Hockey zit leun de Nooijer in het bloed ■■■1 Goede voeding en gemak gaan niet samen? BLOEMEN DAAL - Hij heeft inmiddels een glansrijke carrière achter zich, maar vindt het spel nog steeds zo leuk, dat hij er nog niet aan denkt om te stoppen. Teun de Nooijer (32 jaar) is de enige hockeyer, die driemaal werd gekozen tot Wereldhockeyer van het Jaar. En dit jaar is hij weer genomineerd voor de titel. De Nooijer vindt het opnieuw een geweldige eer, maar verwacht niet, dat hij dit jaar gekozen zal worden. „Meestal is de winnaar een speler uit een winnend team. We hebben met Bloemendaal een prachtig seizoen ach ter de rugt maar de prestaties van het Nederlands team vielen dit jaar een beetje tegen." Hij groeide op in Egntond aan den Hoef De Nooijer groeide op in Egmond aan den Hoef en aangezien zijn hele familie met het hockeyvirus was besmet, lag het voor de hand dat ook hij deze sport zou gaan beoefenen. Hij voetbalde als jochie ook wel op een veldje in het dorp met buurtkinderen, maar in het weekend trok familie de Nooijer naar de hockeyvelden. „Ik volg het voetbal nu nog steeds met groot plezier, ik vind het een mooie sport. Maar omdat wij elk weekend naar wedstrijden gingen kijken, ofwel van mijn broers of bij Bloemendaal, de omgeving waar mijn ouders oorspronkelijk vandaan komen, had ik geen 'tijd' in het weekend te voetballen. Dat ik op mijn negende jaar, vrij laat overigens, op hockey ging bij de Alkmaarse Hockeyclub, was voor mij helder.. Ik ben gewoon met deze sport opgegroeid en vond het toen al prach tig om naar te kijken en te doen!" Het gaat daarna snel bergopwaarts met De Nooijer als speler van Alkmaar; van Cl naar BJ en hup, door naaide Al. In de jeugd won hij met zijn team een keer een duel tegen Bloemendaal. „De trainer van de tegenstander vroeg mij naderhand of ik niet bij hun wilde spe len. 'Waarom...?', dacht ik nog even, 'wij hebben toch van jullie gewon nen?!"' Ook werd hij op zeer jonge leeftijd geselecteerd voor het Nederlands team onder 16 jaar. „We hadden met het Noord-Hollands districtteam gewonnen en ik werd gevraagd voor het Nederlands B-jeugdteam. Mijn moeder vond me eigenlijk nog te jong (ik was toen ook vrij klein van stuk) en vroeg de coach of dit nu wel verstandig was. Hij wilde mij echter graag in het team en zelf wilde ik ook heel graag." Op zijn vijftiende kwam uit hij voor Heren 1 van Alkmaar en daarna vertrok De Nooijer naar HC Bloemendaal. „Het is natuurlijk wel een grote eer om voor de hoofdklasse gevraagd te worden. Ik kende de club van de vele bezoeken met mijn familie. Bloemendaal is al jarenlang een topclub en was het ook in die tijd." Debuut in Nederlands team Teun de Nooijer maakte zijn debuut in het Nederlands team in 1994, hij was toen 18 jaar. Tijdens de Olympische Spelen in Atlanta in 1996, het jaar dat Oranje goud haalde, leerde hij zijn hui dige vrouw kennen. Zij was speelster van het Duitse damesteam. Voor De Nooijer genoeg aanleiding om in 1998 kort op avontuur te gaan in het grote buurland. Hij heeft een half jaar in Hamburg gespeeld. En ja hoor, ook dit team werd dat jaar landskam pioen, natuurlijk met De Nooijer in de basis. Na hèt uitstapje in Duitsland belandde hij weer veilig op het oude nest; HC Bloemendaal, dat hij nog steeds trouw is. Hij heeft inmiddels vier maal aan de Olympische Spelen deelgenomen, met prachtige resultaten: twee maal goud (1996 en 2000) en één maal zilver in 2004. „Iedere Spelen zijn uniek en heeft zijn mooie punten. Het is iedere keer geweldig om mee te maken. Als je vaker bent geweest, ga je toch vergelijkingen trekken. Zo zat je als sporter in Sydney overal dichtbij, je kon gezellig op de fiets vanuit het Olympisch dorp gemakkelijk naar andere wedstrijden. De organisatie van jje Spelen in Beijing was op zijn beurt overweldigend. Dit was goed te zien aan de indruk wekkende openingscere monie. China heeft zichzelf voor spor ters in de schijnwer pers gezet. Alles was tiptop geregeld." Aan motivatie om door te gaan, na zoveel jaren succes en na bijna alles te hebben gewonnen, ontbreekt het De Nooijer nog altijd niet. De uitdaging is nog steeds aanwezig. „Ik ga nog met veel plezier naar de training en geniet van de wedstrijden. Met het Nederlands team ging het dit jaar wat minder, maar met Bloemendaal hebben we een goed seizoen achter de rug en dat motiveert. Het afgelo pen jaar heb ik me, in aanloop naar de Spelen, bijna dagelijks met hockey bezig gehouden. Ik was alleen op zaterdag vrij, als er geen wedstrijden waren voor de club of voor Oranje. Nu is het even rustiger en speel ik alleen voor de club." Toekomst niet somber in De toekomst voor het Nederlandse hoe key ziet De Nooijer niet somber in. „De sport is weliswaar sneller en fysieker geworden de laatste jaren. Maar daar kun je op trainen. Door enkele regelwij zigingen, zoals de nieuwe buitenspelre gel of het doorwisselen van spelers tij dens een wedstrijd, is meer ruimte in het spel ontstaan en verrichten spelers meer loopwerk dan voorheen. Nederland is echter een goede kweekvij ver voor jonge talentvolle spelers. Daarnaast kun je goede dingen behouden uit de eigen hockeycultuur, maar ook leren van goede elementen uit andere hockey- lan- den. Als land moet je om je heen blijven kijken. Nederland kan nog steeds meedoen om de prijzen. Ik blijf nog minimaal twee jaar bij HC Bloemendaal spelen en hoop te kunnen deel nemen aan de wereldkampioen schappen in maart 2010. Daarna zien we wel weer verder. Ik wil me in ieder geval voor het Nederlandse hockey, nu en in de toekomst, in blijven zetten." Moeders van jonge "kinderen heb ben vaak een druk léven. Daardoor hebben ze of maken ze-maar weinig tijd om te koken. Toch willen ze graag een gezonde maaltijd op tafel, zetten. Helaas weten veel moeders niet dat met bijvoorbeeld groenten uit blik, glas en diepvries snel een voedzame maaltijd te bereiden is. Dit blijkt uit een onder zoek van de Rutgers Universiteit in '•Pittsburgh. De campagnë 'Verwerkte groenten, lekker en gezonder dan je denkt' speelt hier op in door het geven van tips en smakelijke adviezen. Moeder beslist wat er op tafel komt Binnen een gezin beslist de moeder meestal wat er op tafel komt en dus bepaalt hoe gezond het gezin eet Maar uit deze studie blijkt dat moeders het moeilijk vinden om in korte tijd een gezande maaltijd te bereiden ais ze druk zijn of onder stress staan. Terwijl ze wel weten dat ér een relatie is tussen voeding en gezondheid. Wat ze echter vaak niet weten 'is dat ook met kant-en- klare producten, zoals groenten uit blik, glas en diepvries, snel gezon- de maaltijden te bëreiden zijn. Vers verwerkte grpenten bevatten namelijk ook vele belangrijke voe dingsstoffen. Smaak, voedingswaarde, gemak, r beschikbare tijd en overwegingen Moeders van jonge kinderen tot twaalf jaar vinden het belangrijk om gezamenlijk een gezonde maaltijd te 'gebruiken. 2e gevén in de studie Jan ook aan dat ze graag willen leren hoe ze eenvoudig der gelijke maaltijden kunnen berei den. Factoren die voor de moe ders een- rol spelen bij de beslis sing wat op tafel komt zijn: smaak, voedingswaarde, gemak, beschik bare tijd en overwegingen omtrent gezondheid en gewicht. Door regelmatig te koken met vers ver-, werkte groenten kan er gemakke lijk een gezonde maaltijd op tafel worden gezet zonder dat het veel tijd kost Groenten uit blikbevatten volop waardevolle voedingsstoffen Vers verwerkt bevatten groenten uit blik, glas en diepvries volop waardevolle voedingsstoffen. Bovendien passen verwerkte groenten prima ip het huidige eet patroon. Snel en gemakkelijk: even opwarmen, kort koken, roer bakken of verwerken in salades. Ga voor informatie óver voedings stoffen in verwerkte groenten, fei ten fabels, verrassende recepten en tips naar: www.verwerktegroenten.nl. De campagne 'Verwerkte groenten, lekker en gezonder dan je denkt' wordt mede mogelijk gemaakt door de Europese -\ v. -''' Si^^—uw SC A PA SPORTS

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 60