Anne van Veen met nieuw liedjesprogramma Uniek Byzantijns adventconcert Jan Giling viert tachtigste verjaardag H E I L O O 9 Baltische zielen Corso Bioscoop Dik Trom BOEK VAN DE WEEK Baltische zielen door Jan Brokken Boek van de week: door Jan Brokken voor 24,95 i Klassiek kamermuziek concert in Overkerck Grootse jubileumexpositie van Jan Giling in Witte Kerkje JAN BROKKEN BALTISCHE ZIELEN k«VJ DEUTEKOM UITKIJKPOST i DECEMBER 2010 Het Hoorns Byzantijns Mannenkoor treedt samen met het Utrechts Byzantijns Koor op in Heiloo. Aangeleverde foto Dik Trom is een vrolijke, eerlijke, beetje gezette jongen. Samen met zijn ouders woont hij in het knusse Dikkedam, waar iedereen net zo dik en uitbundig is als hij. Het is er elke dag feest en de mensen eten hun buik rond aan taart en vettig heid. Dik heeft veel dikke maatjes en is de koning van het bommetjes maken in het zwembad. Diks leven tje verandert als de familie gaat verhuizen naar Dunhoven, waar zijn vader een restaurant begint. In Dunhoven is niemand uitbundig of dik. Iedereen is juist dun en de mensen zijn alleen maar bezig met uiterlijk, gezondheid en sport. Voor het eerst in zijn leven wordt hij zich bewust van zijn omvang. Helemaal als hij verliefd wordt op Lieve, het dunste meisje van Dunhoven. De moeder van Lieve is diëtiste en zij weegt haar dochter elke dag. Dik is niet de enige die zijn oog heeft laten vallen op de mooie Lieve. Ook Viktor, de zoon van sport schoolhouder Dolf, dingt naar haar hand. De strijd tussen kemphanen zal beslecht worden tijdens de zomerwedstrij d Na een gevangenschap van zes jaar werd Aina Roze, de dochter van boekhandelaar Janis Roze in Riga, vrijgelaten uit een Siberische strafkolonie. Haar moeder Emma moest in Siberië achterblijven. Ze vertikte dat. Haar twintigjarige dochter was door de dwangarbeid verzwakt, ze wilde haar vergezel len. Emma ontsnapte en reisde met haar dochter mee. De vrouwen legden duizenden kilometers af, verstopt in treinen en vrachtwa gens, of lopend. Toen ze Letland ten slotte bereikten, moest Emma onderduiken. Elf jaar lang diende ze als huishoudster bij een profes sor in Riga. De kinderen van haar zoon wisten niet wie ze was en spraken haar aan met 'tante'. De geschiedenis van de familie Roze is een van de tientallen verhalen die Jan Brokken optekende. Van 1999 tot 2010 zocht hij in Estland, Letland en Litouwen naar levens geschiedenissen. Baltische zielen geeft een onthutsend beeld van de twintigste eeuw, met al zijn illusies, desillusies, doctrinaire twisten en waanzinnige moordlust. HEILOO - Anne van Veen trekt met haar tweede liedjespro gramma Wilde Lucht het land in. Woensdagavond 8 december treedt ze er mee op in Theater De Beun, in een try-out. In Wilde Lucht probeert Anne, dochter van Herman van Veen, al zingend, vertellend en dansend vat te krijgen op de grilligheid van alles en iedereen, inclusief zichzelf. Ze toont haar vele gezichten, van Moraal tot Banaal. Haar liedjes programma is verrassend doordat ze zich onderscheidt met bijzon dere liedteksten. De ontwapenende puurheid waarmee ze op het toneel HEILOO - Van 4 tot en met 12 december is het werk van Jan Giling te zien in het Witte Kerkje aan de Heerenweg te Heiloo. Het werk van Giling is bekend door vele eerdere ten toonstellingen in het Witte Kerkje en elders in Noord- Holland, zoals in vroegere jaren, vanaf 1977, met de Werkgroep 77-11. Het is goed om er even bij stil te staan dat het nu inderdaad vijf jaar geleden is dat Jan Giling met zijn expositie in 2005 de bezoekers in het Witte Kerkje tot groot enthou siasme bracht. In de tussentijd schetste hij in deze regio; in Heiloo, in Egrnond, in Alkmaar, in polders en duinen, in bos en op het strand. V 'I staat, verraadt dat ze een grote theaterpersoonlijkheid kan wor den. Anne is nu 27. Ze studeerde aan de Amsterdamse Toneelschool en Kleinkunstacademie. Onder lei ding van Ruut Weissman maakte zij daar haar eerste liedjes. 'Anne' was het programma waarmee ze de afgelopen seizoen door theaterland reisde, met veel succes. Heiloo kan als een van de eersten beoordelen of het vervolgprogramma ook lof verdient. Kaarten zijn te bestellen via www.vriendenvandebeun.nl of ver krijgbaar aan de kassa van het the ater, tussen 13.30 en 17.00 uur. Tel. 072-5333156. Wie langs de geëxposeerde schil derijen loopt (in totaal precies 80!) waant zich op een wandeltocht, vroeg in de morgen of laat in de middag met laagstaande zon. Door de polder langs boerenerven, foto genieke dorpjes, rijen treurende knotwilgen, landerijen met authen tieke boerenhekken met soms het impressionistische silhouet van een op dat hek leunende boer. De schil der blijft tegenwoordig vaak dich ter bij huis om zijn onderwerpen te kiezen. Maar wie dat verkiest kan ook met hem mee reizen, ver weg in Frankrijk of Griekenland, door dorpjes, langs haventjes of even uitrusten op idyllische markt pleintjes. Toch zal de bezoeker opmerken dat er een voorzichtige verschuiving plaatsvindt naar wat HEILOO - In Noord-Holland vindt een eenmalig gezamenlijk optreden plaats van het Hoorns Byzantijns mannenkoor en het Utrechts Byzantijns Koor. meer abstractie. Zeker nu deze tentoonstelling een overzicht geeft van de jaren 2005 tot en met 2010. Met name in de laatste anderhalve jaar wordt zijn werk veel verstilder, minder contrastrijk, minder wat hij concreet ziet, maar meer het wezen van wat hij ziet. Iets wat met een foto nauwelijks of niet mogelijk zou zijn. Hij tekent ook portretten. Heel vaak kinderkopjes die je aan kijken met guitige pretoogjes. Jan tekent ze met eindeloos geduld, tot ze helemaal echt zijn, alsof ze elk moment kunnen gaan praten. Jan Giling zal graag zelf een toelichting geven op zijn schilderijen. En, als Jan gaat vertellen, laat hem dan, want vertellen kan hij als de beste, geen schilderij of er zit wel een fraaie anekdote aan vast. In het kader van het 25-jarig bestaan van het Hoorns Byzantijns Mannenkoor en het zestigjarig bestaan van het Utrechts Byzantijns Koor is dit concert op zaterdag 11 december om 20.00 uur in de Ter Coulsterkerk te Heiloo. Het Hoorns Byzantijns Mannen koor is gespecialiseerd in litur gische muziek van de Russisch Orthodoxe Kerk. De liederen wor den a eapella vierstemmig vertolkt in een zangstijl zoals gebruikelijk bij de Russische monniken. Tevens beschikt het koor over een gevari eerd repertoire kozakkenliederen. Het Utrechts Byzantijns Koor werd in 1951 opgericht door de West- Oekraïnse musicoloog Myroslaw Antonowycz. In eerste instantie zong het koor uitsluitend Slavisch -Byzantijnse liturgieën in Roorns- katholieke kerken in Nederland. Inmiddels heeft het koor tot ver buiten onze landsgrenzen hun typisch oer-Oekraïnse zangstijl ten gehore gebracht. Beide koren staan onder leiding van Grigori Sarolea Vanuit zijn liturgische ervaring ere- eert hij met zijn zangers een kleur rijk palet aan spirituele en door voelde klanken. Kaarten a 12,50 zijn verkrijgbaar bij De Schrijverij in Heiloo of VW Alkmaar /Bergen of vanaf 19.30 uur aan de kerk. Reserveren via tel. 0229-591618. www. hoornsbyzantij nsmannenkoor nl, www.utrechtsbyzantijnskoor.nl. HEILOO - Op donderdag 9 december om 14.45 uur, vindt in Overkerck, Stationsweg 92 C te Heiloo een klassiek kamermu ziekconcert plaats, dat in nauwe samenwerking met Stichting Muziek In Huis wordt gehouden. Het ensemble Beeldend Barok, bestaande uit Mimi Mitchell - barokviool, Christina Edelen - klavecimbel, zal een gevarieerd klassiek programma brengen met klassieke- en volksmuziek van bekende componisten als Bach en onbekende componisten. Het programma duurt tweemaal dertig minuten. De musici, Christina Edelen en Mimi Mitchell, zijn twee Amerikaanse oude muziek speci alisten, die elkaar in Nederland hebben ontmoet. Zij hebben een duo gevormd en treden met veel succes in Nederland en hun geboorteland Amerika op. De musici spelen op (kopieën) van instrumenten uit de tijd van de muziek zelf. Het concert vindt plaats in het restaurant op de derde verdieping, de entree bedraagt 3,-. Jan Giling geeft graag een toelichting op zijn schilderijen en weet dan vaak mooie anekdotes te ver tellen. Aangeleverde foto Heerenweg 67-69,1851 KL Heiloo naast Winkelhof 't Loo, 072 5331483 LIBRIS. Uw Complete Boekhandel e-mail: info.deutekom@libris.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 9