Heilooër echtpaar Maas-Havekes al zestig jaar getrouwd Musea op terrein GGZ Noord-Holland-Noord geopend tijdens Open Monumentendag H E I L O O 3 Workshops voor kinderen INGEZONDEN BRIEF Niet doorrijden KORTOM Opkikkertje van Keer op Keer De kapel bezit een waardige eenvoud en rust Workshop kaarten maken in Heiloo UITKIJKPOST 9 SEPTEMBER 2009 HEILOO - In de lokalen van de Hofdijk beginnen vanaf zaterdag 19 september weer de workshops voor kinderen vanaf 7 jaar uit Heiloo en omgeving. De eerste workshop is schilderen op doek op de zaterdag middag 19, 26 september, 3 en 10 oktober van 16.30 tot 18.00 uur. Je leert hoe je een onderwerp op het doek brengt en hoe je met acrylverf hoort te werken. Al het materiaal is aanwezig, dus je hoeft niets aan te schaffen. De workshop zal met een heuse expositie worden afgesloten. Deze is aansluitend na de laatste les van 10 oktober, waar al je kennissen vanaf 18.00 uur mogen komen kij ken naar jouw meesterwerk. Voor meer informatie: www.heiloo-onli- nenl/hobbyfarm kinderworkshops algemeen. Of gebruik het inschrijf formulier, die in het infohoekje in de gang van de Hobbyfarm te vinden is. Geef je vóór 19 september op bij: Truda Tervoort, tel. 072-5336717, Antoinette Bontje, tel. 072- 5338968, Trudy Keyzer, tel. 072- 5337293, 06-10585278. De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 17.500 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Advertenties De advertentieafdeling is te bereiken via 072-5330175 of per e-mail: advertenties@uitkij kpost.nl. Advertenties dienen uiterlijk maandag 17.30 uur in ons bezit te zijn. Advertentieprijs per mm is 0,46 (excl. BTW). Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. Voor informatie over tarieven en mogelijk heden, kunt u contact opnemen met Marion Becker- acquisitie, tel. 072-5351072 of per e-mail: verkoop@uitkijkpost.nl Zij is aanwezig op: dinsdag 09.00 t/m 17.30 uur vrijdag 09.00 t/m 14.30 uur Redactie Redactionele kopij moet uiterlijk vrijdag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Een uitzondering wordt gemaakt voor kopij voor de sportpagina's en voor evenementen die in het weekend plaats vinden. In dat geval mag kopij tot maan dag 12.00 uur worden ingeleverd. De redactie van de Uitkijkpost is op de volgende uren bereikbaar: maandag 08.30 t/m 17.30 uur dinsdag 08.30 t/m 13.00 uur donderdag 08.30 t/m 13.00 uur vrijdag 08.30 t/m 14.30 uur woensdag is de redactie afwezig. Openingstijden Drukkerij Uitkijkpost ma t/m do 08.00 t/m 17.30 uur vrijdag 08.00 t/m 14.30 uur Aangeleverde kopij advertenties De redactie behoudt zich het recht voor om stukken te bewerken, in te korten te verplaatsen naar een volgende editie of niet te plaatsen, mede afhankelijk van het advertentieaanbod. U kunt uw kopij mailen, faxen, verzenden of afleveren bij de balie. De redactie stuurt geen foto's en floppy's/cd-roms retour. Deze kunt u aan de balie van de Uitkijkpost op komen halen. De Uitkijkpost is niet verantwoor delijk voor in advertenties gedane uit spraken of beweringen. Adres Bezoekadres: De Hoefsmid 5,1851 PZ in Heiloo, tel. 072-5330175, fax 072-5335644, e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl internet: www.uitkijkpost.nl Postadres: postbus 68,1850 AB Heiloo. HEILOO - Veel Heilooërs ken nen meester Maas nog wel. Hij was vanaf de oprichting van de Benedictusschool in 1971 tot aan zijn pensioen in 1983 hoofd van deze lagere school in plan Oost. Echtpaar Maas kwam in 1971 in Heiloo wonen. Thijs Maas (87 jaar) studeerde al zeer jong (op 18-jarige leeftijd) af als onderwijzer en gaf tijdens de oorlog les op een katholieke lagere school in het plaatsje Baak (vlakbij Zutphen). Hij was in de kost bij de eigenaar van een timmerfabriek, waar gedurende de oorlog in het geheim nog wel eens clandestiene klusjes werden uitgevoerd. In de laatste Oorlogswinter leerde hij Diny Havekes (85 jaar) kennen, die met een lege accu naar de timmer fabriek kwam om deze op te laten laden. Thijs hielp Diny later bij het afgeven van de volgeladen accu, gaf haar een hand en liep samen met haar naar buiten. „De kostbaas zag aan mijn ogen dat ik Diny wel heel erg leuk vond!" aldus Thijs Maas. Het verliefde stel wilde na de oorlog graag trouwen, maar woningen waren schaars. De voorzienigheid was hen echter gunstig gezind: Diny: „Thijs kon in Bergsehenhoek, vlakbij Rotterdam, een baan als onderwijzer krijgen. Er werd tevens voor een woning gezorgd en we kregen een heel nieuw huis tot onze beschikking. We zijn op 17 september 1949 voor de burgerlijke stand getrouwd." Het kerkelijk huwelijk vond een half jaar later plaats. In 1958 werd Thijs Maas als hoofd benoemd op een lagere school in Abcoude en in 1971 ver huisde het hele gezin opnieuw, dit keer naar Heiloo. Hier richtte hij, samen met oud-collega Ton van der Hulst, de Benedictusschool op. „Ik heb hier altijd met veel plezier gewerkt en kon mijn ei (muziek, toneel en schilderen) in het dage lijks werk kwijt. Zo heb ik muziek bij de kinderen op school altijd erg gestimuleerd. Het is leuk om mee te maken dat leerlingen van de Benedictusschool nog altijd een kerstconcert verzorgen in de kapel van de Willibrordusstichting." Thijs is ook de medeoprichter van het Trefpunt Toneel. Zaterdag 19 september viert echtpaar Maas hun 60-jarig huwelijk met kinderen en kleinkinderen in hotel-restaurant Golden Tulip in Heiloo. „De receptie is van 16.00 tot 17.30 uur, waarbij alle oud-collega 's, oud-leerlingen en bekenden van harte welkom zijn!" Het echtpaar Maas is zestig jaar getrouwd. Foto: Carolien Breed Op woensdag 2 september is onze zwarte poes Dora aangereden op de Ypesteinerlaan. Het viel iemand op dat alle auto's met een bocht om haar heen reden. Eén mevrouw had het vermoeden dat de poes dood was en heeft haar toen in de Bosjes aan de kant van de weg gelegd. Daarna heeft ze de diere nambulance (tel. 072 - 515 00 85) gebeld. Wij zijn haar zeer erkentelijk want hierdoor hebben wij Dora kun nen begraven. Voor de vrijwilligers van de dierenambulance is het ook geen pretje om een dier van het asfalt te moeten 'schrapen'. Denk daar alstublieft aan als u een dood of gewond dier ziet. Leg het op een veilige plek en bel de politie of die renambulance. (Leg eventueel een paar oude handschoenen in uw auto) Ellen Bon - Kamstra Heiloo HEILOO - Kringloopwinkel Keer op Keer schenkt elke maand een Opkikkertje van 300,- aan een vereniging of stichting. De opkikker van de maand septem ber gaat naar Stichting Regionale Archeologie Baduhenna, deze behartigt de belangen van de vrije tijd arche ologie in Heiloo en omstreken. U kimt de kringloopwinkel Keer op Keer vinden aan het Industrieterrein Oosterzij 17 (hoek Nijverheidsweg), in Heiloo. Openingstijden: dinsdag, donderdag van 10.00 tot 15.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur, tel. 072- 5325962. Dit krantenproduct is milieuvriendelijk ver\ met een waterloos drukproces HEILOO - Op zaterdag 12 sep tember zijn op het terrein van GGZ Noord-Holland-Noord,de kapel en twee musea geopend: museum Sint Willibrordus en de expositie van Stichting Regionale Archeologie Baduhenna. De kapel en de musea zijn van 11.00 uur tot 16.00 uur te bezoe ken. Toegang is gratis. De musea bevinden zich in de souterrains van het hoofdgebouw van GGZ Noord- Holland-N oordKennemerstraatweg 464 in Heiloo. Als u een van beide poorten onderdoorgaat, vindt u direct aan de linkerkant na deze poorten de entrees. Het thema van het museumwee kend is dit jaar 'Op de kaart'. Dit betekent aandacht voor monumen ten die op een of andere manier ooit op de kaart zijn gezet. Het zijn vaak markante gebouwen die een (ste denbouwkundige) ankerfunctie heb ben of op een andere manier op een bijzondere of bepalende plek gele gen zijn. Deze gebouwen worden vaak als iconen van een stad of dorp beschouwd. Voor Heiloo was dit onder meer kasteel Ypestein en later op dezelfde plek psychiatrisch centrum St. Willibrordus. Op het terrein staan markeringen die aan geven waar kasteel Ypestein heeft gestaan en hoe groot dit was. Museum Sint Willibrordus Het museum Sint Willibrordus gaat over de geschiedenis van de psychiatrie en in het bijzonder over de geschiedenis van de Sint Willibrordusstichting en zijn broe ders die hier in 1929 een psychiatri sche inrichting voor mannen start ten. Vele medewerkers van de Sint Willibrordusstichting onderkenden het belang van het bewaken van de geschiedenis. Door de voorwerpen te verzame len en te bewaren die bepalend waren voor het tijdsbeeld, is in de loop der jaren het museum ont staan. Dankzij deze inspanningen beschikt het museum over een zeer uitgebreide collectie. Het eerste dat opvalt bij binnenkomst is de broe der, die staand in de hoek, de gasten als het ware welkom heet. Er is van alles te zien zoals gebruiksvoorwer pen en meubilair, therapeutische attributen, historische foto's en films, religieuze gewaden en kerke lijke gebruiksvoorwerpen, medisch instrumentarium en tastbare herin neringen aan het dagelijks leven van broeders en patiënten. Willibrordus was een dorp in een dorp met alles wat daarbij hoort zoals een kapper, een bakkerijeen schoenmaker, een weverijeen wasserette en een huis arts. De vrijwilligers kunnen u boei ende verhalen vertellen, mede omdat zij zelf bij de Sint Willibrordusstichting hebben gewerkt of nog werken. Kapel De bouw van de kapel op het ter rein van GGZ Noord-Holland-Noord in Heiloo is in 1937 gestart. De bouw duurde zo'n tweeënhalf jaar. Er is gekozen voor een ronde kerk omdat deze vorm het best past bij de centrumfunctie van de kapel. De kapel bezit een waardige eenvoud en rust verkregen door de fraaie ruim tewerking, harmonie van de kleuren en de toegepaste materialen. De kapel bestaat uit een gemetseld gewelf, bekroond door een koepelto ren. In de kapel zijn beeldhouwwerk, houtsnijwerk, fresco's (schilderin gen in natte kalk), smeedwerk en iconen in glas en lood te zien. Ook is er in de kapel een pijporgel dat in 1950 gebouwd is. Stichting Regionale Archeologie Baduhenna Stichting Regionale Archeologie Baduhenna (SRAB) heeft een inte ressante expositie samengesteld van bodemvondsten uit Heiloo en omgeving. Sinds de oprichting van de archeologische werkgroep zijn er tal van prehistorische vindplaatsen ontdekt waaruit blijkt dat Heiloo al ruim voor het begin van de jaartel ling bewoond werd. Zo werd er op het volkstuinencomplex Vlooiendijk een drinkplaats uit de late bronstijd aangetroffen. Deze leverde onder meer scherven en slachtafval op van de vroegste bewoners. Toch kunnen er nog oudere vondsten ver wacht worden, want de strandwal waarop Heiloo ligt, is al ruim 4000 jaar oud. Maar ook kunnen vind plaatsen uit het verleden op een andere manier in het landschap bewaard blijven. Zo heeft de gemeente Heiloo twee door Baduhenna opgegraven zeventiende eeuwse waterputten weer opgemet seld. Bovendien is er op de locatie waar SRAB de resten van de funde ringen van het voormalig kasteel Ypestein heeft teruggevonden door middel van een kunstwerk een openluchtpodium verrezen. Het kunstwerk moet de voormalige hof muren met kantelen van het kasteel uitbeelden. HEILOO - Binnenkort start er weer een workshop kaarten maken in Heiloo. De workshop wordt gege ven op dinsdagmiddag of woens dagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. De cursus zal bestaan uit vijf lessen en de eerste les is op 15 en 16 sep tember. De laatste twee lessen zul len besteed worden aan het maken van kerstkaarten. De kosten bedra gen dertig euro, inclusief materiaal kosten. U dient wel zelf een aantal spullen mee te nemen: snijmat, snij- mesje, snijliniaal, potlood, gum, papierschaartje, borduurmat, bor duurnaald en prikpen. Mocht u iets niet hebben dan kan de docente daar voor zorgen. De workshops vinden plaats in het Trefpunt, Abr. du Boishof 2 in Heiloo. U kunt zich opgeven door te bellen met de docente Wanda Vasbinder, tel. 072- 5338612 of te mailen: wandavas- binder@gmail. com.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 3