Nieuwjaarsconcert Bella Cantara Kwartet Wandelen ook gezond voor duinen Duinwerkdag in Duinreservaat REGIO 15 Afscheid bij Bouwbedrijf Gebr. Apeldoorn Afwisselend programma in Protestantse kerk Akersloot Natuurbeheerders doen er alles aan om duinen aan het wandelen te krijgen Voor wandelende duinen zijn twee belangrijke ingrediënten nodig Ook het minder strak beheren van de zeereep is een middel Liedjes van verlangen: Het wonder van Schoorl UITKIJKPOST 5 JANUARI 2011 EGMOND - Op vrijdag 17 december hebben directie en personeel van Gebr. Apeldoorn afscheid genomen van twee personeels leden. Joost Stam heeft bijna 38 jaar gewerkt als calculator en werkvoorbereider, Henk de Vries was eerst bij bouwbedrijf J.P. Schotvanger en sinds 2004 bij Apeldoorn als timmerman werk zaam. Zij gaan welverdiend gebruik maken van de (vroeg) pensi oenregeling. Aangeleverde foto AKERSLOOT - Zondagmiddag 16 januari geeft het bekende Bella Cantara Kwartet een nieuw jaarsconcert in Akersloot. Het kwartet bestaat uit Ivera Museh sopraan, Joke Oud alt/ mezzo, Ralph Beckers tenor, Hans van Niekerk bas/bariton met Hans Weenink aan de piano. Bella Cantara is geen onbekende in Akersloot. Al eerder gaven zij met veel suc ces uitverkochte concerten in 't Witte Kerkje aan het Dielofslaantje. Nu dus een nieuwe kans om dit kwartet zangers met him vaste bege leider Hans Weenink te beluisteren. De zangers van Bella Cantara heb ben allen vele optredens in binnen- en buitenland verzorgd. Zij hebben een rijke ervaring op allerlei gebied, waaronder oratoria, opera's en ope rettes. Veelvuldig worden zij zowel apart als gezamenlijk gevraagd als solist bij vele koren en gezelschap pen in de wijde omgeving. Het pro gramma van het komende concert bevat veel opera en bestaat uit werken van: Verdi, Mozart, Rossini, en onder andere een selectie uit de Zigeunerbaron en Porgy en Bess. U krijgt solo's, duetten en kwar tetten te horen in een afwisselend programma dat voor elk wat wils biedt. Protestantse Kerk Akersloot, Dielofslaantje. Aanvang: 14.30 uur, kerk open 14.00 uur, toegangsprijs 10,-. Kaartverkoop aan de kerk, reserveringen, tel. 0251-310032 of Iveramusch@quicknet.nl. REGIO - Wandelen is gezond voor de mens, dat weten we alle maal. Dat wandelen ook gezond is voor duinen weten minder mensen. Natuurbeheerders weten dit wel en doen er dan ook van alles aan om duinen aan het wandelen te krijgen. Maar hoe zit dat eigenlijk met die wandelende duinen? Zo'n 1000 tot 300 jaar geleden was het duinmas sief veel meer in beweging dan nu. Er was alle ruimte voor verschillen de stuifduinen die langzaam oost waarts bewogen. Dit kon gebeuren omdat er niet of nauwelijks iets gedaan werd dit stuiven tegen te gaan. Voor wandelende duinen zijn twee belangrijke ingrediënten nodig: wind en zand. Hier hebben we nor maal gesproken genoeg van aan de kust. Het zand wordt dagelijks op het strand afgezet door het getij en stroming en vervolgens doet de wind de rest. Het zand wordt naar het oosten geblazen en al op het strand beginnen de eerste duinen zich te vormen. Primaire duintjes worden zij genoemd. Uiteindelijk wordt de eerste duinenrij gevormd genaamd de 'zeeduin'. Hier kon de wind volop zijn werk doen en werd in deze duinen bressen geslagen zodat ook meer oostwaarts nieuwe duinen gevormd konden worden. Bestaande duinen groeiden tot ongekende hoogtes zoals nu op veel plekken te zien is aan de oostkant van het duin. Door het stuiven ont stonden er niet alleen duinen, maar ook duinvalleien. Na het bereiken van het grondwa ter stopt het natuurlijke proces van zelf, nat zand stuift namelijk niet. Sinds tientallen jaren is de zeereep echter meer beheerd als een dijk, omdat hij werd gezien als belang rijkste zeewering. Daarmee is onze belangrijkste aanvoerroute van zand vanaf het strand, geblokkeerd. Naast het strakke beheer van de zeeduinen zijn er nog meer menselijke invloe den die hebben geleid tot een beper king van het natuurlijke stuifproees. Rondom de doipen was men het al snel zat om elke keer weer oversto- ven te worden door grote hoeveel heden zand. Hetzelfde gold voor de kleinschalige land- en tuinbouw en dus besloot men om de stuivende duinen rondom de doipen vast te leggen met helm, takken en ander materiaal. Later ging men ook ver der duin inwaarts het zand vastleg gen en werden bossen aangeplant. Daarnaast kregen de duinen, door de luchtvervuiling van de industrie, ook te maken met neerslag waar veel meer stikstof in zat (stikstof depositie). Hierdoor komen er zoveel voedingstoffen in de bodem terecht dat grassen en struiken massaal oprukken, waardoor het duin dichtgroeit. Dit alles heeft tot gevolg dat het natuurlijke en waar devolle proces van verstuiving ver loren is gegaan. Daarmee zijn ook veel planten en dieren die afhanke lijk zijn van verstuiving verdwenen. Wat doen wij er aan om dit te ver anderen? Het actief in gang brengen van stuivende duinen is een van de mogelijkheden. Voorbeelden hier van zijn te zien in het Nationale park zuid Kennemerland en bij Bergen aan Zee. Ook het minder strak behe ren van de zeereep is een middel. Gelukkig zijn er ook nog plekken waar de natuur het nog steeds zelf kan. Voorbeelden hiervan liggen ten noorden van Egmond aan Zee in de Wimmenummerduinen. Wilt u wandelende duinen zien? Ga dan actief wandelen tijdens de wan delmarathon georganiseerd door LeChampion http://www.egmond- wandelmarathon.nl. Voor deelne mers is er zaterdag 22 januari een mogelijkheid om een presentatie bij te wonen in hotel Zuiderduin in Egmond aan Zee. Het begint om 19.30 uur. Voorbeelden van plekken waar stuivende duinen zelf kunnen 'wandelen' zijn te zien ten noorden van Egmond aan Zee in de Wimmenummerduinen. Aangeleverde foto REGIO - Lekker buiten wer ken en het Noordhollands Duinreservaat eens heel anders beleven? PWN Waterleidingbedrijf Noord- Holland kan uw hulp gebruiken om de duinen goed te beheren. Het open duin wordt bedreigd doordat het dicht groeit met bomen en stui ken. PWN wil het unieke leefgebied van veel bijzondere planten en die ren graag behouden. Zaterdag 15 januari kimt u ons helpen op de duinwerkdag. De dag start om 10.00 uur. Rond 15.30 uur eindigen de werkzaamheden. Op de duinwerkdagen maakt u kennis met verschillende werkzaamheden die nodig zijn om het duin goed te onderhouden. Ook komt u misschien op plaat sen waar u niet eerder bent geweest. Iedereen kan meehelpen! Kinderen werken samen met de ouders. PWN helpt u bij de werkzaamheden en zorgt voor voldoende gereedschap en handschoenen. Regelmatig zijn er pauzes, waarbij gezorgd wordt voor koffie, thee, limonade en soep. Neem zelf een lunchpakket mee, trek stevige schoenen en goede werkkleding aan. Verzamelen op parkeer plaats Geversduin gelegen aan de Beverwij ker Straatweg tus sen Heemskerk en Castrieum, ingang Kennemer Duincamping Geversduin. Meer informatie over de verschillende duinwerkdagen vindt u in de informatiepanelen en in Duinleven of op www.pwn.nl. Het is belangrijk dat u zich opgeeft voor deze duinwerkdag, zodat wij u kimnen bereiken als deze dag niet doorgaat door bijvoorbeeld de weersomstandigheden. Dat kan via www.pwn.nl of via tel. 023-5413289. Voor meer informatie of als u zich wilt afmelden op de duinwerkdag zelf, kimt u contact opnemen met Cock Lammers, tel. 06-10920515. SCHOORL - Het wonder van Schoorl, noemen eerdere deelne mers en de leiding het. Het voltrekt zich nu al zo'n vijfjaar in één van de eerste weekenden van januari in het Doopsgezind Broederschapshuis. Op vrijdagavond komt een groep mensen bijeen, de meesten nog vreemden voor elkaar. Geoefende en ongeoefende zangers. Om te zingen: Liedjes van Verlangen. Nog geen 48 uur zijn ze bijeen en in die tijd gebeurt het. Op zondagmiddag zingen ze als één koor, staan ze stil bij teksten en muziek en luisteren naar elkaar. 'Doelloos zingen ken nen we niet, dat gebeurt nooit bij de liedteksten van Huub Oosterhuis', aldus Teun Jan Tabak, een van de leiders van het weekend. Ook in 2011 gaat het weer gebeuren en lief hebbers van Liedjes van Verlangen, zijn uitgenodigd dit mee te maken. Vrijdag 21 januari 17.00 uur tot zondag 23 januari 15.00 uur. Info: Doopsgezind Broederschapshuis Schoorl, Oorsprongweg 3, Schoorl, tel. 072-5091274. info@dbhschoorl. nl; www.dbhschoorl.nl. Het Bella Cantara Kwartet verzorgt een Nieuwjaarsconcert in de Protestantse Kerk in Akersloot. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 15