Band op spanning Een zonnig bijverschijnsel Menukaart duurzame kantoren Beter comfort door na-isoleren Zonnesteek 2011 Energieloket Regio Alkmaar MILIEUDIENST REGIO ALKMAAR Rijkspremie Meer Met Minder verlengd 22 WWW.MRA.NU Alkmaar Bergen Castricum Graft-De Rijp Heiloo Schermer Zeevang 29 JUNI 2011 UITKIJKPOST Menukaart Regelmatig ontvangt de Milieu dienst vragen over subsidie voor het na-isoleren van een woning. Landelijk is daar al jaren geen regeling meer voor. Sommige gemeenten, zoals de gemeente Bergen hebben zelf een subsidie regeling ontworpen om hun inwoners te stimuleren hun woning energetisch te verbete ren. Zie www.Bergen-nh.nl Nu de energieprijzen stijgen wordt het na-isoleren van spouw muren, daken en vloeren finan cieel gezien steeds interessanter. Omgekeerd wordt een slecht geïsoleerde woning in de toe komst lastiger te verkopen. Comfort zal de standaard wor den en de energierekening een steeds groter aandeel van de maandelijkse uitgaven. Waarom is tegengaan van ener gieverspilling nu zo moeilijk en bijvoorbeeld het scheiden van plastic zo eenvoudig? We zien een enorm succes bij het apart bewaren van plastic, omdat je het kunt zien. Dat een extra was beurt ruim 3 kWh en 0,66 kost is een onzichtbaar gegeven, waarvan we één keer per jaar de totaalrekening ontvangen. Maar waarom altijd denken in kosten en baten? Allemaal willen we comfortabel wonen en leven. En voor dat com fort hebben we veel over: luxe keukens, comfortabele maar zuinige auto's en snelle toegang tot alle vormen van informatie. Toch blijven veel mensen relatief oncomfortabel wonen in wonin gen die maar matig zijn geïso leerd. Dat is jammer, want door de matige isolatie gaat veel ener gie verloren, terwijl na-isolatie tegen een redelijk bedrag kan worden uitgevoerd. Informeer naar de mogelijkheden via www.meermetminder.nl of www.bespaardaar.nl. Ook in 2011 houden de gemeenten Alkmaar, Bergen, Heiloo, Graft-De Rijp, Schermer en Zeevang weer de actie 'Zonnesteek'. Dit jaar sluit ook Heer- hugowaard aan! Op 3 september wordt bij de Huisvuil- centrale (HVC) de bekende energie markt georganiseerd, waar inwoners van deze gemeenten zich kunnen inschrijven om in aanmerking te komen voor subsidie voor zonnepanelen. In augustus wordt u middels deze krant nader geïnformeerd over de actie en de energiemarkt. Ook zal dan een energie krant huis-aan-huis worden verspreid. Tot ziens op de energiemarkt op 3 sep tember bij de HVC! Elk kind weet dat fietsen met zachte banden meer energie kost dan met harde banden. Dit ondervind je namelijk aan den lijve. Bij ons autogebruik geldt dit natuurlijk ook, maar we ervaren dit alleen op een verborgen wijze: dooreen hoger brandstofverbruik en dus meer CO-uitstoot. In 2010 is de Europese mobiliteitsweek gehouden waarin veel garages extra aan dacht hebben gegeven aan de juiste ban denspanning. Meer dan 3.000 auto's zijn onderzocht en ruim 10.000 mensen geïnformeerd over het belang en voor deel van de juiste bandenspanning. Enige bevindingen uit het onderzoek: ruim 70% van de auto's had één of meer banden met onderspanning. Het betrof bijna 60% van de banden. Door de ban den op spanning te brengen (en te hou den) wordt ca. 23.000 liter brandstof bespaard en jaarlijks 75 ton C02-uitstoot vermeden. Hoe simpel kan het zijn. Verder leidt een juiste bandenspanning tot een betere wegligging en een kortere remweg. De financiële besparing is 50,-tot 100,-per jaar. Doen dus! Voor de veiligheid, de knip en het milieu! Verbeteren van het klimaat kan je niet alleen! Gemeenten hebben allemaal bewoners en bedrijven, die via de eigen gemeente worden geïnformeerd over energiebesparing, duurzame energietoepassingen en duurzaam bouwen. Hoewel elke gemeente zijn eigen karakter en ambities heeft kan een gezamenlijke aanpak dubbel werk voorkomen en tijd besparen. De gemeenten Alkmaar, Bergen, Castricum, Graft-De Rijp, Heiloo, Heer- hugowaard, Langedijk en Schermer hebben mede daarom een gezamenlijk energieloket geopend www.energie- loket.nl/regioAdkmaar. Op deze website kunt u informatie vinden over bijvoorbeeld landelijk sub sidies en lokale projecten. Bovendien biedt de site een overzicht van lokale ondernemers die u van dienst kunnen zijn bij uitvoeren van energiebespa rende maatregelen. Voor vragen kunt u terecht bij Ton Tuinman van de MRA, 072-5488456, ttuinman@ mra.nu. De rijksoverheid heeft de rijks premie voor energiebesparende voorzieningen aan bestaande woningen verlengd tot 31 decem ber 2011. Het beschikbare budget is 10 miljoen euro. De regeling geldt voor mensen die eigenaar én bewoner zijn. Als basis voor de regeling dient een maatwerkadvies over de ener getische uitgangspositie van de woning. Zo'n advies kost circa 200,-. Bij verbetering van de energieindex van de woning van tenminste 0,5 door besparende maatregelen kunt u een subsidie ontvangen van 300,-. Is de index verbetering meer dan 0,75, dan is de premie 750,-. Kijk voor meer informatie op www.meermetminder.nl Honderden huizen in de regio Alkmaar zijn inmiddels voorzien van één of meerdere sets zonnecellen. Meestal zijn deze systemen voorzien van een opbrengstmeter, die de geproduceerde elektriciteit aangeeft. Zo houden men sen zicht op hun duurzame bijdrage en de daardoor vermeden C02-uitstoot. Bij de productie van 1 kWh komt namelijk ca. 0,58 kg C02 vrij. De totale jaar productie van alle acties Zonnesteek in de regio Alkmaar van 2003 t/m 2010 is ongeveer 440.000 kWh aan super groene stroom, die gezamenlijk wordt opgewekt. Een interessant bijverschijnsel van par ticuliere duurzame energieproductie is niet alleen de belangstelling voor de opbrengst, maar ook voor het energie verbruik. Waar de overheid en gemeenten veel inspanning verrichten om mensen te wijzen op het belang van energiebespa ring ontstaat die belangstelling bij bezitters van zonnecellen vanzelf. Een zonnig bijverschijnsel van zonne cellen! slotte aanvullen met de meest efficiënte apparatuur. In een tijd met stijgende energieprijzen, ook op langere termijn is het vooral zaak om het energiever bruik bij de basis aan te pakken. Na een renovatie moet het pand weer jaren mee. Energiezuinige (LED) verlichting, warmteterugwinning, maar vooral goede isolatie garanderen niet alleeen een toekomstbestendige energiereke ning, maar ook waardevaste investering in uw pand. Als het moet, doe het dan goed! Voor advies over energie en materialen kunt u terecht bij Ton Tuinman van de MRA, mail naar ttuinman@mra.nu of bel voor een afspraak 072-5488456. Ondernemen is veranderen, anticiperen en innoveren. Vaak gaan vernieuwingen in de bedrijfsvoering samen met aanpas sen van bedrijfspanden. De werkgroep menukaarten van de Pro vincie Noord-Holland heeft daarom een menukaart 'Duurzame kantoren' voor de bestaande bouw gepubliceerd. Deze menukaart voor bestaande kanto ren biedt handreikingen op gebied van materiaalkeuze en installatievarianten op drie ambitieniveau's: brons, zilver en goud. Wat betreft energieverbruik wordt uiteraard gedacht vanuit de 'Trias Energetica': eerst de vraag beper ken, dan duurzaam invullen en ten- wmi.mra.nu actief in mita

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 22