Weer subsidie voor zonne-energie ik Vloerisolatie, de vergeten optie? Pleidooi voor de zonneboiler Voor de 8e keer de actie Zonnesteek! Heiloo: extra impuls voor zonne-energie De E-bike verovert Nederland Energie is onderdeel van de bedrijfsvoering MILIEUDIENST REGIO ALKMAAR 22 Alkmaar Bergen Castricum Graft-De Rijp Heiloo Schermer Zeevang WWW.MRA.NU 31 AUG USTU S 2011 UITKIJKPOST Elk bedrijf heeft energie nodig om te kunnen draaien. Energie voor verwarming, koeling, pers lucht, ventilatie en voor verlich ting. Veel ondernemers zijn zich nauwelijks bewust van de maan delijks terugkerende kosten voor gas en elektriciteit. Ze beschou wen gas en elektra niet als een 'grondstof voor hun onder neming. Dat is jammer, want het energieverbruik in elke onder neming is wel degelijk te beïnvloeden. Eiieronder enkele aandachtspunten, die nauwelijks kosten met zich meebrengen: Een kantoor- of bedrijfsgebouw wordt een groot deel van de week niet gebruikt, 's Nachts en in het weekend wordt er vaak niet gewerkt. Loop voor de aardigheid eens na welke apparatuur dan toch aan staat en schaf eventueel schakelklokken aan. Check perio diek de instellingen van schakel- klokken. Vooral perslucht en ven tilatoren behoren tot de vergeten opties. Breng in ruimtes waar veel licht brandt en weinig mensen komen bewegingssensoren aan. Een kleine investering die behoor lijke besparingen kan opleveren. Denk aan magazijnen en gedeel telijk gebruikte hallen. Segmenteer de verlichting in grote ruimtes met daglichttoetre ding. 's Zomers kan meestal wor den volstaan met de helft van de verlichting! Creëer schakelmoge lijkheden. Gaat u nieuw bouwen of uitge breid renoveren? Download de brochures "Slim besparen is slim ondernemen" en "De winst van verhuizen" op www.mra.nu. Ook kunt u contact opnemen met de MRA voor gratis besparings advies. De Milieudienst Regio Alkmaar, de gemeente Alkmaar en de gemeente Heer- hugowaard organiseren ook dit jaar weer de actie 'Zonnesteek' om het gebruik van duurzame energie te stimuleren. De markt was vorige jaren zeer succesvol. In 2010 werden totaal 184 zonnecelsystemen geplaatst in Alkmaar, Bergen, Graft-De Rijp, Heiloo, Schermer en Zeevang. Samen goed voor ca. 90.000 kWh groene stroom per jaar. Op 3 september wordt bij de Huisvuil- centrale (HVC) op het bedrijventerrein Boekelermeer de bekende energiemarkt gehouden waar inwoners van de gemeenten: Alkmaar, Bergen, Graft-De Rijp, Heerhugowaard, Heiloo, Schermer en de gemeente Zeevang zich kunnen inschrijven om in aanmerking te komen voor subsidie voor zonnepanelen. De energiemarkt opent om 10.00 uur haar deuren. De energiemarkt wordt gehouden omdat er voor een aantal gemeenten onvoldoende budget is om aan alle aan vragen te kunnen voldoen. Er geldt: wie het eerst komt... Door de inschrijving te beperken tot één dag en één locatie kan de volgorde eer lijk worden bepaald. De organisatie verwacht voor inwoners van de gemeente Alkmaar wel over vol doende budget te beschikken om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Nadere informatie vindt u in de energie krant, die komende week huis-aan-huis in uw gemeente wordt verspreid. Naast de subsidie van de provincie Noord-Holland hebben de gemeente Alkmaar, Bergen, Heerhugowaard, Heiloo, Schermer en Zeevang een extra bijdrage ter beschikking gesteld. Hierdoor kunnen meer zonnestroom- systemen en zonneboilers worden gesubsidieerd. De subsidie voor een zonnecelsysteem is 1,- per Wattpiek met een maximum van 600,- per adres. Indien er vol doende budget is kan voor meerdere systemen subsidie worden aangevraagd. De subsidie is bestemd voor de eigenaar cq. bewoners van bestaande woningen. Voor een zonneboiler bedraagt de subsi- die 600,-. De subsidie is nooit meer dan 50 van de aanschafprijs. Op de energiemarkt zullen verschil lende aanbieders van zonne-energietoe- passingen aanwezig zijn. De subsidie is niet gebonden aan één van deze aanbieders. U bent vrij zonne cellen of zonneboilers te bestellen waar u wilt. Tot ziens op 3 september bij de HVC! Vaak zijn het de zaken die we niet zien, die worden vergeten. Dat is eigenlijk wel logisch. De ongeïsoleerde vloer is er één van. Uw oncomfortabele koude voeten kosten u ca. 220,- per jaar aan energiekosten bij een vloeroppervlak van 50 m2. Isoleren betekent meer comfort! Na-isoleren van uw vloer kan op ver schillende manieren. Voor betonnen vloeren wordt veel gewerkt met een laag pur-schuim van 6 - 8 cm die tegen de onderkant van de vloer wordt gespoten. Een houten vloer kan worden geïsoleerd met glas- of steenwol dekens. U kunt ook kiezen voor het aanbrengen van stralingswerende folie om een houten vloer te isoleren. Er moet natuurlijk wel ruimte zijn om onder de vloer te kunnen werken. Kijk voor informatie hierover op www.mra.nu waar u de brochure 'Bewust besparen is bewust wonen' kunt downloaden. Ook kunt u informa tie aanvragen bij de vereniging van erkende na-isolatiebedrijven, www.VENIN.nl Indien er sprake is van een vochtige kruipruimte kunt u kiezen voor het aanbrengen van schelpen overwegen of kiezen voor een bodemafsluiter in com binatie met stralingswerende folie. Op www.meermetminder.nl en www. bespaardaar.nl vindt u bedrijven in de regio die u kunnen adviseren en de klus voor u kunnen klaren. Neem voor vragen contact op met de Milieudienst Regio Alkmaar: Ton Tuinman, tel. 072-5488456 Een zonneboiler ontmoet in de markt wat meer weerstand bij het grote publiek. Men wil geen gedoe met water, veel installatiebedrijven vinden het maar moeilijk en er moet een boilervat wor den geplaatst. Laat u voorlichten door een installatiebedrijf met ervaring in het plaatsen van zonneboilers! U vindt ze op www.energieloket regio Alkmaar.nl en natuurlijk op de ener- giebeurs van 3 september bij de HVC. Toch is de besparing die met een zon neboiler wordt bereikt veel groter, dan die van zonnecellen. Per jaar bespaart een gemiddeld gezin ca. 300 m3 gas, omdat het tapwater door de zon wordt verwarmd. In de goed geïsoleerde huizen is het aandeel van de verwarming voor tap water steeds groter worden. Deels, omdat het gasverbruik voor ruimte verwarming is verminderd, maar vooral omdat we meer baden en langer douchen. Een reden temeer om de aan schaf van een zonneboiler te over wegen, als uw ketel aan vervanging toe is. Dat is na ongeveer 15 jaar. Op de energiemarkt van 3 september kunt u 600,- subsidie krijgen voor de aanschaf van een zonneboiler. Een mooi moment om eens naar de leeftijd van uw ketel te kijken en naar de prij s te informeren. Want ook voor warm water geldt: als het moet, doe het dan goed! Dankzij acties als de actie 'Zonnesteek' groeit de belangstelling voor het benutten van zonne-energie. Vooral de vraag naar zonnecellen neemt enorm toe vanwege de sterk gedaalde prijzen en de eenvoudige montage. In 2010 zijn er in Heiloo 19 zonnecel systemen geplaatst met een gezamen lijk vermogen van ruim 13.000 Watt- piek. Hiermee wordt jaarlijks ca. 11.000 kWh aan super groene stroom opge wekt en bijna 6.400 kg C02 gereduceerd. Het geschatte totaal in gemeente Heiloo komt hiermee op ruim 76.000 Watt- piek, goed voor 65.000 kWh per jaar. De jaarlijks vermeden uitstoot van C02 is ongeveer 37 ton! Budget voor 32 systemen in Heiloo Ook dit jaar stelt de gemeente naast de subsidie vanuit de provincie extra bud get beschikbaar om duurzame energie op te wekken. Door de lagere prijs en het extra budget is er geld voor 32 syste men! Heiloo voegt hiermee de daad bij het woord: samen op weg naar een duurzame toekomst! Kom naar de beurs voor informatie en inschrijven voor subsidie. Inschrijven voor meerdere systemen is mogelijk. Op 1 oktober wordt het resterende budget verdeeld over aanvragers van grotere systemen. Indien een aanvrager in een later stadium geen gebruik wenst te maken van de subsidie wordt deze verzocht dit door te geven aan de Ton Tuinman van de MRA, 072-5488456, zodat een ander ervan kan profiteren! Het autoverkeer in een stedelijke omgeving leidt tot luchtvervuiling en toename van gezondheidsproblemen. De fijnstofproblemen als gevolg van onze mobiliteit leveren in binnenste den een hoge milieudruk op. Veel grote gemeenten stimuleren daarom het rijden op elektriciteit. Er komen steeds meer oplaadpunten voor elektrische auto's, elektrische scooters en fietsen met elektrisch hulpaandrijving. Vooral de E-bike wordt steeds vaker gezien. Aanvankelijk werden deze fiet sen met hulpaandrijving gezien als toepassing voor de oudere fietser. In de praktijk blijkt de E-bike omarmd te worden door een veel bredere doel groep dan de senioren. Veel jongen mensen kiezen voor de E-bike uit gemak, of voor het woon werkverkeer, je bereikt namelijk probleemloos een snelheid van ca. 25 km per uur en komt niet meer bezweet aan op je werk. Veel mensen die net te ver van hun werk wonen voor de gewone fiets kiezen nu voor de E-bike in plaats van de auto. Een gezond en goedkoop alter natief! Op de energiemarkt op 3 september bij de Huisvuilcentrale kunt u kennis maken met elektrisch rijden. U kunt proefrijden in elektrische auto's, op een elektrische scooter, of op een E-bike.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 22