Minister Cramer bezoekt Benedictusschool Heilooër Pieter Baart verrast vriendin met een zelfbedacht Monatoetje Jaap Swart (85 jaar), krantenbezorger met een bijzonder verhaal H E I L O O 3 KORTOM Info-uurCDA Bloemschikken beginners cursus II Tintoretto kerst expositie groot succes UITKIJKPOST 20 JANUARI 2010 Vervolg van voorpagina Een goede luchtkwaliteit bevor dert bovendien de leerprestaties van leerlingen. Dijksma stelde, dat de Benedictusschool op alle fronten voor loopt, zowel in duurzaamheid als wat het onderwijs betreft. Daarmee doelde zij op de pilot 'Ruimte voor Talent', waaraan de Benedictusschool als één van vijf basisscholen in Nederland deel neemt. Vanuit IPABO en de Universiteit van Groningen worden leerkrachten ondersteund bij de regelmatig gegeven technieklessen, die nieuwsgierigheid en leergierig heid van leerlingen op basisscholen stimuleren op het gebied van tech niek, wetenschap en bètavakken. „Dit is heel belangrijk voor de toe komst, aldus Dijksma. Daarna werd het gezelschap opgesplitst voor een rondleiding door de nieuwe school. Minister Cramer bezocht als eerste groep 5 in het leslokaal, waar onder andere leerling Tanja haarfijn aan de minster uitlegde hoe het ventila tiesysteem van de school werkt. Daarna werden ook andere groepen tijdens de les bezocht. Minister Cramer prees ook hier de nieuws gierigheid en het onderzoekend ver mogen van de leerlingen. Ter afslui ting konden leerlingen van groep 7 nog vragen over duurzaamheid en onderwijs aan de minister stellen. Daarbij werden kritische vragen over de onlangs gehouden klimaat top in Kopenhagen niet geschuwd. Zowel Dijksma als Cramer waren zeer onder de indruk van de inventi viteit en spitsvondigheid van de leerlingen. Geheel in Monatoetjes stijl werd het nieuwe maandtoetje, verzonnen door Pieter Baart (met feest- muts) op de verjaardag van Liesbeth (rechts) aan familie en vrienden gepresenteerd. Foto: Caroiien Breed De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 17.500 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Advertenties De advertentieafdeling is te bereiken via 072-5330175 of per e-mail: advertenties@uitkij kpost.nl. Advertenties dienen uiterlijk maandag 17.30 uur in ons bezit te zijn. Advertentieprijs per mm is 0,46 (excl. BTW). Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. Voor informatie over tarieven en mogelijk heden, kunt u contact opnemen met Marion Becker- acquisitie, tel. 072-5351072 of per e-mail: verkoop@uitkijkpost.nl Zij is aanwezig op: dinsdag 09.00 t/m 17.30 uur vrijdag 09.00 t/m 14.30 uur Redactie Redactionele kopij moet uiterlijk vrijdag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Een uitzondering wordt gemaakt voor kopij voor de sportpagina's en voor evenementen die in het weekend plaats vinden. In dat geval mag kopij tot maan dag 12.00 uur worden ingeleverd. De redactie van de Uitkijkpost is op de volgende uren bereikbaar: maandag 08.30 t/m 17.30 uur dinsdag 08.30 t/m 13.00 uur donderdag 08.30 t/m 13.00 uur vrijdag 08.30 t/m 14.30 uur woensdag is de redactie afwezig. Openingstijden Drukkerij Uitkijkpost ma t/m do 08.00 t/m 17.30 uur vrijdag 08.00 t/m 14.30 uur Aangeleverde kopij advertenties De redactie behoudt zich het recht voor om stukken te bewerken, in te korten te verplaatsen naar een volgende editie of niet te plaatsen, mede afhankelijk van het advertentieaanbod. U kunt uw kopij mailen, faxen, verzenden of afleveren bij de balie. De redactie stuurt geen foto's en floppy's/cd-roms retour. Deze kunt u aan de balie van de Uitkijkpost op komen halen. De Uitkijkpost is niet verantwoor delijkvoor in advertenties gedane uit spraken of beweringen. Adres Bezoekadres: De Hoefsmid 5,1851 PZ in Heiloo, tel. 072-5330175, fax 072-5335644, e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl internet: www.uitkijkpost.nl Postadres: postbus 68,1850 AB Heiloo. Dit krantenproduct is milieuvriendelijk vervaardigd HEILOO - Op donderdag 7 janua ri houdt de CDA-fractie een info- uur. Wanneer u een onderwerp met de fractieleden wilt bespre ken, graag van te voren een bericht aan: Henk van der Werf tel. 5335150. E-mail h.vd.werf@heiloo.nl. Aanvang om 19.30 uur in het gemeentehuis (oude ingang). HEILOO - In het najaar is de eer ste beginnerscursus gestart. De volgende groep start in 2010 op de donderdagavond om degenen die niet op dinsdag kunnen tege moet te komen. In deze cursus wordt zeer beperkt materiaal aan gereikt. De bedoeling is dat men ongeacht de ervaring op bloem- sehikgebied van A tot Z kan leren bloemschikken. U leert techniek, kleurenwerking en vormgeving hanteren. Bij de eerste cursusbij eenkomst op donderdag 21 janu ari om 19.45 uur wordt al het materiaal verstrekt. Voor de tweede les en volgende lessen brengt u zelf materiaal en hulp materiaal mee; de ondergrond waarop gewerkt wordt, krijgt u verstrekt. Locatie: Ter Coulsterkerk Holleweg 111, Heiloo. Informatie en aanmelden: bij Mercedes Docter. e-mail benzdocter@hotmail.com of tel. 06-50123521. HEILOO - Zoals ieder jaar werd het atelier van de Teken- en schil dervereniging Tintoretto omgeto verd tot smaakvolle expositie ruimte. Gedurende vier middagen, waaronder de kerstda gen, was deze expositie voor het publiek toegankelijk. De kerstten toonstelling van Tintoretto maak te onderdeel uit van de Atelier Winterroute. Bezoekers en leden konden door middel van een stembiljet aangeven welk werk hen het meest aansprak. De win naars van de kerstexpositie 2009- 2010 waren: 1. Marja Verhagen Vier elementen met zestig stem men, 2. Carla Levering Herfst met 47 stemmen, 3. Agaath Tissing Landweg met 54 stem men, 4. Cees vd Werf Noorderneg met 42 stemmen, 5. Dirk Flret Blauwe muziek met 36 stemmen. HEILOO - Pieter Baart en Liesbeth Apeldoorn zijn echte fans van het 'Monatoetje van de maand'. Ieder nieuw maand toetje wordt uitgebreid geproefd en beoordeeld en bij goedkeuring herhaaldelijk door de tortelduifjes verorberd. Zo kwam Pieter op het idee om zijn vriendin te verrassen met een zelfbedacht, ultiem Monatoetje. Beiden zijn namelijk gek op bokken- pootjes en chocolade. Het idee van HEILOO - Na verschijning van een artikel in De Telegraaf en het Noordhollands Dagblad over krantenbezorger Jaap Swart (85 jaar) stond de telefoon in huize Swart roodgloeiend. Hartverwarmende reacties kwa men zelfs vanuit het buitenland. Iedere morgen, behalve zondag, staat Jaap namelijk voor dag en dauw op om zowel De Telegraaf als het Noordhollands Dagblad te bezorgen. En dat alles om een vroe gere Russische vriendin, die hij tij dens de oorlog in Osnabrtiek heeft leren kennen, te helpen. In 1943 werd Jaap, bakkerszoon uit Oudkarspel, net als veel leeftijdsge noten te werk gesteld in Duitsland. Hij wist de daar op volle toeren draaiende oorlogsindustrie te ont wijken en kwam hij te werken in de bakkerij van de familie Bröcker in Osnabrtiek. De 'beroepsbevolking' van het stadje bestond in die tijd grotendeels uit tewerkgestelde Auslander'. Jaap: „De buitenlandse arbeiders werden daar indertijd vaak met de nek aangekeken. In het nabijgelegen kerkje was een groep Russische dwangarbeidsters onder gebracht, die in de zeepfabriek werkten. Iedere ochtend, wanneer ik de verduisteringszakken van de dakramen verwijderde, zag ik de meisjes voorbijlopen. Ik wist vanaf het dak hun aandacht te trekken. Het lukte me om met één van de meisjes, Nadezda geheten, een afspraakje te maken om elkaar tij dens het luchtalarm stiekem te ont moeten." Een 'gestolen kusje' van hun gedroomde lievelingstoetje, met deze specifieke ingrediënten, stuurde hij op naar Mona en een halfjaar later, in oktober 2009, ont ving Pieter bericht van Mona, dat dit toetje in productie zou worden genomen als het nieuwe toetje van de maand januari. Sinds begin janu ari ligt het Mona toetje van de maand: 'Luchtige Bokkenpootjes- pudding met chocoladesaus', in de gekoelde schappen van de Nederlandse supermarkten. Op zondag 17 januari werd tijdens het Jaap werd door haar resoluut afge wezen. Eenmaal weer veilig thuis in Nederland ontmoette Jaap zijn hui dige echtgenote Elly. Jaap heeft zijn belevenissen opge schreven om door te geven aan zijn (klein)kinderen. Echtpaar Swart onderhoudt nog altijd contact met de familie Bröcker. Via hen kwam hij in 2003 in contact met de Duitse historicus Volker Issmer. Hij had informatie over de Russische meis jes van weleer. Zo kwam Jaap weer in contact met Nadezda. De 'gesto len kus' was het herkenningteken. Jaap is (via een tolk) sindsdien met Nadezda blijven corresponderen. Als verjaardagsfeest van Liesbeth, dat uiteraard in het teken van 'Monatoetjes' stond, het superlekke- re maandtoetje aan familie en vrien den gepresenteerd. Op de verpak king van ieder Mona maandtoetje staat bovendien een speciale bood schap van Pieter aan Liesbeth ver meld. Pieter vertelt trots: „In Heiloo zijn de 'Luchtige Bokkenpootj es- pudding met chocoladesaus' nu al een groot succes! Maar ook alle toe- tjesfans in Nederland kunnen ervan meegenieten. blijkt dat zij op haar 82ste financieel geheel aan de grond zit, wil hij haar helpen. Jaap besluit een krantenwijk te nemen en de verdiensten naar Nadezda te sturen. Zo gezegd, zo gedaan! „Krantenbezorger is een moeilijk vak, hoor", aldus de goed lachse Jaap Swart. Sinds hij met de fiets onderuit is gegaan, neemt hij liever de auto. „De krantenwijk is dichtbij huis, niet zo groot en goed te doen. Het houdt me in beweging!" De stroom aan reacties moet bij echtpaar Swart nog wel even bezin ken. Want het maakt bij Jaap weer een hoop emoties los. Jaap en Elly Swart. Foto: Caroiien Breed

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 3