Vader en dochter beklimmen samen de Kilimanjaro besneeuwde top. 's morgens wakker werden, gaf het uit zicht naar de top van de Kilimanjaro een extra stimulans. Drinkwater, dat eerst met chloorpillen ontsmet werd, haalden we gewoon uit de beek. Op dag vier leek de top al zeer nabij, alleen schijn bedriegt. De Breakfast Wall is een steile helling met weinig begroeiing. Het beklimmen ervan kost te veel tijd en inspanning. De tempera tuur was nu ook overdag behoorlijk laag. De voorlaatste dag gingen we om 18.00 uur naar bed, om vervolgens om 23.00 uur wakker gemaakt te wor den. ledereen was "een beetje opge wonden over wat er komen ging. Tegen de enorme kou droegen we meerdere lagen kleding. We vertrok ken 's nachts met lampjes op onze hoofden en volgden de gidsen in het donker. Vanwege de ijle lucht kostte het klimmen nu echt veel moeite en we hadden nog een tocht van zeven uur voor de boeg. Toen we uren onderweg waren en iedereen van vermoeidheid de moed in de schoenen zonk, begonnen de gidsen, het was nog steeds donker, een Afrikaans lied te zingen. Dit gaf de hele groep een adrenalinestoot. Aan de top gekomen, terwijl de zon opkwam boven de kraterrand, barstte een enor me ontlading los. ledereen was blij dat hij/zij het gehaald had en viel elkaar blij en geëmotioneerd in de armen. We zijn hier één uur gebleven en genoten van de zonsopkomst en het prachtige uitzicht. Daarna begonnen we aan de terugtocht. In totaal waren we die dag zo'n 17 uur in touw geweest. De afda ling ging veel vlotter, mede doordat het zuurstofpercentage in de lucht weer toenam. Eenmaal terug in het basis kamp was het een weelde om weer gewoon te kunnen douchen. Tijden het afscheidsdiner namen we een verdien de borrel ter afsluiting van dit mooie avontuur!" HEILOO - Ergens als een berg tegenop zien, dat gezegde is aan vader Jan en dochter Nienke Rupert uit Heiloo niet besteed. De beklimming van de Kilimanjaro was voor hen juist een geweldige uitdaging. Nienke heeft als stewardess de met sneeuw bedekte berg al vaak vanuit de lucht waargenomen. Al jaren hadden zij en haar vader het plan, de beklimming van deze imposante reus samen te ondernemen. In 2007 namen ze het besluit om deze uitdaging aan te gaan. Jan heeft altijd een drukke baan gehad als exportdirecteur voor een groothan del, waarbij hij veel gereisd heeft. Toen hij in februari van dit jaar met pre-pen- sioen ging, kwam daarmee voor hem de tijd en gelegenheid vrij om een avontuur als dit te ondernemen. Ook Nienke heeft een drukke baan en vliegt van hot naar her voor haar werk. Jan: „Het is daarom voor ons uniek om dit samen te doen." De Kilimanjaro, ook wel 'the roof of Africa' genoemd, is gelegen in Tanzania en heeft een hoog te van 5895 meter. De gletsjer op de top, bedekt met eeuwige sneeuw, smelt zo hard dat het over twintig jaar wel eens verdwenen zou kunnen zijn. Daarmee zal het unieke van de Kilimanjaro voorgoed verloren gaan. Jan en Nienke planden de reis in augustus; zo hadden ze nog voldoende tijd om zich voor te bereiden. „Technisch gezien is de beklimming niet zo moeilijk of zwaar. hun bron van inkomsten is, werden aan de voet van de Machame route gese lecteerd. Er moet namelijk voor zo'n zestig personen voor zeven dagen voedsel, potten en pannen, stoelen en tafels, bagage,en dergelijke worden meegenomen. De Machame route is 65 kilometer. We liepen gemiddeld circa zeven uur per dag. De bijzondere beklimming loopt door vijf klimaatzo nes; op de eerste dag loop je door het regenwoud en klim je door een steeds veran derende omgeving rich ting de koude, Het grote gevaar schuilt in de hoogte; veel mensen moeten hieraan wennen en krijgen door een te snelle stijging last van hoogteziekte. Een goede conditie is een eerste vereiste en daarom gingen Nienke en ik een half jaar lang in training. Hardlopen, duur- trainingen en wandelen; alles om onze conditie op te krikken. Als 'test' beklom men wij het Klimduin in Schoorl een tiental keren met zware bepakking in onze rugzakken. Hetgeen een hilarisch gezicht opleverde voorde koffiedrin kende mensen op de terrasjes." Als 'test* werd het Klimduin in Schoorl beklommen Op 5 augustus was het eindelijk zover en kon het avontuur beginnen. De Kilimanjaro was vanuit het basiskamp, dat zich op 1800 meter hoogte bevond, al goed zichtbaar. Nienke en Jan hadden de andere véértien deelne mers van de groep eerder in Nederland ontmoet Verder bestond de 'expeditie' uit één hoofdgids, vier assistent-gidsen, drie koks en veertig dragers, die ieder met twintig kilo op hun hoofd de berg op liepen. „De dragers, voor wie het De tweede dag was hét heerlijk weer, maar zakte de temperatuur 's nachts al onder nul. Onze uitrusting, bestaande uit goede bergschoenen en thermokle- ding, moest ons behoeden voor bevrie zingsverschijnselen. De temperatuur boven kan wel tot -30 zakken. De derde dag veranderde de omgeving in een soort maanlandschap; overal lagen grote rotsblokken verspreid. We merk ten dat de lucht ijler werd. De gidsen waarschuwden ons niet te snel te wil len lopen en riepen: „Pole, pole," wat 'rustig aan' betekent in het Swahili. Ter voorkoming van hoogteziekte beklom men we tussendoor nog de Lava Tower. Dit ging zo'n 250 meter omhoog. En ook weer naar omlaag. Zo kan men wennen aan de hoogte en de ijle lucht. Overnachten gebeurde in een klein lichtgewicht tentje ergens op de berg. Het gaf een enorme kick om zo midden in de natuur te slapen. Ais we

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 54