ri i Overwin 'angst' voor de computer met Probeer-PC Mantelzorgmakelaar staat mantelzorger bij H E I L O O 5 Wethouder Jacob Ouderkerken zet vrijwilligers in 't zonnetje Onafhankelijke stichting staat (gratis) voor u klaar De deur van de Mantelzorgmakelaar staat altijd open! UITKIJKPOST 27 JULI 2011 HEILOO - Burgemeester en wethouders hebben grote waardering voor mensen die zich belangeloos voor anderen inzetten, al of niet in georganiseerd verband. Bovendien is 2011 is het Europees jaar van het vrijwilligerswerk. Daarom zetten de gemeente en het VIP dit jaar diverse vrijwilligers in Heiloo in 't zonnetje. Op donderdag 21 juli deed wethouder Jacob Ouderkerken dat op de Benedictusschool, waar een zeer verbaasde Els Harkmans werd vereerd met een speciale speld. Foto: Ricardo Marcker HEILOO - Veel ouderen heb ben verwoede pogingen gedaan om met de computer te leren omgaan maar hebben uit frus tratie afgehaakt; anderen zijn er maar nooit aan begonnen omdat het zo ingewikkeld lijkt. Toch gaat er, met name voor ouderen, met de computer een compleet nieuwe wereld open. En internet biedt tal van handige mogelijkheden die het leven kunnen veraangenamen en/of vergemak kelijken. TriArcus, een organisatie die als doel heeft ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten func tioneren en zonder winstoogmerk werkt, biedt sinds 2009 in samen werking met Stichting Welzijn Heiloo het Probeer-PC project aan voor iedereen die (alsnog) graag met een computer wil leren omgaan. Hierbij wordt gewerkt met het zeer gebruiksvriendelijke en overzich telijke computerprogramma van Simpc. Frans Beudeker coördineert het Simpc project en de vrijwilligers van Stichting Welzijn, die de com puterleerlingen thuis intensief bege leiden. „We leren mensen op laag drempelige wijze en tegen geringe kosten, onder persoonlijke begelei ding aan huis, in zo'n vijf maanden tijd stapsgewijs met de computer om te gaan. De Simpc computer wordt inclusief internetaanslui ting bij de leerling thuis op proef geïnstalleerd en kan vijf maanden, onder begeleiding en met hulp van Nelly en Jan van der Steen hebben, tot hun grote tevredenheid, via het Probeer PC project, een eigen Simpc computer aange schaft. Foto: Carolien Breed een persoonlijke begeleider, wor den uitgeprobeerd. Daarna kan men tot de slotsom zijn gekomen dat het alsnog niet klikt met de computer of men kan besluiten tot aankoop van de Simpc met internetaanslui ting. Sommigen kiezen ervoor een andere computer naar keuze aan te schaffen." Met de Probeer-PC wordt in een rustig tempo e-mailen geleerd -handig om met anderen die op grote afstand wonen te commu niceren- internet bankieren, surfen op internet, spelletjes spelen op de computer, foto's opslaan en bewer ken, et cetera. Frans: „We passen het leertempo en de leerstof per leerling aan. Zo is het voor sommi gen zinvol om eerst met tien vingers te leren typen." Twee voormalige 'digibeten', zoals Heilooërs Nelly en Jan van der Steen zichzelf gekscherend noem den, hebben vol trots en tot grote tevredenheid na het Probeer-PC traject uiteindelijk de stap naar een eigen Simpc computer gemaakt. Nel: „Ik wist vroeger niet wat ik met een muis moest doen en dankzij de lessen van het Probeer-PC project kan ik nu e-mailen en zelfs skypen met onze kinderen!" Ook haar han delsgeest is door internet weer tot leven gewekt, want via Marktplaats, nl heeft ze al overbodige huisraad kimnen verkopen. Jan is trots dat hij nu zelfstandig kan intemet-bankie- ren, al speelt hij liever een spelletje patience op de computer. Frans: „De Simpc computer is veilig in gebruik, omdat alle software op een extreem beveiligde externe server door een professioneel bedrijf wordt beheerd. Dit bedrijf verzorgt ook alle updates en biedt via een gebruiksvriendelijke helpdesk hulp bij problemen." Voor meer informatie of aanmeldingsfor mulieren voor het Probeer-PC pro ject: het Trefpunt, Abraham du Bois- hof 2 in Heiloo, tel. 072-5331297. HEILOO - Veel mensen besef fen niet eens dat ze het zijn! Mantelzorger; Iedereen die van uit een natuurlijke vanzelfspre kendheid voor zijn/haar hulpbe hoevend geworden partner of naaste zorgt. Ouderdom of een chronische lichamelijke of geestelijke aandoe ning maakt dat er langdurig veel extra aandacht, zorg en tijd wordt gevraagd. Margitta Plantinga is mantelzorgmakelaar: „Hier vallen dus ook oudere onder, die thuis voor hun chronisch -lichamelijk of psychisch- zieke kind zorgen." Deze zorg, die vanuit een emoti onele band wordt verleend, kan op de langere duur zwaar op het leven van de mantelzorger gaan drukken. Om er voor te zorgen dat mantel- zorgere plezier blijven houden in hetgeen ze graag voor hun naasten overhebben en doen, is in 2000 De Mantelzorgmakelaar in het leven geroepen. Deze geheel onafhanke lijk opererende stichting staat met raad en daad (gratis) klaar voor elke mantelzorger die behoefte aan praktische ondersteuning heeft. De Mantelzorgmakelaar voor regio Noord-Kennemerland is sinds 2008 gevestigd in het gezondheids centrum aan De Strandwal 22a in Heiloo. Hier kan iedere mantel zorger uit de gemeenten Heiloo, Alkmaar, Bergen en Langedijk terecht voor hulp en informa tie. Margitta Plantinga, Laetitia Schollink en Ingrid Pieterse staan klaar om bij mantelzorgers, die bijvoorbeeld door tijdgebrek of ontstane stress een beroep op de mantelzorgmakelaars doen, de druk van de ketel te halen door regeltaken over te nemen. Er zijn namelijk veel zaken en problemen waar een mantelzorger tegenaan kan lopen. Laetitia geeft een paar voorbeelden: „Mantelzorgers doen vaak veel meer dan ze zelf besef fen. Soms is uitbreiding van pro fessionele zorg mogelijk om hen te ontlasten. Iedere mantelzorgsitu atie is weer anders. Wij onderhou den contacten met allerlei instan ties en kunnen gericht helpen bij het regelwerk, zoals het vinden van goede zorgverleners, bemiddelen bij indicatieaanvraag voor thuis zorg en/of aanvraag voor bepaalde voorzieningen. Maar ook bij finan ciële- en verzekeringskwesties of bij het opstellen van een bezwaar schrift over een zorgtoewijzing, die niet blijkt te kloppen." Margitta vult aan: „Veel mantelzorgers moeten hun zorgtaken combineren met hun werk en weten niet welke rechten en plichten ze hebben ten opzichte van hun werkgever. Ook daarin kunnen wij helpen, bijvoorbeeld door informatie te verstrekken of te bemiddelen met de werkgever." Tot slot wijst Margitta alle man telzorgers graag op de mogelijk heid om met een gerust hart 'vrijaf te nemen. „Want om even 'niet hoeven te zorgen' is er de zoge heten respijtzorg. De hulpbehoe vende kan bijvoorbeeld voor een paar dagen in huiselijke sfeer wor den opgevangen in het Respijthuis in Alkmaar, of een dag(deel) naar de dagopvang gaan. Ook is het mogelijk om gebruik te maken van een zorgvrij williger thuis." Meer informatie vindt u op www. mantelzorgmakelaar.nl, maar men kan ook (tijdens kantooruren) bel len naar 072-6527618 of e-mailen naar: info@mantelzorgmakelaar. nl om een kennismakingsaf spraak te maken. De deur van de Mantelzorgmakelaar staat altijd open! Overbelaste mantelzorgers uit Heiloo en de regio kunnen een beroep doen op de gratis diensten van de Mantelzorgmakelaar, gevestigd aan de Strandwal in Heiloo. (vlnr: Ingrid Pieterse, Laetitia Schollink en Margitta Plantinga). Foto: Carolien Breed

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 5