegen, gebruik je de ruimte effectief Nu alleen nog een poef, een paar goed geplaatste spotjes, wat spiegels aan de wand en je hebt een ware dres sing'room vol kleding, tassen, schoenen, stropdassen, riemen en lingerie. Een luxe-gevoel, gebaseerd op slim ruimtege bruik! Inioopkasten worden gezien als een waardevermeerdering van je huis. Je kunt je aanschaf dus meefhanderen in je hypotheek, bouwdepot of andere krediet vorm. De rente is dan aftrekbaar. Eko-slapen Door^ de klimaatverandering staat milieuvriendelijk wonen weer helemaal op de kaart Ook de" slaapkamer kun je helemaal eko-en, met bijvoor beeld een matras van stro, kokos, paardehaar of natuurla- tex. Verantwoord is ook je dek bed met een vulling van wol, katoen, cashmir, yak- of kameel- dons. Natuurlijk maak je zo'n interieur af met kussens van latex, wol of bio-dons. Dat slaapt gerustgesteld! Een lachende en ontspannen Maureen: „Mijn ouders zitten al in Thailand, waar schijnlijk op de rug van een olifant. Zij hebben er vooraf een vakantie aan vast geplakt. Veel mensen hebben bij judo ka's vaak het beeld van sterke, zwaarge bouwde sporters. Ik zie er met mijn bouw niet uit als de stereotype judoka; ik weeg niet veel voor mijn 1.68 meter. Soms wordt me, met de beste bedoe ling, aangeraden om eens wat meer te eten. Maar ik heb er nooit problemen mee gehad om voor een groot toernooi op het juiste gewicht te komen door wat af te vallen. Dit is echter waarschijnlijk wel.de laatste keer, dat ik in deze gewichtsklasse zal uitkomen." Ze heeft alles voor de sport over. Ze vindt judo zó leuk, dat het haar schijn baar geen moeite kost om dingen te doen of te laten. Zo'n beetje haar hele familie, vader, broer, ooms en neven, doen of deden aan judo. En wie ergens mee omgaat, wordt ermee besmet. „Ik begon op mijn zesde met judo bij Randers de Geus in Langedijk, waar ik les kreeg van Evelien Beentjes. Zelfs op die leeftijd wilde ik al de beste zijn. Wat niet altijd lukte, dus in de beginperi ode ben ik er een aantal keren ook weer mee gestopt. Maar als ik mijn broer dan in zijn judopak zag, begon het bij mij toch weer te kriebelen. Op mijn negende jaar werd ik eerste bij de Noord- Hollandse kampioenschappen van de A- pupillen. Maar mijn broer en neven won nen ook regelmatig, dus ik vond dit vrij normaal. Het was gewoon een kwestie van mentaliteit. In die tijd trainde ik drie maal per week en deed dit met veel ple zier! Mijn ouders brachten en haalden mij naar en van de trainingen. Het laatste jaar in de B-pupillen ben ik overgestapt naar Tom van der Kolk. Mijn vaste train- ster Evelien ging daar namelijk heen en ik volgde vanzelfsprekend; ik had niet in de gaten dat ook andere judoscholen in mij geïnteresseerd waren. Bij Tom van der Kolk wordt veel meer wedstrijdge- richt getraind en hij hanteert een andere stijl van judoën. Hij had toen ook al judo ka's onder zijn hoede, die naar de Europees Kampioenschappen of EYOF (jeugd Olympische Spelen) gingen. Ik groeide mee en kwam in steeds zwaar dere toernooien uit." Toen zij elf jaar oud was, werd ze eerste tijdens de Nederlands kampioenschappen onder 15 jaar. De toon was gezet en dit was nog maar het begin. In 2005 werd ze vier(!) maal Nederlands Kampioene in de gewichtsklasse onder 48 kilo: in de categorie jonger dan 15, jonger dan 17 jaar, bij de dames jonger dan 20 jaar en bij de dames senioren. Het meest haal bare en nog nooit gepresteerd door zo'n jong meisje. Ze is dan nog maar veertien jaar oud! „Op zondagen trainen we bij de kernploeg in Nieuwegein, dus train ik samen met de top van Nederland mee, zoals Edith Bosch en Claudia Zwiers. Daar heb ik veel van geleerd. Ik ben toen heel onbevangen naar dat NK toegegaan en kende nog geen spanning. Alles ging gewoon goed!" In 2006 deed ze voor het eerst mee aan de Europese Kampioenschappen (onder de 17 jaar), die in Hongarije werden gehouden. „Ik had hiervoor al wel eerder aan internationale A-toernooien meege daan. Twee weken voorafgaand aan het EK moest ik tijdens zo'n toernooi tegen een meisje judoën, waar ik van verloor. Ik trof haar opnieuw in de eerste ronde van het EK en verloor wederom. Via de her kansing eindigde ik uiteindelijk toch nog als derde." Dus op naar de Wereld kampioenschappen voor judoka's onder de twintig jaar, gehouden in de Dominicaanse Republiek. „Hhmm, een heerlijk klimaatje. Ook hier ging ik vrij onbevangen naartoe, maar ik was wel zeer geconcentreerd. Omdat het zo'n bij zondere gebeurtenis was, waren niet alleen mijn ouders aanwezig, maar ook mijn opa (van mijn moeders kant) en oma Groefsema. Mijn ouders waren die dag met een taxibusje naar het toernooi gekomen. De taxi chauffeur bleef de hele dag op hen wach ten. Tijdens de wedstrijden werd ik aange moedigd door allerlei Dominicaanse vrienden van de taxichauffeur. Ik stroomde uiteindelijk door naar de finale en veroverde, wat niemand verwacht had, een zilveren plak!" Tussendoor volgt Maureen ook nog een opleiding voor kapster aan het Horizoncollege. „Je kunt van judo alleen niet leven, dus je moet op de toekomst zijn voorbereid, ledereen dacht, dat ik een 'stoere' opleiding, zoals politieagente, zou gaan volgen. Maar kap ster lijkt mij een leuk beroep. Ik loop momen teel met veel plezier stage bij een kapsalon in Heiloo." Begin dit jaar heeft Maureen een knieoperatie ondergaan. Hiervan is zij goed hersteld. De verwach tingen voor dit WK junioren in Bangkok waren hoger gespannen dan voorafgaan de toernooien. Zij deed wederom mee in de gewichtsklasse onder 52 kilo. „In de trai ningen in de aanloop naar het WK wordt iedere worp tot in de puntjes geperfectio neerd. Maar er kan van alles gebeuren; één foutje en je ligt er uit." En dat foutje overkwam Maureen in de eerste ronde tegen de Israëlische Sharar Levy. Zij ver loor van deze latere zilveren medaille winnares. Weer thuis in Heiloo reageert Maureen: „Het was mijn dag gewoon niet! Het is allemaal in een waas voorbij gegaan, heel erg jammer dat me dit op een WK moet gebeuren!" Maureen heeft ook een eigen website: www.ma.ureengroefsema.nl m

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 48