De geschiedenis van Nijenburg DEELj 3* -• 23. Voordat in 1924/1925 de Ijsbaan in het Heilooër Bos was gerealiseerd, werd er veel geschaatst op de vijver voor Nijenburg. Ook werden er naast het huis schaatswedstrijden gehouden. Mevr. Van Foreest-Momma voorzag dan vanuit het open raam aan de achterkant van Nijenburg de kinde ren van een kopje 'poeder' (choco lademelk). 24. Langs de westelijke arm van de gracht rond Nijenburg, aan de voorkant dus, was vroeger een houten trappetje tot aan het water. Daar konden de trekhonden die ondeiweg waren van Heiloo naar Alkmaar even him dorst lessen. Ze werden dan even losgemaakt van de trekkar. Eind 19de en begin 20ste eeuw waren hondenkarren heel gebruikelijk. Dit plekje voor de trekhonden werd de 'Hondenherberg'genoemd. 25. In 2011 is alleen de duiker in de gracht er nog, die de plaats aan geeft waar de 'hondenherberg' is geweest. In de verte schemert het Poorthuis tussen de bomen door. 22. Comelis van Foreest (1817 - 1875) studeerde rechten in Leiden en werd later advocaat in Alkmaar. In Leiden raakte hij bevriend met Nicolaas Beets en Johannes Hasebroek. Deze vriendschap bleef in stand toen Hasebroek predikant in Heiloo werd en Beets achtereenvolgens trouwde met zijn twee zusters. Comelis werd lid van de Eerste en Tweede Kamer en dijkgraaf van de Hondbossche Zeewering. Zijn vermogen nam aanmerkelijk toe door het huwelijk met Johanna Elisabeth Loopuyt. Nijenburg werd door hen in 1851 geheel gemoder niseerd. Onder andere door grotere vensters in de voorgevel, de bouw van een bibliotheek en geheel nieuw meubilair. Nijenburg is sinds dien weinig veranderd. Over de Historische Vereniging Oud Heiloo: 'Oud Heiloo' stelt zich onder andere ten doel de historie van Heiloo levend te houden voor de inwoners van Heiloo en zet zich in voor het behoud van historisch waardevolle monumenten en hun omgeving. Lid/sympathisant worden van Oud Heiloo kan voor 12,50 per jaar. Informatie en opgave: tel. 072- •5321404 of www.oudheiloo.nl. Tekstbronnen Nijenburg te Heiloo, J.H. Rombach, 1987 Heiloo voor en na Willibrord, R. en E. Snethlage-van Foreest, 199-5, Nijenburg te Heiloo, P.T.E.E. Rosenberg, 2004, Buitenplaats Nijenburg, A.I.M. van der Mark, 200-5 Foto's: Vereniging Hendrick de Keyser, Regionaal Archief Alkmaar, Verzameling Jan van Tiel Heiloo, Verzameling Ver. Oud Heiloo, Wim Buwalda, Mary Sanstra-Veenis. Opmaak: Jos Kraakman, Eindredactie: Mary Sanstra-Veenis, Wim Buwalda. 28. De vijver voor Nijenburg vanaf het balkon gezien. Op de hoeken van de vijver staan nog steeds de twee uit de 18de eeuw resterende beelden van Hercules in gevecht met de zevenkoppige draak Hydra en Hercules vechtend tegen de riviergod Achelous. Op 21 juni gaat aan het einde van de Westerlaan (Ronde O) de zon onder. Bij helder weer kleuren de bladeren van de bomen in de laan soms prachtig rood. 29. Hercules en Hydra - rechts vanaf Nijenburg gezien. 26. De laatste bewoners van Nijenburg waren de heer en mevr. Snethlage- van Foreest. Jonkvrouw Elisabeth van Foreest woonde tot in de Tweede Wereldoorlog met haar moeder, broer en zusters op Nijenburg. Haar vader overleed in 1940. Nijenburg huisvestte in de oorlog ook onderduikers, onder andere Rudolph Snethlage (die zich toen verstopte in de turfstortkoker). Na de oorlog huwden Elisabeth en Rudolph en zij verbleven tot 1958 in het buiten land. In dat jaar ging het echtpaar op Nijenburg wonen en zij richtten het in de oorlog geschonden huis opnieuw in. Het echtpaar heeft naast de zorg voor het interieur veel gedaan voor het vastleggen van gegevens over de familie Van Foreest. De heer Snethlage stierf in 2006 en mevrouw Snethlage-van Foreest in 2007. Daarmee kwam een einde aan de bewoning van het huis door de familie Van Foreest. 27. Nijenburg in de steigers (2011). Nadat in 1966 de Vereniging Natuurmonumenten eigena resse was geworden van het huis Nijenburg vond jaarlijks onderhoud plaats, bekostigd door middel van rijkssubsidies. Dit was echter lang niet afdoende. Veel overleg en enke le rapporten die aangaven dat een ingrijpende restauratie van het huis Nijenburg en het Koetshuis toch dringend nodig was, leidden niet tot het gewenste doel. Dit betrof ook het onderhoud van de parken. Dit alles veranderde in 2004. De vereni ging Hendrick de Keyser verwierf het eigendom van het huis en het koetshuis en de tuinen en ontwik kelde plannen voor de restauratie die in 2005/2006 werd begonnen en in 2011 zal zijn voltooid. 30. Het huisje aan het begin van de zuidelijke oprijlaan was een poort- wachter- of boswachterwoning. Het werd in de 20ste eeuw bewoond door de knecht van de boerderij bij het huis Nijenburg. In 1942 werden de bewoners, de familie Schuuring, door de Duitsers uit het huis gezet. In 1972 is het huisje geheel geres taureerd. 31. Het poorthuis in de winter van 2010. 32. Landgoed Nijenburg, circa 1960 met de landerijen erachter richting het Noordhollands Kanaal. 'creiihfiikf

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 34