H E I L 0 0 De geschiedenis van Het Gemeentehuis" in Heiloo DEEL 2 (f)/ih Che QrFv'f y/A fun j In de nacht van 11 op 12 april 1922 werd er ingebroken in het oude raadhuis. Twee mannen uit Amsterdam werden gearresteerd door F. Rodenburg, majoor der Rijksveldwacht, en P. Vos, gemeen teveldwachter, beiden te Heiloo. De daders kregen 1 jaar gevangenis straf. De brandkast was behoorlijk beschadigd, maar er was niets gestolen, want de inbrekers hadden de deur niet open kunnen krijgen. 11. De gevelsteen, op de foto van het oude raadhuis te zien tussen de ramen, is na de sloop bewaard gebleven. Deze maakt nu onderdeel uit van de collectie van de Historische Vereniging Oud Heiloo (Oudheidkamer) 12. Aan de zuidkant van de Raadhuisweg, op de plaats waar nü ons huidige gemeentehuis staat, stond eind 19e eeuw de ambts woning "Huize Overweg", van Burgemeester P.C. Wentholt (1822- 1883). Hij heeft er bijna 30 jaar gewoond. De villa werd gebouwd omstreeks 1850. Links op deze foto de Kennemerstraatweg richting Limmen, met helemaal links het bekende Red House, Kerkbuurt 13, nu Kennemerstraatweg 382. In haar jeugd werd het huis bewoond door Frederiea Fontein Verschuil' en haar vroeg gestorven vader Giesbert Fontein Verschuil', van 1840-1854 burgemeester van Heiloo en Limmen, en moeder Margaretha Francois. Moeder en dochter verhuisden in 1882 naar Alkmaar. Frederiea erfde het landgoed Ter Coulster. Later werd het huis bewoond door de heer Maas Geesteranus, wethou der en Rijksontvanger der Directe Belastingen. Het gebouw is óók gebruikt door de Muziekschool en de Bibliotheek. Het gebouw staat er heden nog. In 1894 begon Maria Elisabeth Beets, 'n dochter van Nicolaas Beets en Aleida van Foreest in Huize Overweg een herstellingsoord voor zwakken en mstbehoevenden. In 1896 werd Huize Oveiweg het le Sanatorium in Nederland voor men sen met TBC. In de tuin stonden tentjes waar de patiënten met bed buiten in de frisse lucht konden verblijven. In 1906 nam Maria Elisabeth Beets afscheid van Huize Oveiweg. In 1913 werd besloten het sanato rium op te heffen. Reden was de opkomst van andere grote sanatoria in het land. 13. Daarna werd Huize Oveiweg ingericht als hotel en vanaf juli 1914 werd het omgedoopt tot "Hotel De la Promenade". Er waren 8 kamers, een garage, eigen elektriciteit en waterleiding. Maar gasten kwamen er niet zoveel.Het gebouw heeft als hotel maar twee jaar bestaan. In 1918 werd het gesloopt. 14. Men besloot het nieuwe gemeentehuis te bouwen op de plaats waar "Hotel de la Promenade" had gestaan.. Hier de eerste steenlegging door burge meester N. van Foreest in 1927. 15. Op 25-11-1927 was het feest toen het nieuwe gemeentehuis werd geopend. Op de achtergrond de "Onderneming", later "De Oude Herberg". 16. Het nieuwe gemeentehuis werd in 1927 gebouwd door aannemer M. van Steeg, naar een ontweip van de Alkmaarse architect D. Saai Czn. Driejaar later kwam er een fontein in de vijver in het plantsoen tje voor het Gemeentehuis. Foreest, ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum. In 1972/1973 werd de fontein verwijderd vanwege de reconstructie van het kruispunt Raadhuisweg-Kennemerstraatweg- Dokterslaan. Restanten zijn nu opge slagen bij de Oudheidkamer Heiloo. 19. Het gemeentehuis werd al rond 1960 te klein voor de groeiende gemeente, dus het gebouw van 1927 moest worden uitgebreid. In de jaren 1960/1964 werd naar een ontweip van Ir. G. Treep uit Amsterdam de eerste aanbouw gerealiseerd. Maar na verloop van tijd was ook deze aanbouw niet voldoende en wer den er plannen gemaakt voor een geheel nieuw te bouwen gemeen tehuis. Dat plan was met name gedacht op het weiland ten zuiden van boerderij "Betsy's Hof' aan de Kennemerstraatweg. Maar onder het genot van een kopje koffie meldde de eigenaar van Ter Coulster en Betsy's Hof, de heer Van der Feen de Lille, aan de Burgemeester dat daar geen spiake van kon zijn. Volgende week wordt het derde en laatste deel geplaats in de Uitkijkpost kocht. Rechtsonder staat nog de dienstwoning van veldwachter Geertsema, later het woonhuis van de heer Ploeger, de conciërge van het Gemeentehuis. Qua stijl paste dit woonhuis prachtig bij het Gemeentehuis. Jammer dat het voor de tweede en laatste uitbreiding van het Gemeentehuis is afgebroken in 1987.. De fontein in het midden van de vijver voor het Gemeentehuis werd in 1930 door de burgerij geschonken aan burgemeester Van 17. Een kijkje op het nieuwe gemeentehuis vanaf de Kennemer straatweg (1928). Links waren destijds de win kels van Bakker Over (daarvoor omstreeks 1909 Bakker Groot en na Bakker Over kwam daar Bakker Hoekstra), Kapper Piet Klopper (in de deuropening van zijn kapperszaak), dan kruidenier Vennik, en slagerij Renes (later Kaan) op de hoek van Het Groentje en de Kennemerstraatweg. 18. Op deze foto van het gemeen tehuis, genomen vanaf de Witte Kerk, zie je op de hoek van de Dokterslaan nog het grote huis staan van huisarts dokter Hoekstra, gebouwd in 1896, met daarachter de nog bijna onbebouwde oostkant van Heiloo. Toen dr. Hoekstra's huis was afge broken, is op die plaats een bankge bouw neergezet van de ING-Bank. Inmiddels is het pand weer ver-

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 21