De huidige welstandscommissie moet worden opgeheven oneens eens oneens CDA oneens oneens oneens STELLING VAN DEZE WEEK: #PvdA liiêillËi 8 NCPN D66 Op woensdag 3 maart 2010 zijn de gemeenteraadsverkiezingen. In de aanloop daar naartoe legt weekblad Uitkijkpost de politieke partijen elke week een stelling voor. Alle stellingen zijn terug te lezen op www.heiloo-online.nl/verkiezingen. John Daas, Heiloo 2000 Rene van SplunterenWD Jacob Ouderkerken, PvdA Elly BeensCDA Heiloo Jos Kraakman, NCPN L, Martha Klein, D66/GroenLinks GROEN LINKS 3 FEBRUARI 2010 UITKIJKPOST Velen vinden de welstandscommissie een sta in de weg bij de realisatie van een bouwplan. Toch is diezelfde commissie ook be waker van straatbeelden en gevelaanzichten. In Heiloo moet de welstandscommissie nieuwe bouwplannen toetsen aan de wel standsnota. Hierin is grote lijnen vastgelegd wat wel en wat niet kan in een bepaalde straat, wijk of gebied. Onbegrijpelijk is het echter als grootschalige projecten schijnbaar moeiteloos door deze zelf de welstandscommissie worden goedgekeurd. Wat velen echter niet weten, is dat de politiek vaak een schimmige rol speelt bij het verkrijgen van deze benodigde goedkeuringen. Voor de buitenwe reld is de welstandscommissie dan de gebeten hond. De huidige welstandscommissie heeft het aangedurfd om de politiek en het college van Heiloo bij de Zuiderloo-plannen ter verantwoording te roepen en gevraagd om duidelijke toetsbare richtlijnen. Vanuit Den Haag wordt de mogelijkheid om bouwplannen met vergunningvrije aanvragen te realiseren steeds groter gemaakt. In samenhang met de welstandsnota van Heiloo, moet het voldoende waarborgen geven om voor onze inwoners naar ieders tevredenheid bouw plannen te kunnen ontwikkelen en te beoordelen. Experimenten elders in het land met nog meer vrijheden, hebben nog niet het gewenste resultaat opgeleverd. Daardoor kan HEILOO-2000 zich nog niet vinden in opheffing van de welstandscommissie. zeker, de WD Heiloo vindt dat er al genoeg regels f zijn en dat het een opdracht voor de overheid is om over bodige regels te schrappen en niet om er steeds meer bij te maken. Ooit definieerde iemand een welstandscom missie als volgt: 'dat is een groep architecten ingesteld om het werk van andere architecten af te kraken.' In een bestemmingsplan kunnen voldoende en duidelijke ka ders worden gesteld aan wat er wel en niet gebouwd mag worden. Daarin kunnen ook de welstandscriteria worden opgenomen; eventueel kunnen deze worden ver woord in een aparte welstandsnota. In ieder geval wordt op deze manier menig inwoner de lijdensweg van een of soms zelfs meerdere bezoeken aan de welstandscom missie bespaard. De marginale toetsing van de criteria kan plaatsvinden door een stedenbouwkundige die als ambtenaar onder de politiek verantwoordelijke wethou der valt. Een welstandscommissie wordt dan overbodig zonder dat er wildgroei kan ontstaan. De WD Heiloo gaat ervan uit dat onze inwoners mensen zijn met voldoende verantwoordelijkheidsgevoel die heel goed in staat zijn te beslissen over hun eigen woon- en leefomgeving met respect voor anderen. Opheffing van de welstandscommissie zal leiden tot ongewenste situaties voor nieuwbouw en vernieuwbouw. De PvdA Heiloo meent echter wel dat de onvrede over de commissie moet worden weggenomen. Daartoe moet er een dorpsarchitect worden aangesteld die de aanvrager van een bouwvergunning desgewenst op het gebied van kleine nieuwbouw en verbouwingen adviseert. Zo voor kom je dat verzoeken herhaaldelijk worden afgewezen zonder duidelijkheid over wat er nu precies aan het voor gelegde plan gewijzigd dient te worden zodat het wel wordt goedgekeurd. Ook uitbreiding van het aantal wel- standsvrije bouwwerken is voor ons een bespreekbare optie. Door dit alles ontstaat er een duidelijk beeld van de welstandseisen in Heiloo. Met de nieuwe welstands nota wil de PvdA enerzijds bereiken dat de bouweisen in Heiloo aan de hand van voorbeelden voor iedereen duidelijk worden en anderzijds aangeven waar de wel standscommissie al dan niet over gaat. Daarnaast dient de nota zowel digitaal als op papier opvraagbaar te zijn. VV.W'J. Heiloo is een prachtig dorp met een mooi buitengebied en diverse historische plekken en gebouwen en deze kwaliteit moet in stand blijven. Tegelijk willen we com fortabel en veilig kunnen wonen en moet er voldoende ruimte zijn voor verkeer en infrastructuur. CDA-Heiloo streeft naar een zo goed mogelijk evenwicht tussen deze verschillende elementen met aandacht voor duurzaam heid. Dat vereist ook op het gebied van de welstand duidelijke regels en een transparante toetsing daarop. Een wel standscommissie kan hier wel degelijk een goede rol in vervullen. CDA-Heiloo is dan ook niet bij voorbaat tegen een welstandscommissie, hoewel er ook andere moge lijkheden zijn om de rol van de huidige welstandscom missie in te vullen. Wij vinden het echter belangrijker dat de gemeenteraad eerst zelf meer duidelijkheid schept in de welstandsregels, in plaats dat zij haar pijlen richt op de door haar ingestelde welstandscommissie die de re gels moet toetsen. De Welstandscommissie moet blijven. Ze heeft haar bestaan al dubbel en dwars verdiend voor de wijze waar op zij de planontwikkeling Zuiderloo heeft bestudeerd en gerapporteerd met een niet mis te verstane conclu sie: Stoppen met het huidige plan, een herstart met een echte stedenbouwkundige en dus een nieuw plan. Hier mee behoedt de Welstandscommissie, wanneer haar analyse wordt uitgevoerd, de burgers voor opnieuw een grote blunder van de gemeentelijke overheid gelijk ook de overschrijding met 6 miljoen euro bij het Stationscen trum. Het huidige ontwerpplan strookt niet met de door de raad eerder aanvaarde plannen, en mist een duide lijke structuur, kent een enorme dichtheid van bebouwing en mist ruimtelijke en stedenbouwkundige kwaliteiten. Binnen drie jaar hebben drie a vier verschillende steden bouwkundige en drie verschillende projectleiders aan het plan gewerkt! Dikke salarissen natuurlijk voor deze figuren die al weer vertrokken zijn! De verantwoordelijke wethouders zitten nog op hun plaats. Er is weer met geld gesmeten. De Welstandscommissie moet blijven! Welstandscommissie Heiloo is een door de gemeenteraad benoemde adviescommissie. Hun opdracht is om te beoordelen of een bouwvoorstel architectonisch past in de omgeving. Zeker in ons mooie dorp waar we veel waarde hechten aan de kwaliteit van onze leefomgeving is het stellen van hoge eisen aan bouwprojec ten belangrijk. Een deskundig onafhankelijke advies is daarbij veel waard. Over smaak valt immers te twisten. Als men niet tevreden is over de welstandscommissie is het des te belangrijker om serieus werk te maken van de evaluatie van de huidige welstandsnota en betere kaders te formuleren. Via de wel standsnota geeft de politiek aan wat zij 'redelijke eisen van wel stand' vindt en wat de speelruimte van de welstandscommissie is. D66-GroenLinks wil wel dat de welstandscommissie zich vooral richt op de meer grootschalige, beeldbepalende ontwikkelingen in Heiloo. De waarde van hun advies heeft zich wat ons betreft onlangs nog bewezen met het commentaar op de eerste uitwer kingsplannen voor het Zuiderloo. Terecht wees de commissie erop dat er afgeweken wordt van het beeldkwaliteitplan en vroeg zij zich bezorgd af of de gemeente hier een VINEX-wijk van gaat maken. Wat D66-GroenLinks betreft maken we de komende jaren juist beter k van de deskundigheid van onze welstandcommissie. HEILOO

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 8