Herfst is 'harvest', gulle tuintijd ze zo min mogelijk te kneuzen. Niets is lekkerder dan vers geplukt/rijp fruit. De juiste oogsttijdstippen verschillen sterk per soort. Steenvruchten, zoals prui men, abrikozen en perziken, rijpen na de pluk niet na; die moet u dus vol doende rijp plukken. Hetzelfde geldt voor druiven en andere besvruchten. Pluk ze eetrijp. Bij appels en peren is er verschil tussen zomerfruit (handperen en -appels) en bewaarfruit. Een rijpe appel of peer laat los als hij aan het steeltje omhoog wordt gebogen of iets gedraaid. Te laat plukken geeft vruchten die niet houdbaar zijn. Bewaar vruchten liefst gekoeld, maar niet. te lang. Bewaren in een koele schuur of kelder geeft meestal het beste resultaat. Onder droge omstandigheden droogt fruit uit: appels worden rimpelig, peren taai. In afgesloten plasticzakken verstikt het fruit; laat zo'n zak van boven open. Goed planten Vanaf oktober heeft u de hele winter de tijd om bomen en heesters te planten die u met 'kale wortels' (geen grond rond de wortels) koopt. Planten die in pot of container zijn gekweekt kunt u het hele jaar door planten. Maar voor alles geldt: nooit inplanten als het vriest of als de grond nog bevroren is. Inplanten in het najaar heeft het voor deel dat de planten de hele winter de tijd hebben om goed te bewortelen, zodat ze er volgend voorjaar al stevig bijstaan. Dat geldt ook voor de vaste planten die u nu plant. Maak altijd een voldoende ruim plantgat, verbeter de bodem en de grond die u in het plant gat terugbrengt, met lekker veel com post. Druk de grond na het inplanten goed tegen de wortels aan. Plant even diep als de plant in z'n pot of op de kwekerij heeft gestaan (wat onder de grond zat is bruin, daarboven is het groen). Wilt u een boompaal plaatsen? Sla die dan eerst in het gat, daarna pas de boom erbij. Maak een gaaslap in het plantgat los en spreid hem uit; niet er onderuit trekken). Geef na het inplanten goed water, ook als de grond vochtig is, om de grond extra goed tus sen de wortels in te spoele'n. De herfst is boordevol geur en kleur en vruchten in overvloed. Ook in de tuin is de herfst dé toptijd van het jaar. De natuur zaait zich bijna verkwistend uit dekt de grond met een bladerdeken vol voedsel, prikkelt je reukzin met warme geuren en kondigt de rust aan die komt. Uw tuin heeft alles gegeven, een heel groeiseizoen lang. Kon het nog mooier? Dan is het nu ook de tijd om daar wat aan te doen. Mogelijkheden te over! De herfst is een prima periode om een nieuw gazon in te zaaien of slechte plekken bij te zaaien. De grasmat is dan nog voor de winter (weer) sterk en groen. U kunt nu ook verticuteren als dat nodig is (het 'vilt' uit de grasmat halen en lucht bij de wortels brengen). Vul kuilen op en vlak hobbels in het gras af. Zoden leggen kan het hele jaar door (behalve als het vriest), dus ook nu. Blijf maaien zolang het gras groeit. Geef geen stikstofrijke mest meer, maar speciale najaarsmest voor het gazon is nu juist wel erg goed. Daar worden graswortels sterk van. Vaak wordt die mest samen met kalk (in één pakket te koop) gegeven om verzuring van de grond en mosgroei tegen te gaan. U kunt nu ook bolletjes in het gazon plan ten (sneeuwklokjes, krokussen, narcis sen) die volgend voorjaar zullen bloei en. Heel belangrijk: hark regelmatig blad van het gras af. Als afgewaaid herfstblad er te lang op blijft liggen, kan het gras eronder gaan schimmelen. Potten opnieuw beplanten Zijn uw potten en bakken met zomer bloemen uitgebloeid? Berg ze niet op, maar maak ze leeg, bekleed ze van bin nen met isolerend bobbeltjesplastic (wel de drainagegaten vrij laten), doe er verse potgrond in en vul met planten die de komende maanden (en zelfs de hele winter) voor nieuwe kleur zorgen. U kunt er klimop in zetten, maar vrolijke combi naties zijn nog leuker. Bijvoorbeeld met winterheide (Erica carnea), Hebe en klei ne coniferen, bontgekleurde Skimmia en Elaeagnus pungens 'Maculata', Euonymus fortunei, of parelbessen (Gaultheria mucronata) met roze, witte 'of paarse bessen. Tbinverlichting Tuinverlichting is er voor veiligheid en sfeer. Langs een looppad, bij een toe gang, met of zonder bewegingsmelder. Continue verlichting met LED-armaturen verbruikt bijna geen stroom en de lampjes gaan tot wel 50.000 branduren mee. LED-lampen geven fel gericht licht. Sfeerverlichting vraagt om een uitgekiend spel met verschillende soorten stralers die zelfs in het terras kunnen worden ingebouwd. Sfeerverlichting is er voor iedere tuinstijl. U kunt kiezen uit armatu ren in hardhout, hardsteen, rvs, koper, aliuminium enz. In de meest schitteren de ontwerpen. Om er extra veel plezier van te hebben is een goed lichtplan onmisbaar. Laat u daarbij goed advise ren. Als het spel met licht en schaduw geraffineerd wordt gespeeld kan het adembenemend zijn. Wees wel voorzich tig met te veel kleur. Misschien geeft u de voorkeur aan flakkerende kaarsen, lantarens, fakkels en windlichten. Het 'oerlicht' van dansende vlammetjes heeft iets heel bijzonders. Romantiek ten top. Fruit oogsten uit eigen tuin Alle soorten fruit moet u voorzichtig met de hand oogsten. Leg ze in kistjes of bakjes om

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 56