Eigen Wijs Limmen verruimt openingstijden Dierenbescherming: Geef de gans een alternatief Oldtimerfestival in Akersloot 9M Nieuwe natuurwandeling Wandeling door Egmond vanuit de Prins Hendrik REGIO 17 INGEZONDEN MEDEDELING Ganzenbeheer moet met beleid gebeuren Cr ft Thema wandeling: Van Cultuur naar Wildernis De wandeling door Egmond duurt ruim anderhalfuur KORTOM Cursus: Hoogsensitieve kinderen Een bezoek aan 't Praethuys Een luchtig Slot: Zomer in de polder U I T K IJ KPOST 25 AUGUSTUS 2010 LIMMEN - Vanaf 1 september is kinderdagverblijf Eigen Wijs in Limmen iedere werkdag geopend van 06.30 uur tot 18.30 uur. Dit betekent een flinke verruiming van de openingstijden. Verder is het vanaf 1 september voor ouders/verzorgers ook mogelijk flexibele dagen af te nemen. Voor ouders/verzorgers met onregelmatige werktijden kan dit een uitkomst bieden. Tussen 06.30 en 07.30 uur krijgen de kinderen een ontbijt geser veerd. Doordat de kinderen hierdoor thuis niet onder tijdsdruk staan, kun nen ze rustig hun broodje opeten op deze manier wennen aan het dagelijks ritme van ontbijten. Forte Kinderopvang speelt hiermee in op de groeiende behoefte van vooral werkende ouders/verzorgers om hun kinderen al in de vroege ochtenduren naar het kinderdagverblijf te kunnen brengen. Eigen Wijs is een kinderdagverblijf voor kinderen van 0 tot 4 jaar. De hui selijke sfeer en het individuele kind centraal staat hier centraal. Meer infor matie is verkrijgbaar op www.fortebv.nl of via tel. 06-15887196. HE ILOO - De Dierenbescherming maakt zich zorgen over de roep om de grauwe gans in de pro vincie Noord-Holland vogelvrij te verklaren. Dat boeren ingewikkelde admini stratieve handelingen moeten ver richten om hun schade gecompen seerd te krijgen, mag volgens de Dierenbescherming geen vrijbrief worden om de grauwe gans massaal af te schieten of te vergassen. De Dierenbescherming vindt het de taak van de overheid om voor ontwikkeling en gebruik van ganswerende middelen te zorgen. Daarbij moet de gans een alternatief worden geboden. Grauwe ganzen zijn beschermde diersoorten in Nederland die val len onder de Flora- en faunawet. Alleen als er sprake is van een zwaarwegend belang én wanneer alternatieve oplossingen ontbreken, mag van deze bescherming worden afgeweken. Het is waar dat ganzen schade aan landbouwgewassen kun nen veroorzaken, afschot of vergas sing is echter nooit de oplossing. Dierenbescherming Noord-Holland Noord: 'Ganzenbeheer moet geen excuus voor afschot en vergassing worden'. De Dierenbescherming is van mening dat gemeenten, de Provincie, Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten en LTO eerst meer aandacht zouden moeten schenken aan het onderzoeken, ont wikkelen en faeiliteren van alterna tieve diervriendelijke oplossingen. Nestbeheer en de inzet van ganswe rende middelen zoals kuikenrasters, over het land bewegende mecha nieken met draden, akoestische en visuele middelen, zijn praktische voorbeelden die deel kunnen uit maken van diervriendelijk ganzen beheer. Zolang er onvoldoende gekeken wordt naar de oorzaken en zolang de oplossing steeds weer gezocht wordt in het doden van die ren zal het probleem blijven bestaan. De Dierenbescherming vindt het belangrijk dat er kritisch gekeken wordt naar de uitwijkgebieden die ganzen tot hun beschikking hebben. Meer onderzoek is nodig naar de ligging en inrichting van de huidige natuur- of foerageerterreinen waar ganzen jaarrond mogen verblijven. Als ganzen een alternatief wordt geboden in de vorm van een uit- wijkgebied met kort gehouden gras of ingezaaide witte klaver, dan heb ben de dieren een keuze wanneer ze verjaagd worden van boerenland, aldus de Dierenbescherming. m AKERSLOOT - Zondag 29 augustus zal er voor de vijftien de keer het bekende Akersloot Oldtimer festival worden gehouden. Een groot aantal oldtimers staat vanaf 13.00 uur te pronken in de oude kern van Akersloot. Prachtige Amerikaanse bakken, oerdegelijke Europese oldtimers, Cadillac's, Ford Thunderbirds en Mustangs; er is van alles te zien. Een record aantal oldtimers heeft zich voor dit unieke festival opgegeven. Dit jaar een flink aantal historische vracht wagens en bestelwagens met daar naast heel veel Amerikaanse auto's. Naast deze automobielen zullen er veel oude racemotoren te bewon deren zijn. Voor de liefhebbers zijn er ook enige stands met rock 'n roll kleding, brommers en solexen aan wezig. Het Oldtimer festival is een onderdeel van het drie dagen duren de Rock 'n Rol Street, een Rock 'n Roll festival waaraan maar liefst elf bands hun medewerking verlenen. Op zondag treden onder andere Shakin Stars, Custom Made Trio, Hot Dang Dilly en PV The Heart Beats op, waarbij ook Dj Ruud acte de presence geeft. De toegang tot het oldtimer festival, alsmede de optredens van de rock 'n roll bands zijn geheel gratis. Het Custom Made Trio treedt op tijdens het Oldtimer festival een festival waar maar liefst elf bands optreden. Aangeleverde foto EGMOND - Op zondag 29 augustus lopen natuurgidsen Ria Thijssen en Henri Genet om 14.00 uur weer hun nieu we, tweeënhalf uur durende wandeling: Van Cultuur naar Wildernis. De wandeling loopt over de Nieuwe Schulpweg, een voorma lig schelpenpad waarover vroeger schelpenkarren vanaf het strand naar het Stet (het haventje) reden. Hier werd de vracht overgeladen op schepen en naar de kalkovens in Alkmaar vervoerd. Dit tracé is nog altijd zichtbaar in de duinen. Links en rechts van het pad liggen de nol len, de oude duinen, met op de ach tergrond de jonge duinen, gevormd van de tiende tot de zestiende eeuw. Via het Vennewater en het bos van de Westert voert de wandeling naar de oude Westert, het huidige Anno Nu. Hier waren vroeger de Mientgronden: gezamenlijke akkers waar op commerciële basis werd verbouwd en vee geweid. PWN heeft het gebied onlangs teruggebracht naar de situatie van rond 1959. Duinrellen en een oude blekerij werden hersteld. De afgraving bij Waterrijk laat zien hoe het waterpeil in dit gebied hoog wordt gehouden. Links hier van was de wildernis, rechts is in cultuur gebracht. Voor deze boei ende wandeling dient u zich vooraf aan te melden bij Henri Genet, tel. 06-22770986). Deelname kost twee euro per persoon. Een PWN duin- kaart is verplicht, wandelschoe nen zijn aan te bevelen. Startpunt: Heemtuin De Wielenmaker, St. Adelbertusweg 38, Egmond-Binnen. Kijk ook op www.wielenmaker.nl. Grauwe ganzen zijn beschermde diersoorten in Nederland die vallen onder de Flora- en faunawet. Aangeleverde foto EGMOND - Wandel op zondag 29 augustus eens mee door Egmond aan Zee met een gids van Historisch Egmond. Hij neemt u mee naar bijzondere plekjes en vertelt wetenswaardig heden over de geschiedenis van het zeedorp. Verzamelpunt om 13.45 uur is de hal van de Prins Hendrik Stichting. Nog niet zo lang geleden was dit een tehuis voor oud- zee lieden, het enige in Nederland. Het gebouw is nog altijd geheel in maritieme sfeer ingericht. Zo is er een galerij met glas-in-loodramen te zien die het leven van de zee man verbeelden van de wieg tot het graf. Ook kunt u hier voor of na de rondleiding het kleine scheepvaart museum bezoeken. De wandeling door Egmond duurt ruim anderhalf uur en kost 3,50. Kinderen tot 12 jaar gratis. Aanmelden is niet nodig. Meer informatie over wandelin gen met een gids via Nel Wolf, tel. 072-5062344 of www.historischeg- mond.nl. LIMMEN - Vanaf 13 september wordt een cursus voor ouders en begeleiders van hoogsensitieve kinderen aangeboden in Limmen. Deze cursus wordt begeleid door kindertherapeut Bianea Goes en spiritueel begeleider Martine Vreeburg. Inhoudelijk geeft deze cursus anwoord op vragen als: Hoe geef je je kind een positief zelfbeeld, zelfvertrouwen en balans?, Hoe ga je om met de emoties van je kind? Wat heeft het kind nodig om evenwichtig in de wereld te staan? Hoe kun je je afstemmen, ontspannen en prettig voelen in het contact met je kind? Vanuit een holisti sche benadering is deze cursus geschikt voor alle ouders en begeleiders van (hoog)gevoe- lige kinderen. De eerste van vier avonden vindt plaats op 13 september bij Praktijk Marelsa te Limmen. Voor meer informa tie kunt u bellen met Martine Vreeburg tel. 06-23845411 of kijk op www.marelsa.nl. ALKMAAR - Loop eens binnen in 't Praethuys, centrum voor mensen met kanker en naasten op Westerweg 50 in Alkmaar. Voor informatie, een gesprek, massage, Reiki, een gezicht behandeling of voor deelname aan een creatieve of sportieve activiteit. Openingstijden maan dag tot en met donderdag van 10.00 tot 16.30 uur. Kijk voor meer informatie www.praethuys. nl, 072-5113644 of mail naar info ©praethuys. nl. Donderdag 26 augustus is de Talkwalk (start: 10.30 uur) een wandeling vanuit 't Praethuys. Voor de conditie, om je alvast warm te lopen voor de van Dam-tot-Damloop, om even bij te tanken of gewoon om te genieten van de omgeving. De te wandelen afstand hangt af van wat de gemiddelde deelne mer fysiek aan kan. Talkwalk is een terugkerende activiteit en is voor iedereen die met kanker te maken heeft (gehad). Maandag 30 augustus is er van 19.30 tot 21.00 uur zingen voor wie van zingen houdt. Laat je stem horen en geniet van het gezellig samen zijn. Dinsdag 31 augustus is van 19.15 tot 21.15 uur de jongeren inloop Talk2gether. Alle jongeren (12 tot 18 jaar) met een vader, moeder, broer of zus met kanker mogen mee doen. Nieuwsgierig? Probeer het ook eens. EGMOND - In vele toonaarden klonk deze zomer op zondagavon den in de Slotkapel in Egmond aan de Hoef de lof over de zomer in de polder. Zondag 29 augustus om 20.00 uur is de laatste uit de serie Een luchtig Slot. Een avond vervuld met het verlangen dat een mooie zomer in de polder, met haar eigen licht, geuren en geluiden, oproept. Maar ook een met weemoed: de eerste zwa luwen zijn al weer vertrokken. Het muziek-/poëziegezelsehap Achterom, bestaande uit Hans van der Laan, zang, fluit en saxo foon, Henk van Meegen, Piano, Henk Engel, zang en gitaar en Jan Tulp, zang, accordeon en gitaar, zal in taal en muziek het thema tot leven brengen. Ans Swart zorgt weer voor een natuureollage. De toegang en kof fie of thee tot besluit zijn gratis. De kapel is open vanaf 19.30 uur.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 17