HEÉo 0> GROEN LINKS CDA H^PvdA HEILOO NCPN 15 GEMEENTE Heiloo UITKIJKPOST 4 NOVEMBER 2009 Afgelopen maandag heeft de gemeenteraad de begrotingsplannen voor 2010 van de gemeente behandeld. Tijdens deze algemene beschouwingen geven alle politieke fracties aan wat ze van de plannen vinden. Ook kunnen ze in een motie of amendement wijzigingen of nieuwe plannen aandragen. Op donder dag 5 november (20.00-22.30 uur) besluit de gemeenteraad over de begro ting. U bent welkom op het gemeentehuis om de vergaderingen bij te wonen. Onderstaand leest u de (verkorte) reacties van de partijen, www.heiloo.nl Door extra geld uit den Haag hebben we de komende twee jaren een sluitende begroting met een overschot van gemid deld 150.000. De gemeente moet niet meer geld uitgeven dan er is. Die bood schap is aan de gemeente Heiloo niet besteed want in de voorliggende begro ting 2010-2013 wordt door allerlei uitga ven een gat geslagen van 850.000. Wij vinden dit ongewenst. In tijden van crisis mag je ook van de gemeentelijke overheid verwachten dat er met ons belastinggeld wat zuiniger wordt omge gaan. Voor de jaren 2012-2013 ziet het per spectief van de gemeente er somberder uit: er zou een bedrag van 300.000 tot 500.000 bezuinigd moeten worden. Het college meent dat daarvoor geen beleid ontwikkeld behoeft te worden omdat ze alle hoop heeft gevestigd op Den Haag. Alle gemeenten hebben het Rijk gevraagd om verlaging van de gemeentelijke uitkeringen voor die jaren niet door te zetten. Heiloo2000 gelooft daar niet in. Waar het Rijk komt met plannen om 35 miljard te bezuinigen en daarbij ook in eigen vlees zal moeten snijden is het o.i. een illusie om te den ken dat ze voor gemeenten en provin cies nog wel extra geld zullen vinden. Heiloo2000 vindt dat het college bij deze begroting dan ook al richting moet aan geven voor de op termijn noodzakelijke bezuinigingen die nog wel eens slechter zullen gaan uitpakken dan thans wordt verwacht. Heiloo2000 vraagt meer aandacht voor een betere informatie naar de inwoners van plannen waar de gemeente mee bezig is. Juist op een moment dat plan nen nog moeten worden gemaakt, is het goed dat inwoners op de hoogte zijn van wat er in de gemeente speelt zodat zij waar nodig al kunnen reageren.De prak tijk wijst uit dat als de gemeente naar buiten komt met plannen, deze al in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn. Er is dan weinig ruimte voor door inwoners gewenste veranderingen. De gemeente moet de gemeentelijke website zo actueel mogelijk te houden. Hoogtijd voor een nieuw meer toekomstgericht bestuur De schadelijke gevolgen van onver antwoord bankieren en klimaatveran dering strijden dit jaar wereldwijd om de aandacht. Dat er iets fundamenteel moet veranderen in ons economische groeimodel is voor de meesten onder hand wel duidelijk. Bij het huidige col lege missen we het gevoel van aan dacht hiervoor. Waar blijft bijvoorbeeld de al zo lang aangekondigde duur zaamheidsagenda? GroenLinks is van mening dat de vrij gekomen miljoenen uit de 'Nuon- gelden' apart beheerd dienen te wor den en vooral moeten worden aange wend voor duurzame investeringen en dus niet geruisloos in de algemene reserves belanden. En waarom niet onze eigen inwoners uit te nodigen om ideeën aan te reiken? Terug naar de beloftes van het huidi ge coalitie. Deze verzekerde in 2006 dat er de komende jaren in Heiloo flink gebouwd zal worden. Wat is daar van terecht gekomen? In de afgelopen vier jaar zijn er in Heiloo 400 wonin gen gebouwd en worden er naar ver wachting 60 in 2010 gerealiseerd. In 2009 worden er vermoedelijk 136 woningen opgeleverd. In 2009 worden er vermoedelijk 136 woningen opgele verd. Een wat mager resultaat. GroenLinks is wel gelukkig met het feit dat de kinderen van de Springschans en de Benedictusschool tegenwoordig les krijgen in schoolgebouwen, die vol doen aan de eisen van de tijd. Een logi sche vervolgstap zal zijn te kijken naar de toekomstplannen voor het PCC. De nodige uitbreiding en modernise ring van de verzorgingshuizen in Heiloo is een ander belangrijk punt van aandacht. Het aantal bewoners van boven de 75 jaar zal de komende jaren fors toenemen waarmee de zorgbehoefte zal blijven groeien. GroenLinks vindt het van groot belang dat het maken van politieke keuzes zo transparant mogelijk gebeurt. Dat informatie voor iedereen toegankelijk is, in een heldere taal en voor wie het wil digitaal verkrijgbaar is. Ook op dat terrein kan de gemeente nog heel wat slagen maken. CDA-Heiloo: "Bijzonder Betrokken" Deze begrotingsbehandeling vindt plaats in een turbulente tijd. De econo mische crisis heeft grote gevolgen, vooral voor mensen die hun baan ver liezen. Daarbij komt: de trend in de politiek is om snel te scoren met korte termijn effecten, terwijl inwoners zich steeds minder in de politiek herkennen, maar daar wel veel van verwachten. CDA-Heiloo vormt een tegenwicht voor kille kortzichtigheid en kiest voor 'beleid' en voor betrokkenheid, vooral met die inwoners van Heiloo die zich in een zwakkere of afhankelijke positie bevinden. Kernvraag: voldoende toegerust voor "zwaar weer"? In financiële zin kan de gemeente Heiloo tegen een stootje: ons weerstandsver mogen wordt gunstig genoemd. Maar we kunnen de komende jaren nog forse 'windstoten' verwachten en daarom die nen we ons goed op de langere termijn voor te bereiden. Daarbij past soberheid, met als uitgangspunt het op peil houden en mogelijk versterken van onze voorzie ningen. Wij steunen daarom de college voorstellen op het gebied van mantel- zorgbeleid, vrijwilligersbeleid en WMO- huisbezoek. Volkstuinen Wij steunen ook het collegevoorstel om de volkstuinen te verzelfstandigen. Voorwaarde is dat dit gebeurt in overleg èn wanneer daar de noodzakelijke voor zieningen op peil gebracht worden. Minder regels, meer service CDA-Heiloo is ervan overtuigd dat veel overbodige gemeenteregels geschrapt kunnen worden. Het college zou dit al in 2006 voortvarend oppakken, maar daar is weinig van terecht gekomen. Daarom komen wij nu met een concreet voorstel dat leidt tot minder regels, waarmee de gemeentelijke dienstverlening beter wordt. Kansen benutten: nieuwbouw PCC in combinatie met Muziekschool en BukBuk? Het PCC heeft een aanvraag voor nieuwbouw op de huidige locatie inge diend. Dit biedt kansen, die nader onder zoek verdienen! Bijvoorbeeld een combi natie met de Dans- en Muziekschool en met de BukBuk. Met deze variant van de "Brede School" kunnen we gemeen schappelijke ruimtes optimaal benutten èn behouden we deze voorzieningen voor de toekomst! Samenvatting Algemene beschouwingen PvdA Heiloo De PvdA is tevreden met het feit dat er sprake is van een sluitende begroting en een uiterst minimale lastenstijging voor de burgers maar mist een doorkijk naar de toekomst. Een toekomst die waar schijnlijk zal leiden tot grote bezuinigin gen. Daarom wordt aan het college gevraagd om in februari te komen met een notitie waarbij mogelijke bezuinigin gen worden genoemd die niet ten laste mogen gaan van de inwoners. In de ontwikkeling van Zandzoom/ Zuiderloo zit weinig vooruitgang. Door het inzakken van de woningmarkt, bodemverontreiniging en een discussie over het stedenbouwkundig plan komt het plan ook financieel onder druk te staan. Wij hebben in 2008 al gewaar schuwd voor deze ontwikkeling en heb ben toen gezegd dat voorkomen moet worden dat het plan een historische ver gissing wordt. Wij vinden dat het politiebureau in Heiloo geopend dient te blijven en roepen de burgemeester door middel van een motie op dit te bewerkstelligen. Met ingang van 2010 wordt de dagopvang voor ouderen niet meer bekostigd door de AWBZ maar moeten gemeenten dat beta len uit het budget Wmo. Door middel van een motie willen wij van het college weten wat de gevolgen voor zowel de inwoners als gemeente zijn. Een jaarlijks terugkerend onderwerp is het afschaffen van overbodige regels. Wij hebben de indruk dat er meer regels worden vastgesteld dan afgeschaft. Naar ons oordeel kunnen best een aantal regels uit de APV worden geschrapt. Tot slot hebben wij het college aange sproken op de af en toe slechte commu nicatie met de burgers en aangedrongen op maatregelen om een en ander terug te dringen. "wl" t Was het vertrouwen van de NCPN in het college inzake de begroting 2009 al het nulpunt genaderd, over de begroting 2010 is het vertrouwen nu min nul. Vanwege het geringe aantal woorden van deze rubriek slechts enkele voor beelden. - Er zijn nog steeds veel klachten van inwoners over te laat of helemaal niet ontvangen van antwoord van de gemeente op hun brieven. Ze worden niet serieus genomen! Toch bazuint het college rond dat de gemeente graag een sociaal gezicht toont naar haar inwoners. Nou, doe dat dan ook! - NCPN blijft zich consequent verzetten tegen de afbraak van het dorpskarak ter. Na de bouwramp van het Stationscentrum met 6 miljoen euro verlies wordt de ontdorping aan de westkant van het spoor voortgezet. Bij aanvang van de bouw zal er al weer opnieuw een verlies zijn, t.w. €50.000. Het college stelt glashard dat het dorpskarakter van Heiloo behouden blijft. Een bezoek van dit college aan Hans Anders (op eigen kosten) is dringend noodzakelijk. - Het college laat nog steeds nieuwe UMTS masten en zenders toe ondanks de allang bewezen medische schade voor de inwoners door de ziekmakende straling. - Ook het dierenbeleid is uiterst pover. Er is nog steeds geen dierenwelzijns- nota. De gemeente Heiloo geeft geen geld aan het regionaal vogelasiel ondanks de wettelijke zorgplicht om vogels in nood te verzorgen. Inzake de hondenbelasting schrijft het colle ge: er zijn 1047 stuks. Zo'n benaming zegt al genoeg. Dus het college bestaat uit 4 stuks? - NCPN is en blijft tegen de afslag op de A9. Dan kunnen er toch 700 woningen worden gebouwd. Dat is genoeg. Meer is niet te behappen zonder opnieuw in grote financiële problemen te komen. College en meerderheid raad lijden aan expansie koorts. - De door NCPN aan de gemeentelijke sporthal geschonken defibrillator is op bevel van het college verwijderd. Een misselijke streek en een onnodige kostenpost. - Het gedwongen verkassen van de volkstuinders van Hoogeweg naar Groeneweg is ook op een debacle uit gelopen door onkunde van de gemeente. Veiligheid. Dit jaar is het thema van de VVD Heiloo veiligheid. Het is belangrijk dat er voldoende blauw zichtbaar is op straat en dat het politiebureau in Heiloo open blijft. Brandweer. Veiligheid betekent ook de zekerheid dat er bij calamiteiten ade quaat wordt opgetreden. Denk aan onze brandweer en - zonder de beroepskrachten tekort te doen - spe ciaal de vrijwilligers, die altijd klaar staan om uit te rukken. De begroting. Veiligheid betekent ook 'financiële veiligheid'. De begroting ziet er goed uit: er is een positief meerja renperspectief, de reserves zijn in orde en de OZB wordt niet te veel ver hoogd. Echter, waarom we niet dras tisch bezuinigen is dat de NUON aan delen verkocht zijn. Regelmatig heb ben wij ervoor gepleit een deel van de reserves terug te geven aan de inwo ners; nu kan dat niet. Parkeer deze gelden en gebruik de rente. Verkeersveiligheid. Wij zijn blij dat er weer een aantal veiligheidsbevorderen- de maatregelen is genomen, zoals meer 30-km zones en een rotonde. Wij vragen wel aandacht voor een knel punt bij het begin van de Beliëslaan. Hier dient een veiliger situatie gecreë erd te worden. Woningen. Wij willen ook in onze wij ken veilig leven. Dat betekent dat uit sluitend kwalitatief hoogwaardige woningen in Heiloo gebouwd worden. Bij nieuwbouw moet rekening gehou den worden met de demografische ont wikkelingen, de wensen van de markt partijen (inclusief specifieke doelgroe pen, zoals jongeren) en het bevorde ren van eigen woningbezit door start subsidies. Tot slot: - Blijf in het onderwijs investeren; - Het PCC Junior College dient gehandhaafd te blijven; - Ga zo snel mogelijk bouwen in Zuiderloo; - De geluidswal langs de A9 bij Plan Oost moet er eindelijk komen; - Bestrijd het alcohol misbruik onder jongeren; - Maak meer woonzorgcomplexen; - De welstand kan anders geregeld worden; een welstandscommissie is niet meer nodig. - Bij Nijenburg verwachten we een wandelroute over het terrein.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 15